90 találat a(z) ünnepnap cimkére

Fizetett ünnepen való munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szerkesztő! Cégünk négyhavi munkarendben dolgozik, állattenyésztéssel foglalkozk. Beosztás szerint dolgozni kellett augusztus 20-án, amely szombatra esett. A napi munkabéren felül 100 százalékos távolléti díjat is számoltunk a dolgozóknak. A dolgozók órabéres elszámolásban vannak. Kérdésünk: kellett-e számolni az ünnepnapra a távolléti díjat? Maradunk tisztelettel.

Nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költség Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A társasági adóról szóló törvény 3. mellékletének 14. pontja szerint nem a vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő költség az egyszerűsített foglalkoztatásáról szóló törvény szabályai szerint létesített munkaviszonyban foglalkoztatott részére az adózó által az egynapi munkáért kifizetett munkabérből a minimálbér napi összegének kétszeresét meghaladó mértékű kifizetés. Ezzel kapcsolatban a kérdésem a következő: az ünnepnapra eső munkabér eleve több lesz, mint a minimálbér napi összegének kétszerese. Például: egynapi bér 5360 , ünnepnapra fizetünk 10 720 forintotot. 2016. évben 102 20 forint a minimálbér kétszerese, ezért ebben az esetben 500 forinttal kell az társaságiadó-alapot növelni? De mi a helyzet 3 napos bejelentésnél ? 1. nap 7 órai munka 4690, 2. nap 8 óra ünnepnapra 10 720, 3.nap 7 órai munka 4690 forint, összesen 20 100 forint. 3 napra az átlagbér 6700 forint, ami nem haladja meg a minimálbér kétszeresét. Ebben az esetben a 3 napi átlagot kell figyelembe venni? Egyenlőtlen beosztásnál így kell számolni a munkaórák számát vagy az ünnepnapot külön kell kezelni? Válaszát köszönöm: Zsuzsa

Dohánybolt Kérdés

Tisztelt Tanácsadó! A nemzeti dohánybolt (trafik) ünnepnapi nyitvatartása esetén a munkavállaló dolgozhat-e rendes munkaidőben? Ha igen, milyen pótlékot kell részére kifizetni, valamint dolgozhat-e 22 óra után?Tájékoztatásukat előre is köszönöm.

Pünkösd vasárnapi bérpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2008. óta dolgozom a jelenlegi munkáltatómnál. A 2011-ben kiadott tájékoztatás szerint "a pozícióhoz tartozó munkarend folyamatos, az irányadó munkaidőkeret 174 óra/hó". Az idei évtől a munkáltató nem fizet bérpótlékot húsvét és pünkösd vasárnapon történő munkavégzésért, de az összes többi munkaszüneti napért megkapjuk a 100 százalékos pótlékot. Hivatkozhatok a 2012. évi 1. törvény 140. § (3) pontjára, vagy esetleg van-e más jogszabály, ami miatt valóban nem vagyunk jogosultak a pótlékra? Válaszát előre is köszönöm: Virtás Dénes

Pünkösd vasárnap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbiban: Vendéglátós egyéni vállalkozó május 1-jén, pünkösd vasárnap és pünkösd hétfőn is nyitva volt, ezeken a napokon munkaviszonyban lévő alkalmazottja és egyszerűsített foglalkoztatással bejelentett munkavállaló dolgozott. Ezekre a napokra az adott munkanapra járó munkabéren kivül milyen bérpótlékokat kell még számfejteni a dolgozó részére? Köszönettel.

Munkavégzés ünnepnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a hatályos jogszabályok alapján alkalmi munkavállaló dolgozhat-e hétvégén egy ajándékboltban, és hogy az üzlet e napon hivatalosan nyitva lehet-e?

Alkalmi munkavállaló ünnepnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy virágbolt minden nap nyitva van, vasárnapokon és ünnepnapon is. Május 1-je vasárnapra esik, ami egyben az anyák napja is. A nagy forgalomra tekintettel a tulajdonosnak ezen a napon segítségre lenne szüksége. Alkalmazhat-e május 1-jén alkalmi munkavállalót, és ha igen, milyen pótlékot kell neki fizetnie? Válaszát köszönöm.

Ezt kell tudni a túlóráról, hogy a főnök ne nézhessen rabszolgának Cikk

Amikor a munkáltató túlórára kötelezi a munkavállalót, akkor a pihenőidejéből vesz el, melyet anyagilag és/vagy szabadidővel kell kompenzálni. Az éves plafon a törvény alapján 250 óra, az elrendelés folyamán vizsgálni kell a munkavállaló körülményeit, munkaszüneti napon pedig csak kivételes, extrém esetekben túlórázhatunk.

Munkavégzés fizetett ünnepen Kérdés

Tisztelt szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban. Az idősek otthonában folyamatos munkarendben, munkaviszonyban dolgozó munkavállalóknak 2016. január hónapban hány óra volt a kötelezően ledolgozandó munkaóra (160 vagy 168 óra)? A folyamatos munkarendben dolgozók közül ki jogosult a távolléti díjra: aki beosztása szerint nem dolgozott január 1-jén vagy mindenki? Valamint még abban is szeretném a segítségét kérni, hogy aki a beosztása szerint 12 órát dolgozik, és nem folyamatosan (összefüggően 5, 10 munkanapot) van szabadságon, hány órát kell számolni a szabadsága idejére? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Temesvári Éva

Munka karácsonykor, ünnepnapon: így lehet dolgozni, dolgoztatni Cikk

Az ünnepek előtti időszakban gyakran felmerülő kérdés kit, és mennyi juttatásért lehet dolgoztatni aranyvasárnap, karácsonykor és az újesztendő első napján. Cikkünkben összefoglaltuk a vasárnapi és ünnepnapi munkavégzésre, annak díjazására vonatkozó szabályokat.

Készenlét díjazása ünnepnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük tájékoztatásukat, hogy a munkavállalót milyen jogcímeken illeti meg munkabér a következő esetben: A munkavállaló általános munkarendben (hétfőtől péntekig dolgozik) informatikus munkakörben. Havidíjas bérezésű. A munkáltató nem tartozik a munka törvénykönyve 101. § (1) bekezdésében felsorolt munkáltatók közé. Nem alkalmaz munkaidőkeretet. Ha munkaszüneti napra szeretne készenlétet elrendelni a munkavállalónak, milyen jogcímen illeti meg díjazás a dolgozót erre a napra (alapbér, pótlékok stb.)? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel, Lévay Tünde

Bt. beltagjának jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A beltag munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat, és személyesen is közreműködik. Az ő esetében kell jelenléti ívet vezetni? Minimálbér alapján fizet adót, járulékokat. A bérszámfejtés során, mint normál alkalmazottnál figyelembe kell venni a pihenő és ünnepnapokat? Ez esetben többes jogviszony áll fenn. Hogyan kell ezt a T1041-es bejelentő lapon bejelenteni? Köszönöm szépen a segítségét!

Munkabér kifizetésének szabályozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három műszakban dolgozó munkavállaló 2015.10. 31-én 22 órakor kezdte meg a munkavégzését, ami másnap reggel 6 óráig tartott. A munkáltatónak melyik időszakban kell kifizetni az erre a fordulónapra eső munkabért? Az októberi bérével 2 órát és majd a novemberi bérben a 6 órát, vagy valamennyi elvégzett munkaórát az októberi bérrel együtt? A 2015. 11. 01-jei nap specialitása, hogy ünnepnap is volt és vasárnap is. Ez esetben akkor jár a dolgozónak az ünnepnapi munkavégzésére eső bér és a vasárnapi pótlék is? Válaszát előre is köszönöm!

Vasárnapi munkavégzés Mindenszentekkor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy temető bejáratánál lévő virágbolt (a törvény szerint "virágot árusító üzlet") esetében van-e lehetőség arra, hogy a mindenszenteki nagy forgalomra tekintettel 10. 23-án és 11. 01-én 12 óra után a cég tagján és közeli hozzátartozóin kívül valamilyen formában más is részt vegyen az értékesítésben? Esetleg a megbízási szerződéssel történő foglalkoztatás vagy vállalkozóként történő munkavégzés megoldás lehet-e ezen a két napon arra, hogy elég ember legyen az üzletben a megnövekedett igények kielégítésére? Válaszát előre is köszönöm.

Bérpótlék munkaviszonyban és AM munkaánál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni a következő esetekben a bérpótlékokra vonatkozóan: Vendéglátó üzletben havi munkaidőkeretben dolgoznak munkaviszonyban a dolgozók. Nyitvatartás 10-24 óráig. Ebben az esetben helyesen járunk el, ha 18-24 óráig 30 százalék pótlékot számítunk? És munkaidőkeretben kell-e vasárnapra, illetve fizetett ünnepre pótlékot fizetni, ha be van osztva a dolgozó? És mi van, ha ugyanitt alkalmi munkavállalót foglalkoztatunk, ugyanúgy jár a vasárnapi, illetve a fizetett ünnepekre a pótlék? Alkalmi munkavállalónak kell-e szabadságot adni, ha igen, hogyan lehet kiadni? Van aki 1-2 napot dolgozik, de van aki több hónapon át havi 10-15 napot. Utóbbi esetben például ledolgozott 4 hónap alatt 56 napot, erre "járna" 8 nap szabadság, akkor még 8 napot be kell jelenteni és kifizetni, tehát nem dolgozhat például 90 napot, csak a szabadsággal csökkentett időt? Válaszát előre is köszönöm. Bordás Anna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink