86 találat a(z) önkéntes nyugdíjpénztár cimkére

Önkéntes nyugdíjpénztár járulékának elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kivás cég vagyunk 34 alkalmazottal. Januártól bevezettük egy nagy magyarországi cég bérszámfejtő programját. Minden dolgozónknak fizetünk nettó 10 000 forint önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást. Ez az új szabályok szerint bruttó 15 038 Ft. A januári számfejtésnél ütköztünk bele a következő anomáliába. Példa: az egyik dolgozónk bruttó összes jövedelme 412 709 Ft. Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás összege 15 038 Ft. Az adóalap (összes járandóság) így 427 747 Ft. A levonások összesen: 143 295 Ft. És itt jön a különbség. A program szerint a hó végi utalandó összege 274 452 Ft (és 10 000 Ft a pénztárnak), a könyvelőnk szerint pedig 269 414 Ft (és 10 000 Ft a pénztárnak). A különbség az önkéntes nyugdíjpénztár járulékából adódik. A bérprogram szerint, ha 269 414 forintot fizetünk csak ki, akkor kétszer vesszük le a járulékot, a könyvelő szerint pedig az a járulék mindenképpen a nettó jövedelmét csökkenti. Kérem segítségüket, hogy végére járjak, kinek van igaza. Köszönöm előre is megtisztelő válaszukat.

Az önkéntes kasszák vagyona gyarapodott, hozamuk azonban negatív lett Cikk

Az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona tavaly 0,8 százalékkal 1403,3 milliárd forintra nőtt, az átlagos éves hozam azonban mínusz 1,8 százalék volt, a magán-nyugdíjpénztári vagyon 2,9 százalékkal, 247,5 milliárd forintra mérséklődött – ismertette a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteken honlapján.

Munkáltatói hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném az állásfoglalását kérni: 2019. január 1-jétől a munkáltatói nyugdíj-hozzájárulás beletartozik az összevont adóalapba. Az adóalapot csökkentő kedvezményeket (például: a gyermekek utáni kedvezményt) az összevont adóalapból kell levonni. Ezek után történik az szja és egyéb járulék megállapítása. Kérdésem, hogy milyen összeget kell az önkéntes nyugdíjpénztárba utalni? Az adókedvezménynek érvényesülni kell az utalandó összeg megállapításakor? Ha igen, akkor magasabb összeg kerül utalásra – ugyanazon munkáltatói támogatás összeg feltételezése esetén – a gyermek kedvezménnyel rendelkező esetében, mint akinek nincs semmilyen kedvezménye? A másik kérdésem is hasonló, a BKV bérlet esetében a cég szeretné, ha a munkavállaló a nettó 10 500 forintot kapná kézhez. Ehhez fel kell bruttósítani (munkavállalói levonások miatt) az összeget, viszont aki gyermekkedvezményben részesül, annak magasabb lesz a nettó összege. Ez így helyes? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária

Nyugdíjas munkavállaló, önkéntes nyugdíjpénztár, munkáltatói tagdíjhozzájárulás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019-től az önkéntes pénztárba befizetett munkáltatói tagdíjhozzájárulást béresíteni kell, azaz a bruttó összegből levonjuk a járulékokat a munkavállalótól és a szociális hozzájárulást megfizeti a munkáltató. Nyugdíjas esetén milyen jogcímen számfejtsük és milyen járulékokat vonjunk le és fizessünk meg, hiszen, ha béresítünk, akkor ettől az évtől nyugdíjas esetén csak szja-t kell vonni és nincs mit tovább fizessen a munkáltató. Mit tegyünk, hogy helyesen járjunk el? Válaszát előre is köszönöm!

Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás Kérdés

Kedves Szakértő! 2018. 12. hónapban a munkáltató 5% önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást biztosít a munkavállalóknak, a 2018. 12. havi bérszámfejtésben, még a 2018. évi szabályok alapján, azaz egyes meghatározott juttatásként. A nyugdíjpénztárak felé történő utalás viszont január hónapban történik, a 12. havi bérszámfejtés zárását követően. A folyamat úgy néz ki, hogy átutaljuk a pénztáraknak egy összegben a munkáltatói hozzájárulást, majd elszámolást küldünk a pénztáraknak arról, hogy melyik munkavállalónak, mekkora összeget írjanak jóvá. (Nem keletkezik róla számla.) 2019.01.01-jétől az önkéntes nyugdíjpénztári munkáltatói hozzájárulás jövedelemként adózik. Kérjük álláspontját arról, hogy okozhat-e problémát a 2018.12. hónapban bérszámfejtett és bevallott (08), de a pénztárak felé 2018.01. hónapban teljesített utalás? Hogyan jár el szabályosan a munkáltató? Köszönöm!

Támogatói adomány önkéntes nyugdíjpénztárnak Kérdés

Ha egy vállalat támogatói adományt ad önkéntes nyugdíjpénztárnak, és meghatározza, hogy ez a vállalat nyugdíjpénztártag dolgozóinak kerüljön jóváírásra, akkor a vállalatnak a társasági adó alapját meg kell növelni ezzel az összeggel? Elismert költség-e a társasági adóban ez az összeg?

Önkéntes nyugdíjpénztár hozam- és tőkivétel adózása Kérdés

Szeretném megszüntetni az önkéntes nyugdíjpénztári tagságomat. A kérdésem, hogy milyen adó- és járulékterhek terhelik a tőke, illetve a hozamrészt?

Adomány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. többségi tulajdonos vezérigazgatója 4 éven belül nyugdíjba megy. Szeretnénk a havi bruttó 500 ezer forintos fizetését 300 ezer forintra csökkenteni és 200 ezer forintot minden hónapban 4 éven keresztül önkéntes nyugdíjpénztárba utalni adomány formájában, vélhetően így magasabb nyugdíjra számíthat. A vállalkozásnál jelenleg a dolgozók és a vezérigazgató is cafeteria formájában kapnak nyugdíjpénztári hozzájárulást, de adományt nem. Mivel a vezérigazgató úr az egyetlen 1957-ben született dolgozó, így belső szabályzatban rögzítenénk ezt a tényt, és a pénztárral is ilyen megállapodást kötnénk, a születési évre hivatkozva. Álláspontja szerint a fent leírtak szerint életkor alapján történő adományozás megfelelő lehet-e, lehetnek-e esetleges adóügyi, munkaügyi következményei az elképzelésünknek?

Kedvező hozam az önkéntes nyugdíjpénztáraknál Cikk

Hosszabb távon is értékálló, az inflációt érdemben meghaladó befektetési eredményeket értek el a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak – közölte az MNB. A pénztári befektetések reálhozama az elmúlt másfél évtizedben átlagosan 3,5 százalékra rúgott, a tavalyi évben pedig megközelítette az 5 százalékot. A pénztárválasztáshoz a tagoknak a minél hosszabb távú múltbeli teljesítményeket és a különböző pénztári portfóliók jellemzőit célszerű figyelembe venni.

Életjáradék is igényelhető az OTP Nyugdíjpénztártól Cikk

Nyugdíjcélú megtakarításaik kifizetését idén év elejétől az OTP Nyugdíjpénztár tagjai életjáradék formájában is igényelhetik – tájékoztatta az MTI-t az önkéntes nyugdíjpénztár.

82 százalékos szabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkéntes nyugdíjpénztári támogatói adomány esetében a magánszemély tag számláján jóváírt támogatói adomány személyi jövedelemadóját és az egészségügyi hozzájárulást is a bevétel (adomány) összegének 82 százaléka után kell kiszámolni és befizetni. Más egyéb jövedelmek után is ez a számítás alapja? Például a tagnak adott kölcsön elengedése esetén az elengedett összeg 82 százaléka az szja és az eho alapja is? Vagy ebben az esetben a fizetendő eho alapja a teljes elengedett összeg? Válaszát előre is köszönöm!

Adomány önkéntes nyugdíjpénztárba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjasunk nem szüntette meg az önkéntes nyugdíjpénztári számláját. Éves keresete várhatóan meghaladja a kereshető maximumot (2017-ben 2295000 Ft-ot). Év végén adományként kaphat-e juttatást az önkéntes nyugdíjpénztári számlájára, illetve van-e ennek korlátja? Szakképzettséget igénylő munkakör esetén is a sima minimálbér 18-szorosa a kereshető éves összeg? Válaszát előre is köszönöm!

Adomány önkéntes pénztárba: ezek az adózási következmények Cikk

Kft. nem dolgozó tulajdonosa kaphat-e önkéntes nyugdíjpénztárba támogatói adományt a társaságtól? Hogyan kezelendő az ügylet a támogatott és a támogató szempontjából? Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

Önkéntes nyugdíjpénztár – támogatói adomány kft. tulajdonosának Kérdés

A kft. egy tagjának önkéntes nyugdíjpénztárba (önyp) támogatói adományt (adomány) adna. A tag semmilyen tevékenységet nem végez a kft.-ben, csak „simán” tulajdonos. Az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat az adományozóval tagsági jogviszonyban álló pénztártagok részére. Jól gondolom a kft.-nél az adott adomány könyvelését: nem minősül személyi jellegű egyéb kifizetésnek, hanem a tao-törvény 3. számú mellékletének 13. pontja alapján véglegesen átadott pénzeszköz? Az önyp nyilatkozik, hogy a juttatás adóévében vállalkozási tevékenységet nem végzett, így a kft.-nél az adomány vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költség, és nem növeli az adóalapot? A pénztártag egyéni számláján jóváírt összeg 82 százaléka után 15 százalék szja-t és 22 százalék ehót fizet év végén az adóbevalláskor, míg ezen jóváírás után 20 százalék adó-visszatérítésre jogosult. Még egy kérdésem van: az önyp alapszabálya szerint a támogató adományt adhat például a felhalmozási időszakban lévő, a nyugdíjkorhatárt a támogató által meghatározott időtartamon belül elérő, illetve a támogató Ptk. szerinti közeli hozzátartozójának nem minősülő tagoknak stb. Ha az adomány a tao-törvény szerint véglegesen átadott pénzeszköz, és az önyp kiadja a fentiek szerinti igazolást, akkor ha a magánszemély megfizeti az adomány utáni adókat, a kft. bármely magánszemélynek adhat adományt úgy, hogy az vállalkozási tevékenység érdekében elismert költség, és nem növeli a tao-alapot? Akár a tulajdonosok hozzátartozóinak vagy egyéb magánszemélyeknek is, akik semmilyen jogviszonyban nem állnak a kft.-vel?

Nőtt az önkéntes pénztárak vagyona, de megcsappantak a munkáltatói befizetések Cikk

Nőtt az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egészségpénztárak vagyona az első negyedévben éves összehasonlításban, azonban aggasztó, hogy jelentősen visszaestek a munkáltatói befizetések az adóterhek növekedése miatt – mondta Kravalik Gábor, az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségének (ÖPOSZ) elnöke a szervezet sajtóbeszélgetésén szerdán Budapesten.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink