786 találat a(z) önellenőrzés cimkére
Cégkapu-használat: ellenőrizze a jogosultságokat!
Cikk
„A január 1-jétől érvényes kötelező cégkapuhasználat az adóbevallások beküldését illetően mit jelent? Arra gondolok, hogy a korábban EGYKE nyomtatványon beküldött meghatalmazások továbbra is érvényesek maradnak, vagy kell valamilyen új bejelentést tenni?” Olvasói kérdésre Kocsis Zoltán közgazdász (dr. Szeiler & Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda) válaszolt.
Adóellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cégünk ellen megindult egy adóellenőrzés – áfa adónemben a héten. A megbízólevél alapján lezárt időszakot eredményező ellenőrzésről van szó. ((Air.) 89. § (1) bekezdés a) pontja alapján). A vizsgált időszak 2017-2018. A kérdésem az lenne, hogy egy korábban (a vizsgált időszak előtt leadott T201T) nyomtatványra adhatunk-e be módosító kérelmet? (Hivatkozásul az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 22. paragrafusának (17) bekezdése alapján „az adózó a bevallások utólagos adóellenőrzésének megkezdését megelőzően, az adó megállapításához való jog elévülési idején belül, az adóhatósághoz benyújtott kijavítási kérelem útján kezdeményezheti az (1) bekezdés b)-d), valamint h)-i) pontja szerinti választása módosítását, amennyiben a módosítás az adó, adóalap, költségvetési támogatás összegét – az adózó benyújtott bevallását figyelembe véve – nem érinti.") Számunkra nem egyértelmű, hogy a megindult vizsgálat . ((Air.) 89.§ (1) bekezdés a) pontja alapján) bevallások utólagos adóellenőrzésnek minősül-e. És beadható-e a kérelmünk? Válaszát előre is köszönöm.
Önellenőrizhető-e a feltöltési kötelezettség?
Cikk
Közeleg a 2018-as év vége, amely egyúttal az adóelőleg-, járulékelőleg-kiegészítési – más néven a feltöltési – kötelezettség határidejének közeledtét is jelenti. Ez a határidő a naptári évvel azonos adóévvel rendelkező vállalkozásoknál december 20. A társasági adó esetében erre a legtöbb vállalkozás szerencsére már tudatosan, előre készül. De nem ez az egyetlen adónem, amelynél számolni kell a feltöltési kötelezettséggel.
Ne várja meg az adóellenőrt, ha észreveszi, javítsa a hibát!
Cikk
Sokba kerülhet várni a NAV-ra, inkább minél előbb javítsák ki a hibákat a vállalkozások! – figyelmeztet a a nemzetközi adótanácsadó és könyvvizsgáló Crowe FST. Januártól a jelenlegi minimum három és félszeresére nő a késedelmes vagy hiányos adófizetés esetén az adózókra kirótt pótlék mértéke.
Műemlék-beruházás eladása
Kérdés
Egy társaság megvásárolt egy műemléknek minősített épületet, melyből szállodát kívánt kialakítani. A vásárlás időpontjában – a tulajdoni lap szerint – az épület lakóingatlan volt. Megkezdődött a felújítás, melynek áfáját a társaság levonásba helyezte. A beruházás használatba vételekor történt volna meg az átminősítés. Időközben kiderült, hogy olyan nagyságrendű a felújítás összege, melyet a társaság nem tud finanszírozni, így a befejezés előtt eladásra kerül az ingatlan. Kérdésem: a levonásba helyezett áfát kell-e önrevíziózni?
Nyitó mérleg javítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most vettem észre, hogy a 2018. évi nyitóban " T" 461 társasági befizetés van, ami nem túlfizetés, hanem rosszul lett a "891"-re könyvelve záráskor. Hogyan tudom az javítani "előírásszerűen"? Köszönettel!
"Elkésett" közösségen belüli számlák
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy kft.-nél 2018. márciustól több hónapban is előfordultak közösségen belüli partnertől termékvásárlások. A számlákat az ügyvezető fizette ki készpénzben, de a cég könyvelési anyagába nem adta le, most szeretnénk ezt rendezni. Egyrészt: Az áfabevallásokat és az A60-as bevallásokat kell önellenőrizni. Például a márciusi beszerzés utáni áfa a fizetendő és levonható oldalra is beállítható a márciusi áfabevallás önellenőrzésekor ? Másrészt: A kft. pénztárából most kerül kifizetésre a számlák összege az ügyvezető részére. Ez így rendben lesz ? Köszönöm válaszát !
Nyártól több tao-kedvezmény érvényesíthető önellenőrzéssel
Cikk
Bár az idei nagyobb újdonságot az őszi adócsomag jelenti, érdemes még a nyári adócsomag egyes részleteit is tudatosítani – főleg, hogy jelen esetben a hatás nem csak a jövőre szól. Marginális módosításnak tűnik ugyan – hiszen 13-15 éve beiktatott átmeneti rendelkezések hatályon kívül helyezéséről van szó – mégis jelentősen befolyásolja a társasági adókedvezmények önellenőrzés útján történő érvényesítését egy már a nyáron hatályba léptetett változás, segítve az adózókat.
Nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Tisztelt Cím! Egyik ügyfelünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt személyautót. A kezdő lízingdíj áfáját teljes egészében, azt követően a havi törlesztőrészleteknél 30-70 százalék arányban vontuk le. A futamidő 36 hónap lett volna. A futamidőből eltelt 11 hónap, az ügyfél kifizette a lízingcég felé fennálló tartozását, és harmadik személy részére értékesítette a személygépkocsit. Aztán egy új lízingszerződést kötött egy új autó vásárlására. Az lenne a kérdés, hogy ebben az esetben zárt végű pénzügyi lízinggé minősítheti-e az adóhatóság az ügyletet? Önellenőrzést kell-e beadni a visszaigényelt áfa miatt?
Áfa területi hatályán kívüli szolgáltatás áfabevallásban és önellenőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Belföldi székhelyű, közösségi adószámmal rendelkező kft. alvállalkozóként Romániában végez ingatlanhoz kapcsolódó technológiai, villanyszerelési munkákat. A megbízó szintén közösségi adószámmal rendelkező , belföldi székhelyű kft. A számlát az áfatörvény 39. §-ára hivatkozva "áfatörvény területi hatályán kívüli" megnevezéssel állítja ki az alvállalkozó (szolgáltatást nyújtó) a megbízója felé, az áfa értéknél pedig a "fordított adózás" szerepel. Az egyik kérdésem, hogy az áfabevallás mely sorában/soraiban kell szerepeltetni a számla összegét, és kell-e hozzá A60-as összesítő jelentés? A másik kérdésem is a fenti kiinduló helyzethez kapcsolódik. Az alvállalkozó a benyújtott számlában októberi teljesítési időpontot jelölt meg, de mint kiderült, a teljesítés időpontja augusztusi volt, így számlával egy tekintet alá eső okiratot állított ki, módosítva a teljesítés időpontját. Az áfa a fentiek alapján tehát áfa területi hatályán kívüli és fordított áfás. Kell-e ebben az esetben a számla kibocsátónak önellenőrzést benyújtania augusztusra és októberre ? (havi áfabevallóról van szó). Válaszát köszönöm !
Könnyített szabályok a fiatal gazdák induló támogatásának megítéléséhez
Cikk
Visszamenőleges hatállyal, a 2016-2018. évekre vonatkozóan is költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatásként kell kezelni a fiatal gazdáknak az induláshoz és a gazdaságalapításhoz adott támogatás összegét – derül ki a héten elfogadott adótörvény-módosítási csomagból.
Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1.) Előzetesen felszámított levonható áfa érvényesítésének időkorlátját szeretném megtudni, illetve azt, hogy szükséges-e önellenőrzést készíteni, ha az időkorláton belül (tudomásom szerint a tárgyév és az azt megelőző egy naptári év?) keletkezett előzetesen felszámított levonható áfát szeretnénk érvényesíteni? 2.) Szeretném továbbá megtudni, mi az elévülési ideje az időkorláton túl önellenőrzéssel érvényesíteni kívánt előzetesen felszámított, levonható áfának, jelen időszakhoz képest mely időszak, amelyben önellenőrzéssel visszaigényelhető áfát tudok érvényesíteni? Köszönöm előre a válaszát.
Ápolási díj bevallása
Kérdés
Ápolási dj mellett napi 4 órás munkaviszony létesítése történt a tavalyi év folyamán Sajnos az idei évben az adóbevallás benyújtásakor ez a jövedelem nem került feltüntetésre. Kérdés: kell-e önellenőrzést kérni, és újra benyújtani az adóbevallást, vagy nem szükséges? Megjegyzésként: a NAV készítette az adóbevallást, amit az adózó nem ellenőrzött megfelelően, csak aláírta és visszaküldte a bevallást. Milyen jogkövetkezménnyel jár a jogsértés, büntetést kell-e fizetni? Amennyiben szükséges önellenőrizni, akkor azt melyik típusú adónyomtatványon kell megtenni, és azt hogyan kell kitölteni (melyik sorban kell feltüntetni)? További kérdés lenne, igaz-e, hogy az ápolási díj melletti munkavégzés esetén nem lehetett volna kérni, hogy a NAV készítse el az adóbevallást?
Katás egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó 2018. 4. hótól a kata alá tartozik. A korábbi években képzett fejlesztési tartalékot az szja bevallásban, ez 2015. és 2016 év végével történt. Úgy tudom, 4 éven belül kell ezt is felhasználni. Ebben az esetben mikor katás lesz, mit kell a fejlesztési tartalékkal kezdeni? Hogyan kell lebonyolítani? Önellenőrzést kell beadni? Várom válaszukat.
Áfa szálláshely-szolgáltatás esetén
Kérdés
Tisztelt Hölgyem/Uram! Adószámmal rendelkező magánszemélyként szállásadással foglalkozom. Közösségi adószámom is van. Alanyi adómentesként végzem a tevékenységet. A Booking, Airnbnb és egyéb szállásfoglaló oldalon keresztül adok ki szállást. Ezek a cégek jutalékszámlát állítanak ki felém, mely nem tartalmaz áfát. Állítólag ilyen esetben nekem mint szállásadónak kellene "kiszámolnom" és bevallani az áfát. Ez valóban így lenne helyes? Ha igen, hogyan korrigálható visszamenőleg? Önellenőrzéssel? Utólagos bevallással vagy egyéb módon? Segítségét előre is köszönöm!