91 találat a(z) önálló tevékenységből származó jövedelem cimkére

Egyéni vállalkozó mint magánszemély jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségek kérek az alábbi esetben. Katás, főállású egyéni vállalkozó alanyi mentes, szórakozásból kitalált egy alkalmazást, amolyan játékfélét (semmi köze a tevékenységéhez). Feltette a netre, és keresett forgalmazót. Talált is, aki értékesíti az érdeklődőknek, neki pedig jutalékot ad, amiről majd a forgalmazó állít ki számlát. Elkülönülhet ez a bevétel, és mint magánszemélynek, önálló tevékenységből származó jövedelemként kell csak bevallania majd az szja-bevallásban? Van valamilyen bejelentési kötelezettsége a NAV felé, a T101E-n?

Költséglevonás magánszemély elkülönülten adózó jövedelméből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy magánszemélynek a tárgyévben önálló tevékenységből származó jövedelme keletkezik, de a hozzá tartozó levonható költségekről a számlák csak a következő évi teljesítési dátummal kerülnek kiállításra, és csak a következő évben kerülnek kifizetésre, mi a jövedelemszámítás helyes módja? Levonhatók-e a tárgyévi szja-bevallásban? Vagy a tárgyévi szja-bevallásban 90 százalékos költséghányadot kell választani, és önellenőrizni kell a bevallást, amikor a költségek kifizetésre kerülnek? Vagy egyáltalán nem vehetők figyelembe? Vagy más eljárás a helyes? Segítségét előre is köszönöm!

Külföldről származó jövedelem Kérdés

Magánszemély német cégtől kap jövedelmet egy tanulmány elkészítésére, arról előadást tart a német cég által rendezett konferencián. Ez önálló tevékenységből származó jövedelem lesz vagy egyéb jövedelem? Hogyan alakul az szja- és az ehofizetési kötelezettsége 2018. évre vonatkozóan? Ha a 2019. évre is lesz hasonló kifizetés, akkor hogyan kell szochót fizetni és bevallani?

Miniszterelnöki megbízott jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalásukat, hogy az alábbiakban részletezett miniszterelnöki megbízotti jogviszony munkaviszonynak vagy megbízási jogviszonynak minősül-e, illetve az abból származó jövedelem az szja-törvény 24. §-a szerinti nem önálló tevékenység jövedelme, vagy önálló tevékenység jövedelmének minősül-e? A 2010. évi XLIII. törvény (Ksztv.) 33. § (3) bekezdése alapján a miniszterelnök eseti feladat ellátására miniszterelnöki megbízottnak megbízást adhat. A 2018. évi XCCV. törvény (KIT) 15. §-a értelmében a KIT-ben nem szereplő megbízatás kormányzati feladatok ellátására nem adható, de ez a tilalom nem akadálya annak, hogy a miniszterelnök eseti feladat miniszterelnöki megbízottként való ellátására megbízást adjon. A KIT 283. § (4) bekezdés értelmében a miniszterelnöki megbízott jogviszonyára a Ksztv. 2018. 12.31-én hatályos rendelkezéseit kell alkalmazni. A KIT 285. § (1) bekezdése értelmében azonban 2019.03.01-jével a miniszterelnöki megbízottak megbízatása a KIT szerinti megbízatássá alakul át. Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm!

Napidíj Kérdés

Tisztel Szakértő! Költségvetési szerv külföldi kiküldetésre küld vele jogviszonyban nem lévő magánszemélyeket, akik részére napidíjat fizet. A kiküldetés során ellátandó tevékenységre megbízási szerződés nem készül. A kiküldetést engedélyező dokumentum tartalmazza, hogy milyen kérdésekben kell egyeztetést folytatnia a fogadó szervezettel. Az előzőek alapján milyen szja-, tb- és egyéb szabályokat kell alkalmazni a napidíj kifizetésekor (elszámolásakor)? Milyen terheket (szja, más közteher stb.) kell a kifizetőnek fizetni, bevallani? A napidíj az előző esetben önálló tevékenységből származó jövedelem, amit ennek megfelelően kell szerepeltetni a jövedelemigazoláson?

Önálló tevékenységből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Önálló tevékenységből származó jövedelem esetében – megbízási szerződés alapján – év közben két alkalommal kifizetés történt, mely esetében 50% költséghányadot vettek figyelembe. (Valószínűleg így nyilatkozott a magánszemély.) Így elkészült az szja-bevallás. Majd kiderült, hogy az év első felében is történt egy megbízásos kifizetés 10% költséghányad figyelembe vételével. Önellenőriznem kell a bevallást, hogyan kell helyesen elszámolni az összegeket? Elszámolható mind a három kifizetés a meglévő költségszámlák figyelembevételével, abban az esetben is, ha a költségszámlák összesen nem érik el a három alkalommal kapott jövedelem 50%-át? Vagy a meglévő költségszámlákat figyelmen kívül kell hagyni, és a mindösszesen bevételt – jövedelmet – csak a 10% költséghányaddal lehet elszámolni? Ebben az esetben a már bevallott 50%-os költség figyelembevételének összegével (-10%) szemben el kell számolni a 39% különbözeti bírságot?

Faértékesítés bizonylatolása Kérdés

Egy adott erdőterületben résztulajdonnal rendelkezem, és én vagyok – őstermelőként – az erdőterületben erdőgazdélkodói kezelői joggal megbízott személy. Rajtam kívül az erdőterületnek még 4 fő tulajdonosa van. A területről nyárfát termeltünk le, melyet egy kft. részére értékesítettük. A tulajdonostársakat levélben értesítettem a kapott bevételről, és költségről, valamint arról, hogy tulajdoni hányaduknak megfelelően milyen összegű bevétel illeti meg és költség terheli őket. Kértem, hogy az értékesítésről minden tulajdonos a megadott adatok alapján állítson ki számlát, és küldje meg a felvásárló kft. részére, annak érdekében, hogy a kifizetés megtörténhessen. Az egyik tulajdonostárs levélben arról tájékoztatta a felvásárló kft.-t, hogy ő, mint őnálló tevékenységből származó jövedelmet tünteti fel a bevételt a saját adóbevallásában, és kinyilatkozza, hogy a megfelelő adókötelezettséget így kivánja az adóhatóság felé teljesíteni. Kérdesem: a nyárfát megvásárló kft. részére elegendő bizonylat-e az adott nyilatkozat, vagy az értékesítő részére ettől függetlenül számlát is ki kell állítani, mivel nyárfavásárlásról felvásárlási jegyet nem állíthat ki? A nyárfa nem szerepel a kompenzációs termékek listájában. Várom válaszkat. Tisztelettel.

Tagi hitel után kapott kamat Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy társaság tagja tagi hitelt nyújt a vállalkozásának. Bejelentett jogviszonya öregségi nyugdíjas, kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó, vagyis havonta 7320 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet. Jövedelmet nem vesz ki. Ha a kft. kamatot szeretne neki fizetni a kölcsöne után, akkor az milyen jogcímen adózna? Egyéb jövedelem, esetleg önálló tevékenységből származó jövedelem? Milyen járulékok terhelik a vállalkozást, illetve a magánszemélyt? Köszönettel: Szentesi Péter

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. év során magánszemélyként meghatalmazással gépjármű regisztrációs adójával kapcsolatos és okmányirodai ügyintézést végeztem körülbelül 30 alkalommal, alkalmanként 5000 forintért. Ez a bevételem adóköteles-e, és ha igen, akkor milyen jövedelemnek számít? Ehofizetési kötelezettség keletkezik-e? Válaszát előre is köszönöm!

Önálló tevékenységből származó jövedelem utáni eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segitségét! Adószámmal rendelkező magánszemély emlékművet faragott egy önkormányzat részére. Nyilatkozata alapján a felmerült költsége 632 ezer forint. Az önkormányzat részére 2 millió 800 ezer forintról állított ki számlát. Az önkormányzat a nyilatkozat alapján 325 200 forint szja-előleget vont le. Év végén az önkormányzat kiállitotta az M30-as igazolást az szja-bevallás 7. sorába írandó adatokról. Bevétel 2 millió 800 ezer forint, költség 632 ezer forint, jövedelem 2 millió 168 ezer forint, a bevallás 18. sorában a levont adóelőleg 325 200 forint. A kérdésem az lenne, hogy kell e ezen jövedelem után ehót fizetni? A magánszemély év közben csak egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett, havonta 7110 forintot. Munkaviszonya nincs. Adószáma 5-tel kezdődik. Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel.

Őstermelés és ebtenyésztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szépen segítségét. Főállású őrstermelő bevétele méhészkedésből és ebtenyésztésből származik. Adószámmal, őstermelői igazolvánnyal, engedélyekkel rendelkezik. A kutyatenyésztésből származó bevételek, költségek összevonhatók a méhészkedéssel őstermelői tevékenységként, vagy a kutyatenyésztést külön kell kezelni, az önálló tevékenységre vonatkozó adózás szerint? A kutyatenyésztést kell jelenteni a NAV-nak? Köszönöm!

Önálló tevékenységből származó jövedelemhez választható költségelszámolási mód Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozó tagja ügyvezetői feladatait megbízásos jogviszonyban végzi X Kft.-ben. Y Kft.-ben alkalmazotti jogviszonyban heti 40 órás munkaviszonya van. E két jogviszonya mellett katás egyéni vállalkozó, ahol havi 25 000 forinttal adózik. Kérdésem az X Kft.-ben választható költségelszámolási módra vonatkozik. Kötelező a tételes költségelszámolási módot választania, tekintettel a katás egyéni vállalkozásra vagy alkalmazhatja a 10%-os költségátalányt? Befolyásolja a választási lehetőséget, ha vállalkozói jövedelem szerint adózik és van vállalkozói kivétje, illetve vállalkozói jövedelem szerint adózik és nincs jövedelemkivétje? Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel: M. V.

Airbnb lakás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szálláshely-szolgáltatással foglalkozik, amiről számlát állít ki. Ezen kívül a bankjában bevételek érkeznek airbnb payout közleménnyel. Erről számla nincs. Kérdésem az lenne, hogy ez a bevétel vállalkozói bevételnek számít-e, vagy magánszemély önálló tevékenységéből származó jövedelemnek? Köszönettel: Bognárné

Útiköltség-térítés megbízási jogviszony esetén Cikk

Adott egy cég, ahol az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el a feladatot (másik cégben 8 órás alkalmazott). Élettársának autóját használja a céges ügyek intézéséhez. Milyen módon lehet megtéríteni az útiköltségét? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Kisösszegü kifizizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesanyám kft.-jében az ügyvezetést havi 5000 Ft-ért végzem. Főállásom van, ahol biztosított vagyok. A kft.-nek milyen járulékot kell fizetni az 5000 Ft után? Az szja-t levonják az összegből. Ez önálló tevékenységből származó bevételnek számít? A bevételből 10% költséget el lehet-e számolni? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink