91 találat a(z) önálló tevékenységből származó jövedelem cimkére

1453-as szja-bevallás helyes kitöltése Kérdés

Házasságban 3 kiskorú közös gyermeket nevelünk, mindhárom után a férjem nevén igényeljük a családi pótlékot. A családi kedvezmény éves kerete 3x206 250x12 hónap=7 425 000 forint. A családi kedvezményt megosztjuk, így a férjem kettő gyermekre tekintettel éves szinten 4 950 000 froint után veszi igénybe a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. Én pedig egy gyermekre tekintettel veszem igénybe 2 475 000 forint után a családi kedvezményt és a családi járulékkedvezményt. A férjem keresete havonta 200 000 forint, az enyém havonta 100 000 forint. Így ő 2 400.000 forintos keresett a munkahelyen éves szinten, valamint 408 000 forint családi járulékkedvezményt vett igénybe. Én 1 200 000 forintot kerestem éves szinten és 204 000 forint családi járulékkedvezményt vettem igénybe. Ami gondot okoz: A férjem önálló tevékenység címen (adószámmal rendelkezik) ingatlan-bérbeadás jogcímen éves szinten 490 000 forint bevételt szerzett, amelyből a 10 százalékos költséghányad levonása után 441 000 forint jövedelme keletkezett éves szinten, ehhez kapcsolódóan a kifizetők év közben a 16 százalékos szja-előleget le is vonták összesen 74 400 forint összegben. Mivel ez a jövedelem is összevonandó jövedelem, így felborul az szja-bevallás kitöltése. A 2 400 000 forinttal és az önálló tevékenységből származó 441 000 forinttal számolva összesen 2 841 000 forintot kkalkulál a bevallás a családi kedvezménybe, és mindenáron a levont adót 74 400 forintot visszaigénylendőnek hozza fel. A férjem az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelemből az szja-t megfizette, és nem is akarja visszaigényelni.

Tagi kölcsön utáni kamat adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél az egyik tulajdonos, aki munkaviszonyban is áll, tagi kölcsönt nyújtott a cég számára. Ebben az esetben a tagi kölcsön utáni kamat adó- és járulékvonzata hogyan alakul? Úgy viselkedik, mint egy nem önálló tevékenységből származó jövedelem, vagy ebben az esetben a 27 százalékos ehót kell utána fizetnem? Válaszát előre is köszönöm.

Magánszemélyek közötti kölcsön kamata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemélytől kapott kölcsönt, amely után kamatot fizetne. A kamatot lehetséges a jegybanki alapkamat alapján számolni? A kölcsönadó a kapott kamat után hogyan adózik? Köszönöm a segítséget.

Faértékesítésből származó jövedelem Kérdés

Magánszemély lábon álló erdőt, azaz a megtermelt fát értékesít egy kft.r észére. Milyen adók terhelik, és azt kinek kell megfizetni? Válaszukat előre is köszönöm.

Művészeti tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha adószámos, de nem egyéni vállalkozó magánszemély grafikai munkákat végez magyar vállalkozásoknak, magyar és külföldi magánszemélyeknek, valamint külföldi vállalkozásoknak egyaránt, akkor az ő tevékenysége milyen jogcímen adóköteles? Feltételezem, hogy önálló tevékenység. Ekkor feltételezem, hogy felhasználói szerződést kellene kötnie az illető személyekkel. Esetében választható a 37/1997 kormányrendelet szerinti költségelszámolás is – de gondolom, erre is csak bizonylatok birtokában van lehetőség. Nem tudom, jól gondolom-e, hogy ilyen esetekben – amennyiben a költségekkel csökkentett, egy napra eső jövedelem meghaladja a minimálbér 30 százalékának az 1/30-ad részét, akkor biztosítottá válik az önálló tevékenységet végző magánszemély. Hogyan lehet megállapítani az egy napra eső jövedelmet ilyen esetben? Hogyan járjon el, ha nem kifizetőtől szerzi a bevételt? Ha külföldi vállalkozással áll kapcsolatban, akkor úgy vélem, hogy az USA-Magyar ország közötti adóegyezmény 3. és 7. cikk együttes olvasata, mind a 12. cikk alapján Magyarországot illeti az adóztatás joga, amennyiben a grafikus magyar illetőségű. A szja-előlegen, illetve fizetési kötelezettségen túl milyen kötelezettségek terhelik még a magánszemélyt? Terhelik-e egyáltalán? Válaszukat előre is köszönöm!

Szja-önrevízió Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2008. évben egy magánszemélynek csak bérleti díjból származott bevétele, melyet szja-bevallásában elkülönülten adózó (forrásadós) jövedelemként bevallott. Kérdésem: módosíthatja-e önellenőrzéssel a bevallását oly módon, hogy a bérbeadásból származó bevételét a bevallásában önálló tevékenységként származó jövedelemként vallja be, így az összevonandó jövedelem közé kerül be a jövedelme, így utólag adókedvezményt (súlyos fogyatékosság kedvezményét) érvényesíthet, tekintettel arra, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek után nem vehetett igénybe adókedvezményt? Vagy mivel a 2008-as bevallása benyújtásakor úgy döntött, hogy elkülönülten adózó jövedelemként vallja be a bérbeadásból származó bevételét, így ezt a döntését már önellenőrzéssel nem változtathatja meg? Köszönöm válaszukat!

Személygépkocsi bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő komplex kérdésem lenne: Egy magánszemély személygépkocsit lízingel (zárt végű). Szeretné bérbeadni egy cégnek. A következőket gondolom ezzel kapcsolatban, és nem tudom, hogy helyesen-e: 1./ bérbe adható a személygépkocsi, mert ez nem bérlet, hanem részletre vétel, 2./ adószámot kell kiváltani, 3./ a cég, mint kifizető, a magánszemély költségnyilatkozata alapján 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót von le a bérleti díjból, 4./ a magánszemélynek cégautóadó-fizetési és -bevallási kötelezettsége van, mivel a cég költséget számol el a személygépkocsi után, amiről a nyilatkozatot megteszi, 5./ önálló tevékenységből származó jövedelemként kell bevallani a magánszemélynek jövő év májusáig. Előre is köszönöm a válaszát. Üdvözlettel: Léderer Györgyné

Apport szja+eho Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szellemi tőkét apportálnak 15 millió forint értékben, 5 millió kerül a jegyzett tőkébe és 10 millió a tőketartalékba. Az biztos, hogy van szja-kérdés, mivel az apportálásból származó jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, és így 27 százalékos ehót is fizetni kell. De – és ez a kérdés – melyik rész után kell fizetni? Csak az 5 millió után, amiért részvény is jár, vagy az egész után? A cégbírósági végzéssel egyidejűleg merül fel az adókötelezettség, de a társaságnak kell eljárni kifizetőként, vagy a magánszemélyt terheli az előlegfizetés? Van-e más adófizetési kötelezettség az ügylettel kapcsolatban? Köszönöm.

Bérbeadás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a 2008. évi személyi jövedelem adó bevallását nem nyújtotta be, és most szeretné pótolni. Volt neki bérbeadásból származó jövedelme, tőzsdei ügyletből származó is. A bérbeadásra alkalmazhatja-e az önálló tevékenységből származó jövedelem szerinti adózást, ahol a tételes, illetve a 10 százalékos költséghányaddal számolhatja ki a jövedelmet. Vagy csak az elkülönülten adózó jövedelemként (Szja tv. 74. § 1. bekezdés) alkalmazhatja?

Fizetővendéglátás adózása Kérdés

Falusi turizmus keretében az adószámos magánszemély kiadta a szobáit. 200 000 forint bevétele van. 10 százalékos költséghányaddal számolva a 180 ezer forint után megfizeti a 16 százalékos szja-t. Mint önálló tevékenységből származó jövedelem számolja el. Helyesen jár el? Kell-e utána fizetni 27 százalékos ehót?

Magánszemély ingatlanbérbeadása Kérdés

Magánszemély vagyok, nem rendszeresen ingatlanbérbeadással foglalkozom. A bérbeadás cégnek történik. Kérem tájékoztatni szíveskedjen, hogy ebben az esetben kell-e adóelőleget fizetni, vagy elég-e az adóbevallás egyéb jövedelem sorában bevallani?

Dolgozói részvény-visszavásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Zrt. az alaptőkén felüli vagyon terhére tőkeemelést hajtott végre, aminek keretében névre szóló dolgozói részvényeket bocsátott ki. A társaság a névre szóló dolgozói részvényeket térítés nélkül adta a dolgozó részére azzal, hogy amikor a dolgozónak megszűnik a munkaviszonya, akkor a társaság a részvényt visszavásárolja. Amennyiben a társaság a munkaviszony megszűnésekor a részvényeket visszavásárolja, akkor a részvényeladásból származó bevételből a dolgozónak milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége van. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Sansz Kft.

Így adhatja el használt ruháit a piacon Cikk

Hogyan adhatja el egy magánszemély a piacon használt ruháit, s milyen szabályok szerint kell utána adóznia? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt

Önálló tevékenységből származó jövedelem adóelőleg Kérdés

Önálló tevékenységből (fizetővendéglátás nyújtása) származó jövedelem után az adózó a negyedévente fizetendő adólelőlegeket (szja,eho) köteles negyedévente egyenlő részletekben megfizetni adóhatóság részére? Gond, ha nem egyenlő részletekben fizette? Az 53-as bevallásban a negyedéves bontásnál a negyedévente ténylegesen befizetett összegeket kell fetüntetni (nem egyenlő részletekben történt), vagy egyenlő részben elosztva? Előre is köszönöm válaszát!

Vatera és adófizetés Kérdés

Most olvastam a cikküket a vaterás aukciós értékesítésekről. Kérdésem: tényleg a saját gyermekeim által használt cipő, ruha, babakocsi stb. után is adózni kell ? Remélem ez nem igaz, borzasztó lenne, ha még az adózott pénzemen megvásárolt, és adóval növelt ruhácskákat újonnan megvéve, most még megint adózzak, mert továbbadom pár száz forintért. Szomorú lenne. Régen volt, ha jól tudom, hogy 200 ezer forintig nem kell semmiféle adózás. Kérem erre szakszerű, megnyugtató válaszát! Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink