234 találat a(z) építőipar cimkére
Osztrák cég Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő Osztrák cég Magyarországon dolgoztatna építőiparban, milyen bejelentési kötelezettségei vannak, hogyan kell adóznia, ha van fióktelep, és, ha nincs? A munka végzése meghaladja a 183 napot. Szükséges-e kiküldetési nyomtatvány, van-e valamilyen előírás a bérrel kapcsolatban, s mennyi járulékot kell fizetnie?
Fordított áfa: ezt elbukta a NAV Cikk
A fordított áfa megítélése miatt keveredett jogi vitába az adózó az adóhatósággal. Az ügy végére a Kúria tett pontot.
Fordított adózás építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék állásfoglalást kérni az áfatörvény 142. §-a alapján fordított áfa alkalmazásával kapcsolatban felmerült számlázási problémánkkal ügyében. Cégünk építésiengedély-köteles tevékenységhez alvállalkozói közreműködést vett igénybe, megrendelő alapján, anyagszállításra és annak szerelési munkálataira. A megrendeléskor jeleztük a partner felé, hogy építésiengedély-köteles tevékenységhez kérjük a közreműködését. Ennek ellenére a partnerünk áfás számlát állított ki részünkre, arra hivatkozva, hogy az e-naplóban nem szerepeltettük őket, mint alvállalkozókat. Kérdésem az lenne, hogy a fordított áfa alkalmazásának valóban kritériuma-e az e-naplóban való szerepeltetés? Köszönettel várom válaszát. Tukacs Balázsné
Áfacsökkentést fontolgat a kormány Cikk
Az építőipar 2013 óta tartó növekedését követően idén augusztusban a termelés volumene és az új szerződések állománya mérséklődött az ágazatban, ezért a kormány a lakásépítés további ösztönzésének lehetőségét vizsgálja: a lakáshitelezés kiterjesztése mellett a lakásépítések áfájának csökkentése is lökést adhat a beruházásoknak, írja az NGM közleménye.
Nem jó jel: cégtörlések az építőiparban Cikk
A júniusi 609 után júliusban 474 építőipari cég szűnt meg Magyarországon, de nem lehet felhőtlen az öröm, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint ugyanis nincs vége a megszűnési hullámnak: idén és jövőre is sok vállalkozás jut erre a sorsra.
Ugrások és visszaesések az építőiparban Cikk
Az építőipar termelése 10,2 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel korábbival összehasonlítva. Az épületek építése 5,6, az egyéb építmények építése 14,9 százalékkal nőtt – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanappal kiigazított indexek 0,5 százalékos növekedést mutat.
Óriási leépülés az építőiparban Cikk
Csaknem 600 cég szűnt meg Magyarországon áprilisban az építőiparban, miközben mindössze 250 új alakult. Ilyen mértékű leépülésre sohasem volt példa, még akkor sem, amikor a lánctartozások és a gazdasági válság egyszerre szedte áldozatait az ágazatban. Az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató szerint azonban a látszat csal: az építőiparban kevesebb a feszültség, mint három-négy éve.
Nemzetközi áfa II. Kérdés
A 2015. 03. 13-án feltett, és Bartha László úr által megválaszolt azonos című kérdésemhez kérnék még egy kiegészítést! Tisztelt Uram! Köszönöm a válaszát. A német áfa hatálya alá történő bejelentkezéstől abban az esetben el lehet tekinteni, ha társaságunk a Németországban végzett kivitelezéskor nem alkalmaz alvállalkozókat, hanem saját munkavállalóival végzi el a munkát? Ekkor a fel- vagy összeszerelés tárgyát képező épületet komplexen szállítjuk, és a helyszínen nem alkalmazunk alvállalkozót. Így a számlánkat a fordított adózás szerint állíthatjuk ki? Az áfa jogcímnél fordított adózást kell feltüntetni, nem "áfa területi hatályán kívül"-t? Válaszát előre is köszönöm!
Fordított áfa – építőipar Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk acélszerkezetű iparcsarnokok kivitelezésével foglalkozik. Mivel ezek az épületek építésiengedély-kötelesek, így a fordított áfa hatálya alá tartoznak. A kivitelezés során alvállalkozókat veszünk igénybe. Az acélszerkezet gyártását végző alvállalkozó abban az esetben, ha a szerkezet összeszerelését is ő végezi, fordított áfás számlát állít ki részünkre. Ma az egyik alvállalkozónk a következőre hívta fel a figyelmemet. NAV-ellenőrzés során a revizorok megállapították, hogy az ipari kapukat gyártó cég, amely a kapukat be is építette egy ilyen csarnokba, helytelenül fordított áfás számlát állított ki, mert a komplett munka nagyobb hányadát tette ki a gyártás, és csak kisebb rész volt a beépítés. Állítólag ebben az esetben külön áfával növelten kell számlázni a gyártást, és fordított áfával a beépítést. Ez nekem új, mert korábban pont az volt a NAV állásfoglalása, hogy nem választható szét a két munkafolyamat, ha azt egy vállalkozó végzi. Kérdésem, hogy Ön szerint is így kell-e jelenleg az áfatörvényt értelmezni? Ha az acélszerkezetű csarnok esetét tekintjük, körülbelül 400 Ft/kg a gyártási költség (anyaggal együtt, ami szintén fordított áfás) és nagyjából 100 Ft/kg a szerelési díj. Valóban külön kell bontani a gyártást és a szerelést? Válaszát előre is köszönöm!
Fordított áfa - üzemcsarnok építés Kérdés
Egy belföldi gazdasági társaság (továbbiakban megrendelő) bérelt ingatlanon üzemcsarnokot épít, ami építésiengedély-köteles. A megrendelő az építkezést egy fővállalkozóval végezteti el, aki viszont alvállalkozókat is bevon a kivitelezésbe. (A cégek az áfatörvény hatálya alá tartoznak.) Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket/megerősítésüket kérni: 1.) Az alvállalkozó fordított áfás számlát bocsát ki a fővállalkozó felé, majd a fővállalkozó a megrendelő felé is fordított áfás számlát állít ki. Jól gondoljuk-e, hogy mind a fővállalkozó, mind a megrendelő a fordított áfás számla alapján az áfát levonásba helyezi és egyben fizetendő áfa-ként is bevallja az adott időszaki bevallásában? 2.) Ha a fentiekkel kapcsolatban előlegszámla kerül kibocsátásra a kivitelezés során, akkor az is fordított áfás kell hogy legyen? 3.) Jól gondoljuk-e, hogy a fővállalkozó és a megrendelő közötti számlát az áfatörvény 10. § alapján termékértékesítésként kell továbbszámlázni? Van-e ennek bármilyen jelentősége?
Egyenes vagy fordított adózás alá esik? Az attól függ... Cikk
Ugyanaz a tevékenység egyik esetben egyenes, a másikban fordított adózás alá esik az építőiparban. Összeállítottuk, milyen szempontokat kell figyelembe venni a kérdés eldöntésekor.
Ekáer építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az EU-ból útdíjköteles gépjárművel egyéb kockázatos termék beszerzése ekáerköteles. Az így beszerzett termékeket a belföldi beszerzőtől megrendelt építőipari szolgáltatások teljesítéséhez, alkalmasint több címre és alkalommal szállítja ki, útdíjköteles és nem útdíjköteles gépjárművel. Ott beépíti, majd a vonatkozó szabályoknak megfelelően egyenes vagy fordított áfás számlát állít ki. A számlán nem szerepelnek külön az EU-ból beszerzett és beépített anyagok. Kérdésem: az így kiszállított és beépített anyag, termék első adóköteles (ekáerszám-köteles köteles értékesítésnek minősül-e?
Építőipar könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném segítségét kérni a következő események kontírozásával kapcsolatban, melyek egy építőipari Kft csatornaépítéssel kapcsolatos munkái során merültek fel: 1, Kiállított számla: (Fordított áfás) Vízépítési munkák értéke: 10.000.000.-Ft Jóteljesítési garancia (2%): 200.000.-Ft Teljesítési biztosíték (7%): 700.000.-Ft Épszer biztosítás (0,5%): 50.000.-Ft _______________________________________ Fizetmény: 9.050.000.-Ft Kérném a fenti tételek kontírozását, valamint azt, hogy a 1465 bevallás melyik soraiban mely összegeket kell feltüntetni. 2, Bejövő számla Az 1, részben lévő számla kapcsán érkezett egy visszaszámlázás csatornaépítési munkákról: 2.050.000 Ft értékben fordított áfásan. Megjegyzésben: Az eredetileg kiállított számlán és elfogadott teljesítési igazoláson szereplő munkából ténylegesen 100 fm nem lett elvégezve. Szeretném kérném a fenti tételek kontírozását, valamint azt, hogy a 1465 bevallás melyik soraiban mely összegeket kell szerepeltetni. 3, Faktorálás: Az 1. pontban kiállított számla 80%-a faktorálásra került. A faktorálásról érkezett egy számla a faktorcégtől 27.873 Ft összegben, melyek a kezelési költségek, bankköltségek, egyéb költségeket tartalmaz. Bankszámlára érkezett: 7.212.127 Ft, ami számításaim szerint a ((9.050 e Ft x 80%) - 27.873 Ft Kérném a fenti faktorálással kapcsolatos kontírozási tételeket végigvezetni a teljes kiegyenlítésig. Köszönettel; A
Ezért veszélyes az építőipar Cikk
Az idén május 12. és június 30. között ellenőrzött építőipari munkáltatók 91 százaléka nem tett eleget a jogszabályban előírt valamennyi munkavédelmi kötelezettségének - állapította meg a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának vizsgálata.
Általános forgalmi adó időszakos elszámolás II. Kérdés
Előző kérdés folytatása: Alvállalkozó minden egyes számlához az adott számlázási időszakban elvégzett munkáról olyan részletezettségű kimutatást köteles készíteni, hogy abból az elvégzett teljesítések mennyisége egyértelműen követhető, megállapítható legyen." Az építőiparban ismeretes a részteljesítés szakaszonként. Ezek tipikusan az 57. §-ba sorolható teljesítések. Jelen szerződésnek is részét képezi egy ütemezési terv, amelyet hetente egyeztetnek. Nem részletezi a szerződés, hogy az 58. § szerint időszakonként számolnak el. Az viszont kiolvasható a fenti szerződésszövegből, hogy havonta, teljesítményarányosan, részszámla benyújtásával számolnak el. A kérdés, hogy ez az áfatörvény melyik §-a szerinti számlázásnak minősíthető? Időszakos, 58. § szerinti – a havi elszámolás miatt –, vagy az ügylet tárgya szerint természetben osztható részteljesítés szerinti, vagyis az 57. §-nak megfelelően történjen a számlázás? (Megítélésem szerint a betonacél helyszíni szerelése nem lehet egy ügylet tárgya szerint osztható teljesítés, mivel a szerelés egyszerre több helyszínen is folyik. Így véleményem szerint időszakos elszámolásról van szó, és az 58. § szerint kell számlázni.) Mivel a Vállalkozó addig nem hajlandó fizetni, amíg nem dől el, melyik § szerint kell számláznunk, ezért kérném mihamarabbi tájékoztatásukat, Önök hogyan ítélik meg ezt az ügyletet a fenti információ birtokában. Sürgős válaszukat előre is megköszönöm!