40 találat a(z) áru cimkére

Devizás telekbeszerzés Kérdés

Adott egy tavaly alakult építőipari „A nevű” Kft., amely 918.000 kanadai dollár értékben vásárolt Magyarországon telket egy kanadai állampolgártól. Az ellenértéket a „B” nevű társult vállalkozása fizette ki, melyet tagi kölcsönnek minősítettek. A „B” nevű vállalkozás el is utalta a 918.000 CAD-ot, melynek forintosított értéke 192.144.726 forint lett. Az adásvételi szerződés napján érvényes árfolyam alapján az „A” cég könyveiben a telek, mint áru 192.302.640 forinttal lett figyelembevéve. A „B” cégnél nem keletkezett árfolyamkülönbözet, mert a forintosított értéket határozták meg tagi kölcsönnek. Az „A” cégnél akkor az árfolyamkülönbözet összegét a telek értékére rá kellene számolnom? Vagy hogyan kellene könyvelnem? Sajnos csak beruházáshoz találtam erre állásfoglalást, viszont nálam a telek áru lesz, mert erre épített lakásokat eladásra.

Harmadik országból internetes beszerzés áru vagy szolgáltatás? Kérdés

Amerikából interneten internetről letölthető posztert vásárol a cég. A számlán sem a vevő, sem a szállító adószáma, a számla áfa nélkül van kiállítva. A cég ráírta, hogy árut vásárolt, de nem tudom eldönteni, hogy áruként vagy szolgáltatás igénybevételeként kell-e elbírálni, mivel az interneten átküldött poszter itt lesz kinyomtatva

Áfakörös után alanyi mentesként készlet értékesítése Kérdés

Tisztelt Dr. Bartha Úr! Álláspontja szerint az alanyi adómentes időszakban értékesített készletre, árura szintén alkalmazandó az áfatörvény 11. § (2) bekezdés c) pontja? Ez azt jelentené, hogy nem értékesítheti alanyi adómentesen (a számlában áfát kell felszámítania) vagy csak adófizetési kötelezettsége keletkezik utána? A jogszabály felhasználásról és nem értékesítésről beszél, e két meghatározás között nincs különbség? Egy korábbi adózónán megjelent írás szerint a készletekre nem vonatkozik a fenti jogszabályi hely - illetve több helyütt olvastam erről -: http://adozona.hu/afa/Afakoros_utan_alanyi_adomentes_mi_a_teendo__H9SQIO Köszönettel:

Apport Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alakult egy kft. 5 millió forint törzstőkével, amelyből 700 ezer forint az apport értéke. Az apport árukészlet. Az apport értékét független könyvvizsgáló állapította meg. Aki az apportot nyújtotta, rendelkezik számlával a beszerzett áruról, melynek az értéke nettó 703 ezer forint. Hogyan kell könyvelnem ezt az apportot? Kell-e könyvelnem egyéb bevételt vagy ráfordítást? (Az eszköz könyv szerinti értéke és a cserébe kapott részesedés alapító okirat szerinti érték különbözetére gondolok.) Ha kell könyvelnem, hogyan állapítom meg az értékét, és hogyan jelenik meg a könyvelésemben? Könyveléstechnikailag hogyan kell kezelnem az apportot? A cégbírósági bejegyzéskor könyvelem a 2-es számlaosztályba, az áruk közé, majd átvezetem a 814-re, az ELÁBÉ számlára? Segítségét megköszönve várom a válaszát. B.K.

Járműkereskedő Kérdés

A főtevékenysége a cégnek járműkereskedelem. Általános és a különbözeti áfára is bejelentkezett. Ez a cég vásárol alanyi adómentes vállalkozástól használt személygépkocsit. Kérdésem az, ha ezt a járművet tárgyi eszköznek veszem meg, és később eladom, terheli-e áfa? És ha áruként veszem meg és adom el, akkor milyen áfa van? Tisztelettel köszönöm válaszát!

Ingatlanforgalmazás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazással foglalkozó kft. használt, rossz állapotban lévő lakásokat vásárol, ezeket felújítja, majd értékesíti. A lakást áruként tartjuk nyilván, a felhasznált anyagokat és igénybe vett szolgáltatásokat az 5-ös számlaosztályban számoljuk el, majd év végén, illetve a felújítás befejeztével átvezetjük a saját termelésű készletek közé. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy ez az elszámolás helyes-e, illetve a lakások értékesítésig felmerülő rezsi költséget, a felújításkor elhasznált eszközök például: ecset, fólia, tisztítószer …stb. értékét, a vásárláskori ügyvédi munkadíjat elszámolhatjuk-e tárgyévi költségként? Válaszát előre is köszönöm.

Halastó üzemeltetés könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. halastavat vásárolt sporthorgászat céljából. Napijegyet ad ki (nyugtatömböt használ). Ezt alaptevékenység bevételeként 27 százalékos áfával könyveljük. Viszont nem tudunk megegyezni abban, hogy a telepített hal anyag, vagy áru? A napijegy fejében bizonyos mennyiségű halat elvihet, így akár értékesítésként is felfoghatnánk. Ezen kívül a tevékenységi körnek tartalmaznia kell-e a TEAOR 9319 Egyéb sporttevékenységet, és ha igen, akkor vonatkoznak-e rá valamilyen speciális szabályok? Válaszát előre is köszönjük.

Áru térítés nélküli átadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi kft. szeretné megköszönni egy magánszemélynek, hogy nagy értékű üzletet közvetített számára. Ennek keretében vásárolna egy terméket, majd térítésmentesen átadná a magánszemély részére. Mi a helyes definíciója ennek (ajándék, térítés nélküli átadás stb.)? Milyen adózási vonzata van (társaságiadó-alap, szja, áfa egyebek tekintetében)? Köszönöm.

Interneten rendel árut? Ezt a 10+1 kérdést gondolja át! Cikk

Ha interneten rendel árut, át kell gondolnia, hogy a termékre az áron kívül még milyen költségei lehetnek. A NAV 10+1 dolog megfontolását tanácsolja.

Valutában fizetés Kérdés

A vállalkozás EU-ba szállított számlázott áru ellenértékét megkaphatja-e a vevőjétől készpénzben (pl USD- ben)? Például amikor a vevő Magyarországra jön akkor fizeti ki készpénzben.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Láncértékesítés?

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Egyéni vállalkozó – rezsiköltség elszámolása

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Rehabilitációs hozzájárulás

Széles Imre

tb-szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink