5 találat a(z) áfavisszatérítés cimkére

Behajthatatlan követelés – áfavisszatérítés Kérdés

Külföldi utas áfa Kérdés

Egyéni vállalkozó – elekáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fuvarozó egyéni vállalkozó külföldi tankolási számláinak áfatartalmát visszaigényelteti egy erre szakosodott céggel, de az összeg majd csak valamikor 2017. évben érkezik vissza, amennyiben a visszaigénylésben mindent rendben találnak. Kérdésem, hogy az egyszeres könyvvitelben (pénztárkönyves vállalkozás) hogyan kell könyvelni ezeket a bizonyos tankolási számlákat 2016. évben? Helyes-e, ha a pénzforgalmi szemlélet miatt most a számlákat teljes összegben költségként számolja el, és a majd valamikor a visszatérített összeget elszámolja bevételként? Úgy gondolom, ha most követelésként írnánk elő, de valamilyen oknál fogva nem térítenék vissza az összeget, akkor pénzmozgás hiányában – ellentétben a kettős könyvvitellel – nem tudnánk költségként elszámolni.

5%-os áfás lakás vásárlása vs áfavisszatérítés (támogatás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Kérem, szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy miben tér el az 5%-os lakásvásárlás feltételei, a max. 5 millió forintig adható áfatámogatás feltételeitől. 2. Tudomásom szerint csak termékértékesítésnek (áfatörvény 10. § (d) pont) minősülő új ingatlan vásárlása esetében lehet szó az 5% áfakulcs alkalmazásának, hiszen az áfatörvény 3. számú mellékletének termékértékesítés részében (50., 51. pontok) található meg az új lakás értékesítése, a szolgáltatásnyújtások között nem. Kérdés: Mikor minősül (milyen esetekben minősül) termékértékesítésnek az új ingatlan értékesítése, és mikor minősül szolgáltatásnyújtásnak? Kérem válaszát lehetőleg jogszabályhelyekkel alátámasztva, példákon keresztül levezetve, küldje meg. (Pl. befektető cégé a telek; megbíz egy kivitelező céget társasház (lakóingatlan) felépítésére, aki alvállalkozó cégekkel a telekre felépítteti azt. Az egyes lakásokat a befektető eladja magánszemélyeknek. Termékértékesítés-e vagy szolgáltatásnyújtás az: - alvállalkozó és a fővállalkozó (generálkivitelező) közötti ügylet, - fővállalkozó és a befektető (megrendelő) közötti ügylet, - befektető és a magánszemély közötti ügylet? Válaszait előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

NAV által fizetendő késedelmi kamat Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2010. negyedik negyedévi áfabevallásban visszaigénylendő adót vallottunk be egy vásárolt ingatlanhoz kapcsolódóan. A NAV kiutalás előtti ellenőrzést végzett cégünknél, melynek eredménye az lett, hogy elutasították a visszatérítést. Megfellebbeztük az elsőfokú határozatot, a másodfokú adóhatóság pedig új eljárás indítását rendelte el végzésében. Következett egy ismételt elsőfokú eljárás, ami szintén elmarasztaló volt cégünkkel szemben. Ezt követően ismételten fellebbeztünk, aminek az lett az eredménye, hogy a másodfok kötelezte a NAV-ot, hogy utalja ki részünkre az áfát. A kiutalás 2015. január végén megtörtént. A kérdésem az lenne, hogy jogosan igényt tarthatok-e késedelmi kamatra a NAV-tól, hiszen a 2010. negyedik negyedévi áfa kiutalására 45 napjuk lett volna, ezzel szemben csak 2015-ben történt meg a kiutalás, mivel össze-vissza dobálták a céget az első- és a másodfok között? Ha jár késedelmi kamat, akkor annak a mértéke a jegybanki alapkamat kétszerese? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink