adozona.hu
Vagyonosodási vizsgálatok: érdemes-e fellebbezni az APEH-határozat ellen?
//adozona.hu/archive/20080717_vagyonosodási_vizsgalatok_reszletfizetes_
Vagyonosodási vizsgálatok: érdemes-e fellebbezni az APEH-határozat ellen?
Bíróságon eddig mintegy hétszáz adózó támadta meg az APEH vagyonvizsgálatait, de többségük vesztett. A feltárt 65 milliárd forintos adókülönbözetnek viszont csak a töredéke folyt be a költségvetésbe.
A konkrét esetben amiatt volt mód az adózó számára kedvező elbírálásra, mert a kérelmező jövedelmi viszonyai (munkaviszonyból, egyéni vállalkozásból és őstermelésből származó jövedelme) alapján reális esély volt arra, hogy tartozását kiegyenlítse. Az adóhatóság már csak amiatt is kénytelen elutasítani az adósok kérését, mert az adóhiány megállapításával záródó vagyonosodási eljárások zömében nem pusztán egyszerű hibáról, hanem szándékos adóeltitkolásról van szó.
Az elmúlt csaknem két évben, vagyis 2006 őszétől mostanáig összesen mintegy 14 ezer vagyonosodási vizsgálatot zárt le az adóhivatal, melyekből 7600 fejeződött be adóhiány befizetésének előírásával; az adókülönbözet együttes összege mintegy 65 milliárd forint. Nem kis summáról van szó, ám korántsem biztos, hogy mindezt be is fizették az adózók. A HVG kérdésére, hogy a megállapított összegekből mennyi folyt be összesen a költségvetésbe, az APEH annyit közölt, hogy júniusig 24,8 milliárd forint lett volna jogerősen behajtható, s további 27,2 milliárd forintot várnak az olyan ügyekből, amelyekben még nem született jogerős határozat.
Nehezíti a vagyonosodási vizsgálatok eredményeképpen befizetett, beszedett pénzek nyomon követését az is, hogy a tartozások az adóhivatali nyilvántartásban nem az ellenőrzés módja szerint, hanem adónemenként szerepelnek. Ennek alapján szja-ból 2008. január 1-jén 39,2 milliárd forint volt végrehajtás alatt, ám ez az összeg tartalmazza az önbevallással, továbbá más ellenőrzésekkel feltárt tartozásokat is. Idén júniusig egyébként az APEH további 18,4 milliárdot vont végrehajtás alá. Ebből az összesen 57,6 milliárdos összegből május végéig 15,4 milliárd folyt be végrehajtás és önkéntes befizetés során, a maradék 42,2 milliárd forint szja-hátralék végrehajtás alatt van.
De kire fókuszál mostanában az APEH? Olvassa el a HVG legfrissebb számában!
Ön már az előfizetőnk?
exit_to_app Lépjen be a cikk elolvasásáhozÖn még nem rendelkezik előfizetéssel?
Tovább az előfizetéshezVálassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
start |
max |
prémium kredit |
|
---|---|---|---|
Adózóna 365 napos előfizetés |
|||
Különszámok | A különszámok digitálisan is elérhetők! |
A különszámok digitálisan is elérhetők! |
|
HVG Adó 2025 | |||
HVG TB 2025 | |||
HVG Munkajog 2025 | |||
Éves garantált kreditpontok (minimum 16+16+2) Éves garantált kreditpontok (minimum 16+16+2)Az Adózóna Prémium Kredit vagy Extra csomagok megrendelésével egy tetszőleges személy garantált minimum 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult a System Media Kft-nél. 2025-ös elszámolási évre szóló kreditpontok. X
|
|||
Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok
Az előfizetési időszakban megrendezett Adózóna webináriumok
Az Adózóna Max, Prémium-Kredit és Extra csomagok tartalmazzák az Adózóna által szervezett valamennyi webináriumot, amely az előfizetés időszakában kerül meghirdetésre. Ízelítőként 2024 rendezvényei: 2023 rendezvényei: X
|
|||
Ár (nettó + 27% Áfa) * Az előfizetés éves díja egyösszegben fizetendő! |
3 500 Ft + áfa / hó* éves díj 41 990 Ft + áfa* (bruttó: 53 327 Ft) |
4 333 Ft + áfa / hó* éves díj 51 990 Ft + áfa* (bruttó: 66 027 Ft) |
5 583 Ft + áfa / hó* éves díj 66 990 Ft + áfa* (bruttó: 85 077 Ft) |
Megrendelem
Részletek
A START előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk
X
|
Megrendelem
Részletek
A MAX előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk
X
|
Megrendelem
Részletek
A PRÉMIUM KREDIT előfizetéshez az alábbi szolgáltatásokat biztosítjuk
X
|
|
14 napig ingyen | Kipróbálom | Kipróbálom | Kipróbálom |
Az ajánlat a 2025. április 1-je és 29-e között megrendelt és 2025. május 8-áig befizetett előfizetésekre vonatkozik.Részletek »
Kreditpont: Ha ön az Adózóna Prémium Kredit csomagra fizet elő, akkor egy tetszőleges személy további 16+16+2 kreditpont megszerzésére jogosult. Részletek »