adozona.hu
Az élénkülő kereslettel a kínálat nehezen tart lépést a lakáspiacon
//adozona.hu/altalanos/Ingatlancom_lakaspiac_uj_lakas_belfoldrss_8EX5PZ
Az élénkülő kereslettel a kínálat nehezen tart lépést a lakáspiacon
Tovább élénkült februárban a lakáspiaci kereslet, olvasható az ingatlan.com közleményében.
- Tovább élénkült februárban a lakáspiaci kereslet, de országon belül és az ingatlantípusok között óriási különbségek tapasztalhatók. Az eladó lakóingatlanokra érkezett több mint 328 ezer telefonos érdeklődés közel 5 százalékkal haladja meg az ingatlan.com által mért tavaly februári értéket.
- Jelentősen, közel 80 százalékkal nőtt az eladó új lakóingatlanok iránti kereslet februárban az egy évvel korábbihoz képest éves összevetésben. A használtak esetében visszafogott, 3 százalékos bővülés történt.
- Hiába hirdettek meg eladásra éves összevetésben 4 százalékkal több lakóingatlant februárban a tulajdonosok és ingatlanközvetítők, a kereslet élénkülése miatt a választék mégis csökkent. Az ingatlan.com oldalán megtalálható 207 ezer hirdetésből az eladó lakóingatlanoké 129 ezret tesz ki, ami 12 százalékkal kevesebb mint egy évvel ezelőtt.
- Pest, Fejér és Baranya vármegyében ment végbe a legjelentősebb kínálatcsökkenés, miközben a kereslet erősödött.
- Összességében a mostani kilátások alapján jelentősen növekedhet idén a lakáspiaci forgalom.
Tovább élénkült februárban a lakáspiaci kereslet, de országon belül jelentős különbségek láthatók, illetve a használt és új lakások piaca is eltérő dinamikát mutat. Ez derül ki az ingatlan.com legújabb összeállításából, amely saját adatok alapján a kínálat és a kereslet februári alakulását vizsgálta.
Februárban több mint 328 ezer telefonos érdeklődést mért az ingatlan.com az eladó lakóingatlanok iránt, ami éves összevetésben közel 5 százalékos élénkülést jelent. „Az előző hónapban az új lakásoké volt a főszerep, ebben a szegmensben ugyanis közel 80 százalékos növekedést láttunk országosan.” – értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. A használt lakások kereslete is élénkült, de jóval visszafogottabb mértékben, tavaly februárhoz képest 3 százalékkal. „A fővárosi piacot kettősség jellemezte februárban. Miközben a használt lakások iránti kereslet éves szinten 6 százalékkal csökkent, az újak esetében 64 százalékos volt az erősödés. Budapesten belül a VII., VIII., I. és a XX. kerületben élénkült legnagyobb mértékben az érdeklődések száma 8–30 százalékkal. A lakáspiac dinamikájából kiolvasható, hogy még mindig a befektetők jelentik az élénkülés motorját, de a megjelenésük piacra kényszeríti a saját célra vásárló vevőket is. Ők ugyanis igyekeznek elébe menni a lakásdrágulásnak.” – fogalmazott a szakember. Balogh László a piaci élénkülésről elmondta, hogy tavalyhoz képest 4–5 százalékos a kereslet növekedése, de 2023-hoz képest több mint 40 százalékkal nőttek az érdeklődések, ami arányosan tükrözi az adásvételek számának alakulását is.
Az eladási kedvre nem lehet panasz, egyre több lakáseladó lép piacra
A kínálati oldal legnagyobb kihívása, hogy nehezen tud lépést tartani a kereslettel. Hiába adtak fel februárban a tulajdonosok és ingatlanközvetítők több mint 34 ezer eladó lakóingatlan-hirdetést, ami éves szinten 4 százalékos növekedést jelent, a választék mégis csökkent. Az ingatlan.com oldalán elérhető 207 ezer hirdetésből az eladó lakásoké és házaké 129 ezret tesz ki, ami 12 százalékkal elmarad az egy évvel korábbi darabszámtól. A portál szakemberei szerint ez különösen ott jelent problémát, ahol a kínálat szűkülése a kereslet növekedésével jár együtt, mert ez árnövekedést vetít előre. Pest, Fejér és Baranya vármegyében például 12–20 százalékkal csökkent éves összevetésben az eladó lakóingatlan-hirdetések száma, miközben a kereslet 8–20 százalékos emelkedést mutatott.
Balogh László a kínálatról elmondta, hogy az eladási kedvre nem lehet panasz, mivel a tulajdonosok által feladott hirdetések száma 10 százalékkal nőtt, és az ingatlanközvetítőké is 3 százalékkal bővült. Az élénkülő piac és emelkedő árak belépésre ösztönzik az eladókat, akik az eladó lakásukért kapott összegből tovább tudnak költözni. Budapesten a tulajdonosok februárban 27 százalékkal több eladó lakóingatlanhirdetést adtak fel mint egy évvel korábban. Csongrád-Csanád és Hajdú-Bihar vármegyékben pedig 34 és 19 százalékkal bővült a friss tulajdonosi kínálat.
Jobb év várható
A szakértő szerint a jelenlegi kilátások az eddigi élénkülés alapján 2025-ben 145–150 ezer adásvételre lehet számítani, ami a már 2022 előtti időszak dinamikáját tükrözi. Az új lakások iránti kiugró kereslet pedig ösztönzőleg hathat a lakásberuházásokra is, ami azért fontos, mert ha kellően nagyra nő a megfizethető új lakások kínálata, akkor az kiszámítható keretek között tartja a használt lakások áremelkedését is.
Hozzászólások (0)