Egy cégcsoporton belüli egyik társaság a másik társaság nevére vásárolt nyugtatömbből teljesítette nyugtaadási kötelezettségét. Szabályosan járt el, illetve milyen következményei lehetnek az ügynek? Kelemen László adószakértő jogász válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Egy több gazdasági társaságból álló cégcsoport egyik tagja, alanyi áfamentes kiskereskedelmi tevékenységet folytat, amely során nyugtaadási kötelezettségének pénztárgép útján tesz eleget. A pénztárgép meghibásodása miatt a társaság átmenetileg kézi nyugtatömb alkalmazásával biztosította a nyugtaadást. A nyugtatömb beszerzése során azonban hiba történt: a nyugtatömböt tévedésből a cégcsoport egy másik tagjának a nevére vásárolták meg (aki egyébként általános szabályok szerinti áfaalany). A hiba következtében a pénztárgép javításáig tartó, körülbelül 2-3 hét közötti időszakban olyan kézi nyugtákat állítottak ki, amelyen nem a nyugtatömböt vásárló cég volt az eladó. Emellett az eladónak nem is volt olyan üres nyugtatömbje, amelyet ő vásárolt volna. Az üggyel kapcsolatban az alábbi kérdéseim merülnek fel: 1.) A bemutatott esetben a tényleges értékesítést végző társaság által elszámolt bevételek mellett a téves cégnévre vásárolt kézi nyugták elfogadhatók-e a nyugtaadási kötelezettség teljesítéseként? 2.) A kiállított nyugtákból származó bevételek a tömböt vásárló cégnél, vagy a tényleges értékesítést végző cégnél számolhatóak el? 3.) Szükséges-e a már kiállított kézi nyugták tekintetében bármilyen utólagos helyesbítő intézkedés (például érvénytelenítés, új nyugta kiállítása, egyéb adminisztráció)? 4.) A kialakult helyzet jár-e további adóigazgatási kötelezettséggel vagy jogkövetkezménnyel?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
1.) Nem, a nyugtaadási kötelezettséget csak a saját nyugtatömbből kiállított nyugtákkal teljesítheti az adóalany.
2.) A bevételek elszámolása nem attól függ, hogy melyik cég nyugtatömbjéből bocsátották ki a nyugtákat, hanem attól, hogy ki értékesítette az adott terméket – azaz az értékesítőnél kell a bevételt elszámolni.
3.) Igen, szükség van a korrekcióra, mivel most egy másik adóalany nyugtatömbjéből kerültek kibocsátásra a bizonylatok.
4.) Adóigazgatási kötelezettséget vagy jogkövetkezményt az adóhatóság állapíthat meg, az adóalanynak a hiba feltárását követően korrigálni szükséges a hibáját / mulasztását.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.
Ön még nem rendelkezik előfizetéssel?
Tovább az előfizetéshez
Válassza az Ön számára legkedvezőbb előfizetési csomagajánlatunkat!
Hozzászólások (0)