hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Jobb későn, mint soha! – az Adótanácsadók Egyesülete „üdvözli” az alanyi adómentes értékhatár megemelését

  • adozona.hu

Az Adótanácsadók Egyesülete üdvözli az alanyi adómentesség értékhatárának 2025. január 1-jére visszamenőleg éves 12 millió forintról 18 millió forintra emelését. Az Egyesület több fórumon küzdött az értékhatár emeléséért, amely 2019. óta volt változatlan, elmaradva a kata időközbeni értékhatár-növekedésétől, valamint figyelmen kívül hagyva a kkv-k számára adminisztrációs könnyítést biztosító, az Európai Unió által korábban lehetővé tett alanyiadómentesség-emelést.

Az alábbiakban az Adótanácsadók Egyesülete közleményét szó szerint adjuk közre.

„Örömmel állapítjuk meg, hogy a jogalkotó végül meghallotta a társadalom, köztük az Adótanácsadók Egyesületének szavát és mégis meghozta az értékhatár-emelés döntését. Reméljük, hogy a szakma, a vállalkozói és magánszemély adózók érdekeit védő további javaslataink is előbb-utóbb elérik majd céljukat!

A 2025. január 1-jére való visszamenőleges módosítás nem szokványos, de mivel az adózókra kedvező, jogszerű.

Érdemes ugyanakkor leszögezni, hogy ez nem adókedvezmény, mert az alanyi adómentesség értékhatárának felemelése nem csökkenti a vállalkozások adóterheit. A választásának „ára” van: ugyan áfafizetésre nem kötelezett, ugyanakkor adólevonási jog sem illeti meg a vállalkozást, számára ez adóelőnyt nem biztosít. Ugyanakkor kétségtelen tény, hogy sok kisvállalkozás az adminisztrációs terheinek csökkentése érdekében választja az alanyi adómentességet.

Az értékhatár-emelés számos mikrovállalkozás számára lesz kedvező, de az év közbeni bevezetés bonyodalmakkal is jár. Ezek egy részét a bevezetéssel, vagy éppen a korábbi gyakorlattal kapcsolatos jogszabályok és szakmai iránymutatások tisztázzák, másokra azonban a jogalkotó sem gondolt, így menet közben kell majd rájuk választ találni.

A veszélyhelyzeti rendelkezés lehetővé teszi, hogy azok, akik 2025. adóévre nem választották, vagy nem választhatták az alanyi mentességet, január 1. napjára visszamenőlegesen 2025. február 28-áig bejelentkezhessenek hatálya alá. Nem szabályozza azonban a rendelet, hogy mi a teendő akkor, ha valaki az idei évben már áfa felszámításával állította ki számláit, mert ez utólagos számlamódosításokat, valamint az eladó és vevő közötti kényszerű áfa-visszatérítést vonhat majd maga után. Várjuk, hogy az adóhatóság minél előbb egyértelmű iránymutatást tegyen közzé a visszamenőleges alkalmazással kapcsolatban!

Mindenesetre, a bejelentkezést, valamint a korábban áfásan kiállított számlák módosítását célszerű a február 20-i áfabevallási határidő előtt megtenni, mert ez esetben mentesülni lehet az áfabevallás alól.

A visszamenőleges jogalkotással életre hívott hasonló bonyodalmak elkerülése érdekében, az Adótanácsadók Egyesülete sürgeti a valódi társadalmi egyeztetés mind szélesebb körben való érvényesítését az adózás területén.

Meggyőződésünk, hogy az átgondolt, a gyakorlat nehézségeire választ adó, ugyanakkor a nemzetközi jog lehetőségeit maximálisan érvényesítő adózási joggyakorlat növeli a magyar gazdaság versenyképességét és a nemzetközi környezetben betöltött adóversenyképességét egyaránt.”

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsoltság

Pölöskei Pálné

adószakértő

Ügyvezető díjazás nélkül

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink