114 találat a(z) vagyonfelosztás cimkére
Céges vagyon – magánszemély vagyona
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy áfás egyszemélyes kft. végelszámolással szűnik meg. A cég vagyonfelosztásában az ügyvezető a kft.-nek adott tagi kölcsön összegének megfelelő nettó összegű tárgyi eszközt kap meg, mint magánszemély. Ekkor van-e valamilyen adófizetési kötelezettsége a megszűnő cég ügyvezetőjének? A vagyonfelosztás során a magánszemélyként megkapott ingatlan áfamentesen került 15 évvel ezelőtt a cég tulajdonába, vásárlás útján, ezért úgy gondolom, hogy itt ebben az esetben nem jön szóba a 240 hónapos áfaarányosítás a vagyonfelosztás kapcsán. Jól gondolom? További kérdésem, hogy van a magánszemély tulajdonába kerülő tárgyi eszközök között mezőgazdasági gép, amit annak idején áfásan vásárolt meg a kft. Ezeket a gépeket a magánszemély által 2016-ban alapított családi gazdaság fogja tovább használni, amely áfás tevékenységet végez. A családi gazdaság vezetője a megszűnt cég ügyvezetője. A kérdés az, hogy ebben az esetben van-e a 60 hónapos áfaarányosítás? Hiszen a gépeket áfás tevékenység végzéséhez használják. A családi gazdaság szerződésének módosításával kerülnek be a családi gazdaság használatába. Ez így elegendő? Köszönöm válaszukat.
Vagyoni részesedés kiadása vadásztársaság végelszámolása során II.
Kérdés
Nagyon köszönöm a választ. A régi Ptk. szerint alakult egyesületek végelszámolása esetén is a válasz szerint kell eljárni? Az egyesület ügyvédjének az a véleménye, hogy a Ptk. átmeneti rendelkezése szerint a régi szabályok alapján a tagok között – az alapszabályuk szerint – szétosztható a vagyonfelosztási javaslatban szereplő vagyon. Köszönettel: Tóthné Kis Mária
Végelszámolás bejezésének sorrendje
Kérdés
Segítséget szeretnék kérni. Bt. végelszámolás alatt van 2017.01.01-től. Most 2017.12.31-ével be szeretnénk fejezni a végelszámolást, tartozás nincs, a gépek aladásra kerültek, csak pénz van a pénztárban. Azt szeretném megkérdezni, hogy a két tagnak kell kifizetni egyenlő arányban? Lesz egy kevés jegyzett-tőke-visszafizetés, a különbözet osztakékként kerül kifizetésre. Hogyan kell sorrendben a zárást elkészíteni, mérleg–vagyonfelosztás–mérleg? Mikor kell kifizetni a pénzt: a záró bevallások beadása előtt, NAV-ellenőrzés előtt vagy utána? Ebben kérném a segítséget, hogy lépésről lépésre hogyan fejeződik be a végelszámolás. Elöre is nagyon szépen köszönöm a segítséget. Üdvözlettel: Kutasi Gabriella
Gépkocsibeálló végelszámolásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. a végelszámolását tervezi. A bt. tulajdonában van 1998. október óta egy gépkocsibeálló és a hozzá tartozó telek. Az első kérdésem az lenne, hogy ezt a beltag eladhatja-e az édesapjának a könyv szerinti értéken? Vagy csak piaci árfolyamon adhatja el? A második kérdésem, hogy ha ezt a gépkocsibeállót nem adja el, hanem elviszi végelszámolásban, akkor a vagyonfelosztásban milyen értéken kell szerepeltetni, könyv szerinti vagy piaci értéken? Amennyiben bekerül a vagyonfelosztásba, akkor jól tudom, hogy meg kell fizetni a 15 százalék szja-t és a 14 százalék ehót? Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Noémi
Végelszámolás befejezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2017.12.01-jével végelszámolását határozta el. A tevékenységet lezáró beszámoló, adóbevallás elkészült, beküldésre került. Decemberben megmaradt készletét értékesítette, melyből minden kötelezettségét rendezte. Jelenleg a bankban és a házipénztárban van kisebb összeg (jóval kevesebb a jegyzett tőkénél). 2018.01.22-jével a végelszámolást be kívánja fejezni. Kérdésem a következő lenne: - a még várhatóan felmerülő költségek (például havi bankköltség) hogyan kerül elszámolásra? - a végelszámoló megbízatása ezzel a nappal megszűnik, nem lesz járulékfizetési kötelezettség utána - hiszen ezzel egyidejűleg még nem kerül a Cégbíróságnál törlésre a cég? - a végelszámolási záróbeszámolóban a felosztandó pénzeszköz már nem szerepel? ... mi ennek a könyvelési tétele? - milyen mérlegsorokon lesznek tételek, ha csak pénzeszköze és saját tőke elemei vannak? - a vagyonfelosztáskor a jegyzett tőkét meg nem haladó összeg után nem keletkezik adófizetés? Köszönettel:
Végelszámolás, fel nem vett osztalék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben kérném tájékoztatását. 2016.12.01-jével végelszámolás kezdődött korábban evás cégnél. A fel nem vett (evas időszak alatt keletkezett) osztalék adókötelezettségére kérdeznék rá. Ez már csak a rendes osztalékszabályok szerint vehető fel, vagy szétosztható a tulajdonosok között a vagyonfelosztási javaslat alapján? Tisztelettel Szűcsné Urbán Ágnes
Végelszámolás
Kérdés
2017.06.01-gyel indul a kft. végelszámolása. A záró beszámolóban egy gépkocsi, pénz és saját tőke lesz. A végelszámoló nyugdíjas, tagja a kft.-nek. Érdeklődöm, hogy ha a vagyonfelosztásban a személygépkocsit kapja az egyik tag, a többieket készpénzben fizeti ki a kft., és a saját tőke a jegyzett tőke alá ment, van-e a gépkocsi után valamilyen fizetendő közteher? Kérem, szíveskedjék tájékoztatni a végelszámolás alatti teendőkről, bevallásról, adatszolgáltatásról, egyebekről, amit a végelszámolónak meg kell tennie ahhoz, hogy a céget minél hamarabb töröljék a nyilvántartásokból, és megszűntnek tekinthető legyen. Köszönöm.
Végelszámolás vagyon utáni adózás
Kérdés
Társaság végelszámolása esetén a végelszámolási mérlegben lehetnek-e a vagyontárgyak nyilvántartási (bekerülési) értéken, ha igen, a befektetett eszközök között lévő üzletrész vagyon felosztáskor nyilvántartási áron kerül a tulajdonos céghez. Kell-e a tulajdonosnak adózni, a vagyonfelosztásból nyilvántartási értéken átvett vagyon után és egy valamilyen módszerrel meghatározott piaci érték különbözete után.
Vagyonfelosztás adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy Vadászó Földtulajdonosok Közösségének, amely nem társasági adóalany, febr. 28-án megszűnik a vadászati joga. Adószámmal rendelkezik, áfa adóalany. Egyesületi formában fog működni, amely egyesületet már létre is hozták, ezért a Vadászó Földtulajdonosok Közössége megszűnik. A meglévő vagyont felosztják a tagok között, akik a belépéskor egy egyszeri belépési díjat fizettek (ez nem azonos az évente fizetendő tagdíjjal). A magánszemély tagoknak ekkor keletkezik-e, és ha igen, milyen jogcímen adókötelezettsége? A bevételből levonható-e az alakuláskor befizetett belépési díj? A társaságot terheli-e ezzel kapcsolatban bevallási (08-as) és adófizetési kötelezettség ?Nyilatkoztatni kell-e a magánszemélyeket a költségelszámolás módjáról (tételes vagy 10%-os költséghányad)? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea
Végelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. vállalkozásunk egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A bt. vagyona között szerepel egy ingatlan, melyet magánszemélytől vásároltunk (áfa nélkül). Az értéknövelő felújítás miatt viszont levonható áfánk keletkezett, melyet vissza is igényeltünk. A végelszámolás befejezésekor vagyonfelosztással fog a tagok tulajdonába kerülni. Kérdésünk: hogyan kell az áfát bevallani, illetve mi lesz az áfa alapja, ha az ingatlannak egy része(felújítás) után volt csak levonható áfája?
Egyszerűsített végelszámolás beltag halálakor
Kérdés
Egy bt. egyetlen beltagjának halála miatt egyszerűsített végelszámolást indítanak. A bt.-nek sem tartozása, sem kötelezettsége nincs. A bt. kültagja az elhunyt beltag házastársa. Kit kell szerepeltetni a vagyonfelosztási javaslatban az eredménytartalék jogosultjaként? Teljes egészében a kültagot, vagy a beltag részét osztalékként a gyermekeiknek kell elszámolni? A hagyatéki tárgyalás már lezárult, abban nem történt utalás a bt.-tulajdonra. Az örökösök egyébként semmilyen igényt nem támasztanának az egyébként sem túl jelentős összegre.
Végelszámolás befejezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes vállalkozás a végelszámolási, vagyonfelosztási javaslatát készíti. Mennyi lesz a magánszemély vállalkozásból kivont jövedelme, illetve hogyan történik annak számviteli elszámolása és bevallása az alábbi esetben: bankszámla 600 eFt, pénztár: 2000 eFt, jegyzett tőke: 3000 eFt, tőketartalék 6 eFt, eredménytartalék 800 eFt. Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Végelszámolás lezárása utáni NAV-megállapítás
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. a végelszámolási folyamat végén elkészítette a záró bevallásokat, beszámolót, és beadta a törlési kérelmet. A NAV ezután kezdte meg az ellenőrzést, és megállapítást tett. Az így keletkezett adóhatósági tartozásra már nincs fedezet a kft.-ben. A NAV-megállapítással nem értünk egyet, és fontolgatja a végelszámoló annak bíróság előtti megtámadását. Kérdéseim ezzel kapcsolatban: Számvitelileg mi a teendő egy közzétett beszámolóval és vagyonfelosztási javaslattal lezárt könyveléssel, elő kell-e írni a NAV megállapításait, és ha igen, technikailag hogyan? Milyen dátummal? Újranyitom a könyvelést egy végelszámolás utáni időszakra? A NAV-ellenőrzés miatt több költség merült fel, mint amire eredetileg számított a vállalkozás, ami nem szerepelt a zárásban. A vagyonfelosztási javaslatban szereplő pénzeszközök terhére költhet-e a végelszámoló igazolt üzleti célú (például ügyvédi) kiadásokra? A vállalkozás vagyona nem fedezi az előírt NAV-tartozást, és a még várhatóan előírandó illetékkötelezettséget. Ha a tulajdonosok nem kívánnak további pénzt tenni a vállalkozásba, mi történik? A NAV-tartozás miatt felszámolásba megy át a végelszámolás? Ezt kezdeményezheti a végelszámoló is – mivel egyértelmű, hogy nincs fedezet a NAV-tartozásra? (Más tartozás nincs.) Kérem, válaszukban térjenek ki a konkrét számviteli/bevallási/újraközzétételi (?)feladatokra. Előre is köszönöm!
Végelszámolás: így kell felosztani a vagyont a tulajdonosok között
Cikk
Végelszámolás alatt álló cégnél mi a teendő a beszámoló zárása előtt? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő válaszolt.
Végelszámolás zárását megelőző feladatok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2015. 06. 01-től egyszerűsített végelszámolás alatt áll. Ezt szeretnénk befejezni, a közzétételi költséget befizettük. Tárgyi eszköze nincs. Van viszont bankban, illetve a pénztárban pénze. Az eredménytartalékában is van pénze, a főkönyve szerint kevés vesztesége van a végelszámolás zárásakor. Kérdésem, hogy jól értelmezem-e, illetve jól gondoltam-e, hogy a beszámoló és adóköteletettség zárása előtt az eredménytartalékból levont záráskori összeget – meghagyva a jegyzett tőke összegét – kifizetem a tulajdonosoknak. Így beállítva majd a beszámolóba, a 08-as és a többi bevallásba, alacsony – a jegyzett tőkével majdnem megegyező – összeg felosztása kerül a vagyonfelosztási javaslatba. Azaz szinte minden kötelezettség és kifizetés is szerepel a zárásokban! Jól gondolkodom-e a fentiekkel kapcsolatban? Köszönöm válaszukat!