13 találat a(z) tulajdonszerzés cimkére

Lízingügyletek (1) – a lízing forgalmi adózási besorolása Cikk

Bár a személygépkocsi-bérletre vonatkozó szabályozást, amely szerint nincs adólevonási tilalom a gépkocsibérlet vonatkozásában, már régen az áfatörvénybe iktatták, de azóta is folyamatosan merülnek fel kérdések mind a gépkocsibérlet, illetve lízing fogalmát, mind pedig a lízingbevevők adólevonási jogát illetően. Jelen cikksorozatban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Külföldi tulajdonszerzés engedélyeztetése Cikk

A covid óta együtt élünk azzal a szabállyal, amely engedélykötelessé teszi külföldiek tulajdonszerzését egyes magyar stratégiai ágazatban működő társaságokban. Bár veszélyhelyzetről már rég nem beszélhetünk, a szabály várhatóan jó ideig velünk marad – csak közben párszor módosult. Mint ahogy ez megtörtént idén januárban is, derül ki a Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából.

Adómentes lesz a tulajdonszerzés a startupokban Cikk

A startup vállalkozások régi álma válik valóra január 1-jétől: adómentesen adhatnak részesedést munkavállalóiknak és vezető tisztségviselőiknek – tájékoztat közleményében a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Egyéni vállalkozó ingatlanszerzés Kérdés

Tulajdonszerzés ingatlannal rendelkező társaságban Kérdés

A stratégiai társaságokkal kapcsolatos bejelentési kötelezettségről Cikk

A 2020. május 26-án hatályba lépett kormányrendelet szerint a külföldi befektetők stratégiai társaságokat érintő befektetéseivel kapcsolatban bejelentési kötelezettség áll fenn egészen 2020. december 31-éig.

Helyi adó szakszervezet esetén Kérdés

Arra lennék kíváncsi, hogy jogszerű-e egy szakszervezet esetén, amely a Magyar Államtól – 15 éves elidegenítési és terhelési tilalommal – 4 százalékos tulajdonhányadot kapott egy valaha üdülőként működő építményre, a helyi önkormányzat több százezer forintos helyi adó kivetéséről döntött. Az építmény 2010 óta nem használt, gyakorlatilag lepusztult (közmű sincs benne), eladni nem lehet az elidegenítési tilalom miatt, a felújításhoz a közel egy tucat tulajdonos nem tud forrást biztosítani, egyébként a többségi tulajdonos sem tesz semmit. Az önkormányzat arra hivatkozik, hogy mivel lakhatatlan az épület, ezért nem szolgál cél szerinti tevékenységet. Igazából sose vettük tulajdonba, a törvény erejénél fogva került ágazati vagyonelemként az Állami Vagyonkezelő határozatával "kvázi" a tulajdonunkba. A tulajdonosi jogainkkal – a 4 százalékos tulajdonhányad miatt – gyakorlatilag nem is tudunk élni. A szakszervezet sohasem végzett vállalkozási tevékenységet, erről nyilatkoztunk is az illetékes önkormányzat felé, amelynek illetékesei viszont azt állítják, hogy mivel az épület nem funkcionált szakszervezeti üdülőként (alaptevékenység lenne), ezért fennáll a fizetési kötelezettség. A problémám az, hogy az épületet nem vásárlás útján szereztük, hanem azt a Magyar Állam ingyenes vagyonátadással adta át szakszervezetünk részére, s 4 százalékos tulajdoni hányadot jegyeztetett be. Kérdés, hogy köteles-e a kizárólag tagdíjból élő szakszervezet több százezer forintos telek- és építményadót fizetni, valamint milyen lehetőség van ezen kötelezettség alóli mentesülésre?

Céges ingatlantulajdon megszerzése kapcsán magánszemély adó- és járulékkötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem látogatóként, évek óta előfizetőkét tettem/teszem fel a kérdést. Előző kérdésemre nem kaptam teljes körű választ. Röviden: kft. az alapítókkal szembeni kötelezettségét rendezi ingatlannal. A kft.-re vonatkozó választ – röviden – megkaptam. De nem tért ki arra a kedves szakértő úr, hogy mi a helyzet a tulajdonosokkal? Ők vagyonhoz jutnak azáltal, hogy az ingatlan a kft.-től az ő tulajdonukba kerül. Kérdésem ismét tehát, hogy mint magánszemély kell-e fizessen (úgy mint osztaléknál pl.) szja-t vagy ehót? Kell-e ezt az szja-bevallásában feltüntetni, ha megvalósul az ügylet, és készül egy szerződés, mely tulajdonbejegyzésre kerül a földhivatalnál? Tehát a kérdésem a tulajdonosok vagyonszerzésére vonatkozik. Köszönöm a választ. Tisztelettel: Sné Marianna

Részesedés értékelése Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Részesedés értékelésével kapcsolatosan kérdeznék: Egy kft. megvesz egy másik kft.-t (100 százalék), és pozitív üzleti vagy cégérték keletkezik. Jól gondolom, hogy év végén ezt nem kell értékelni a számviteli törvény 59/A paragrafus 7) bekezdésének c) pontja szerint? " Nem alkalmazható a valós értéken történő értékelés: c) a leányvállalatban, közös vezetésű vállalkozásban, társult vállalkozásban lévő, a befektetett pénzügyi eszközök közé tartozó tulajdoni részesedést jelentő befektetésre". Nincs más részesedése az adott cégnek. Köszönöm szépen válaszát!

Termékértékesítés Kérdés

Ha egy vállalkozás eszközértékesítés jogcímen úgy kap pénzösszeget, hogy az a vevő részére nem eredményez tulajdonszerzést, illetve birtokbaadás sem történik, akkor számlázási és számviteli szempontból a pénzmozgás csak előlegnek minősül? Csak később a teljes vételár kiegyenlítésekor áll be a tulajdonszerzés vevő részére, illetve a birtokbaadás időpontjában. Csak ekkor állítható ki termékértékesítésről számla? Mi a teljesítés időpontja ebben az esetben?

Mikor vonható le az áfa gépkocsi lízingje esetén? Cikk

Mikor vonható le az általános forgalmi adó (áfa) a személygépkocsi pénzügyi lízingbe vételénél? – kérdezte olvasónk. dr. Kelemen László adószakértőnk válaszolt.

Kft visszavásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. korábbi tulajdonosa visszavásárolná a céget. Korábban tagi kölcsönt adott tárgyieszköz-beruházásához. Visszavásárolhatja-e ennek a kölcsönnek a fejében? Köszönöm.

Tulajdonjog megszerzésének időpontja Kérdés

1988-ban meghalt az anya, a lánya örökölt volna földet, de a hagyatékból kimaradt a föld. 1992-ben volt póthagyaték, akkor a lánya meg is örökölte, a földhivatalhoz ugyan be lett adva, de a telekkönyvbe valami oknál fogva nem lett bejegyezve.2012-ben amikor a lány elakarta adni a földet akkor szembesült, hogy még mindig az elhalt anyja nevén van. A földhivatal 2012-ben aztán bejegyezte a lányt mint örököst. Ilyen esetben a tulajdonszerzés időpontja az édesanyja halálának napja? Mert akkor nem kell bevallani? Egyébként 37500 Ft az eladási érték, ha ezt veszem figyelembe akkor 200 000 alatt nem is kell bevallást teljesíteni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Harmadik országbeli állampolgár bejelentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Kkv besorolás – transzferár-kötelezettség 1-2. rész

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

EMVA támogatás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink