4 találat a(z) tulajdonostárs cimkére
Korábban eredménytartalékból emelt üzletrész értékesítése tulajdonostársnak Kérdés
Forditott áfa – tulajdonostársi közösség Kérdés
A társaság egy Magyarországon székhellyel rendelkező ingatlanhasznosító társaság, amely főtevékenységként saját tulajdonú és bérelt ingatlan bérbeadásával, valamint saját tulajdonú ingatlan adásvételével foglalkozik. A társaság úgy döntött, hogy értékesíti 1/1 arányú tulajdonú ingatlanát. Az ingatlan adásvételére vonatkozó adásvételi szerződést két magánszeméllyel kívánja a társaság megkötni. A társaság ingatlanértékesítései vonatkozásában adókötelezettséget választott az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: áfatörvény) 88. §-a alapján. Kérdésként merült fel, hogy ha a vevők rendelkeznek adószámmal tulajdonostársi közösségük vonatkozásában, akkor adószámukat használhatják-e az ingatlan adásvétele során, és az ügyletre alkalmazhatók-e a fordított áfa adózás szabályai?
Tulajdonostársi közösség mint áfaalany – Airbnb? Kérdés
Tisztelt dr. Juhász Péter! Tulajdonostársi közösség mint áfaalany című cikkéhez kapcsolódik a kérdésem. Magánszemélyekként kettőnk közös tulajdonában van egy lakás, melyet rövid távú szálláshely-szolgáltatás (Airbnb) keretében kívánunk hasznosítani, adószámos magánszemély(ek)ként, átalányadózás keretében. Kérdésem, hogy ilyenkor ki az áfaalany? Mindenképpen a két magánszemély tulajdonközössége egységesen? Vagy valamelyikünk a tulajdonos kettőnk közül, attól függően, hogy az önkormányzat felé melyikünk nevére történik a szálláshely-szolgáltatás bejelentése és melyikünk nevére történik az adószám kiváltása? A kérdés azért is érdekes, mert a lakás adottságai miatt az éves várható bevétel meghaladhatja majd a 6-8 millió forintot, és ha tulajdonostársak közösségeként (vagyis egyetlen adóalanyként) vagyunk kötelesek a tevékenységet végezni, akkor átlépjük az alanyi áfamentes határt. Ha viszont lehetséges, hogy csak egyikünk nevén és személyes adószámán történjen a tevékenység, a számlázás stb., akkor egy év közbeni "üzemeltetőváltással" (annak önkormányzati bejelentésével együtt) mindketten, külön-külön az alanyi mentes értékhatár alatt maradhatnánk. Ez esetben egyértelműen nem a tulajdonostársak közössége lenne az adóalany, hanem az egyes tulajdonosok, külön-külön adószámon. Kérdés, hogy ez így jogszerű-e? Válaszát előre is köszönöm.
Adószabályok, ha több tulajdonos hasznosítja az ingatlant Cikk
Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adózni abban az esetben, ha olyan ingatlan hasznosítására kerül sor, amelynek több tulajdonosa van, és a tulajdonosok a közös tulajdon arányában szerzik meg a jövedelmet, vagy a hasznosítással egy tulajdonostárs foglalkozik csak? Ha egy ingatlannak több magánszemély tulajdonosa van, megállapíthatják-e eltérő módon a jövedelmüket, illetve szálláshely-szolgáltatási tevékenység esetén hogyan alkalmazhatók a közös tulajdonra vonatkozó rendelkezések?