3006 találat a(z) szja cimkére
Tanulmányi kiránduláson résztvevők étel- és italfogyasztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk diákjai és a kísérő oktatók tanulmányi kiránduláson vettek részt. A kirándulás résztvevői által hozott étel- és italfogyasztást igazoló bizonylatok alapján az szja-törvény70. § (1a) pontjának megfelelően egyes meghatározott jutattásként a juttatás hónapjában bevallottuk, és megfizettük a személyes fogyasztások utáni kifizetői szja-t és ehót. Kérdésem, hogy jelen esetben helyesen jártunk-e el, és az egyes meghatározott juttatás utáni adózási mód független-e attól, hogy a juttató munkaviszonyban áll-e a juttatásban részesített személlyel vagy egyéb (például hallgatói vagy megbízási) jogviszonyban? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel B.Gy.
Ajándékba kapott ingatlan eladása
Kérdés
1994-ben Dóra ingatlant vásárolt lakottan 116 000 forintért, a bent lakónak haszonélvezete volt az ingatlanon. A haszonélvező elhunyt 2011-ben. Dóra elajándékozza az ingatlant édesanyjának 2014-ben, az ajándékozás értékét 5 millió forintban határozták meg, illetékfizetés nem volt egyenes ági ajándékozás miatt, de Dórának haszonélvezete marad rajta. 2015-ben eladják az ingatlant 14 millió forintért. Dóra 37 éves, mennyi a haszonélvezet értéke, mert eladáskor nem lett megállapítva az eladási szerződésben, csak annyi, hogy az eladási ár azt tartalmazza. Helyes-e az adózás kiszámítása az alábbi levezetés szerint? Édesanya adózása: Eladási ár 14 000 000 Ft Haszonélvezet értéke - 5 600 000 Ft Ajándékozás értéke - 6 000 000 Ft Ingatlanos számla - 500 000 Ft Adóalap 1 900 000 Ft SZJA 16% 304 000 Ft Dóra adózása: Haszonélvezet értéke 5 600 000 Ft 1994 év szerzése - 116 000 Ft Számított összeg 5 484 000 Ft Jövedelem 30% 1 645 200 Ft SZJA 16% 263 232 Ft Kérdésem: helyes-e a levezetés? Választ előre is megköszönve.
Szja: ma lejár a bevallási nyilatkozat határideje, de még megdolgoztathatja a NAV-ot
Cikk
Már csak ma lehet választani a bevallási nyilatkozatot, vagyis kérni, hogy az adóhatóság készítse el helyettünk a személyi jövedelemadó (szja) bevallást.
Szja bevallás NAV
Kérdés
http://adozona.hu/2016_os_valtozasok/Adobevallasi_nyilatkozat_csak_hetfoig_JN5F07#comments Tisztelt szakértő, ezzel kapcsolatosan az lenne a kérdésem, hogy ha több munkáltatótól (folyamatos) jövedelme van a munkavállalónak, akkor is kérheti?
Adózási tanulságok és példák, nem csak Uber-ezőknek
Cikk
Annak a speciális adózási tényállásnak az adózási következményét járjuk körül, amely az internetes és mobil alkalmazásokhoz kapcsolódó személyszállításnál (például Uber-sofőrök) merült fel. Az ügy – specialitásai mellett – számos általánosabb tanulsággal is bír.
NAV: ne habozzon, nyilatkozzon!
Cikk
Ezekben a napokban nyilatkozhatnak az alkalmazottak arról, hogy ebben az évben milyen kedvezményekkel csökken a személyi jövedelemadójuk illetve adóalapjuk. A munkáltató ezt figyelembe véve állapítja meg a levonandó adóelőleg összegét. Ha év közben a kedvezmények szempontjából változik a munkavállaló helyzete, új nyilatkozatot kell kitöltenie a munkahelyén – hívja fel a figyelmet a NAV.
Fontos küldemény jön a NAV-tól
Cikk
Február elsejéig még kérhető a bevallási nyilatkozattal, hogy a NAV készítse el az szja-bevallást. Közben több mint 792 ezren kapnak elektronikus bevallási értesítőt és 3 millió 245 ezer bevallási egységcsomag kerül a postaládákba ezekben a napokban. Az szja-bevalláshoz korszerű és könnyen követhető útmutatást ad a NAV új szja aloldala.
Ezzel az ürüggyel nem rázható le a munkavállaló
Cikk
Azok is választhatják a bevallási nyilatkozatot, akiktől a munkáltató szakszervezeti tagdíjat vont le, és az egyszerűsített bevallás elkészítését is kezdeményezhetik az adóhatóságnál – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI érdeklődésére hétfőn.
Nyeremény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk rendezvényszervezéssel foglalkozik. Az egyik rendezvényen, jelmezverseny keretében készpénzt fogunk kisorsolni az első három helyezett nyertesnek. Ezúton szeretném megkérdezni, hogy van-e összeghatár, amennyiben igen, akkor mennyi az összeg? Pénznyeremény esetén milyen adó, és annak milyen összegű vonzatai vannak? Köszönettel: Gold Judit
Szja – termőföld-ajándékozás
Kérdés
Termőföldet ajándékoztam a fiamnak. A termőföld 2009-től van a tulajdonomban. Az ajándék értéke után van szja-fizetési kötelezettségem?
Vagyonmegosztás során értéken szereznek-e ingatlant?
Kérdés
Két kérdésem lenne: 1./ Közös megegyezéssel történt válást követően, a férj tulajdonába kerül egy lakás a vagyonmegosztás során. A lakást bérlőnek szándékozza kiadni. Választhatja-e a tételes költségelszámolást s elszámolhat-e értékcsökkenést is? A lakást 2010-ben a feleség nevére vették, s most a volt férj fogja megkapni. 2./ Ha egyenesági ajándékozás jogcímen szerzi meg valaki lakóingatlan tulajdonjogát, és 5 éven belül értékesíti az ingatlant, akkor érvényesíthető-e a lakóingatlanok értékesítésére vonatkozó adójogszabályok? A döntést gyorsan kellene meghoznunk. Várom megtisztelő válaszaikat. Üdvözlettel: Marcsi
Értékesített többletenergia adózása magánszemélynél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, hogy a napelem felszerelése utáni többletenergia átadásából származó bevétel magánszemélynél külön adózó jövedelemnek minősül-e, ami után 2016-ban 15 százalékos szja-t és 27 százalékos ehót kell fizetni? Költségként hogyan vehető figyelembe a felszerelt napelemek költsége, ha az a saját fogyasztást is és az eladott energia előállítását is szolgálja? Köszönöm előre is válaszukat: Ádámkó András
Családi gazdálkodás adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes családi gazdálkodás tételes költségelszámolást alkalmaz, az egy főre jutó jövedelem 10,5 millió forint (bevétel mínusz költség). Az egyik tag kiskorú, a másik pedig 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll. Milyen adók terhelik a jövedelmet? Szja, eho, hipa...? Válaszukat köszönjük.
Felvásárlási jegy kifizetése
Kérdés
2015 decemberében kiállított felvásárlási jegyem 2016 januárjában került kifizetésre. Kérdésem az lenne, hogy melyik évben számít bevételnek? Várom mielőbbi válaszukat. Köszönettel!
Lakáseladás szja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Férjemmel 1994-ben és 1998-ban lakást vásároltunk, melyeket az ingatlannyilvántartásba 1/2-1/2 arányban jegyeztek be a férjem és az én nevemre. 2013-ban házassági vagyonmegosztási szerződéssel az egyik lakás 1/1 arányban az én nevemre, a másik lakás 1/1 arányban a férjem nevére került, a vagyonközösség megszüntetésével, válásra nem került sor, ma is házastársak vagyunk. Kérdésem az, hogy, ha valamelyikünk az 1/1 arányban a nevére került lakást eladja, hogyan kell megállapítani a szerzési értéket, illetve mi lesz a szerzés időpontja? Válaszát előre is nagyon köszönöm.