33 találat a(z) szja-fizetési kötelezettség cimkére

Diákmunka utáni szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha diákszövetkezeten keresztül végez valaki munkát, akkor milyen adózási szábályok vonatkoznak rá? Milyen éves jövedelem esetén kell szja-bevallást benyújtania, illetve adót fizetnie? Köszönöm: Andrea

Kft.-üzletrész eladásának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. egyik tagja eladja az üzletrészét a másik tulajdonosnak. Az eladott törzstőke értéke 2 millió forint, amelyet 3 millió forint értéken értékesít. Eladáskor van-e bevallási kötelezettsége a társaságnak, vagy csak az ügyletben résztvevő magánszemélyeknek kell a 2014. évi szja-bevallásukban erről az üzletrészeladás/-vételről bevallást készíteniük? A magánszemélyek közül mikor, és kinek keletkezik adókötelezettsége, és melyik adónemekben (szja, eho, illeték)? Az a magánszemély, aki eladja az üzletrészét, a 2014. évi 1453-as bevallásában fogja bevallani a jövedelmét, és megfizeti a 16 százalék szja-t, valamint a 14 százalék ehót. Melyik összeg után fizet: a bekerülési, a kapott érték vagy a különbözet után? A 1453-as bevallás mely soraiba kell beírni? Illetéket kell-e fizetni? A másik magánszemélynek, aki megvásárolja az üzletrészt, keletkezik-e bevallási kötelezettsége? Előre is köszönöm a válaszát. Tisztelettel.

Ciprusi jövedelem – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket: Van egy svájci cég, amely folyami hajókat üzemeltet. Ő foglalkoztatja a magánszemélyt egy ciprusi cégen keresztül, vagyis a magánszemély a bérpapírját és az átutalt jövedelmét már egy Cipruson bejegyzett cégtől kapja. A magánszemélynek van-e ez után a Ciprusról származó jövedelem után szja-fizetési kötelezettsége? A bérpapíron, ami angol nyelvű, semmilyen utalást nem találok adó levonására, csak alapokba történő hozzájárulást, valamilyen szociális kiadást a munkaadó és munkavállaló részéről. (Belföldről van neki más jövedelme is, de ez ebből a szempontból talán lényegtelen is.) Köszönöm a segítségét!

Öröklés utáni szja Kérdés

2010-ben örökölt ingatlan került értékesítésre 2014-ben. Mi után kell személyi jövedelemadót fizetni? Köszönettel: Szűcsné Urbán Ágnes

Telekértékesítés elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély a 15 évnél régebben tulajdonában lévő belterületi 750 négyzetméteres telekhez 2015-ben megvásárolja a szomszédos, 250 négyzetméteres belterületi telket 4 millió forintért. A kettőt összevonva egy helyrajzi szám alá az így létrejött 1000 négyzetméteres telket értékesíti 25 millió forintért. Hogyan kell kiszámítani a 2015-ben vásárolt telekrészlet után az szja-t? Előre is köszönöm válaszát.

Használati jog alapítás szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A vízügyi igazgatóság és a magánszemély tulajdonos között használati jog alapítására szerződés jött létre határozott időre, anyagnyerőhelyek biztosítása érdekében földterület kapcsán. Ennek fejében a tulajdonos használati díjat kapott 3,5 millió forint értékben, jogcíme: használati jog alapításának ellenértéke. A határozott idő lejárta után a területet rekultiválás után visszaadja használatra a tulajdonosnak. Kérdés: milyen bevételnek minősül a használati jog alapításának ellenértéke? Van ehofizetési kötelezettség, vagy csak szja-fizetési kötelezettség? Köszönettel: Kanizsai Mónika

Ingatlan-bérbeadás + rezsi szja Kérdés

Kedves Szakértő! Magánszemélyként egy kis lakást szeretnék bérbeadni szintén magánszemélynek havi 40 000 forintért. Év végén egy számviteli bizonylatot állítanék ki az összegről, 10 százalékos költséggel számolva a 90 százalék után fizetném negyedévente az szja-t. Több helyen is olvastam, hogy a rezsit is bele kellene számítani a bérleti díjba? Hiszen így a 10 százalék költségelszámolás értelmét veszti, valamint egy nem létező bevétel után miért kellene adózni? Pédával: bérleti díj: 480 000 forint, rezsi havi 15 000 forinttal számolva 180 000 forint. Erre jutó szja 95 040 forint lenne. Rezsi nélkül: 69 120 forint. Kérdésem az lenne, hogy a szerződést hogyan kell írni, vagy mi a megoldás, hogy a rezsiköltség ne számítson bele a bevételbe? Költségként tudom, hogy le lehet vonni, de sok pluszmunkával járna a rezsiköltségek gyűjtögetése, vezetése. Én úgy érzem, hogy ez egy szükséges rossz, plusz teher nekem, amit, ha lehetséges – természetesen törvényes keretek között – szeretnék elkerülni. Üdvözlettel, várom válaszukat.

Ingatlan-ajándékozás utáni értékesítés haszonélvezettel Kérdés

Adózó kert művelési ágú ingatlant vásárol 2002. 06. 13-án, egymillió forintért, melyre Anya és Apa haszonélvezeti jogot köt ki. Az illeték az Adózónak 33 ezer, a Haszonélvezőknek 15 ezer forint. 2010. 09. 22-én Adózó Anyának ajándékozza az ingatlant, az érték haszonélvezet nélkül 700 ezer forint, Apa és Adózó a haszonélvezők. 2014. 02. 20-án Anya eladja a kertet, 2 500 000 forintért, a haszonélvezeti érték Apának 590 ezer, Adózónak 610 e forint. Mennyi szja-t kell fizetnie Adózónak a 2014. évben? Hogyan kell az adóalapot meghatározni? (Egyéb költségről nincs bizonylat.) Köszönöm a választ. (Adózó őstermelő, ha lehet, kérem segítsenek SOS. Köszönöm.)

Konferencia költsége Kérdés

A cég ügyvezetője és egyik tagja konferencián vett részt, a konferencia a cég tevékenységi köréhez kapcsolódik. A számlát bontva állították ki szervezésre és ellátásra. A cég evás, kell-e valamit fizetni utána például szja-t vagy ehót? Köszönettel: Kun Edit

Fióktelep Kérdés

Magyar cég németországi fiókteleppel rendelkezik. A fióktelepen magyarok dolgoznak 130 napon túli kiküldetésben. A munkaszerződésükben magyar minimálbér van meghatározva, ami után idehaza megfizetik a tb-járulékot, szja-levonás nincs. Németországban a német minimálbérért dolgoznak, szja-t fizetnek, tb-t nem. Helyes-e, hogy a dolgozók idehaza a minimálbéren vannak biztosítva? Magyarországon hogyan könyveljük a fióktelep által levont, és a német adóhatóságnak átutalt szja-t ?

Dolgozónak fizetett kártérités Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adóköteles-e az szja-ban az Mt. 82. § /1-2/ bekezdése szerinti, a munkáltató által a munkaviszony jogellenes megszüntetése miatt fizetett, elmaradt jövedelem címén a munkavállaló által igényelt kártérités? Üdvözlettel várom válaszát.

Biztosítás szja-ban és társasági adóban 2014. Kérdés

Kft. ügyvezetője biztosítást köt, kedvezményezett a kiskorú gyermek. (Bármely okból történő halál esetére, közlekedési balesetből eredő halál esetére.) A biztosítás 10 évre szól, évi gyakorisággal fizeti a díjat. (A kötvényen a biztosító megjelölte azt is, milyen befektetési alapokba helyezi a befizetéseket.) Az a kérdésem, hogy most az első részlet befizetését hogyan kell kezelnem a társasági adóban és az szja-ban? Köszönöm előre is a válaszukat. Gura Andrásné

Irodabérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy ha adószámmal rendelkező magánszemély kiadja egy cégnek az ingatlanát egyéves időtartamra, amely az ingatlanért havi 100 000 forintot fizet, akkor ebből mennyit kell adózni? Kérem, szíveskedjen részletesen levezetni. Köszönöm.

BKV-bérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkáltató december hó folyamán 2015. évre vonatkozó éves bérletet kíván venni a munkavállalók részére, mely időszakban merül fel a természetbeni juttatás utáni szja- és ehofizetési kötelezettség? Köszönöm.

Termőfóld értékesítése Kérdés

Tisztel Szakértő! Egy idős házaspár közös tulajdonú termőföldet (6 hektár) értékesít. A föld 25 éve a tulajdonukban van, egyéb jövedelmük nincs. Keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség? Válaszát tisztelettel köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfabevallás, iratőrzés

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ügyleti kamat

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kártérítés adózása – cég

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink