37 találat a(z) számfejtés cimkére

Biztosítási díj dolgozóra számfejtése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítsen, hogy kellene és miként számfejteni egy biztosítótól kapott számla díját, amit a dolgozó konkrétan nem kap meg (egészségbiztosításról van szó), hogyan lehet az összevont adóalapba tartozó jövedelme, ha meg sem kapja? Természetbeni béren kívüli juttatásként? Na, de akkor nem kapná meg azt a bérét sem amiben megállapodtak, mivel a biztosítás díjának számfejtett járulékait is az alapbéréből vonja le a dolgozónak, vagy pénzbeli juttatásként? De nem kapja meg a biztosítási díj nettó részét a dolgozó, akkor hogyan számfejtsem? Nem lehetséges, hogy nem a díj után kell adózni, hanem csak azután a rész után, amit pénzben meg is kap a dolgozó? "Az adóköteles biztosítási díj a biztosított magánszemély összevont adóalapba tartozó olyan jövedelme, amely után a közterheket (szja, járulékok, szocho, szakho) a díjfizetővel fennálló foglalkoztatási jogviszonyából (például munkaviszony, személyes közreműködés, megbízás) származó jövedelemre, ilyen jogviszony hiányában az egyéb jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell megfizetni." Köszönöm a segítséget!

Reklámdíj után fizetendő szja Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az alábbi esetben kérném szíves segítségüket. Egy kft. reklámdíjat fizet egy társasháznak. A számla kibocsátója a társasház, a kft. a vevő. A számla 15 százalék szja-t tartalmaz, és az áll a számlán, hogy a 15 százalék adót a bérlő köteles levonni és megfizetni a NAV felé. A társasház az szja nélküli nettó összeget kapja meg. Kérdésem: ebben az esetben is úgy kell eljárni, mint amikor bérleti díjat számfejtek? Ugyanúgy bérszámfejtem, és szerepeltetem a 08-as bevalláson? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kiss Beáta

Munkavállaló nyugdíj elbírálása alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, nyugdíjigényét benyújtotta. Határozat még nem érkezett. Meg kell-e várni a nyugdíjbiztosító határozatát és csak ha a munkavállaló a határozatot átadja a munkáltatónak, onnantól kell visszamenőleg önellenőrizni, kijelenteni 1041-esen és a bérét is korrigálni, vagy már határozat előtt is megtehetjük hogy helyesen végezzük el a bérszámfejtését és leadjuk a 1041-est? Amennyiben az elbírálási időszak alatt nem kezelhetjük nyugdíjasként, akkor az a helyes eljárás, ha a határozat megérkezik, hogy akár több hónapot önellenőrzünk utólag és akkor adjuk le a 1041-est, korrigáljuk a kifizetendő bért?

Önkéntes nyugdíjpénztár járulékának elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kivás cég vagyunk 34 alkalmazottal. Januártól bevezettük egy nagy magyarországi cég bérszámfejtő programját. Minden dolgozónknak fizetünk nettó 10 000 forint önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást. Ez az új szabályok szerint bruttó 15 038 Ft. A januári számfejtésnél ütköztünk bele a következő anomáliába. Példa: az egyik dolgozónk bruttó összes jövedelme 412 709 Ft. Önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulás összege 15 038 Ft. Az adóalap (összes járandóság) így 427 747 Ft. A levonások összesen: 143 295 Ft. És itt jön a különbség. A program szerint a hó végi utalandó összege 274 452 Ft (és 10 000 Ft a pénztárnak), a könyvelőnk szerint pedig 269 414 Ft (és 10 000 Ft a pénztárnak). A különbség az önkéntes nyugdíjpénztár járulékából adódik. A bérprogram szerint, ha 269 414 forintot fizetünk csak ki, akkor kétszer vesszük le a járulékot, a könyvelő szerint pedig az a járulék mindenképpen a nettó jövedelmét csökkenti. Kérem segítségüket, hogy végére járjak, kinek van igaza. Köszönöm előre is megtisztelő válaszukat.

Versenytilalmi díj számfejtése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vezető munkatársainkkal versenytilalmi szerződést kötöttünk. A versenytilalmi díj havonta a bérrel együtt kerül számfejtésre a munkaviszony alatt. Kérdésem, hogy a versenytilalmi díjat hogyan kell számfejteni: úgy mint pótlékot és része lesz-e a távolléti díjnak? Tisztelettel: Krisztiánné

Igazolatlan távollét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkahelyünkön az egyik alkalmazott megbetegedett 2017.01.04-én, amiről van kezdő orvosi igazolása. Ezután a következő papírja 2017.01.17-01.30-ig terjedő időszakra egy kórházi igazolás. Ezt követően 2017.02.06-ával megint egy kezdő orvosi igazolása van, aztán megint semmi. Majd elköltözött vidékre, ahol elment a háziorvoshoz, onnan szintén van egy kezdő orvosi igazolása 2017.02.27-től, innentől kezdve nagy könyörgések árán küldi a táppénzes papírokat, amit továbbítok az OEP-nek. Tértivevényes ajánlott levélben kértem tőle, hogy a hiányzó iratokat küldje el nekünk a betegszabadság és táppénz igényléséhez, ezt a mai napig nem kaptuk meg. Én jóhiszeműen jártam el, mivel még februárban, mikor a januári számfejtést csináltam, gondoltam, hogy fogja hozni a papírokat. Mivel ez nem történt meg, és nagyon úgy tűnik, hogy már nem is fogom megkapni tőle az igazolásokat, szeretném helyesen megcsinálni a számfejtést, önellenőrizni az érintett hónapokat. Kérdésem a következő: azokra a napokra, amelyekre írásbeli kérésre sem pótolta a betegszabadsághoz, illetve a táppénzhez szükséges iratokat, számolhatok-e igazolatlan távolléttel, vagy hogyan számfejtsem ezeket a napokat? Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Szilvia

Számfejtés fogalma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli szolgáltatásra és bérszámfejtésre kötöttem szerződést az ügyfelemmel. Szerződés szerint a havi bérszámfejtés 2000 Ft/fő/hó. Számfejtek két munkaviszonyos munkavállalót, két nyugdíjas, személyesen közreműködő bt. beltagot (nulla jövedelem, 7050 forintos járulék) és egy adószámos magánszemélyt, aki az üzlethelyiséget bérbe adja a cégnek. Idén kezdtem a bérbeadás számfejtését, amit negyedévente kell bevallani és fizetni utána, ezért a negyedév után egyszerre számláztam le a 6000 forintot a számfejtésért. Hozzá kell tennem, hogy a két nyugdíjas után eddig sem fizetett, mert én hiába számfejtem, nyomtatok bérjegyzéket, adatot szolgáltatok a NAV felé és az utalandót is megadom havonta, az nem számít számfejtésnek. És teljesen "lement hídba", írja az ügyfél, hogy a bérbeadást van képem leszámlázni, ezzel nem ő bízott meg engem, ezt én találtam ki, hogy ők fizessenek érte. Mivel a szerződés a bérszámfejtést árazta be, de annak formáit tételesen nem sorolta fel, van-e lehetőségem arra, hogy visszamenőleg a ki nem számlázott bérszámfejtéseket kiszámlázzam? Ez most 68 000 forint lenne, a könyvelés is magasan (86 százalékkal) lépte túl a vállalt darabszámot. Hogy miért nem számláztam ki eddig? Mert jó fej akartam lenni, kedvelem az ügyfelet. Eddig. Az ügyvéd szerint a követelésemet 5 éven belül bármikor érvényesíthetem. A kérdésem az, hogy valójában mi számít számfejtésnek? Igen, most már tudom, a szerződésben részletesen fel kellett volna sorolni. Köszönettel:

Egyiptomi állampolgárnak megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi kifizető megbízási szerződést kötött egy egyiptomi állampolgárral könyv megírására. Hogyan kell az egyiptomi állampolgárnak járó megbízási díjat számfejteni biztosítási jogviszony és adóelőleg-levonás tekintetében? Válaszát köszönöm.

Felmentési időre járó távolléti díj számítása és igazolások kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre járó távolléti díj számítása hogyan történik? A dolgozónak 03.31-ével felmondott a munkáltató, a felmondási idő 35 nap, így 05.05-én szűnik meg a munkaviszonya. A teljes felmondási időre felmentették a munkavégzés alól. (Havi alapbéres munkavállaló bruttó 295 ezer forint fizetéssel.) Az utolsó munkában töltött naptól (03.31.) számítva 5 munkanapon belül le kell számfejteni a távolléti díját a felmentési időre, és ki kell adni az igazolásokat? Az áprilisi távolléti díj a havi alapbére? Május 5-éig 4 munkanap van ,jól gondolom hogy a havi alapbér/munkanapok számával, és szorozva 4 munkanappal (295.000/ 22 m.nap * 4 m.nap) ? A munkaviszonyról az igazolásokat kiadhatóm április elején, hisz a biztosítási jogviszony májusban szűnik meg, és erre az időszakra ugye távolléti díj illeti meg, amit előre le kell számfejtenem? Köszönöm!

Külföldi napidíj – ekho/normál adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ekhoval is adóztatható sportmunkatársak esetén a kifizetendő napidíjak számfejtésében, a pontos adóalap és adó számításában kérek segítséget. Példa: bruttó napidíj 60 EUR, a munkavállaló ekhos nyilatkozatott tett a minimálbér erejéig 2017. 01. 01-jén. A bére eszerint adózik havi rendszerességgel. Alapértelmezésben a nettó napidíj kifizetése devizában történne. Kérdések: - a devizában kifizetett napidíj is adózhat-e ekhóval, - ha forintosításra kerül a napidíj, adózhat-e ekhoval, - ha az előző két kérdés közül van igenlő válasz, mekkora az adóköteles összeg ekhos adózás mellett, - normál adóztatás mellett milyen levonandó és kifizetőt terhelő adó merül fel? Amennyiben lehetséges, az adóztatásra vonatkozó jogszabályhelyeket is szíveskedjen a válaszában megadni! Köszönettel!

Külföldi munka magyar cég munkavállalói által Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországon bejegyzett cég végez osztrák partnerének uniós szolgáltatást magyar munkavállalói által. Hétfőn utaznak ki általában, és csütörtök délután,vagy péntek délelőtt jönnek vissza, és az osztrák partner telephelyén végzik a munkájukat. Ez év novemberében valószínűleg 5-6 dolgozó átlépi a 183 napot kinti munkavégzésben. A cég ZKO-3 és az A1 lapokkal kapcsolatos bejelentéseket megtette. Mi a teendője a cégnek, illetve a munkavállalónak a 183. nap után? A cég a járulékokat és az szja-t továbbra is a magyar adótörvények szerint kell, hogy számfejtse, vagy pedig az osztrák szabályok szerint? Hol fog a 183 napon túli bérezés után adózni a dolgozó, illetve hová utalja a járulékokat és az szja-t a magyar munkáltató? A munkáltatónak, illetve a dolgozónak van-e ezek után bármiféle bejelentési, bevallási kötelezettsége a magyar vagy az osztrák adóhatóság felé? Tisztelettel: Könyvvitel 2001 Kft.

Munkavállalói felmondás számfejtése Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönöm 2016. 07. 26-án adott válaszát! Kérem az alábbi mondatában szereplő "a munkáltató nem járult hozzá" kitételt egyértelműsítse számomra, mivel a kérdést úgy tettem fel, hogy a "munkáltató beleegyezik". "A munkavállaló a felmondást átadta, az hatályosult, nem vonta vissza, így ahhoz a munkáltató nem járult hozzá, és nem is jött létre a felek között közös megegyezés a munkaviszony megszűnése tárgyában". Jól értem-e, hogy jelen esetben a 30 napos felmentési időre jövedelem jár a munkavállalónak, amennyiben nem "közös megegyezés" tárgyú munkaviszony-megszüntetés történik 07. 03. nappal, hanem munkavállalói felmondás? Egyébként a munkáltató 07. 03-val szüntette meg a munkaviszonyt, eddig a napig kapott jövedelmet a dolgozó. Szabályos ez? Megoldás-e az, ha a munkáltatói felmondásra azt írják a felek, hogy például "Felek Közös megegyezéssel 07. 03-val megszüntetik a munkaviszonyt..."? Köszönettel: Reményiné

Osztalékelőleg elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-kulcs csökkenése miatt kérdezem, hogy az osztalékelőleg osztalékká válását hogyan kell kezelnünk? Eddig mínusszal bérszámfejtettük az osztalékelőleget és plusszal az osztalékot. De most 1 százalék visszajárna a tulajdonosnak. A NAV szerint az 1 százalékot majd a saját 53-as bevallása alapján kapja vissza a tulajdonos, így a társaság a május havi 08-as bevallásában nem lehet visszaigényelni. Nem is fogadja a 08-as bevallás a mínusz szja-t. De akkor hogyan számfejtsük le? Az 1 százalék szja-különbség ott marad a könyvelésünkben, hogy kifizetendő a munkabér elszámolási számlán. Az osztalékelőleget nem tudom visszavenni 15 százalékos szja-val, mert nem annyival lett kifizetve 2015-ben. Akkor mi a helyes elszámolási mód? Mária

Alkalmi munkás szabadságának fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Cikkeikben azt írják, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalónak is jár a szabadság. Ezzel kapcsolatban szeretném az alábbiakat kérdezni. Egy boltban néhány alkalommal alkalmaznak eladót, 4-6-8 órában. Ilyenkor hogyan kell kiszámolni, hogy mennyi szabadság jár az illetőnek, és mikor kell elszámolni a szabadságot? Előre nem lehet tudni, hogy a következő héten lesz-e egyáltalán alkalmazva? Heti 2-3 napot dolgozik (de nem minden héten), így mikor kell a szabadságot kiadni, illetve kifizetni? Az év végén? Az sem világos teljesen, hogy pénzben kell-e megváltani, vagy ténylegesen a napokat kell kiadni? Ezekre a napokra az alkalmi munkást le kell jelenteni a NAV felé, és közterhet is kell fizetni? Milyen módon kell ezt bérszámfejteni, és miként veszi figyelembe ezt a munkavállaló az szja elszámolásában? Beleszámítódik ez nála a mentesített keretbe? Mindezt hogyan kell dokumentálni? Válaszukat előre is köszönöm.

Hallgatói munkadíj számfejtése Kérdés

Szakmai gyakorlatra, hallgatói munkaszerződés keretében diákot fogadtunk (foglalkoztatunk). A szerződés alapján a hallgatói munkadíja 16 650 Ft/hét. Munkaideje napi 8 óra, 5/2 munkarendben. Március hónapban volt szabadságon, illetve volt két munkaszüneti nap is. Hogyan számfejtek helyesen a havi bruttó díjazását illetően: 16 650/7*31= 73 736 Ft, vagy 16 650/5* (18 ledolgozott + 3 szabi + 2 munkaszüneti nap)= 76 590 Ft? Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink