171 találat a(z) nyílt végű lízing cimkére
Lízingelt személygépkocsi könyvelése Kérdés
A lízingbe adó cég által küldött állásfoglalás szerint egy személygépkocsi lízingelése esetén az alábbiak szerint kell könyvelni egy lízingelt személygépkocsit: „Tárgyi eszközként nyilvántartásba venni a nettó értéken tudja az eszközt, erre a lízingbe adó cég által kiállított számviteli bizonylat alapján van lehetősége. Nyílt végű lízing esetén az áfa-visszaigénylésre az önerő és a havidíjak kapcsán van lehetőség (az önerőről már meg is kapta a számlát, a havi díjakról pedig folyamatosan kapni fogja). Ezen számlák áfatartalmát az üzleti használat arányában, illetve útnyilvántartás vezetése nélkül valóban 50 százalékban tudja visszaigényelni. Az áfa nem visszaigényelhető része ráfordításként számolandó el. A teljes vételárról NYVPL esetén nem kap számlát.” 1. kérdés: tudomásom szerint a tárgyi eszköz értékébe kell könyvelni a vissza nem igényelhető áfát, de a lízingelés esetében a havi számlákból nem tudom a tárgyi eszközre könyvelni? 2. kérdés: nyílt végű lízingnél a kft. eldöntheti, hogy maradványértéken megveszi a személygépkocsit, vagy nem?
Egyéni vállalkozó - személygépkocsi-javítás áfája, szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál 2017-ben elszámolásra került egy nyílt végű lízingkonstrukció keretében egy személygépkocsi. A személygépkocsiban 2019-ben jelentős mértékű kár keletkezett (a számla áfatartalma meghaladja a 100 ezer forintot). A javítást a szerviz elvégezte, a biztosító pedig a javítási számla alapján a kárt megtérítette. Az egyéni vállalkozónak a javítást végző szerviz felé a számla áfatartalmát kellett pénzügyileg rendezni, a fennmaradó összeget pedig a biztosító utalja a szerviz felé. A számlában szerepel külön tételben munkadíj és alkatrészköltség (karoszériaelemek) cseréje is. Kérdésem: milyen mértékben számolható el, illetve helyezhető levonásba a javítási számla előzetesen felszámított áfatartalma, illetve szja vonatkozásában mi a helyes elszámolási mód? Köszönettel és tisztelettel!
Személygépkocsi-vásárlás – foglaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügynöki könyvértékesítéssel foglalkozó kft. tevékenységéhez személygépkocsit vásárolna. Nyílt végű pénzügyi lízing keretén belül kívánja ezt megvalósítani. Az autó szállítási határideje 2019.12.-2020.01.hó. Az autókereskedés "Foglaló szgk." megnevezéssel 07. hóban áfás számlát bocsátott ki. A kérdésem az lenne, hogy ezen foglaló áfáját 50 százalékban (áfatörvény 120. § 4. bek. b.) levonásba helyezheti-e a kft. attól függetlenül, hogy ez még nem a lízing első részlete? Valamint a könyvelésnél hogyan járunk el helyesen, ha követelésként vagy, ha a gépkocsi bekerülési értékeként könyveljük? Tisztelettel: Bodolai Marianna
Nyilt végű lízing áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű lízinges motorkerékpár-beszerzésnél, ha az ügyfél nem dokumentálja útnyilvántartással, hogy azt a gazdasági tevékenységéhez használja, akkor a tárgyi eszközök között veszem nyilvántartásba, a szerződés szerinti – áfával növelt – bruttó értékben. Így az áfa is része lesz a beszerzési árnak. Kérdésem: helyes-e az eljárás? Válaszukat köszönöm.
Nyílt végű lízing maradványértéke a nyilvántartásban Kérdés
Ügyfelem 10 millió Ft értékben nyílt végű konstrukcióban személygépkocsit bérel. A futamidő 5 év. A szerződésben a maradványérték 3 millió. Kérdésem, hogy nekem a tárgyieszköz-nyilvántartásban is a 3 millió maradványértéket kell vennem, ami a szerződésben van és ezután nem számolok számvitel szerint értékcsökkenést, vagy megállapíthatok több maradványértéket? Válaszukat köszönöm
Személygépkocsi áfájának levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég személygépkocsit vásárolna. Természetesen a gépkocsi után megfizeti a cégautóadót. A személygépkocsit nem nyílt végű lízinggel vásárolja meg, továbbá bérbe szeretné adni, de nem tudja előre, hogy milyen gyakorisággal sikerül a bérbeadás, tehát a bérbeadás nem tartós jelleggel valósulna meg. Ebben az esetben levonható az áfa összege, vagy csak 50 százalékban, vagy egyáltalán nem vonható le? Köszönettel.
Nyílt végű lízing könyvelése Kérdés
2016. évben indult, személygépkocsi vásárláshoz kapcsolódó, nyílt végű lízing könyvelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. 2016-ban az személygépkocsi beszerzésekor a tőke + áfa összegével megegyezően került beruházásra, majd aktiválásra az autó, tekintettel arra, hogy a tulajdonos nem kívánt áfát levonásba helyezni. Elhatárolásra került a következő évek kamata is. 2019.01.01-től, a törvényi változások okán, úgy döntött, élni kíván az 50 százalék levonási joggal a havi lízing részletek után. Hogyan könyvelendő ennek a döntésnek a hatása? Helyes-e, ha 2019 elején az arányosan még ki nem fizetett áfa 50 százalékának megfelelő összeggel (amely még több évet érinthet) csökkentjük az eszköz bruttó értékét, melyet valamely átvezetési számlára helyezünk el? Ezt csökkentjük havonta a részlet számláknak megfelelő áfa 50 százalékának levonásba helyezésével szemben. Köszönöm segítségüket, örülnék egy minden tételre kiterjedő kontírozásnak is.
Személygépkocsi nyílt végű lízingjének áfája Kérdés
Tisztelt Kelemen László! Köszönöm szépen a 01. 12-ei válaszát. Ezzel kapcsolatban inkább konkrétan tenném fel a kérdést: 2017-ben indult a nyílt lízing. A kezdő lízingdíj áfája 368 ezer forint volt. Minden hónapban útnyilvántartás alapján kimutatásra került, hogy hány százalékos a teljes futásból a magánhasználat. Tegyük fel, ez a tárgyhónapban 15 százalék. A havi lízindíj áfájának 15 százalékát nem helyeztük levonásba, és a kezdőrészlet 368 ezer forint 1/60-ad részének 15 százalékát fizetendő áfaként bevallottuk. Helyes-e ez az eljárás? Azt értem, hogy 2019-től élhetek az 50 százalékos levonási tilalommal (tehát ez esetben a havi lízingdíj áfájának csak az 50 százalékát vonom le), de 2019-től mi a helyzet a kezdő lízingdíj 2017-ben visszaigényelt áfájával? Hogy végzek így kiigazítást? Köszönöm. És általánosságban igaz-e az a teóriám, hogy egy 2019-ben indult nyílt végű lízing első részletének áfáját levonom, akkor 60 hónap alatt ennek a felét vissza kell fizetnem a költségvetésbe?
Nyílt végű lízing könyvelése egyéni vállalkozónál Kérdés
Egyéni vállalkozó nyílt végű lízing formájában személygépkocsit lízingel, ennek könyvelése hogyan oldható meg?
Nyílt végű lízing pénzügyi lízing-e Kérdés
Tisztelt Szakértő, Tisztelt Bartha László! A https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_8_Gepkocsi_nyilt_vegu_lizing_ev_veg_txn kérdéshez kapcsolódóan szeretnék visszakérdezni. Azt írja válaszában, hogy a nyílt végű lízing nem pénzügyi lízing, azonban én úgy látom, hogy a nyílt végű lízing pontosan megfelel a hivatkozott Hpt 89. szakaszának. Az a kérdésem, hogy milyen szempont alapján nem minősül a nyílt végű lízing pénzügyi lízingnek? Köszönöm eredeti válaszát, és előre köszönöm viszontválaszát!
Nyílt végű pénzügyi lízing 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy vállalkozásnál több személyautóra van nyílt végű pénzügyi lízing, akkor lehetőség van arra, hogy valamelyik autónál útnyilvántartás alapján igényeljük vissza a lízingdíj áfáját, valamelyiknél pedig nem vezetünk útnyilvántartást, és az 50 százalék áfát igényeljük vissza? Vagy minden személyautó esetében azonos elszámolásra van szükség. Válaszát előre is köszönöm!
Személygépkocsi nyílt végű lízingjének áfája Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy kft. nyílt végű lízing keretében személygépkocsit üzemeltet. A futamidő 60 hónap. Eddig útnyilvántartás vezetésével elkülönítettük a magán és a céges utakat. A havi lízingdíj áfájának annyi százalékát nem vontuk le, ahány százalékot az adott hónapban a megtett magánút képvisel. Ezzel egyidőben a kezdőrészlet korábban levont áfájának 1/60-ad részét is kiigazítottuk ezzel az arányszámmal, kvázi "visszafizettük" a magánútra eső kezdő részlet áfáját. A kérdésem az, hogy ha az útnyilvántartás nélküli megoldást választjuk (50 százalékos magánhasználatot, 50 százalékos céges használatot feltételezve), akkor mi a helyzet a kezdőrészlet levont áfájának 1/60-ad részével? Most annak az 50 százalékát kell minden hónapban beállítani fizetendő áfaként? Mert ez azt jelentené, hogy egy 5 millió forintos kezdőrészlet áfájának az 50 százalékát szép lassan vissza kellene fizetni a költségvetésbe. Vagy rosszul értelmezem?
Személygépkocsi maradványértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. nyílt végű lízing keretében személygépkocsit bérelt. A maradványértéket kellene fizetni. A törlesztésben eddig visszaigényeltük az áfát. Kérdésem az, hogy abban az estben, ha a maradványértéket magánszemély fizetné, vagyis más tulajdonába kerülne a személygépkocsi, milyen könyvelési teendők lennének? Válaszukat köszönöm.
Nyílt végű lízing áfájának levonhatósága Kérdés
Egy társaság 2018. dec. 6-án nyílt végű lízing keretében személygépkocsit vásárolt. A kezdő lízingdíj a vételár 50%-a. A számla áfásan van kiállítva. A futásteljesítmény december hónapban minimális. Mennyi áfát vonhatok le a számlából? El kell határolnom az áfát a teljes futamidőre 36 hónapra? Minden hónapban csak 1/36-d részt lehet a levonható áfába betenni, és a 2019. évben a lízingrészletek számlájában lévő áfa 50%-át, mivel a törvény változott és útnyilvántartást 2019-től nem vezet a személygépkocsit használó magánszemély?
Áfa nyílt végű lízingelt gépkocsinál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű pénzügyi lízingelt autó használata során a magánhasználat arányában levontuk a felszámított áfát a havi lízingdíjak esetében. A futamidő lejárta előtt a vállalkozás úgy döntött, hogy nem kívánja tovább ezt az autót használni. A lízingbeadó maradványértéken leszámlázza az autót. A lízingbevevő cég pedig értékesíti azt. Kérdésem arra irányul, hogy az értékesítés ezen esetben áfaköteles vagy áfamentes értékesítés lesz-e? Köszönettel: Tóth Zsuzsa