171 találat a(z) nyílt végű lízing cimkére
Személygépkocsi nyílt végű lízing Kérdés
Ügyvéd nyílt végű lízinggel személygépkocsit bérel, az egyéni vállalkozónál a személygépkocsi - az ő esetében - nem kizárólagos tárgyi eszköz és feltételezem, hogy a bérleti díj átalányban számolható el, jól gondolom-e? Ez az átalány-elszámolás csak a használatbavétel évében számolható el vagy a bérlet teljes időtartamában? A bevételen kívül a lízingdíj (bérleti díj) összegében van-e felső határ vagy csak a bevétel 1 százaléka a határ? Az egyéb költségek például szervizelés is a futás arányában költségelhető? Kérném részletesen ennek a témának a költség-elszámolási és áfalevonhatósági szabályait. Szíves segítségüket megköszönve.: Hideghéty B.
Cégautóadó fizetése és bevallása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik általam könyvelt cég 2016-ban nyílt végű lízing keretében beszerzett egy személygépkocsit. Egy januári továbbképzésen elhangzott, hogy ettől az évtől a tartós bérbe adott személygépkocsik után a cégautóadót a bérbeadó vallja be, és fizeti meg. Szeretném megkérdezni, hogy a nyílt végű lízingre is vonatkozik ez a szabály, vagy az említett cégnek továbbra is magának kell bevallani és befizetni a cégautóadót? Köszönettel: Mihály Gáborné
Gépkocsivásárlás nyíltvégű lízinggel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó nyíltvégű lízinggel szeretne gépkocsit vásárolni, a gépkocsit magáncélra is használni fogja. Milyen arányban vonható le az áfa és az egyéb költségek (kamat), és hogyan kell könyvelni? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni ügyvéd - fejlesztési tartalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni ügyvéddel kapcsolatos kérdésben kérném szíves tájékoztatását: 1. több olyan alkalmazottja van a vállalkozásnak, aki nem a cég székhelyén lakik, ezért az merült fel, hogy egy lakást bérelne ezen személyeknek és mint "munkásszálláson" történő elhelyezést adómentes juttatásként a bérleti díjat számolná el. Ez járható út-e? Ezen ügyvéd 2015-ben fejlesztési tartalékot képezett beruházási célra. Lehetséges megoldás-e, ha ezt az ingatlant szerkezetkész állapotban veszi bérbe és mint idegen eszközön végzett beruházás befejezi a munkálatokat és ezzel a fejlesztési tartalékát feloldja? 2. Szintén ez az ügyvéd nyílt végű lízinggel személygépkocsit bérelne, az egyéni vállalkozónál a személygépkocsi - az ő esetében - nem kizárólagos tárgyi eszköz és feltételezem, hogy a bérleti díj átalányban számolható el, jól gondolom-e? Az áfa tekintetében - a cégekhez hasonlóan - a bérleti díj üzleti célú dokumentált futás arányában levonható? Előre is köszönöm szíves tájékoztatásukat.
Személygépjárművek tartós bérlete és nyílt végű lízingje Kérdés
Cégünk személygépjárműveket (8 darab) fog tartós bérletben vagy nyílt végű pénzügyi lízingben megvásárolni. A személygépjárműveket értékesítőink fogják használni, tehát a vállalkozás érdekében merül fel a költség. Mivel az autókat magáncélra is használhatják az értékesítők, így áfakérdések merülnek fel. 1.) Kedvezőbb díjat tudunk elérni abban az esetben, ha van egy nagyobb indulórészlet. Azt még tudom, hogy az indulórészlet esetén az indulórészlet költségét fel kell majd osztanom a teljes futamidőre, azaz 48 hónapos szerződés esetén az induláskori díjat osztom 48 hónappal, és így határolgatom a költséget. DE nem tudom, mit lehet tenni ilyenkor az induló költség áfavonzatával? Milyen arányban tudom ezt visszaigényelni? 2.) Az is tiszta, hogy az áfatörvény lehetőséget biztosít a személygépjárművek szervizköltsége áfájának 50 százalékos levonására mindenféle útnyilvántartás nélkül. DE gondolom, mivel a flottakezelő cég egy összegben számláza majd az autópark-kezelési díjat, így ez nem kezelhető külön, tehát – ha jól értem a törvényeket – a teljes szolgáltatás áfája a céges és a magánhasználat arányában vonható le? 3.) Vita merült fel azzal kapcsolatban is, hogy az útnyilvántartásban a magáncélú utakat fel kell-e tüntetni, vagy elég a nyitó és záró kilométeróra-állás, valamint a havi céges utak részletes vezetése. Ezt úgy értjük, hogy tudjuk a teljes havi futott kilométert, ebből levonjuk a céges érdekben megtett kilométereket, így megkapjuk a magánhasználati kilométereket.
Nyíltvégű lízingnél áfa árfolyama Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves segítségét: nyíltvégű lízing törlesztéséről megkaptuk a számlát, a törlesztés euróban történik. Számlán a teljesítési és a fizetési határidő dátuma megegyezik (2017.01.01.), a számla kelte 2016.12.16. A számlán az áfát a 12.16-ai MNB árfolyammal számítva tüntették fel forintban, azonban az áfát, ha jól gondolom, a teljesítési időpontjában érvényes MNB árfolyammal kellene könyvelni és bevallani, amely eltér a számlán szereplő összegtől. Kérdésem az, hogy ebben az esetben melyik összeget kell figyelembe venni az áfabevallásnál és mi a helyes könyvelés? Köszönöm válaszát.
Adóköteles és adómentes értékesítés melletti nyílt végű személygépkocsi-lízing Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbiakhoz kérem a segítségüket. Egy terület-bérbeadással (tárgyi adómentesen) és egyéb építőipar tevékenységgel (27% áfa felszámításával) foglalkozó bt. nyílt végű lízingszerződéssel személygépkocsit venne. A társaság havi áfabevalló. Eddig a kötelező arányosítást a tételesen el nem különíthető költség-számlák levonható áfájára az előző év áfa-arányával állapítottuk meg év közben. Most tanácstalan vagyok, hogyan is tudom majd a nyílt végű havi lízingdíj-számlákban szereplő levonható áfát tovább arányosítani még a magáncél és hivatali cél arányában év közben és majd év végén is. Kérem egy kis rövid példán levezetni: ha mondjuk 50-50% az adóköteles és adómentes értékesítés aránya az előző évi arányszám alapján, és a gépkocsi használatnál 60% a magáncél és 40% a hivatalos cél! Év végén kiderül, hogy az egész év alapján az adómentes eladás emelkedik 60%-ra és csak 40% lesz az adóköteles eladás. Segítségüket előre is köszönöm!
Nyílt végű lízing előlege és az első részlet Kérdés
A társaság nyílt végű lízinggel fog bérelni egy személyautót, melyre a lízingcég előleget kért, valamint hamarosan beérkezik az első részlet számlája. Ekkor nem tudom még megosztani az áfa-visszaigénylést, mivel még nem használta senki az autót. Ilyenkor mi a helyzet? Vissza lehet igényelni az áfát? Hiszen nem történt magánhasználat.
Nyílt végű lízing járulékos költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyílt végű lízing keretében beszerzett gépjármű esetében a jármű vételárához kapcsolódó üzembehelyezési költség külön számlán szerepel. Kérdésem az lenne, hogy a lízinghez kapcsolódó üzembehelyezési költség áfája levonható-e az üzleti célú használat arányában vagy sem? Az aktiválásig beszerzett téli gumiabroncsok és azok szereléséről kapott számla az eszköz bekerülési értékét növelik, és áfa nem vonható le, ha jól gondolom (tekintve, hogy nem szolgáltatás?!) Köszönettel.
Nyílt végű lízing – személygépkocsi Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem egy előzőleg Ön által megválaszolt kérdéshez kapcsolódik. http://adozona.hu/kerdesek/2016_10_25_Nyilt_vegu_penzugyi_lizing_fba Cégünk nyílt végű lízinggel vásárol személygépkocsit, amelyet azonnal bérbe is ad. A nyílt végű lízing esetében, ha az első részlet a vételár 40 százaléka, az a NAV szempontjából magasnak tekintendő? Ha átminősítik zárt végű lízinggé, de a cég – kizárólag áfásan – bérbeadásra hasznosítja a gépkocsit, akkor ebben az esetben is teljes egészében levonható az áfa? A bérleti díj meghaladja a havi lízingdíj (kb. 1%) összegét. Megtehetjük-e azt, hogy az első lízingdíj (40%) az első bérleti díjjal egyező összegű? Jobb vagy rosszabb a NAV megítélése ebben az esetben? Válaszát köszönöm.
Személygépkocsi beszerzés nyílt végű lízinggel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk üzletkötői tevékenységhez nyílt végű pénzügyi lízinggel személygépkocsit vásárolt. Az üzletkötő távol lakik a cég telephelyétől, ezért saját lakásáról indul és érkezik minden nap. Megkaptuk az első számlát, mely a lízingelt eszköz értékének 38 százaléka. Azt szeretném kérdezni, hogy mekkora hányadban vonhatom le az áfát fenti számlából, illetve a későbbiekben, havonta esedékes lízing díjból, üzemanyag költség számlákból, javítási számlákból? A gépkocsi céges-magán használata 85-15 százalékot tesz ki. A menetlevélen kívül szükséges más nyilvántartás is a megtett kilométerről? Válaszát köszönöm!
Eszközbeszerzés – nyílt végű lízing Kérdés
Egy mezőgazdasági munkagépet, tehát nem járművet szeretnénk nyíltvégű lízing keretében használni, majd maradványértéken megvásárolni. A NAV ügyfélszolgálata két egymástól távoli régióját is felhívtam arra vonatkozóan, hogy egyéni vállalkozóként a lízingdíjait, hogyan kell a könyvelésemben szerpeltetni, hogyan tudom azt elszámolni. Azt a válasz kaptam, hogy az a személyi jövedelemadóról szóló törvény egyéni vállalkozónak, őstermelőnek nem teszi lehetővé a lízing elszámolását, amennyiben 1997 után kötött erre vonatkozóan szerződést. Az szja-törvényben szerepelnek a lízing elszámolásának szabályai, a 3. paragrafus amely fogalommeghatározásokat sorol fel a 47. pontjában az alábbiak szerint meghatározza a lízing fogalmát "47. Lízingnek minősül a tárgyi eszköz használatba adása 1997. január 1-je előtt kötött olyan szerződés alapján, amely annak határozott időre szóló, de 365 napot meghaladó bérletéről azzal a kikötéssel rendelkezik, hogy a bérlő a tulajdonjogot legkésőbb az utolsó bérleti díj kiegyenlítésével, illetőleg a szerződés lejártával megszerzi vagy számára a bérbeadó vételi jogot biztosít." A fenti megfogalmazás szerint csak az 1997. január 1-je előtt kötött lízingszerződések minősülnek lízingnek, és csak ezekre alkalmazhatók a törvényben egyébként megfogalmazott lízingre vonatkozó szabályok? Bárki, aki ezen időpont után kötött lízingszerződést, az nem minősül lízingnek, és ezért nem is alkalmazhatja a törvényben meghatározott elszámolási szabályokat?
Kamatkedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy középvállalkozásnak minősülő kft. 1. lízingcégtől nyílt végű, zárt végű visszlízing szerződéseket kötött tárgyi eszközre. A lízingcég havonta küldi a számlákat, melyben van tőke- és kamatrész is. A kérdésem, hogy mindhárom esetben élhet-e a cég a társaságiadó-törvény szerinti kamatkedvezménnyel? Illetve, hogy ezt melyik évben lehet érvényesíteni, mert az aktiválás már 2015-ben megtörtént. Ha már 2015-ben lehetett volna (de nem történt meg), akkor igénybe lehet-e venni a kedvezményt a 2016-os évről szóló adóbevallásban, vagy csak önellenőrzés formájában a 2015-ös évre? 2. egy személygépkocsit is nyílt végű lízing keretében szerezne be idén a cég. A kérdésem ugyanaz, mint a régebben fennálló lízingek esetében. A kamatkedvezményt, ha jól tudom, a társasági adóból lehet levonni, nem pedig az adóalapból. Kérem, ismertessék a fenti feltételeket és a tövényi hivatkozásokat is!
Nyílt végű lízing áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. személygépkocsit lízingel nyílt végű lízinggel. Az áfát a futamidő alatt visszaigényelte a jogszabály szerint. Most a futamidő végén a kft. szeretné megvenni, de szerintem ez nem célszerű az eddig visszaigényelt áfa szempontjából. Ön szerint? Válaszát előre is megköszönve: Könyvelő
Egyéni vállalkozó lízingelne Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként nyíltvégű lízing ügyletet akarok kötni, azonban a lízing elszámolásával kapcsolatban tanácstalan vagyok. Az szja törvény 3. § a fogalom meghatározások körében lízingként csak az 1997 előtt kötött lízing szerződéseket ismeri el. A lízing elszámolására termelőeszköz esetében van szabályozás a 11 sz. melléklet 21 pontjában, azonban a NAV ügyfélszolgálat szerint a most kötött lízing szerződések esetében a 3. § fogalom meghatározása miatt ez irreleváns. Kérem szíves tájékoztatását arra vonatkozóan, hogy amennyiben egyéni vállalkozóként termelőeszközre kötnék nyílt végű lízing szerződés, hogyan tudom a lízing díjat a könyvelésemben leírni. Üdvözlettel Oláh Péter