8 találat a(z) nem önálló tevékenységből származó jövedelem cimkére

Cikk

Képernyő előtti munkavégzéshez a munkáltató köteles éleslátást biztosító szemüveggel ellátni a dolgozót. Sokszor azonban ez nem csak az alapvetően szükséges szemüvegkeretet és -lencsét takarja, hiszen egy nagyobb dioptriánál szükség lehet vékonyításra, a védelemhez bevonatokra stb. Miként tudja elszámolni a cég a számlán levő összeget, ha az nem csak a minimálisan előírt tételeket takarja? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Cikk

A nyár vége nemcsak a tanévkezdést jelenti a diákok számára – számos esetben indulnak olyan iskolarendszeren kívüli képzések is, melyek hosszabb-rövidebb idejűek lehetnek. Ilyenkor merül fel legtöbbször kérdésként, hogy beiratható-e a munkavállaló például nyelvtanfolyamra, illetve OKJ-s képzésre megy az, akit sehová nem vettek fel.

Cikk

A veszélyhelyzeti könnyítések eredményeképpen a kivás adóalanyok az adókötelezettség megállapításánál 2020. március–június hónapokra a kedvezményezett tevékenységükkel összefüggésben nem tekintik adóalapnak a személyi jellegű kifizetések összegét, amennyiben tényleges főtevékenységük a kormányrendeletben részletezett területek valamelyikéhez tartozik. Az érintett kivás adóalanyok esetében azonban sok a bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy mi számít személyi jellegű kifizetésnek, így cikkünk ezeket veszi górcső alá.

Kérdés

Tételes költségelszámolású, nyugdíjas őstermelő 5 282 000 forint adóalappal rendelkezik. Ez után megfizeti a 15 százalék szja-t és szociális hozzájárulást is fizetnie kell. Ennek az őstermelőnek más nem önálló tevékenységből származó jövedelme is volt, 2 000 000 forint. Mennyi lesz a fizetendő szociális hozzájárulása, hogyan kell kitölteni az szja-bevallás 9. lapját?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2019.01.01-től önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást fizet, mely "nem önálló tevékenységből származó jövedelem"-nek minősül. Kérdésem, hogy az így fizetett hozzájárulás figyelembe vehető-e a táppénzalap számításánál? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelői tevékenység

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Vagyoni értékű jog/haszonélvezeti jog

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Magánszemély építkezése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 március
H K Sze Cs P Sz V
23 24 25 26 27 28 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink