212 találat a(z) mezőgazdasági őstermelő cimkére

Mezőgazdasági őstermelő szochofizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő 2019.03.19-ével kezdte meg tevékenységét. Így kezdő őstermelőként a szochot a minimálbér után megállapította, bevallotta és befizette. Az első és második negyedévben ez fel is került az adófolyószámlájára. A harmadik negyedévben is megállapította, bevallotta és megfizette. A harmadik negyedévben viszont már nem írták neki elő, tehát ez ott van neki többletként. 11.01-ével elhelyezkedett, így a T1041-es nyomtatványon ezt bejelentette, és a minimálbér után már csak a 10 hóra fizetett járulékot a szochot már nem is vallotta be csak megállapította és megfizette. Nem volt az év minden napján biztosított mezőgazdasági őstermelő. A bevétele a 600 000 forintot nem haladta meg, tehát nem kell neki bevallást adni az őstermelésből származó bevételéről. Vissza lehet-e kérni ebben az esetben az első két negyedévi bevallott szochot, vagy csak a túlfizetést lehet visszakérni és a 19,5 százalék és a 17,5 százalék közötti különbözetet? Tisztelettel:

Mezőgazdasági őstermelő termőföld-értékesítése 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértő, tisztelt Lepsényi Mária! Több választ találtam ebben a témában, de szeretnék megerősítést kérni. Ügyfelem 2002-ben vásárolt termőföldet, melyen mezőgazdasági tevékenységet folytatott. 2018-ig erre a területre MVH-támogatást kapott, őstermelői bevétele keletkezett a termények értékesítéséből. Őstermelőként tételes költségelszámolást alkalmaz. A földterületet 2019-ben értékesítette, akkor már nem kapott támogatást. A vevő nyilatkozott: földműves, helyben lakó szomszédnak minősül, kötelezettséget vállal, hogy 5 évig maga használja. A szerződésben az eladó magánszemély adatai szerepelnek (adószám stb. nincs feltüntetve). Az eladási ár 5 000 000 Ft, az eredeti vételár 180 000 Ft. Kérdésem a következő: jól értelmezem-e, hogy a földértékesítésből származó bevétel nem ingatlanértékesítésből származó jövedelemként, hanem őstermelői bevételként adózik? Amennyiben őstermelői bevétel, akkor vele szemben elszámolható a beszerzésre fordított összeg. Sajnos ebben az esetben túllépi a 4 milliót a bevétele, minimális számlával rendelkezik, igénybe veheti a 40% költségátalányt. Mivel jelentős összegről van szó, szeretnék helyesen eljárni. Köszönettel: Mlinár Jánosné

Mezőgazdasági őstermelői támogatás közös igazolvány esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesapám, édesanyám és én közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező átalányadózó őstermelők vagyunk. Édesapám a kiemelt, és amúgy csak ő jogosult támogatások igénybevételére. 2019-ben kapott a 1408/2013/EU rendelet alapján 70 000 Ft méhegészségügyi csekély összegű támogatást. A bevételek harmadolásánál ezt figyelembe kell venni, vagy csak apám szja-bevallásában kell feltüntetni? Kell-e erre adóelőleget fizetni, vagy május 20-áig kell rendezni az adóját? Adórendszeren kívüli támogatásnak minősül? Kapott még az 1306/2013/EU rendelet alapján varroa atka elleni támogatást is. Ennek összegét az szja-bevallásban a 7. sorban kell feltünteti a b és c oszlopban, vagy csak a 12-03-as lapon a 75. sorban, mivel ez nem minősül bevételnek? A bevallás 55. sort esetünkben ki kell tölteni? Segítségét előre is nagyon köszönöm! Üdvözlettel: P. Gréta

Mezőgazdasági őstermelő, állami támogatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: mezőgazdasági közös őstermelő 2018. évben beruházott egy öntözőberendezést. Abban az évben ki is fizette a teljes összeget. Majd 2019-ben kapott a felére állami támogatást. Azt szeretném kérdezni, hogy az szja-bevallásban most milyen formában kell elszámolni a támogatást és az értékcsökkenést? Kell-e arányosítani? Válaszát előre is köszönöm!

Mezőgazdasági őstermelők figyelem! Közeledik az I. negyedéves bevallás határideje Cikk

Közeledik a mezőgazdasági őstermelők I. negyedéves bevallásának (2058-as) benyújtási határideje, így nem haszontalan, ha áttekintjük a kötelezettségek megállapításának legfontosabb szabályait annál is inkább, mivel az I. negyedévi értékek mindenképpen különböznek a 2019. IV. negyedévi összegektől.

Mezőgazdasági őstermelő szociális hozzájárulás Kérdés

A mezőgazdasági őstermelőnek főfoglalkozású munkaviszonya van, ahol biztosított. A szociális hozzájárulási adó felső határát eléri (3 576 000 forintot). A mezőgazdasági őstermelésből tételes költségelszámolást választotta, jövedelme keletkezett. A mezőgazdasági őstermelésből számított jövedelemnél a szociális hozzájárulási adó felső határa figyelembe vehető-e? A mezőgazdasági őstermelésből keletkezett jövedelme után meg kell-e fizetni a szociális hozzájárulási adót?

Mezőgazdasági őstermelő? Figyeljen az értékesítési betétlap érvényesítésére! Cikk

Az őstermelői igazolvány és a közös őstermelői igazolvány a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozóan igazolja, hogy a magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, és jogosult az szja-törvény mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó rendelkezései szerinti adózásra.

Mezőgazdasági őstermelő csed jogosultsága Kérdés

Tisztelt Adózóna! 1. 2019. június 1-jétől biztositott mezőgazdasági őstermelő gyermeket vár, a szülés várható időpontja 2020. szeptember. A július 1-jén életbe lépő tb-szabályok szerint jogosult lesz-e csedre? Jelenleg és tavaly az előző évi bevétel 20 százaléka után fizeti a járulékot. 2. Ha jogosult csedet igénybe venni, az elvetett növénytermelési termék valamint az igényelt támogatás bevételét ősszel elszámolhatja-e, vagy ez a csed elvesztésével jár. Köszönettel!

Adózási határidők 2020. március 9-15. Cikk

Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.

Befizetési határidő Esemény

Bevallási határidő Esemény

Őstermelő 58-as bevallása nyugdíjba lépés után? Kérdés

T. Cím! Mezőgazdasági őstermelő vagyok. 2019. augusztus 22-én mentem el nyugdíjba. Nyugdíjasként kell-e továbbra is negyedévente az 58-as bevallást beadnom? 4 millió forint alatti árbevétellel és nyilatkozattételi jogommal élve nyújtottam be addig az 58-s bevallást.

Szja bevallás helyesen Kérdés

Egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaság vezetője volt, ahol a vállalkozói kivét + szochó részt kiemelték a növénytermesztés (csak gabona) árbevételéből, ezt elszámolták a 13-as lapokon. A többi bevétel és költség elszámolása mezőgazdasági őstermelői 12-es lapon történt. A családi gazdaság vezetését átadta, de mint tag benne maradt a családi gazdaságban. A vállalkozói igazolványa birtokában a családi gazdaságtól függetlenül, mint egyéni vállalkozó, dió termesztésével kíván foglalkozni. Ebben az esetben a bevallása lesz a 12-es lapon mint családi gazdaság tagjs, a ráeső résszel, és mint egyéni vállalkozó a 13-as lapon lesz elszámolva. Helyes lesz-e így?

Befizetési határidő Esemény

Bevallási határidő Esemény

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink