40 találat a(z) mérlegkészítés cimkére

Mérlegkészítéssel kapcsolatos kérdés Kérdés

Kisfaludy-támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-től támogatást nyert panzió fejlesztésére. A projekt fizikai befejezése 2020 januárjában megtörtént, de már 2019-ben kaptunk támogatási előleget. Két ütemben történt a fejlesztés üzembehelyezése: 2019. júliusában és 2020 januárjában. A támogatói okirat szerint a nyújtott támogatás a 22/2017 (VI. 29.) NFM rendelet alapján csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, de arra sehol sem találunk utalást, hogy a támogatás számviteli elszámolása hogyan történhet. A mai napig nem történt még meg a végleges elszámolás. Lassan készülünk a 2019. évet zárni. Kérem mutassa be nekem, hogyan történik a támogatás számviteli elszámolása, abban az esetben, ha a mérlegkészítés időpontjáig nem történik meg az elszámolás, és abban az esetben is, ha megkapjuk a maradék összeget a mérlegkészítésig! Köszönöm szépen!

A koronavírussal kapcsolatos tájékoztatás Kérdés

Üdvözlöm Önöket! Mindennapra van olyan intézkedési utasítás, ami a mérlegkészítéstől elvonja a figyelmünket. Ezeket az ügyfeleknek el kell mondani türelmesen. Most a könyvelőket véreztetik ki teljesen. Miért kell egy szakmát igy megutáltatni? Miért nem áll ki értünk senki. Lassan már én fizetek az ügyfélnek, és napi 16 órát dolgozom.

Mérlegkészítési határidő meghosszabbítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelői körökben terjed, hogy a 2019. évi beszámoló leadási határidejét is meghosszabbítják. Van ilyen rendelkezés, vagy csak álmodozunk? Válaszát előre is köszönöm: Egri Zsuzsa

Támogatások elszámolása Kérdés

Színház különféle támogatásokat kap.Önkormányzattól mint alapítótól működési támogatást. Nemzeti Kulturális alaptól és Emberi erőforrások Minisztériumától célzott támogatást. Az Önkormányzati támogatással a beszámoló során kell elszámolni. Van az Önkormányzati támogatásnak állami támogatás része, mellyel tárgyévet követően kell elszámolni mérlegkészítés utáni időpontban. A többi támogatással tárgyévet követően kell elszámolni, melynek dátuma a mérlegkészítés utánra esik. A támogatásokat minden esetben pénzügyileg rendezik tárgyévben teljes összegben. Tekintettel arra, hogy a mérlegkészítéskor biztosan tudható, hogy a támogatásokkal el tud a Színház számolni, kimutatásra kerül tárgyévben az egyéb bevételek között a támogatás az aktív időbeli elhatárolások között, illetve az Önkormányzati támogatás, mellyel a beszámolóban kell elszámolni közvetlenül a bevételekre kerül könyvelésre. Ki kell-e mutatni az egyéb kötelezettségek között a tárgyévben a kapott támogatásokat? Ha igen akkor mikor vezethető ki a kötelezettségek közül, az elszámolás napján, vagy csak akkor, ha az elszámolást elfogadja a Támogató. Köszönettel: Féba Bt.

Kiva – utólagosan elszámolt kifizetések elhatárolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérnénk a segítségét. A kisvállalati adó (kiva) hatálya alá bejelentkezett, a számviteli törvény hatálya alá tartozó, normál üzleti éves vállalkozásnál (kft.), amely a hipában is az adólap egyszerűsített módját választotta, az adóévet (jelen esetben a 2019-es adóévet) követően elszámolt, de az adóévet érintő jövedelmek, kifizetések (például jutalom), valamint az ezek alapján számítandó hipa, valamint kiva összegét hogyan kell helyesen elszámolni a könyvekben? Alapjában véve, a számviteli törvény értelmében, a mérlegkészítésig (adott esetben 2020. februárban) felmerülő elszámolások terheit vissza kell határolni arra az évre (2019-re), melyet érintenek, a személyi jellegű ráfordítások közé. A kiva alapja azonban csak az adóévben járulékalapot képező jövedelem lehet, vagyis ezen utólagos kifizetések nem képezhetik a kiva (illetve ezen keresztül a hipa) alapját abban az évben, ahová vissza kell terhelnünk. Helyesen gondoljuk-e, hogy az utólag elszámolt jövedelmekre jutó kiva és hipa számított összege nem határolható vissza az adóévre, és annak összege csak a 2020. adóévben fog adóként megjelenni a könyvekben, és így a beszámolóban? Kérjük, szíveskedjen a tételek helyes főkönyvi elszámolását is részletezni! Köszönettel: Anita

Mikrogazdálkodói beszámoló készítés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás mikrogazdálkodói beszámolót készített 2017-ben, a Szt. szerinti mérlegkészítés időpontja 2018. 05. 20. volt. A 2018-as mikrogazdálkodói beszámoló készítéséhez választhat ettől eltérő, egészen pontosan 2019. 03. 31-ei időpontot? Van ezzel a választással valami teendője? Köszönöm válaszát!

Számla beérkezése mérlegkészítés után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, ha egy számla mérlegkészítés után érkezik, mi az eljárás? (Nem jelentős tétel.) Könyvelhetem a beérkezés napjára?Köszönöm előre is.

Fejlesztési célra kapott támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fejlesztési célra pályázaton nyert támogatást. A támogatás mértéke 50 százalék. A gépek beszerzése és üzembe helyezése 2017-ben megtörtént, viszont a támogatás kiutalására nem került sor, valószínűleg nem is fog megtörténni a mérlegkészítés időpontjáig. A cég mikrogazdálkodói beszámolót készít. A beszerzett és üzembe helyezett eszközök után a 2017. évre értékcsökkenést számolunk el, amely 20 milliós nagyságrendű, viszont vele szemben a támogatás összegéből nem tudunk bevételt elszámolni, ami veszteségessé is teheti a céget, ha jól gondolom. Kérdésem, hogy ebben az esetben hogyan történik a támogatás számviteli elszámolása?

Mikor támogatás az előleg, illetve az előzetes kifizetés? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó vállalkozás részére 2016. évben az MVH támogatást folyósít. Kérem az alábbi lehetőségeket megítélni szíveskedjen, hogy melyik évben (2016. vagy 2017.) kell bevételként elszámolni, elhatárolni vagy kötelezettségként nyilvántartani a befolyt összeget. 1. variáció: 2016. évben végzést bocsát ki az MVH a támogatás előzetes kifizetéséről (előleg), amelyben megítélt összeg 2016. évben pénzügyileg teljesül. Határozat 2017-ben a mérlegkészítés időpontja után érkezik. 2. variáció: 2016. évben végzést bocsát ki az MVH előzetes kifizetésként (részfizetés), amelyben megítélt összeg 2016. évben pénzügyileg teljesül. Határozat 2017-ben a mérlegkészítés időpontja előtt érkezik. Úgy gondolom nagy jelentősége van a "részfizetés", "előleg", "végzés", "határozat" fogalmaknak, kérem segítsen ezek tisztázásában. Köszönettel: Szombati Imréné

Támogatás elszámolása Kérdés

Mezőgazdasági tevékenységet folytató kft. a területalapú támogatás felét kapta meg a mérlegkészítés időpontjáig. Elszámolhatja-e bevételként a még fennmaradó összeget 2016. évi bevételként, az igényelt terület alapján, vagy meg kell várni a határozatot. Köszönöm válaszukat.

Nem jó a mérleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! Elkövettem egy hibát, nem tudom, milyen következménye lehet. Az ismételt közzététellel nem lehet élni, de egy évig várjak a módosítással? Ügyfelem 2015. 12. 18-án alapította kft.-t. Tevékenységet nem folytatott, számlái nem voltak. A mérlegkészítéshez kértem az alapítási költségek számláját, de azt nem hozta a vállalkozó. Elkészítettem, és el is küldtem a mérleget, amikor ma meghozta az 50 ezer forint illetékről szóló igazolást, és a befizetési pénztárbizonylatot a törzstőke felének befizetéséről (1500 ezer forintról). Nekem ezt meg kellett volna várni, vagy az űrlapok elküldése előtt még egyszer rákérdezni, de nem tettem meg. A mérlegben, a jegyzett tőke sorban tüntettem fel a 3 millió forintot, most már tudom, hogy csak a fele van befizetve. Árbevétele nem volt, a közzétételi díj miatt mínusz 50 ezer forint a mérleg szerinti eredménye. Tehát a mérlegfőösszeg sem jó, és az eredménylevezetés sem. Mit tanácsol ilyen esetben? Nagyon röstellem, annyira kapkodtam, nem kellett volna... Köszönettel: KM

Lemondás a behajtási költségátalányról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Év végi vevő-szállítói egyeztetések alkalmával merült fel a behajtási költségátalányról való lemondó nyilatkozatok kiküldése szállítói partnereink részére. Kötelezetti oldalról az év közbeni könyvelés megtörtént, viszont a lemondó nyilatkozatokat nem küldtük el. Elfogadható megoldás, ha a mérlegkészítés időszakában (2016. március) küldünk partnereinknek nyilatkozatot, amelyben a 2015. évre vonatkozóan lemondanak a behajtási költségátalány összegéről?

Szakmai felelősség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Regisztrált mérlegképes könyvelőként dolgozom. Az egyik ügyfelemnél számomra gyanús tevékenység merült fel. Felmondtam a szerződésünket azonnali hatállyal, de ügyfelem nem hajlandó tudomásul venni, és követeli, hogy adjam be az utolsó áfabevallását, és a zárást is én csináljam meg. Én erre nem vagyok hajlandó. Kérdésem: mi a teendőm ilyenkor? Írassak vele egy nyilatkozatot? Ezzel védve leszek? 12 éve vagyok már regisztrált könyvelő, láttam már egyet s mást, de ezt nem tudom bevállalni. Segítségüket előre is köszönöm!

2016. januári osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. a 2012. évi 19 millió forint, a 2013. évi 21 millió forint és a 2014. évi 4 miilió forint adózott eredményét eredménytartalékba helyezte, a taggyűlés osztalékfizetésről nem határozott ezekre az évekre. Lekötött tartalék és értékelési tartalék nincs a könyvekben kimutatva, a jegyzett tőkéje 3 millió forint, a saját tőke 60 millió ftorin. A 2015. évi eredmény várhatóan 3 millió forint veszteség lesz, a végleges beszámoló-készítés időpontja 2016. 04. 30., a számviteli politika alapján. A kft. két tulajdonosa 2016. január hóban 10-10 millió forint osztalékelőleget akar felvenni, ehhez a meglévő szabad eredménytartalékot kívánják felhasználni, és erre a pénzügyi fedezet is rendelkezésre áll a kft. bankszámláján. Kérdéseink: 1. Lehet-e 2016. január hóban 20 millió forint osztalékelőleget kifizetni a tulajdonosoknak, figyelemmel arra, hogy a 2015. évi eredmény 3 millió forint veszteség lesz, és a végleges mérleg 2016. 04. 30-ával készül el? 2. A 2016. 04. 30-ai időponttal elkészülő beszámolóban a véglegesített osztalékot 2015. évre vagy 2016. évre kell a könyvelésben szerepeltetni? 3. A 2016. 01.hóban kifizetésre kerülő osztalékelőleget elég egy előzetes mérleggel alátámasztani, és ezen kívül van-e még valamilyen előírás? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkanélküli regisztráció

Széles Imre

tb-szakértő

Járulék

Széles Imre

tb-szakértő

Kriptovaluta adózása

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink