98 találat a(z) lekötött tartalék cimkére

Tulajdonosok által nyújtott hitel átminősítése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy milyen feltételekkel lehet a kft. tulajdonosai által nyújtott hosszú lejáratú hitelt átminősíteni lekötött tartalékká pótbefizetésből? Köszönöm!

Lekötött tartalék rendezése Kérdés

Kedves Szakértő! Egy bt. eladásra kerül. A korábbi tagok által 10 évvel ezelőtt 3500 ezer forint pótbefizetés történt a veszteségek fedezetére. Ez az összeg a lekötött tartalékba került elszámolásra. Kérdésünk az, hogy a cég eladásakor hogyan kell rendezni ezt a kötelezettséget, hogy ne legyen semmi szankció, adófizetési kötelezettség, hiszen ezt már egy korábban leadózott pénzösszegből tették be a tulajdonosok. Az új tulajdonosoknak kellene ezt átvállalni és a keletkező bevételből kivenni? Köszönjük segítő válaszukat.

Bt.-ből kiváló kültag – vagyonmegosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a véleményét: Adott egy bt., a tagjai házastársak (50-50 %-ban tagok). Mivel elválnak, a bt.-ből kilépne az egyikük, aki kültag (nem kiválással). A kilépő tag vagyoni betétjére jutó résszel hogyan kell elszámolni a könyvekben, illetve hogyan kell utána adózni? (A kilépő tag vinné magával az "ingatlant" is, s a bérelt ingatlanon végzett beruházást is. Maga a bérelt ingatlan a házastársak "magántulajdonában" van.) A bt. saját tőkéje magas, nyereséges volt mindig. Eszközoldalon tárgyi eszközök (ebben van a bérelt ingatlanon végzett beruházás is), illetve pénzeszköz, készlet, követelés állnak. Forrásoldal: saját tőke (ebben van lekötött tartalék, ami fejlesztési tartalék, eredménytartalék) és kötelezettség. Segítségét előre is köszönöm. G. Lajos

Fejlesztési tartalék önellenőrzése Kérdés

Abban az esetben, ha a társaságiadó-bevallásban nem változik semmi, önellenőrizhető (megszüntethető) a lekötött tartalék összege?

Pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk megvásárolt cégben az eredménytartalék terhére pótbefizetés történt, amit a tőkeelemek között, a lekötött tartalékok alatt tart nyílván. Azt tudjuk, hogy visszafizetése esetén az aktuális tagoknak jár vissza a pénz. Az üzletrészvásárlás következtében, a jelenlegi tagok könyveiben viszont ezen pótbefizetés nem szerepel. Kérdés, hogy a pótbefizetés visszafizetése esetén milyen könyvelési tételek vannak, és hogyan adóznak a jelenlegi tagok (csökkenti-e az adóalapot)?

Immateriális jószághoz kapcsolódó adóalap-kedvezmény Kérdés

Tisztelet Szakértő! A Tao. törvény 7. § (1) bekezdés c) pontjában biztosított, adóalapot csökkentő tétellel kapcsolatosan a kérdésünk a következő lenne: Egy társaság 2013-ban értékesítette az immateriális jószágait 92 millió forint értékben, majd a keletkezett eredménnyel egyező összeget a lekötött tartalékba mutatott ki (keletkezett eredmény 92 millió forint volt). Ezzel az összeggel az adóalapját csökkentette is. 2015-ben vásárolt 92 millió forint értékű immateriális jószágot szerződés alapján. A szerződés értelmében 2015-ben az eszközök 92 millió forintos értékben, szemben a szállítókkal, kimutatásra kerültek (tehát nem lettek kifizetve). Kérdésként merült fel, pontosan hogyan kell érteni, illetve könyvelni ezen rendelkezést: "A képzett lekötött tartalékot a következő három adóévben lehet jogdíjbevételre jogosító immateriális jószág beszerzésére feloldani"? A beszerzés fent említett könyvelésén túl kell-e még valamit könyvelni, ha igen, akkor azt pontosan hogyan?

Saját tőke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy a saját tőkém negatív, ilyen esetben a tagi kölcsönből képezhetünk-e lekötött tartalékot? Vagy milyen lehetőségek lennének a saját tőkém helyreállítására? Válaszát előre is köszönöm.

Fejlesztési tartalék Kérdés

Egy bt. 2010-ben 2 millió forint fejlesztési tartalékot képzett, az összeget lekötött tartalékba vezette, a társaságiadó-alapját csökkentette. 2011-2014 években beruházásra fordított 1 500 ezer forintot. A tárgyévi beruházásoknak megfelelő összegeket minden évben visszavezette a lekötött tartalékból az eredménytartalékba. A lekötött, de fel nem használt rész (500 ezer forint) után a 19 százalék társasági adót késedelmi pótlékkal növelten vissza kellett volna fizetni 2015. január 31. napjáig, és a 2014. évi társaságiadó-bevallásban kellett volna bevallani. A társaság a 1429-es bevallásában ezt elmulasztotta, 2014. dec .31-én az 500 ezer forint még lekötött tartalékként volt nyilvántartva. A visszavezetés 2015. április 30-án történt. A 1429-es bevallást önellenőrizni kell, feltüntetve annak 16. sorában a 95 ezer forint TAO kötelezettséget. A késedelmi pótlékot esetünkben 2011. június 1–2014. december 31-éig kell számítani és a 16. sorban bevallani, vagy a lekötés feloldásának (2015. április 30.) napjáig? Az így számított késedelmi pótlékot adóalapnövelő tételként be kell-e állítani a 1429-es bevallásba, vagy az 2015. évi módosító tétel lesz? Az önellenőrzési pótlékot 2015. június 1-jétől az önellenőrzés napjáig állapítjuk meg?

Lekötött tartalék végelszámolásnál Kérdés

Kedves Szakértő! Van egy cég, ahol a magánszemély tulajdonosok a veszteség fedezetére pótbefizetést teljesítettek 2013-ban. A cég most 2015-ben végelszámolás mellett döntött. A lekötött tartalékként bemutatott pótbefizetést nem lehetséges visszafizetni a tulajdonosoknak. Ennek elengedése a tagi kölcsönhöz hasonlóan illetékköteles-e Ön szerint? Köszönöm válaszát!

Támogatás Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Bruttó utófinanszírozású, beruházási célú, vissza nem térítendő támogatási szerződés alapján a Nemzeti Foglalkoztatási Alap képzési alaprészből nyújt támogatást egy bt.-nek. Konkrétan paragrafusra nem hivatkozik a szerződés, de a 2011. évi CLV. törvény alapján a tőketartalékba kell helyeznem az összeget. 2014-ben támogatási előleg érkezett, 2015-ben pedig megjött a maradék pénz. A kérdéseim a következők: 1. Valóban helyezhetem tőketartalékba a törvény alapján, vagy csak akkor, ha a szerződésben kifejezetten le van írva a tőketartalékba helyezés szövegrész? 2. Az előleget kötelezettségként kezelem 2014-ben, vagy rögtön tehetem azt is tőketartalékba? (Az elszámolás megtörtént 2014-ben, csak a pénzt 2015-ben tudták utalni.) 3. A szreződés szerint a "jelzett időszak hátralévő hónapjaira időarányosan eső támogatási összegnek azt a hányadát köteles a Támogató visszafizetni, amilyen arányban az eszköz beszerzése a támogatás terhére elszámolásra került" (5 évig kell üzemeltetni a tárgyi eszközt). Az idézett rész azt jelenti, hogy lekötött tartalékba kell átvezetnem a tőketartalékot, vagy mindig egy hányadát? Legyen szíves egy példával illusztrálni ennek az aránynak a kiszámítását! Válaszukat előre is köszönöm!

Személygépkocsi-vásárlás lekötött tartalékból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy bt. vásárolhat-e személygépkocsit lekötött tartalékból, lizingelve? Válaszát köszönöm.

Lekötött tartalék Kérdés

Egy szövetkezet kft.-vé alakult. Lekötött tartalékban van a szövetkezet által visszavásárolt befektetői részjegy könyv szerinti értékének és a visszavásárolt értékének a különbözete. Hogyan tudja feloldani a kft.?

Lekötött tartalék könyvelése Kérdés

2010-ben lekötött, és fel nem használt tartalék visszavezetése után kérdésem, hogyan kell könyvelni a 4 évre kiszámolt társasági adót, illetve késedelmi pótlékot a 8-as számlaosztályban, ezek gy csökkentik a 2014. évi eredményt? Ha nem történt meg a befizetésük január 31-éig, akkor mi a teendő a fizetést illetően? Tovább kell a késedelmi pótlékot számolni addig, amíg nem rendeződik a tartozás?

Tőkeemelés Kérdés

Kétszemélyes tulajdonú kft. jegyzett tőkéje 500 ezer, eredménytartaléka 4 millió 185 ezer, a tagi hitel 4 millió 400 ezer, a 2014. évi veszteség -580 ezer forint. Van-e mód a tagi hitel lekötött tartalékba (pótbefizetéssel) történő átvezetésére, vagy jegyzett tőkeként bejegyeztetni? Ha igen, az milyen járulékos költséggel járhat?

Tagi kölcsön és pótbefizetés Kérdés

Egy kft.-nél évek alatt nagyobb összegű tagi kölcsön gyűlt össze. Ennek következtében a saját tőkéje is mínuszossá vált. Van-e arra lehetősége a cégnek, hogy a tagi kölcsönt pótbefizetésként lekötött tartalékba tegye? Ezzel a saját tőkéje nem lenne mínuszos. Jár-e ez valamilyen adófizetéssel vagy illetékfizetéssel? Várom válaszukat. Kisfaludyné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlan szerzésének időpontja

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink