47 találat a(z) lakás bérbeadása cimkére
Bérleti díj óvadék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbeadja a lakását, és óvadékot kér. Mikor, és hogyan számít bele a jövedelmébe a kapott összeg? Beleszámít-e egyáltalán, ha visszajár az óvadék? Köszönettel: Léderer Györgyné
Szja-törvény – település fogalma Kérdés
Tisztelt Cím! Budapest XIV. kerületében van saját tulajdonú lakásunk, melyet szeretnénk bérbeadni, és bérelnénk egy nagyobb lakást a XI. kerületben. Az 1995. évi CXVII. törvény 17. § (5) alapján a más településen bérbevett lakás díjával csökkenthetjük a bérbeadásból származó bevételünket. A KSH 2011. évi népszámlálás módszertana alapján a település fogalma következő: Település A település fogalma a közigazgatási egységet alkotó helységet (a fővárost, a főváros kerületeit, a megyei jogú várost, a várost, a nagyközséget és a községet) foglalja magába. E meghatározás szerint jogosultak vagyunk csökkenteni a bevételünket, ha Budapesten belül, de más kerületben bérelünk lakást. Helytálló-e a fenti következtetésem, vagy van más jogszabály, mely eltérően határozza meg a település fogalmát? Fáradozásukat előre is köszönöm: Tisztelettel: Bekecsné Kovács Erzsébet
Bérbeadás áfája kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás nyújtás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünk több telephellyel is rendelkező költségvetési szerv, ahol a távolságra tekintettel vendégszobát üzemeltetünk. Ezt kizárólag az intézmény munkatársai, illetve egyéb társintézmények munkavállalói veszik igénybe, kedvezményes "bérleti" díj felszámolása után. Helyesen járunk-e el, ha főszabály szerint adómentesen számlázzuk ki? (Nem választottuk az adókötelessé tételt.) Véleményünk szerint ez nem a klasszikus esetben felmerülő kereskedelmiszálláshely-nyújtás, így nem kell rá alkalmazni az áfatörvény 86. paragrafusának (2) bekezdésében foglalt kivételeket. Tisztelettel: Dobosné B. A.
Értékcsökkenés elszámolása lakás bérbeadása esetén Kérdés
Lakás bérbeadása esetén bérbeadóként a tételes költségelszámolást választottam, és értékcsökkenést is érvényesíteni kívánok. Az értékcsökkenésre vonatkozó szabályokat az szja-törvény 11. számú melléklete tartalmazza. Kérdésem, hogy az értékcsökkenés alapjául szolgáló beszerzési értékből el kell-e különítenem a telek értékét, figyelemmel a 11. számú melléklet 2. pontjának f) bekezdésére, mely alapján a telekre értékcsökkenés nem számolható el.? Tekintettel arra, hogy a lakás, amelyet bérbeadok, egy társasházi lakás – és értelemszerűen telek/telekrész is tartozik hozzá –, az adójogi szabályozás nem egyértelmű. Ha minden lakásbérbeadás esetén el kell különítenem a telek értékét, de az adásvételi szerződés nem tartalmazza azt, akkor milyen, az adóhatóság által elfogadott módszerrel kell ezt megtenni? Lehetséges-e az a szituáció, hogy amennyiben az eredeti adásvételi szerződés nem tartalmazza a telek (telekhányad) értékét külön, akkor jogosulttá válok a teljes beszerzési árra értékcsökkenést érvényesíteni, míg az esetben, ha az eredeti adásvételi szerződésben feltüntetésre került a telek értéke, akkor egy kedvezőtlenebb értékcsökkenés elszámolását diktálják a törvényi előírások? Válaszukat előre is köszönöm. Rozgonyi Ildikó
Bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amelyet szüleimtől ajándékozási szerződéssel kaptam. Kérdésem, hogy amennyiben a bérbeadási tevékenység során tételes költségelszámolást választok, és értékcsökkenési leírást szeretnék elszámolni, mi minősül a lakás – értékcsökkenési leírás alapját képező – szerzési értékének? Az ajándékozási szerződésben feltüntetett érték? Válaszát előre is köszönöm.
Szerzési érték Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bérbe kívánom adni a lakásomat, amely házassági vagyonközösség megosztásával került teljesen a tulajdonomba úgy, hogy a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke figyelembevételével került megállapításra az általam szerzett többletvagyon, ami után a kivetett illetéket megfizettem. Kérdésem az, hogy az ingatlannak a vagyonmegosztási szerződésben rögzített értéke minősül-e szerzési értéknek a bérbadás során elszámolható értékcsökkenési leírás alapjaként? Válaszát előre is köszönöm.
Bérbeadás elszámolható költségei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem magánszemélyként havi 120 000 forintért lakást ad bérbe. A bérleti díjon felül a bérbeadó megkapja a közös költség összegét, valamint a közüzemi díjak ellenértékét is. Tételes költségelszámolást választott, így a lakás értékcsökkenését (18 000 000 forint x 0,02), valamint a közüzemi díjakat, a közös költséget és egyéb, a lakás javításával, valamint a lakás felszerelésével kapcsolatos költségeket is elszámolja. Megerősítést szeretnék kapni öntől, hogy a felsorolt költségek valóban elszámolhatók az szja, illetve az eho számításánál. Köszönöm a válaszát.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja a lakását. Amennyiben a bérbeadásból származó jövedelme meghaladja az évi 1 millió forintot, és eho fizetésére is kötelezett, a fizetendő eho összege figyelembe vehető-e költségként a 16 százalékos szja alapjának megállapításakor? Válaszát előre is köszönöm.
Bérleti díj, közüzemi számlák Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély több lakással rendelkezik, amiket bérbe szeretne adni. Jól gondolom, hogy mivel több lakás bérbeadásáról van szó, adószámos magánszemély nem lehet, hanem valamilyen vállalkozási formában kell a bérbeadási tevékenységet folytatni? Másik kérdésem, hogy ha a közüzemi számlákat nem íratják át a bérbevevők nevére (de a rezsiköltséget kifizetik a bérlők), akkor a bérbeadónál ez is bevételnek fog minősülni, és ki kell majd azt számláznia? Illetve mi a helyzet akkor, ha átíratják a közüzemi számlákat a bérbevevő nevére, és úgy fizeti be a számlákat? Válaszukat előre is köszönöm!
Lakáskölcsön-törlesztés levonása adóalapból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként van egy lakásom, amit albérlőknek adok ki. A rezsit minden hónapban odaadják, amit a bérleti díjjal együtt leszámlázok, és a számlákat én fizetem ki a szolgáltatók felé. Ezt költségként elszámolom az év végi szja-bevallásban, így jövedelemként tulajdonképpen a bérleti díj marad meg, ami után adózok. Viszont a lakás bérbeadásán nem igazán keletkezik jövedelmem, mert a bérleti díjat teljes egészében befizetem a lakásra évekkel korábban felvett jelzálogkölcsönre, amit még a lakás megvásárlásához vettem igénybe. Eddig ezt nem csináltam, de az jutott eszembe, hogy a kölcsönre befizetett összegeket én elszámolhatom-e költségként a bevallásomban? Úgy gondolom, hogy ez végül is a lakás fenntartásával kapcsolatos kiadás, de nem vagyok benne biztos, hogy ezt megtehetem-e. Előre is nagyon köszönöm válaszát!
Lakás bérbeadása, lakás bérlése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem Pécsett kiadja a lakását, mivel ő és a felesége is Budapesten dolgozik, ahol bérelnek egy lakást. A pécsi lakást bérleti szerződés alapján 43 000 Ft/hó díjért (a szerződésben ez úgy szerepel, hogy 37 000 Ft+16 % szja = 43 000 Ft) adják ki, ami mellett a közüzemi számlákat, a közös költséget a bérlő fizeti. A pesti bérelt lakás után pedig a bérleti díjon felül (50 000 Ft/ hó) üygfelem fizeti a közüzemi díjakat és a közös költséget. Ezek alapján az ügyfelemnek a bérbeadásból származó jövedelme után szja-fizetési kötelezettsége nincs. Jól értelmezem? Bérbeadásból származó bevétellel szemben csak a bérbevétel költsége állítható szembe, vagy a közüzemi költségeket is össze lehet számítani a bevétellel, illetve a költséggel? Köszönöm a válaszát.
Lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakás bérbeadása esetén kell-e adóelőleget fizetni, ha igen, és nincs előző évi adat, mi alapján, és mikor? Természetes személynek hogyan kell bevallani, az év végi szja-bevallásban lehetséges ez? Köszönöm előre is, üdvözlettel: Andrea
Lakásbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértó! Kérem az alábbi kérdésemre válaszolni sziveskedjen: 3 éve bérbeadott lakásban a nyílászárókban üvegcserét végeznek, valamint a gázkazán is ki lesz cserélve. Ezek a költségek elszámolhatók-e a bevétellel szemben? Köszönöm.
Lakás, termőföld bérbeadása: mikor kell adószám, hogyan kell számlázni? Cikk
Amennyiben magánszemély termőföldet ad bérbe, azaz haszonbérleti díj címén tesz szert jövedelemre, akkor az – bizonyos feltételek mellett – adómentes, míg ha a lakását, nyaralóját hasznosítja ily módon, úgy számolnia kell az adó- és adott esetben egészségügyi hozzájárulás fizetésével is. Vajon a számla kiállítása során is ügyelni kell a részletekre, azaz mit írjunk a számlára? Esetleg adható másféle bizonylat is?
Lakáskiadás: feljelentők és NAV-ellenőrzés Cikk
Tömegesen érkeznek közérdekű bejelentések a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, amelyekben ingatlan adózatlan bérbeadására hívják fel a figyelmet. Sokszor elég egy zajos albérlők által feldühített szomszéd, vagy a bérlő és a bérbeadó közötti elszámolási vita, és a feketéző bérbeadó máris az adóhivatal célkeresztjében találhatja magát. Ez pedig sokba kerülhet. Akár milliós ráfizetést is eredményezhet, ha valaki eltitkolja a lakáskiadásból származó jövedelmét, míg a befizetendő adó összege egy átlagos lakás esetén, éves szinten, pár tízezer forint - hívja fel a figyelmet a NAV.