168 találat a(z) lakóingatlan cimkére
Lakóingatlan beépített eszközökkel Kérdés
Társaságunk társasházat épít, melyben 150 négyzetméter alatti alapterületű lakásokat alakítunk ki. A lakásokhoz tároló és teremgarázs is tartozik majd. A lakások beépített bútorokkal, háztartási gépekkel kerülnek értékesítésre, előre meghatározott, szerződés szerinti műszaki színvonalon. A lakások vevőinek továbbá szerződésmódosítás alapján lehetőségük van arra, hogy további, magasabb műszaki színvonalú kialakítást kérjenek, továbbá egyéb berendezési tárgyakat is megrendeljenek a vételár módosításával, de külön meghatározott ellenérték fejében. Az eladó a további eszközöket, a magasabb fokú műszaki kialakítást a lakás átadásakor, annak részeként, azzal egyidejű teljesítés során – mint a lakás komplex kialakításának, átadásának része – adja át használatba a vevőnek. A vevő és az eladó az adásvételi szerződésben (és annak módosításában) abban állapodik meg, hogy a lakóingatlant a szerződés szerinti beépített és nem beépített berendezési eszközökkel adja át, vagyis az adásvételi szerződés csak abban az esetben teljesül, ha az eladó a szerződésben felsorolt eszközökkel együtt adja át a lakóingatlant. Kérdésünk, hogy ha a lakóingatlan a beépített bútorokkal, gépekkel (pl. beépített szekrény, konyhabútor, beépített tűzhely, mosogatógép, klímaberendezés, fűtőtestek, világítótestek, árnyékoló) együtt kerül értékesítésre, úgy a teljes vételárra vonatkozóan alkalmazható e az 5 százalékos adókulcs? Számlázható-e egyben a vételár a kedvezményes adókulccsal vagy nem?
Lakóingatlan értékesítése 5%-os áfatartalommal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ingatlanberuházással és -üzemeltetéssel foglalkozó cég saját területén, saját maga részére generálkivitelező által építtetett egy "irodaegység" megnevezésű ingatlant. A kivitelezés során a beruházó cég, igaz nagyon kevés értékben, de saját maga is szerzett be építési anyagokat a beruházáshoz. Az építkezés áfatartalmát jogosult volt levonásba helyezni, melyet le is vont. A használatbavételi engedély még nem került kiadásra. Mindeközben arra jutott a cég vezetése, hogy nincs szüksége az irodaegységre, inkább értékesíti. Könyvelésében átvezette a beruházásokról a készletekre a befejezetlen beruházást. Az építésügyi hatóságnál kérelmezte, hogy az építési engedélyt "irodaegységről" "lakás-ra" változtassák. Kérdésem: eladhatja-e a beruházó cég a félkész ingatlant, amely építési engedélyén már lakás van, 5%-os áfával (a félkész lakás minden fizikális paramétere megfelel az áfatörvény által írt 5%-os áfás értékesítés feltételeinek)? Nem kizáró ok-e az a tény az 5%-os áfa használatára, hogy az építkezéshez a beruházó cég vásárolt anyagot a generál kivitelező megléte mellett (melyet a generálkivitelező épített be)? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm. Belcsug Angéla
Nem lakóingatlan értékesítéséből származó bevétel Kérdés
Magánszemély 2005-ben vásárolt egy ingatlant, a tulajdoni lapon a tulajdonjog jellege lakóingatlan. Az ingatlant két éve bérbe adja egy társaságnak, a társaság az ingatlant fogorvosi rendelő céljára hasznosítja. A bérlő szeretné megvásárolni az ingatlant, de csak abban az esetben, ha a földhivatalnál a tulajdonjog jellegét orvosi rendelőre megváltoztatja a tulajdonos. Ingatlanértékesítés esetén keletkezik-e adófizetési kötelezettsége a magánszemélynek?
Lakóingatlan kiszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását: egy kft. magánszemély részére épít lakóingatlant, a telek a magánszemély nevén van. A kivitelezést, a szükséges anyag beszerzését a vállalkozás biztosítja. Ez esetben a kft. a kiszámlázást 5% vagy 27% áfatartalommal teheti meg? Válaszát előre is köszönöm. Tóth Mária
5% áfa építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném segítségét: családi ház építésénél egy fedett terasz is kialakításra kerül, mellyel a lakóingatlan hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 m2-t. A fedett terasz építésekor egy jacuzzi is beépítésre kerül. Jól tudom, hogy amennyiben a jacuzzi a lakóingatlan részét képezi és azt csak bontással, rombolással lehetne eltávolítani, akkor ez a lakóingatlan részeként a ház áfájával adózik? Ez esetben 5% áfával számolható a jacuzzi is?
Lakóingatlan-eladás szja-fizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 1/3 és 2/3 tulajdoni arányú, 2014. évben vásárolt ingatlanját a 2017. évben értékesítette. A vásárlási érték 14 500 000 Ft volt összesen, az eladási ár 21 500 000 Ft. Még a 2017. évben költözés miatt új ingatlant vásároltak 22 500 000 Ft értékben, 1/2 és 1/2 arányban.Kérdezném, hogy ilyen esetben az új ingatlan vásárlása befolyásolja-e a fizetendő adó nagyságát az ingatlan eladásán keletkezett jövedelem tekintetében, vagy azt teljesen figyelmen kívül kell hagyni? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gyenes Ferenc
Lakóingatlan hasznosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárolt "kivett lakóház, udvar" elnevezéssel. A valóságban ez telek, lakóépület, melléképület együttese. A tulajdonos kft. ingatlanfejlesztési célja: 1. A jelenlegi egy lakás átalakításával és bővítésével – engedélyek birtokában – két lakás és egy iroda kialakítása. 2. Lakásingatlanok bérbeadása. 3. Iroda saját célú használata (kft.-székhelyként). Kérdéseim: 1. A jelenlegi "kivett lakóház, udvar" funkciót "iroda " funkcióra kell-e változtatni a bővítési munka megkezdése előtt a költségek áfájának levonásba helyezése miatt? 2. A két lakás kialakitási költségeinek áfatartalma milyen esetben vonható le? 3. Amennyiben a két lakás egy iroda helyett a jövőben változik a funkció pl. egy lakás két irodára, hogyan befolyásolja az áfát? B. Marianna
Ingatlanvásárlás Kérdés
Egy kft. telephelynek vásárol egy lakóingatlant magánszemélytől. Az adásvételi szerződésben kivetett lakóingatlan, udvar 1000 négyzetméter van feltüntetve x összegért. Amikor tárgyi eszközként aktiválom a telephelyet, a telket is külön aktiválnom kell, de ennek az értékét, hogy határozom meg? Válaszukat előre is köszönöm!
37 ezer feletti tranzakció a lakóingatlanpiacon három hónap alatt Cikk
A Duna House ismét közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2018 márciusában, országosan 13 426 ingatlan-adásvétel bonyolódott.
Mikor vonható le az áfa és mikor nem lakóingatlan építésekor? Cikk
Ha egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Lakóingatlan-felújítás áfája szálláshely-szolgáltatásnál Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakóingatlant vásárol azért, hogy az átalakítás után 5520 Egyéb szálláshely-szolgáltatás (falusi turizmus) keretében hasznosítsa. Az átalakításhoz kapcsolódó számlák (vezetékek cseréje, csapok, bontási munkák, ezekhez kapcsolódó rezsiszámlák, áramhálózat bővítése...) áfája levonható-e, hiszen a jövőben szálláshely-szolgáltatás céljára lesz hasznosítva? Az önkormányzattól az engedély majd csak a már teljesen átalakított ingatlan megtekintése után lesz meg. A másik kérdés, hogy a berendezési tárgyak (hűtő, TV, bútorok) önálló tárgyi eszközként lesznek felvéve, és az áfájuk visszaigényelhető-e?
Lakóingatlan építése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy szolgáltató kft. vásárolt egy telket, mert lakóingatlant szeretne ráépíteni, hogyan kell eljárni az áfa szempontjából? Az ingatlant előreláthatólag bérbeadási céllal építi, de az is lehet, hogy eladja. Ha nem tudja eladni, lehet, hogy irodának használja. Kérdéseim: Levonhatja-e a telek áfáját? Az ingatlan felépítése során felmerülő költségek áfája levonható-e menet közben? Ehhez szükséges-e az építkezés megkezdése előtt bejelenteni, hogy az ingatlan-bérbeadásra az áfakötelezettséget választja, vagy elég akkor, ha felépült és van bérlő? Ugyanígy, ha mégis értékesíti, akkor azt is az építkezés előtt be kell jelenteni, hogy áfássá teszi, vagy elég, ha kiderül, hogy hogyan hasznosítja? Ha menet közben nem vonható le az áfa, akkor később élhet-e levonási jogával, ha kiderül, hogy eladja, és bejelenti hogy áfássá teszi.
Beruházás Kérdés
Lakóingatlant vásároltam, melyet teljesen felújítok, átalakítok. Adóköteles tevékenységhez használom az ingatlant. Mikor kell bejelentenem a földhivatalhoz, hogy nem lakóingatlan, a beruházás kezdetekor vagy elég, amikor már elkészült a beruházás? Az áfát mindenképpen szeretném visszaigényelni, úgy gondolom, erre van lehetőségem.
Ingatlanértékesítés adókötelessé tétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adóalany a lakóingatlannak minősülő, illetve nem lakóingatlannak minősülő beépített, illetve egyes beépítetlen ingatlanai értékesítésére – külön-külön és együtt is – választhatja az adókötelessé tételt, amelyet öt évig nem módosíthat. Kérdésem az, hogy lehetősége van-e az adóalanynak az első választást követően 9 év után kizárólag csak a lakóingatlannak tekinthető ingatlanra vonatkozóan megszüntetni az adókötelessé tételt akkor, ha együttes volt az eredeti választás (mind lakóingatlanra, mind lakóingatlannak nem minősülő ingatlanra vonatkozott)? Amennyiben igen, úgy a "maradó" lakóingatlanra vonatkozó adókötelessé tétel mikor változtatható meg újra? 2. Abban az esetben, ha az adóalany megváltoztatja, megszünteti az ingatlanok értékesítésére vonatkozó adókötelessé tételt, úgy ezen megszüntetés után mikor tudja újra adókötelessé tenni az ingatlanok értékesítését? Ehhez mindenképpen meg kell várnia az év végét? Köszönöm a válaszukat.
Lakóingatlan-felújítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozás használt lakóingatlanok felújítási munkálatait végzi. Az általános szabályok szerinti áfával adózik. (Nem választott adókötelessé tételt az áfatörvény 88. § szerint.) A szolgáltatásról áfás számlát ad, mert nem engedélyköteles felújítási munkálatok. Visszaigényelheti-e a kapcsolódó anyagköltségek és szolgáltatások számláin feltüntetett áfát, ha ő áfás számlát ad a megrendelőinek? Ha a felújításhoz kapcsolódó költségek áfája nem vonható le a tételes tiltás miatt, kiszámlázhatja-e adómentesen a felújítási munkákat a megrendelőnek?