181 találat a(z) kompenzációs felár cimkére
Áfabevallás – tételes adatszolgáltatás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Két kérdésem lenne. Kérdés 1.: cégünk felvásárlási jegyet bocsát ki, melyben kompenzációs felárat érvényesít. Ha ennek az összege meghaladja a 100 ezer forintot, akkor külön részletezni kell az M lapon? Vagy bármely egyéb módon erről külön adatszolgáltatást kell benyújtani a NAV felé? Második kérdés: egy kft. részünkre kiállított, majd sztornózott egy nagyobb, 100 ezer forint feletti áfaösszegű számlát. Az ügylet valóban meghiúsult, az áru nem volt megfelelő minőségű, az eladó részére visszaszállították. Hogyan tudjuk ezt az áfabevallás M lapján feltüntetni? Köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó, kompenzációs felár Kérdés
Alanyi adómentes, de kompenzációs felárra igényt tart a vállalkozó, tevékenysége mezőgazdasági termelés. Almát, bodzát termel, eddig felvásárlási jegyre történt az értékesítés. Most az egyik felvásárló azt akarja, hogy számlát bocsássunk ki. Mi a helyes, ha a vevő a felvásárlási jegy alapján veszi meg a terméket, illetve nekünk kell kiállítani számlát kompenzációs felár feltüntetésével? A NAV ügyfélszolgálatától azt a felvílágositást kaptuk, hogy csak a felvásárlási jegyen feltüntetett kompenzációt tudjuk érvényesíteni. Számlában nem tudjuk érvényesíteni, az őstermelői igazolványt le kellett adni, amikor a vállakozást meg kellett inditani a fiatal gazda pályázathoz. Elöre is köszönöm segítséget . Kutasi G.
Családi gazdaság Kérdés
Adott egy 4 tagú családi gazdaság, melyben csak a vezető rendelkezik őstermelői igazolvánnyal (nem közös) és ő kért adószámot, kompenzációs felár mellett alanyi adómentességet választott. Értékesítéseit a vevők kompenzációs felár alkalmazása mellett felvásárlási jegyen bizonylatolták. Az eddig befolyt összeg 4 millió forint kompenzációs felárral együtt. Értékesíteni szeretne (adóalanynak) saját tulajdonú erdőjéből lábon álló fát, melyről számlát kell az értékesítéshez kibocsátania, vevője nem alkalmaz felvásárlási jegyet. Az szja-törvény szerint fog adózni, mivel az erdőgazdálkodó az őstermelői is, ezért választhatja ezen adózási módot, a bevétel egyenlő arányban osztódik a családi gazdaság tagjai között. A lábon álló fa értéke 10 millió forint lesz, mely a 8 millió forint adómentes határ összegét egy számlában túllépi. A számlát hogyan kell kibocsátania, 10 millió Ft + 27% áfa, vagy 10 millió Ft adómentesen? Az ügylet utáni termékek értékesítéseit továbbra is kompenzációs felár alkalmazásával kívánja megoldani (kb. 5 millió Ft) a felvásárlók felé (2 millió euró alatt marad). Megteheti-e vagy áfás számlát kell a fa értékesítését követően kibocsátania?
Öt kérdés és öt válasz a kompenzációs felár alkalmazásáról Cikk
Cikkünk első részében a különleges jogállású, mezőgazdasági tevékenységet végző adóalanyok adózásának főbb szabályait tekintettük át, a folytatásban pedig néhány gyakorlati kérdést mutatunk be, természetesen a hozzájuk kapcsolódó válaszokkal együtt.
Kompenzációs felárat alkalmazna? Ezek a feltételek, így kell adóznia Cikk
Az olyan áfaalanyra (függetlenül attól, hogy az adóalany magánszemély, társaság, szövetkezet vagy egyéb szervezet), aki mezőgazdasági tevékenységet folytat, különös szabályok vonatkoznak. E különös szabályok alapján a mezőgazdasági tevékenysége tekintetében az adóalanyt különleges jogállás illeti meg (kompenzációs rendszerben adózik) akkor, ha az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben (áfatörvény) meghatározott feltételeknek megfelel, és az e feltételeknek való megfelelése okán fennálló különleges jogállását nem változtatta meg, vagyis a kompenzációs rendszer alkalmazásáról nem mondott le.
Kompenzációs felár – őstermelő melletti egyéni vállalkozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: Adott egy mezőgazdasági őstermelő, általános forgalmi adó tekintetében kompenzációs rendszer melletti alanyi mentességet választott, kompenzációs felár megtéríttetésére tart igényt. Zöldségtermeléssel és -értékesítéssel foglalkozik. Az idei év augusztusában megszűnik a munkahelye, így őstermelés tekintetében járulékfizetésre lenne kötelezett. A következőt szeretné tenni: Egyéni vállalkozást (katás) indít az őstermelői státusza megszüntetése nélkül. A tervezett tevékenység szintén az áfatörvény 7. melléklete szerinti (II.) mezőgazdasági tevékenység, szolgáltatásnyújtás (mezőgazdasági bérmunka, fakitermelés?). A tevékenységi körök között nincs átfedés az őstermelés és az egyéni vállalkozás között, de mindkettőben csak mezőgazdasági tevékenység van. 1.) Áfa tekintetében az egyéni vállalkozás és az őstermelő egy adóalanynak minősül, indításkor van-e lehetősége az áfában az őstermelőitől eltérő áfamegállapítás választására, vagy ugyanúgy kompenzációs feláras alanyi mentesként kell elindítani? Év közben a kompenzációs felárról le lehet mondani? Az áfakörbe csak december 31-éig, léphet be? 2. Tekintve, hogy az egyéni vállalkozás keretében is mezőgazdasági tevékenységet végez (önálló vállalkozás), egyéni vállalkozóként is igényt tarthat kompenzációs felárra? Amennyiben igen, akkor a szolgáltatásnyújtásról az igénybe vevőnek felvásárlási jegyet kell kiállítani a szolgáltatásról? 3. Fakitermelés belefér-e az áfatörvény 7. számú melIéklet 10. pontjába? Köszönöm.
Szèna – kompenzációs felár Kérdés
Tisztelt Szakèrtő! Mezőgazdasági őstermelő szénát szeretne értékesíteni egy kft.-nek. Jogosult-e kompenzációs felárra a széna után, így felvásárlási jegyet kell, hogy kapjon, vagy számlát kell adnia, mert a szénaeladás nem jogosít kompenzációs felárral? Az áfatörvény mellékletében nem találtam meg a szénát, mint kompenzációs felárra jogosító terményt. Megtisztelő válaszát köszönöm.
Őstermelő áfázna, hogyan léphet át az áfakörbe? Cikk
Őstermelő nagyértékű beszerzésével összefüggő áfalevonás miatt év közben átlépne az áfakörbe. Van-e erre lehetősége? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Őstermelő kompenzációs felár – áfa Kérdés
Őstermelő alanyi mentes és kompenzációs feláras adózást választott, amikor az adószámot kiváltotta. Szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik (búza, kukorica), a terményt nagy kereskedőcégek vásárolják fel, amelyek felvásárlási jegyet állítanak ki. Ez az őstermelő egy nagyértékű kombájn szeretne vásárolni, s szeretne belépni az áfakörbe, hogy az áfát levonásba tudja helyezni. Tudomásom szerint ezt a választását decemberben be kellett volna jelenteni az adóhivatal felé, s akkor januártól már áfás lenne. De ilyen nyilatkozatot nem tett. Kérdésem, hogy van-e valami mód, hogy most, év közben belépjen az áfakörbe? Terményértékesítéskor dönthet-e úgy, hogy saját maga állít ki számlát – alanyi mentesen – a felvásárlók felé, s akkor a 8 milliós határt elérve "automatikusan" belépne az áfakörbe?
Mezőgazdasági őstermelő II. Kérdés
Tisztelt Szarvas Imréné! A vonatkozó információs füzet 17. oldala szerint a mezőgazdasági őstermelő adózása: A különleges jogállású mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany a különleges jogállásáról bármikor (akár a tevékenység megkezdésekor, akár azt követően, tárgyév közben is) lemondhat. A különleges jogállásról való lemondás esetén nem elégséges a kompenzációs rendszer helyett alkalmazni kívánt adózási módot megjelölni az adóhatósághoz benyújtandó bejelentő/változás bejelentő lapon, azt is meg kell jelölni, hogy ennek az adózási módnak az alkalmazására a kompenzációs rendszer helyett kerül sor. Amennyiben a mezőgazdasági tevékenységet végző adóalany a különleges jogállásáról lemondott, a lemondásának évét követő második naptári év végéig nem alkalmazhatja a kompenzációs rendszert. Szerintem ez alapján nem teljes adóévre választható a kompenzációs felár, év közben bármikor át lehet térni az általános szabályok szerinti adózásra.
Egyéni vállalkozó kompenzációs felár Kérdés
A következő kérdésben kérném állásfoglalásukat. Egy személy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként. Tevékenysége között csak és kizárólag az áfatörvény 7. számú mellékletében szereplő növénytermesztés, tehát mezőgazdasági termelés szerepel. Jogosult-e az adózó kompenzációs felár megtérítésére? Véleményem szerint az áfatörvény erre vonatkozó rendelkezései teljesülnek. Tehát részben vagy egészben mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany mikrovállalkozásnak minősül, belföldön letelepedett. A családi gazdaság tagjai nem állnak kapcsolatban partner/kapcsolt vállalkozásokkal, sehol nincs többségi befolyásuk. Az önálló vállalkozás fogalmát kell-e vizsgálni a családi gazdálkodás és annak vezetője, egyéni vállalkozása között? Önálló vállalkozásnak minősül-e? Ha igen, és a megfelelő adatlapon bejelenti, hogy igényt tart a kompenzációs felár megtérítésére, és az áfatörvény 200. § (1) a) szerinti adóalany részére értékesít, mentesül-e a számlaadási kötelezettség alól, és a vevőnek kell felvásárlási jegyet kiállítania? A felvásárlási jegyen az egyéni vállalkozás nyilvántartási számát vagy a családi gazdálkodás nyilvántartási számát kell feltüntetni?
Őstermelő áfa Kérdés
Őstermelő értékesítés esetén jogosult a kompenzációs felárra, felvásárlási jegyet kap. Kérdésem: az áfabevallásában szerepeltetni kell-e ezt, és melyik soron? Köszönöm a választ.
Mezőgazdasági őstermelő Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő, csak kompenzációs felárra jogosult, év közben válaszhatja-e a kompenzációs felár helyett az általános szabályok szerinti adózást?
Áfa: vállalkozás és őstermelés Kérdés
Katás egyéni vállalkozó alanyi mentes cukrász, mellette mezőgazdasági őstermelő őstermelői igazolvánnyal marhahizlalással foglalkozik. Kérdésem: – mezőgazdasági őstermelőként válaszhatom-e a kompenzációs felár helyett áfában az általános szabályok szerinti (tehát áfakörös) adózást? (De a vállalkozásban továbbra is szeretnék alanyi mentes lenni.) – Tudomásom szerint a mezőgazdasági őstermelő az év folyamán bármikor választhatja a kompenzációs felár helyett az általános szabályok szerinti adózást, nem csak év végén a következő évre, ezt jól tudom? köszönöm válaszukat
Őstermelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy őstermelő, aki egyben egy háromfős családi gazdaság vezetője, és 2017. évre nem újíttatta megaz őstermelői plasztikkártyához tartozó betétlapot. Az igazolványon feltüntetett hatályosság kezdete és vége dátumot vette figyelembe, mely 2020. december végi. Az év folyamán az értékesítésekkor úgy járt el, ahogy korábban is, kompenzációs felárat vett igénybe. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az éves elszámolásnál milyen módszert alkalmazzak a családi gazdaság tagjaira nézve, illetve mi van ilyenkor a kompenzációs felárral? Várom mi hamarabbi válaszukat!