68 találat a(z) kettős állampolgár cimkére

Kettős állampolgár adózása Cikk

Hogyan adózik a megbízási szerződéssel Magyarországon dolgozó, amerikai-magyar állampolgárságú óraadó tanár? – kérdezte az Adózóna olvasója. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Kettős állampolgár adózása Kérdés

Egy amerikai (USA) és magyar állampolgár megbízási szerződéssel óraadó tanárként dolgozik Magyarországon. Lakcímkártyája szerint az állandó lakhelye az USA-ban, tartózkodási helye Magyarországon van. Az amerikai hatóságtól illetőségi igazolása van, miszerint az USA-ban adózik, ez alapján kéri, hogy szja-t ne vonjunk az illetményéből. Szabályos-e ez a megoldás, és milyen járulékokat kell levonni, illetve fizetni a jövedelme után? Taj száma és adószáma van. A választ előre is köszönöm: Zsuzsa

Kettős állampolgár biztosítása és adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy ügyfelem Törökországba ment férjhez és ott is él. Magyarországon azonban közös őstermelő az édesanyjával (egy lakcímre vannak bejelentkezve). Első kérdésem ehhez kapcsolódik, hogy egyáltalán ez alapján oszthatóak-e kettejük között a bevételek és költségek. Másik tevékenysége ingatlan-bérbeadás (nem váltott ki adószámot, mert a közös őstermelésben nem kellett, a bérbeadás miatt szintén nem kell). Magánszemélyként Magyarországon fekvő lakóingatlant ad magánszemélyeknek bérbe. Ezt úgy gondolom, hogy mivel az ingatlan Magyarországon van ezért a bérbeadás után itt kell adóznia. Őstermelőként jelenleg fizeti a biztosítást, ugyanakkor azt mondja, hogy a férje révén Törökországban is biztosított. A kettős egyezmény alapján neki csak egyik országban kellene fizetni biztosítást, de jelen esetben melyik országban? Mi a teendő egyik és másik országban, hova és mit kell bejelentenie? A biztosítás még annyiban bonyolódik, hogy gyesben és családtámogatásban (családi pótlékban) is részesül. Ebben az esetben kell-e fizetnie járulékot, amennyiben őstermelőként itthon válik mégis biztosítottá, figyelembe vehető-e a családi-járulékkedvezmény úgy, hogy továbbra is osztható a bevétel és költség rá? Válaszukat előre is köszönöm.

Kettős állampolgárságú ügyvezető járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Ukrán-magyar állampolgár, mindkét helyen lakcímmel, kint is van cége, most itt alapított kft.-t, melynek tulajdonos-ügyvezetője lesz. Keletkezik-e tb-fizetési kötelezettsége? A választ előre is megköszönöm! Üdvözlettel, Földes Gábor

Ügyvezető járulékkötelezettsége Kérdés

Kanadai-magyar állampolgár két magyar társaságban tag. Az egyikben 100 százalékos tulajdonos és ügyvezető, a másikban 50 százalékos tulajdonos, és szintén ügyvezető. A járulékot munkaviszony alapján ez utóbbiban fizette meg. Az ügyvezető kitelepült Kanadába, és az ottani vállalkozásában ügyvezetőként dolgozik tovább. Kanadában jövedelme van, és biztosított is. Itthon az 50 százalékos tulajdonrész megtartása mellett lemondott az ügyvezetői tisztségéről, személyesen már nem működik közre, hiszen nincs is Magyarországon. A 100 százalékos tulajdon mellett az ügyvezetői tisztségét továbbra is megtartja. Taj kártyája és lakcímkártyája továbbra is megvan. A kérdés, hogy Magyarországon melyik vállalkozásban, és milyen jogcímen van járulékkötelezettsége? Ha nincs egyikben sem, milyen igazolást kell ehhez beszerezni a kanadai jogviszonyáról? Ha itthon semmilyen járulékkötelezettsége nincs, akkor kell-e neki fizetni magánemberként a 7110 forintot, hisz a lakcímkártyát nem akarja leadni? Kérem, hogy a jogszabályhelyeket is adják meg a válaszukban. Köszönettel.

Kettős állampolgár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vajdasági kettős állampolgárságú magánszemélyt foglalkoztatna magyar cég. A magánszemély nem számlaképes. Azt mondta, hogy az MTI-ne évek óta dolgozik, illetőségi igazolást kér az ottani adóhivataltól, hogy ott él, és adózik, így adómentesen tudtak neki eddig honoráriumot fizetni. A magyar kft. hogyan jár el helyesen akkor, ha ezt az személyt alkalmazni szeretné úgy, hogy a Vajdaságból dolgozzon nekik egy magyar projektben? Köszi szépen a válaszát! Tisztelettel: Hné Zsuzsanna

Egészségügyi szolgáltatási járulék nyugdíjas korúnak Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy amerikai-magyar kettős állampolgárságú magánszemély Amerikában kapja a nyugdíját, Magyarországon egyáltalán nem szerzett szolgálati időt. 1947-ben született, így az öregségi nyugdíjkorhatárt rég betöltötte. Magyarországon él pár éve, és ahhoz, hogy egészségügyi ellátásra legyen jogosult, fizeti havonta az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az önök által megjelentetett cikkben (A nyugdíjkorhatár betöltésének következményei) olvasottak után elbizonytalanodtam. Önök arra hivatkoznak, hogy az 1997. évi LXXX. törvény 16. § (1) k., pontja alapján "egészségügyi ellátásra jogosult az, aki a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és jövedelme nem éri el a minimálbér 30%-át". Kérdésem ezek után az, hogy kell-e ennek a magánszemélynek fizetnie egészségügyi szolgáltatási járulékot ahhoz, hogy egészségügyi szolgáltatásra jogosult legyen? Továbbá, ha esetleg valóban nem kötelezett ennek megfizetésére és leáll a fizetéssel, ugyanolyan szinten lesz továbbra is jogosult ellátásra, mint ha ezt a járulékot megfizetné? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

Szerb-magyar kettős állampolgár jövedelemadózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítségüket kérem az alábbi személyi jövedelemadózási kérdésben: Szerb-magyar kettős állampolgárságú magánszemély jövedelmet kap grafikai munkák elvégzéséért magyar székhelyű kifizetőtől, kft.-től. A magánszemélynek Szerbiában és Magyarországon is van bejelentett állandó lakcíme, azonban a létérdek központja Szerbiában van: folyamatosan ott él, ott működtet vállalkozást, ott van biztosítási jogviszonya. A munkát is Szerbiában végezte el, függetlenül attól, hogy belföldi megbízója volt. A két ország közötti kettős adóztatásról szóló 2003. évi XXV. törvény mely rendelkezését kell alapul venni a jövedelemszerzés helyének és egyúttal az adófizetés helyének meghatározásánál? 1) A létérdek központja alapján vagy 2) ha mindkét államban állampolgár, az államok adóhatóságai kölcsönös egyetértéssel rendezik a kérdést? Ha ez utóbbi, akkor a kölcsönös egyetértés hogyan intézendő? Kérelmezni kell valamely adóhatóságnál ebben az egyedi esetben az erről szóló határozat meghozatalát? Köszönöm válaszukat!

Családi adókedvezmény kettős állampolgároknak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ukrán-magyar kettős állampolgárok Magyarországon vállalnak munkát egy kft.-ben. Családi adókedvezményt szeretnének igényelni, mivel kiskorú gyermekük van. A szülők rendelkeznek tartózkodási címmel Magyarországon, TAJ számuk, adóazonosító jelük, személyi igazolványuk van. A gyermekek Ukrajnában élnek, nincs magyarországi lakcímük, sem TAJ számuk, adóazonosító jelük, és családi pótlékot vagy hasonló ellátást sem kapnak a szülők. A családi adókedvezmény feltétele, hogy családi pótlékra jogosult legyen a szülő. A munkavállalók elmondása alapján a NAV ügyfélszolgálaton úgy tájékoztatták őket, hogy igénybe vehetik a családi adókedvezményt, mert jogosultak. Jogosult-e a munkavállaló és igénybe veheti-e ilyen esetben az adókedvezményt és ha igen, milyen eljárási útja van? Vagy elég a saját felelősségére kitölteni egy nyilatkozatot? Köszönettel.

Külföldi állampolgár foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi székhelyű kft. kíván szerb-magyar kettős állampolgárt foglalkoztatni. A munkavégzés helye kizárólag Szerbia lenne, a munkakör pedig ügyfelek szerzése a magyar kft.-nek, amiért a magyar foglalkoztató havi munkabért fizet. A munkavállaló magyarországi lakcímmel nem rendelkezik. Kérdésem, hogy ebben az esetben Magyarországon vagy Szerbiában keletkezik adó- és járulékfizetési kötelezettség, és van-e a magyar cégnek a munkavállalóval kapcsolatos bejelentési kötelezettsége? Kell-e a munkavállalónak Magyarországon munkavállalói engedély ilyenkor? (Megjegyezném, hogy a magyar kft.-nek Szerbiában nincs telephelye, szerb adószámmal nem rendelkezik).

Kettős állampolgár ingatlaneladása Kérdés

Magyar-ausztrál kettős állampolgár Magyarországon lévő építési telkét értékesítené. Hogyan alakul az ingatlanértékesítésből származó bevétel adózása, ha a telket több mint tizenöt éve szerezte mint magyar állampolgár?

Munkavállaló két EU-s országban is munkát végez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egy magyar, illetve román kettős állampolgár Magyarországon bejegyzett cégnél napi 8 órás teljes munkaidőben, Romániában, a magyarországi cég romániai fióktelepén (önálló gazdasági társaság) napi 1 órának megfelelő részmunkaidőben munkát végez. Az OEP kiadta az igazolást a magyarországi jog alkalmazásáról. A járulékbevallás tekintetében hogyan járunk el helyesen? A külföldön végzett napi 1 órának megfelelő romániai bér alapján meg kell állapítanunk a magyar jogszabályok szerinti járulékokat, be kell vallani, illetve ki a kötelezett a pénzügyi rendezés tekintetében? Mi a járulék alapja, milyen információ szükséges hozzá a külföldi munkáltatótól? A külföldi cég viszont a munkavállalónak a bruttó bért fizeti ki, és nincs járulékfizetési kötelezettsége? Hogyan kell szabályosan eljárnunk, technikailag hogyan történik az ügylet bonyolítása, számviteli elszámolása? Üdvözlettel. Karóczkai Enikő

Foglalkoztatás Kérdés

1/ Amerikai-angol tulajdonú és székhelyű vállalat kettős állampolgárt (holland-magyar) kíván foglalkoztatni, alkalmazotti jogviszonyban. A személy bejelentett magyar lakcímmel rendelkezik, és az év legnagyobb részét Magyarországon tölti. Munkája nem köti helyhez, mert a napi rutint skype-on, e-mailen stb. végzi el. Melyik országban kell megfizetnie az adókat és járulékokat? A külföldi cég átutalhatja-e a megállapodott bruttó fizetést az érintett személy magyarországi bankszámlájára, illetve ezzel mentesül-e a további járulékok megfizetése alól? A bruttó munkabér átutalása után a munkavállaló vállalja, hogy éves adóbevallásában bevallja a fizetésére háruló adókat, illetve járulékokat. Ez megvalósítható-e így? Amennyiben nem, kérem annak részletes leírását. 2/ Esetleg megbízásos alapon?

Szerb-magyar állampolgár járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szerb-magyar állampolgárt vennék fel munkaviszonyba. A munkavállaló Szerbiában dolgozik munkaviszonyban, az állandó lakcíme is ott van, a munkaviszonya nem fog megszűnni. A kinti biztosítótól hoz igazolást a biztosítási jogviszonyáról. Magyarországon ideiglenes lakcíme lesz. Havi néhány alkalommal lesz Magyarországon, interneten keresztül fog dolgozni. Az általunk fizetett munkabérből kell szja-t és járulékot fizetnünk, biztosítottá válik? Válaszát köszönöm: Anikó

Kettős állampolgár egészségbiztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Román-magyar kettős állampolgár Romániában rendelkezik lakóhellyel és munkaviszonnyal. Mit kell tennie, hogy a magyar egészségbiztosítást igénybe vehesse? Hogyan lehet egészségbiztosítási jogviszonya? Válaszát köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi gazdaság kilépő tagja

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink