83 találat a(z) keresőképtelen cimkére
Fel lehet mondani a próbaidő alatt munkahelyi balesetet szenvedett dolgozónak?
Cikk
„Munkavállalónk 2019. december 04. óta áll munkaviszonyban, 6 hónapos próbaidővel. Négy nap után munkahelyi baleset érte, azóta sem dolgozik. Szeretnénk felmondani a neki. Azonnali hatályú felmondással próbaidő alatt megtehetjük-e ezt, ha igen, akkor is csak a táppénz lejárta, keresőképesnek nyilvánítása után tudjuk kiléptetni, és addig munkaviszonyban kell tartani, illetve fizetni a táppénzt?” Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Munkaügyi kártérítési ügyben hozott határozatot a Kúria
Cikk
Keresőképtelensége alatt mondott fel a munkavállalónak a munkáltatója. A munkavállaló a kialakult betegség okának a munkahelyi körülményeket nevezte meg, és kártérítésért munkaügyi bírósághoz fordult. A jogvita a Kúrián kötött ki, a határozat száma Mfv.I.10.526/2018.
Meddig jár a táppénz?
Kérdés
Egy rákos beteg kemoterápiás kezelés alatt állt egy évig. A terápiát követően munkába állt. A munkába állást követöen egy hónap múlva egy másik mütét miatt került ismét kórházba, majd a mütétet követően további kezelés alatt áll. Kérdésem, hogy jár-e a mütétet követöen (egy évig volt táppénzen) továbbra is a táppénz részére?
Keresőképtelenség és a végkielégítés mértéke
Kérdés
2019. szeptember 15-én jelent meg a címbeli témában egy szakmai levezetés, amely azonban álláspontom szerint tévedést tartalmaz. A keresőképtelenség tartamáról azt írja a szerző, hogy az a végkielégítésre jogosító időtartamba teljes egészében beszámít. Mire alapozza ezt a megállapítását a szakértő, amikor az Mt. 77. § (2) bekezdése csak a 30 napon belüli "hiányzásokat" rendeli beszámítani, a kifejtett jogesetben pedig tartós, egy éves keresőképtelenségi állapot utáni visszatérésről és munkaviszony lezárásról volt szó. Köszönettel!
Beteg, keresőképtelen? Kalkulálja velünk táppénzét
Cikk
Az Adózóna táppénz kalkulátorával kiszámolhatja, hogy egészségbiztosításijárulék-köteles jövedelme alapján milyen összegű pénzbeli ellátás illeti meg, ha keresőképtelensége esetén otthonában, illetve kórházban gyógyul.
Passzív baleseti táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Munkavállaló határozott idejű munkaviszonya 2018. 11. 10-ig van. Üzemi balesete volt a munkavállalónak 11. 01-én. A keresőképtelenség ideje hosszú lesz, valószínűleg több hónap. Az lenne a kérdésem, hogy ilyen esetben jár-e passzív baleseti táppénz a munkaviszony megszűnése után? Köszönettel várom válaszukat.
Ügyvédi iroda tagja táppénzen, anyasági ellátáson
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem egyetlen tulajdonosként/tagként dolgozik ügyvédi irodájában. Babát tervez, és felmerült a kérdés, hogy jogosult lesz-e táppénzre és csedre, gyedre, amennyiben az orvos kiírja veszélyeztetett terhesként keresőképtelen állományba, és ő az Ügyvédi Kamaránál bejelenti tevékenysége szüneteltetését? Mikor érdemes bejelenteni a szüneteltetést, illetve van-e erre vonatkozóan kötelező érvényű szabály? Esetleg a csed indítása után kellene bejelenteni a szüneteltetést azért, hogy jogosult legyen az ellátásokra? A táppénzes időszak alatt nyilván fizetné maga után a táppénz 1/3-ot. Válaszukat előre is köszönöm!
Betegállomány felmondási idő alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 08.10.-én "Megállapodás munkaviszony megszüntetéséről közös megegyezéssel" dokumentum lett aláírva a munkáltató és munkavállaló részéről. Ebben szerepel, hogy a munkaviszony 09.10. napjáig tart, utolsó munkában töltött nap: 08.10. Erre az időre a munkabér és időarányosan járó szabadság számfejtésre, kifizetésre kerül. Most hozta a dolgozó az orvosi igazolásait: keresőképtelen: 08.13-08.17., majd 08.21-09.07. időszakban. Kérem, erősítse meg, hogy elszámoljuk a 15 munkanap betegszabadságot, táppénzt igénylünk 4 napra, (bár munkavégzési kötelezettsége nem volt), a maradék napokra pedig munkabért és arányos szabadságmegváltást számfejtünk? Köszönöm válaszát!
Munkaviszony létesítése keresőképtelenség ideje alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy a munkavállalónak, aki főállásában keresőképtelen, 9-es kóddal van-e arra lehetősége, hogy új munkaviszonyt létesítsen más munkáltatónál, más munkakörben, amennyiben azt képes ellátni? Illetve lehet-e a keresőképtelensége mellett más munkáltatónál egyszerűsített foglalkoztatott? Tiltja-e bárminemű jogszabály a fent említett lehetőségeket? üdvözlettel Dávid Judit
Hogyan kell számítani a felmondási időt?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tárgyban jelzett című cikkben http://adozona.hu/munkajog/Hogyan_kell_szamitani_a_felmondasi_idot_1NHV7L írt esetet ismerem, és több ilyennel találkoztam. Egy kérdésem lenne, hogy a felperes 2014. augusztus 12-étől keresőképtelen állománya mikor vált keresőképessé? Köszönettel.
Társas vállalkozó táppénz
Kérdés
Egy bt.-ben a kültag személyesen közreműködik, 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, így a bt.-ben biztosított mint társas vállalkozó, de tényleges jövedelmet nem vesz fel, járulékot ezen jogviszonyában nem fizet. Keresőképtelensége esetében ezen jogviszonya alapján jár-e neki táppénz (hiszen biztosított)? Ha igen, mi lesz a táppénz alapja? A minimálbér? Ha jár neki táppénz, a keresőtevékenysége alatt megszüntethető ezen jogviszonya? Ha a bt.-ben jelenleg be van jelentve mint biztosított társas vállalkozó munkaviszony mellett, és a bt. átvált kata adózásra, akkor őt is be kell jelenteni, mint aki után katát fizet és havonta küldeni kellene a keresőképtelensége miatti mentességről a 201T nyomtatványt? Vagy mivel keresőképtelen, ő nem minősül személyesen közreműködő tagnak, és kata alá bejelenteni őt csak akkor kell, ha ténylegesen közreműködni fog, tehát keresőképes lesz?
Ab: aki keresőképtelen, attól nem lehet megvonni a rokkantsági támogatást
Cikk
Az Alkotmánybíróság kimondta, hogy bár az állam elég nagy szabadsággal határozhatja meg, hogy pontosan kinek mi jár, azért nem önkényesen – írja a HVG.
Szabadság/betegszabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk műtét előtt áll, valószínűleg huzamosabb ideig keresőképtelen lesz. Mivel még van szabadsága erre az évre, kérésére ki lehet-e adni neki a szabadságát a keresőképtelenség idején? A keresőképtelenség első napjától szabadságot igénylene, majd pedig, a szabadság lejártát követően kerülne kiadásra a betegszabadság, és azt követően igényelne táppénzt. Van-e lehetőség ily módon eljárni? Válaszát köszönöm
Egészségügyi alkalmatlanság miatt így szüntethető meg a munkaviszony
Cikk
Keresőképtelenné valamennyien válhatunk, ennek fő szezonja a téli időszak. Ebben a kritikus helyzetben mind a munkavállalót, mind pedig a munkáltatót kölcsönösen jogok és kötelezettséget illetik, illetve terhelik (például: tájékoztatás, munkavégzés alóli mentesülés stb.). Sajnálatos módon azonban előállhat az a helyzet is, amikor a munkavállaló az adott munkakör betöltésére alkalmatlanná is válik.
Nyakunkon az influenza: ezt kell tudni a keresőképtelenség szabályairól
Cikk
A tél közeledtével egyre többen áldozatul különféle megfázásos betegségeknek, influenzának. Ilyenkor a munkavállalók egy része bizonytalan ideig nem tud munkát végezni. A munkáltatók igyekeznek minél gyorsabb visszatérésre ösztönözni a keresőképtelen munkavállalókat, mi sok konfliktust okoz. Nézzük, mit mond a helyzetre a jog.