142 találat a(z) katás vállalkozó cimkére

Katás vállalkozó szolgáltatása Németországban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kata hatálya alá tartozó, alanyi mentes vállalkozó. Németországi adóalany részére szolgáltatásról állít ki számlát. A németországi vállalkozó nem adta meg az EU-s adószámát. Jól járt-e el abban az esetben a számla kiállítója, ha mentesen állította ki a számlát, áfabevallást nem adott be? Most kértük a német adóalanyt, hogy adja meg a német adószámát. Ebben az esetben kell-e áfabevallást és összesítő nyilatkozatot beadni? Köszönöm a válaszát.

Katás nyugdíjas 0,5 százalékos nyugdíjemelése Kérdés

Tisztelt Szakértő Könyvelő vagyok. Öregségi nyugdíjas, katás adózást választó ügyfelem a kormányhivatalnál kétszer is azt az információt kapta, hogy jogosult katás adózóként is az 0,5 százalékos nyugdíjemelésre. Ezek után én már nem tudom meggyőzni az ellenkezőjéről, kérte, hogy adjuk be a kérelmet, ha nem jogosult, majd elutasítják. A nyomtatványt nem tudom kitölteni, mivel jövedelemkivét nem volt. Kérem a segítségét, hogy én szakmai tudásom a hiányos, de akkor mi a jövedelemkivét – vagy kétszer is sajnos téves infót kapott az ügyfelem. Bizom benne, hogy az Ön válaszát elfogadja. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Törökné Tóth Ilona

Nyugdíjas katás vállalkozó Kérdés

Nyugdíjas vagyok, és a kata szerinti adózást választottam, mint kiegészítő tevékenységű vállalkozó, havi 25 ezer forint adót fizetek. A kata éves bevételi korlátját nem lépem túl. Ebben a formában működve van-e korlátozás a nyugdíjfolyósítás vonatkozásában?

Katás vállalkozó és az áfa Kérdés

Egy katás vállalkozó átlépte a 6 milió forint értékhatárt november hónapban. Kiszámlázta a bevételt. Körülbelül 1,3 millió forintot még nem kapott meg, mert azt átutalással rendezik. Ez a katatörvény alapján 2015. évben megszerzett bevételnek számít, ha 2016. év elején kerül a bankszámlájára? A 40 százalékos különadót a 2015. évre meg kell fizetnie, ha nem kapta meg még a szolgáltatás ellenértékét 2015. december 31-éig? 2015 novemberétől bejelentkezik az áfakörbe, és 2 évig nem jelentkezhet ki. A két évbe a 2015. is beleszámít vagy két teljes adóévet kell ezen érteni?

Kata és őstermelő Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy katás vállalkozó hagyatéki eljárásban termőföldet örökölt, és ki kell váltania az őstermelői igazolványt. A kérdésem az, hogy lehet-e a kata mellett egyben őstermelő is, illetve hová kell, és milyen bevalláson, nyomtatványon bejelentenie az őstermelői státuszát?

Ügyeletvállalás katás vállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy katás egyéni vállalkozóként orvos -asszisztensi ügyeletet vállalnék, amit minden hónapban az önkormányzat felé kellene kiszámláznom. Minden hónapban ugyanaz az egy vevő lenne, és csak egy vevő, nagyságrendileg ugyanakkora összeggel. Megállapítható lenne-e ebben az esetben a munkaviszony annak ellenére, hogy az önkormányzat nem foglalkoztatna alkalmazottként? Köszönöm válaszát! Üdvözlettel: cséva

Ifjú gazda, mint katás vállakozó? Kérdés

Egy fórumon elég érdekes kérdés vetődött fel. Az "ifjú gazda" pályázat egyik feltétele, hogy főfoglalkozású egyéni vállalkozóvá váljon valaki. Számomra ez azt jelenti, hogy a garantált bérminimum után fizeti az adókat, de valaki azt kérdezte, ez kizárja-e, hogy a kata szabályai szerint kiváltsa az adókat a havi 50 ezer forinttal. Egyre több sikeres pályázó kerül a látókörömbe, ezért szeretném tisztázni, hogy ha azt kéri főállású egyéni vállalkozó, akkor az így választhatja-e a kata szerinti adózást? Köszönöm válaszukat!

Kft. tagja számlázhat-e katásként a cégének? Kérdés

Nem dolgozom a kft.-nél alkalmazottként, hanem más vállalatnál vagyok heti 40 órában, alkalmazottként. Kérdésem, hogy a kft.-nek, melyben tulajdonrészem van, másodállású katásként küldhetek-e számlát például tolmácsolásról, üzletszerzésről? Főállásom 900 kilométerre van Magyarországtól, és a két tevékenység egyáltalán nem függ össze.

Katás nyugdíjas foglalkoztatása Kérdés

Cégünk nem főállású (nyugdíjas) katás egyéni vállalkozót foglalkoztatna, heti 20 órában, mérnöki munkakörben, munkaszerződéssel. A szerződés határozott idejű. Kérdésem a következő: hogyan alakul ebben az esetben a foglalkoztatott járulékfizetési kötelezettsége? Munkaviszonya alapján a bruttó összeget 10 százalék nyugdíjjárulék, 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulék, 16 százalék szja és 27 százalék szociális hozzájárulási adó terheli? Ebben az esetben érvényesíthető az 55 év felettiekre vonatkozó szociális hozzájárulási adókedvezmény? Vagy: az a helyes, hogy szja-előleget nem vonunk utána, csak a 10 százalék nyugdíjjárulékot, mert az adót katásként maga megfizeti? Egyáltalán milyen jogviszonyban alkalmazhatunk nyugdíjas egyéni vállalkozót (munkaviszony, megbízási jogviszony)?

Járulékfizetés végelszámolás alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. végelszámolása kezdődött 2014. január 30-ától. A két önálló képviseletre jogosult ügyvezető közül az egyik heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkezett, a másik pedig – mint főállású katás vállalkozó – 50 ezer forint járulékot fizetett, illetve egy másik cégben rövid ideg heti 2 órát dolgozott. Végelszámolóként a "katás" vállalkozó lett megbízva. Jól tudom-e, hogy ő járulékra kötelezett itt a társaságban, illetve milyen megoldás van minél kevesebb járulék fizetésére? A végelszámoló személyének megváltoztatása lehetséges-e, illetve ez megoldásként szolgálhat-e?

Katás számláz a munkáltatójának Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van-e annak akadálya, hogy egy munkaviszonyban lévő katás vállalkozó a saját munkáltatójának számlázzon olyan tevékenységet, amelyet a munkaviszonyában is végez? Emellett másnak is állít ki számlát másfajta tevékenységről. Kell-e valamilyen értékhatárra figyelni? Válaszát köszönöm: Némethné T.K.

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 29. § (1b) pontja szerint "Ha az adott jogosultsági hónap után járó családi kedvezményre egy magánszemély jogosult, az őt megillető családi kedvezményt – adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban – megoszthatja a vele közös háztartásban élő, jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával, ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni." Egy katás egyéni vállalkozó a vele nem bejegyzett élettársi kapcsolatban álló társától vár gyermeket. A magzat fogantatásának 91. napjától érvényesítheti-e a családi kedvezményt a terhes nő élettársa, tekintettel arra, hogy a katás egyéni vállalkozó a családi kedvezményt nem tudja érvényesíteni? Szeretném válaszát kérni továbbá arra is, hogy családi kedvezményre jogosult, ingatlant nem kifizetőnek, hanem egy magánszemélynek bérbe adó magánszemély érvényesítheti-e a családi kedvezményt az ingatlan-bérbeadásából származó jövedelme csökkentésével? Válaszát előre is köszönöm.

Katás vállalkozó szül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás vállalkozó szülés előtt áll, alkalmazottja van. Az alkalmazott dolgozhat-e a vállalkozó szülési szabadsága alatt (az alkalmazott minden jogot megkapna például bankban, számlázásban, stb). Köszönöm a választ.

Gyed mellett kell-e katát fizetni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszonyból a kismama megkapja a gyermek születésével kapcsolatos juttatásokat a tgyást, illetve jelenleg a gyedet. Főállású munkaviszonya mellett katás egyéni vállalkozó. Mint egyéni vállalkozó munkát nem végez, viszont számlát bocsát ki, mert alvállalkozók dolgoznak neki, így az alvállalkozók által előállított terméket ő értékesíti, amiről számlát állít ki. A katát folyamatosan fizeti minden hónapban, nyilván a 25 000 forintos összeget. Helyesen jár-e el?

Katás vállalkozó számlázása Kérdés

Egy katás egyéni vállalkozó kiállított tavaly egy számlát 2 200 000 forintról. A számla légkondicionálók leszerelését és újak felszerelését tartalmazza. A katás bevallásában szerepel, az adatszolgáltatást beadtuk. Egy év után felhívták a vállalkozót, hogy nem adhatott volna így számlát. A telefonáló a megrendelő könyvelője volt, aki előtt tavaly kiállította az egyéni vállalkozó a számlát. Most, a 2014. évben a tavalyi számlát sztornóztatták a vállalkozóval, és újat állítattak ki vele, két összegről november végi dátummal. Készpénzes számlákról van szó. Ez szerintem nem jó. Ezek alapján módosítani kellene a 2013. évi bevallásokat és az adatszolgáltatásokat is. Az áfatörvény szerint szerződésenként kell vizsgálni a 1 500 000 forintos értékhatárt. Áfás egyéni vállalkozásról van szó. Tudnak ebben segíteni, hogy mi lenne egy jó megoldás, mert ez az ügylet tavaly lezárult. Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kockázati életbiztosítás adózása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Kezelt vagyon kifizetői státusza

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Egyszerűsített végelszámolás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink