144 találat a(z) katás vállalkozó cimkére

Kata gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy heti 40 órás munkaviszony ideje alatt egy katás vállalkozó szülési szabadságra megy. A gyed ideje alatt ez esetben 25 ezret vagy 50 ezret kell fizetnie? Persze tudom, hogy akár fizethetne nulla forintot is, mert a gyed alatt mentességet kérhet, de én most a mentességre tekintet nélkül szeretném a kata-kötelezettségét megvizsgálni. Köszönettel.

Alanyi mentes fodrász egyéni vállalkozó bankkártya elfogadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: katás, alanyi mentes (áfa szempontjából) egyéni vállalkozó bankkártyás fizetési lehetőség bevezetését tervezi. Mivel pénztárgéppel nem rendelkezik, így a gyakorlatban a pénztárgép-nyugtához nem tudja hozzátűzni a bankkártyaterminál által kiadott slip-et. A kérdésem az lenne, hogy elegendő-e egysoros nyugtát írni és ahhoz hozzá tűzni a slip-et, vagy kötelező neki egyszerűsített készpénzfizetési számlát kiállítania (minden egyes – egyébként ilyen típusú számlát nem kérő – vendégnek a hajvágásról)? A másik nagyon fontos kérdésem, hogy kell-e neki havonta küldeni az ún. PTGSZLAH adatszolgáltatást? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel maradok!

Katás ingatlan- és tárgyieszköz-értékesítése Kérdés

Tárgyi mentes tevékenységet folytató katás egyéni vállalkozó ingatlanát (telephely) és tárgyi eszközeit értékesíti. Az árbevéte átlépi a 8, illetve a 12 millió forintos értékhatárt. Kérdésünk: a tárgyi eszköz és ingatlan értékesítése áfaköteles-e és ezután mint katás kell-e adózni? Köszönöm a segítségüket.

Katás egyéni vállalkozó szünetelése és betegsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 50 000 Ft katát fizetett. Január végén megbetegedett, erről először kórházi, majd házi orvosi keresőképtelenségi igazolást hozott. Szegény nem tudta, hogy így majd katát nem kell fizetnie, ezért február végén beadta az egyéni vállalkozásának szüneteltetését. Igényelhet-e január végétől február végéig táppénzt, illetve, ha március végén bejelenti a szünetelés végét, akkor kezdhet-e táppénzigényléssel? Hosszabb ideig lesz keresőképtelen, műtétre vár. A szünetelés ideje alatt kaphat egészségügyi ellátást, műtétet?

Katás vállalkozó apuka gyesen Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. 05. 01-jétől kétgyermekes apuka katás vállalkozó lesz, az első gyermekével (2 éves) gyest igényelne. 1.) Jár-e neki az 50, 75 ezer forintos kedvezmény, ha gyes mellett dolgozna? 2. ) Ezt a kedvezményt csak azokra a hónapokra vehetné igénybe, amikor katás egyéni vállalkozóként nem dolgozik? 3.) A gyes összegét kapja abban a hónapban is, amikor katás vállalkozásában dolgozik?

Áfaértékhatár szüneteltetés esetén Kérdés

Katás egyéni vállalkozó 2017. november 01-jétől szüneteltet. Mennyi lehet az alanyi mentes árbevétele időarányosan a 2017. évben? 6 666 667 Ft vagy 8 000 000 Ft? Szerintünk a kevesebb, de az ügyfél nem fogadja el, és törvényi hivatkozást szeretne tőlünk kapni. Kérjük szíves segítségüket!

Katás vállalkozó – táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó táppénzen van hosszabb ideje. Vannak határozott idejű szerződései, amelyekben havi fix összeget kap, attól függetlenül, hogy munkavégzés történik-e vagy sem. Ebben az esetben a határozott idejű számlák kibocsáthatók havonta rendszeresen? Amennyiben csak számlakibocsátás történik ezekről a munkákról, de ténylegesen munkavégzés nem, akkor a táppénz ideje alatt felmerül-e a katafizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!

Egyéni vállalkozó – cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó lízingel egy személygépkocsit. Keletkezik-e cégautóadó kötelezettsége ha 1) nem katás vállalkozó, 2) katás vállalkozó?

Kata és a szolgálati idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás vállalkozóként a következő kérdésem lenne, mivel a 40 éves jogosultsági idő utáni nyugdíjba vonulási lehetőséget szeretném kihasználni. Éves szinten kell kiszámolni, hogy elérte-e a minimálbér összegét a nyugdíjalaphoz befizetett kötelező ellátási alap? Ugyanis, ha 127 500 forint a minimálbér, az éves összege 1 millió 530 ezer forint, az 50 ezer forintos befizetéssel 90 000 x 12 hó = 1 080 000 forint, a különbözet 450 ezer forint. Kérdésem: elég lenne, ha bejelenteném, hogy vállalom, három hónapra megfizetem a 75 ezer forintot a 150 ezer forint alapellátáshoz? Ugyanígy lehetne a következő évekre így megoldani, kiszámolni, hogy az adott év teljes legyen a 40 éves jogosultsági időhöz? Bízom benne, hogy a kérdésem érthető. Előre is köszönettel: Kerestély Anna

Áfafizetés értékhatár-túllépés miatt Kérdés

Katás egyéni vállalkozó úgy tűnik, hogy a 4. negyedévre eléri a megengedett 8 milliós bevételi határt és áfázni kell a számláit. Kérdésem: ha az első áfás számlája októberi, akkor az első áfabevallást csak ettől a számlától kell számítani (nem év elejétől), illetve vonatkozik-e rá az adózás rendje 1. sz. mell. B/ 2A/acb pontja, mely szerint éves bevalló lehet, ha az 50 millió Ft-ot nem érte el a bevétele, vagy az ab/ac/aca/ pontokat továbbá a 2A/ d pontot - mert eddig alanyi adómentes volt - kell figyelembe venni? Nincs közösségi adószáma. Válaszát köszönöm.

Kiegészítő katás egyéni vállalkozó Kérdés

Kiegészítő katás egyéni vállalkozó jövedelemkorlát alá esik (nők 40 év kedvezményes nyugdíja), mi a tényleges jövedelme, ami felett szüneteltetni kell a nyugdíját?

Családi kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A témával kapcsolatban számos értékes információt olvastam, de sajnos esetemre nem találtam választ. Kérdésem, hogy helyes döntés született a következőben? Adott egy rokkantsági járadékot kapó 25 éves lány, szüleivel egy címen bejelentve. 2016. február hónapig édesapja vette igénybe a családi kedvezményt, március hónaptól nem. Az ok az, hogy a lány főállású katás vállalkozó lett. Válaszát előre is köszönöm.

Gyed és a kata esete Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy egy heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban lévő, jelenleg gyed ellátást kapó anyuka, ha ki szeretné váltani a katás vállalkozói engedélyt, mennyi összegben kellene a tételes adót megfizetnie: 25 ezer forint, mert van munkaviszonya, vagy 50 ezer forint, mert ténylegesen nem dolgozik? Köszönettel.

Katás vállalkozó euróban számláz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi példára kérném, hogy fejtse ki álláspontját, illetve, hogy Ön melyik verziót alkalmazná! Egyéni vállalkozó (katás) számláz közösségi adóalany felé szolgáltatásnyújtást, havi elszámolással, 500 euró/hónap, áfa hatályon kívüli tételként. A számla dátuma: 08. 02., a teljesítés napja = fizetési határidő (08. 10.), az elszámolási időszak 2016. július. Számla kiegyenlítése 2016. 08. 04-én megtörtént a vállalkozó devizabetét-számlájára. Árfolyamok (MNB-árfolyamra be van jelentkezve a vállalkozó) 2016. 08. 02: 311,74 2016. 08. 04: 311,03 Kérdésem, hogy Ön egyetért-e azzal az állásponttal, hogy az áfa és közösségi összesítő bevallásban a 08. 02-ei számlán lévő összeget a kiállítási dátum szerinti árfolyammal (311,74 Ft/€) számoljuk át, a katabevallásban pedig a 08. 04-ei kiegyenlítési napon érvényes MNB-árfolyammal (311,03 Ft/€)? Nem okoz-e problémát, hogy a kiegyenlítés napján kisebb az MNB-árfolyam, mint amikor kiállította a számlát (azaz kisebb bevétel lesz bevallva, mint a számla összege)? B) esetben, ha forintbetétszámlára kapja a vállalkozó az utalást, a bank átváltja az összeget, és jóváír forintösszeget (például 151 356 forintot). Ilyenkor a katában a 151 356 forint lesz a bevallásban szereplő összeg? C) esetben, ha nem tételes iparűzési adóra van bejelentkezve a vállalkozó, és a kiegyenlítés napján nagyobb az árfolyam, mint a kiállítás napján, az itt keletkező árfolyamkülönbözet az iparűzési adó alapját képezi-e (értékesítés árbevételeként) vagy más bevételként kell kezelni? Köszönöm válaszát!

Táppénzen, gyeden lévő, másodállású katás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy van egy egyéni vállalkozó, akinek van máshol, heti 36 órát elérő munkaviszonya, és emellett katás adózó az egyéni vállalkozásában. Így a 25 ezer forintos tételes adót fizeti havonta. Abban az esetben, ha a főállásában táppénzen van, később pedig gyeden majd gyesen, akkor 25 ezer vagy 50 ezer forintot kell-e fizetnie, ha a vállalkozásában dolgozik? A másodállású katás adózó feltétele többek között a heti 36 órát elérő, foglalkoztatással járó munkaviszony megléte. Az OEP szerint ebben az esetben 25 ezer forintot kell fizetni, de a NAV szerint 50 ezer forintot, mert nem valósul meg a tényleges foglalkoztatás a főállásban. Legyenek szívesek segíteni a fenti témában. Köszönettel: Olvasójuk

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink