764 találat a(z) katás egyéni vállalkozó cimkére
Végelszámoló díjazása – kata adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft.-ben az ügyvezető társasvállalkozói jogviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat. Mellette mellékállású katás egyéni vállalkozóként tevékenykedik. A kft. elveszítette vevőkörét, egyszerűsített végelszámolással kerül megszüntetésre 2020-ban. Szeretném megkérdezni, hogy a végelszámolási feladatokat elvállalhatja 0 forintért mint végelszámoló úgy, hogy a katás egyéni vállalkozásában megfizeti a havi 50 000 forintot? Köszönettel!
Katás egyéni vállalkozó – áfaérték túllépése Kérdés
Katás vállalkozó december 1-jén túllépte a 12 milliós értékhatárt. A februári bevallásában lerótta a 40%-os különadót. Január 1-jétől bejelentkezett az áfa hatálya alá, amit a NAV elutasított. Először havi bevallást kértek, de nem adtak új áfás adószámot. Most felmerült, hogy már decembertől kellett volna átjelentkezni. Akkor most duplán büntetik a vállalkozót, a 40%-os különadóval és még a 27%-os áfával is?
Kata TEÁOR Kérdés
Érdeklődni szeretnék: ha a katás egyéni vállalkozónak a TEÁOR száma: 932905 Mns egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység, kell-e jelen helyzetben járulékot fizetnie?
Szőlőtermesztéssel foglalkozó katás egyéni vállalkozó munkavállalója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás egyéni vállalkozó, akinek a főtevékenysége szőlőtermesztés, és a bevétele is csak abból realizálódik. Ha ő mostantól 8 órában alkalmaz egy munkavállalót, vonatkozik rá a munkavállalóra igénybe vehető járulékkedvezmény? Köszönettel.
Katakedvezmény Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdésem, hogy az a katás egyéni vállalkozó, aki szüneteltette a tevékenységét a kedvezmény kihirdetését megelőzően több mint hat hónapig, vagyis utoljára 2019. 07. hónapban, illetve előtt volt aktív, arra vonatkozik-e a vírus miatti kedvezmény, ha most aktív lesz, mert van egy kis munkája a kedvezményezett tevékenységben?
Patreon adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Patreonon keresztül (amerikai cég) kapok magyar magánszemélyektől támogatást. A támogatás után a 27 százalék áfát a Patreon befizeti. A kérdés, hogy katás egyéni vállalkozóként nekem számláznom kell-e feléjük, és be kell-e a NAV felé jelenteni, vagy pedig nem szükséges, mivel ez a fajta támogatási forma nem adóköteles ebben az esetben?
Gyed mellett bt. beltag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozás tevékenységet nem folytat, mert a vállalkozó gyeden van, alkalmazottja pedig nincs. Gyed mellett ez idő alatt lehet-e katás bt. beltagja személyes közreműködés nélkül? Valamint elláthatja-e az ügyvezetői feladatokat, s ha igen, milyen formában a legkedvezőbb? A kültag személyes közreműködő kata hatálya alá tartozó. Vagy az egyéni vállalkozás, mely most tevékenységet nem folytat, kizárja, hogy beltag legyen? Mindez befolyásolja-e a gyedet ? Segítségüket köszönöm.
Kata Kérdés
Kedves Szakértő! A koronavírus-járvány miatti vészhelyzetre való tekintettel katás egyéni vállalkozónak március – június közötti időszakban nem kell fizetnie a tételes adót. Ezt melyik nyomtatványon kell jelezni? Köszönettel: GG
Megbízási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első esetben adott egy 3 személyes kft., ahol a tagok egyenlő arányban részesednek a cégből (1–1–1 millió forint). Mindenkinek van máshol heti 36 órát elérő munkaviszonya. Közülük az egyik tulajdonos látja el a cégvezetést megbízási jogviszonyban 10 000 forintért. A 10 százalék költséghányad érvényesíthető-e? Illetve ha közösen végeznek el egy munkát, akkor fel lehet őket venni munkaszerződéssel pl. heti 10 órában (a megbízási díjast is) vagy esetleg egyszerűsített foglalkoztatással, mivel nincs folyamatos munkájuk. Második esetben adott egy egy személyes kft., ahol a tulajdonosnak van főállása, módosították most márciusban a társasági szerződést és a cégvezetést a tulajdonos fia látja el szintén megbízási jogviszonyban havi 65 000 forintért (aki mellesleg katás egyéni vállalkozó), nála 10 százalékos költséghányad érvényesíthető-e. A kifizetett összeg biztosítási jogviszonyt eredményez. Harmadik esetben szintén a cégvezető a kérdés. Itt adott egy kft., amelynek a tulajdonosa egy katás bt.. A cégvezetést a bt. beltagja látja el megbízási jogviszonyban havi 10 000 forintért, amelyet áprilistól szeretnének megemelni szintén egy 65 000 forintos összegre. Itt is kérdés a 10 százalékos költséghányad érvényesítésének lehetősége. Illetve, ha a cégvezetés mellett munkát is szeretne végezni a cégben, akkor azt a megbízási díj mellett munkaviszonyban is elláthatja-e (pl. heti 10 óra). Válaszát előre is köszönve: F.László
Katás egyéni vállalkozónak kell-e táppénz-hozzájárulást fizetnie? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: katás egyéni vállalkozóként táppénzen voltam. Meg kell-e fizetnem a táppénz-hozzájárulást? A könyvelőm hívta fel rá a figyelmemet, hogy be kellene fizetni. Viszont gondoltam, utánanézek a témának, mert nem tűnt logikusnak. Először a következő cikkükben találtam releváns információt, miszerint NEM kellene megfizetni: https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Kinek_kell_es_kinek_nem_tappenzhozzajarulas_SPU282 idézem: " A Tbj. 4. paragrafus l) pontja, illetve az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 7. paragrafusának 25. alpontja értelmében a táppénz-hozzájárulás járuléknak minősül. Ezt azért is fontos rögzíteni, mert így mentesülhet a hozzájárulás megfizetése alól a kisadózó után a kisadózó társas vállalkozás.." Nem fizet tehát hozzájárulást az egyéni vállalkozó, illetve a mezőgazdasági őstermelő a saját táppénze után." Majd ugyanerre konklúziót találtam az Adózóna szakértőinek már feltett kérdések között ugyanazokra a jogszabályokra hivatkozva, bár a kérdés egy bt. beltagjára vonatkozott, én viszont egyéni vállalkozó vagyok (talán ez jelenthet bármi különbséget?): https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_5_KATAs_BT_beltagja_tappenzen_nxe#comment-body VISZONT a hozzászólásoknál a kérdező mégis csak arról tanúskodott, hogy a fellebbezésére a következő választ kapta: "A határozat szerint a kisadózó társas vállalkozás köteles megfizetni a táppénz-hozzájárulást" – egyéb joszabályokkal alátámasztva... Akkor most meg kell fizetni, vagy sem? Köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó, szünetelés, újraindítás hó közben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó (akinek fő tevékenysége előadó-művészet, TEÁOR és TESZOR 9001, és a bevételének 100 százaléka ebből származik) szünetelés kezdete 2020.03.17. A ma megjelent cikkben (Járulék- és katafizetési mentesség az ellátások szempontjából) is felhívják a figyelmet, hogy a kedvezményes körbe tartozó katásoknak érdemes 1 hónapra rövidíteni a szünetelést. Ha a vállalkozást 2020. 04. 18-án újraindítaná, akkor keletkezik-e egészségügyiszolgáltatásijárulék-fizetési kötelezettség? A leírt dátumokkal márciusra és áprilisra is lenne kata-fizetési kötelezettsége (amelyet nem kellene megfizetnie). A webes ügysegéd alapján történt visszalépéssel a NAV automatikusan elő fogja írni az áprilisi kötelezettséget áprilisra is? Vagyis a teljes mentességet ki tudná használni március-április-május-június hónapokra?
61/2020. kormányrendelet – ellentmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 61/2020. kormányrendelet alapján nem világos, hogy a rendelet (10) bekezdésében felsorolt tevékenységi körök folytatói – hasonlóan a (8) bekezdésben felsoroltakhoz – is mentesülnek a kata megfizetése alól március-június intervallumra, vagy esetükben a (2) bekezdésben megfogalmazott módon, erre az időszakra is fizetni kell a jövedelemalap 4%-át, de legfeljebb 7710 forintot szociális hozzájárulásként? (Utóbbi esetben, alkalmazottat nem foglalkoztató egyéni vállalkozóként mi minősül jövedelemnek, ami a 4% alapjául szolgál? Ha például március hónapban nem volt bevételem, akkor automatikusan a 7710 forintot kell befizetnem?) Az egészségügyi hozzájárulás befizetését ugyanolyan ütemben vagyunk-e kötelesek teljesíteni, tehát minden tárgyhót követő hónap 12. napjáig ugyanarra a NAV számlára, amire normál esetben a teljes katát? Egyszerűbben: meglátása szerint milyen változások vonatkoznak a rendelet (10) pontjában felsorolt tevékenységeket, mint tényleges főtevékenységet folytató egyéni vállalkozókra? Továbbá: ha a tevékenységi köreim között szerepel olyan (de nem főtevékenység, és a bevételeim többsége sem ebből érkezik), amely fel van sorolva a (8) pontban, akkor ez alapján mentesülök-e a katafizetési kötelezettség alól? A (8) pont tudniillik nem köti ki, hogy az ott felsorolt tevékenységeket főtevékenységként kell folytatni, vagy hogy a bevételek többsége ebből kell, hogy származzon. Köszönettel, Csizmadia D. egyéni vállalkozó filmes (főtev.), konferencia & ker.bemutató szervező (melléktev.)
Katás egyéni vállalkozó főtevékenysége Kérdés
Tisztelt szakértő! Van egy katás egyéni vállalkozó, akinek a főtevékenységi kódja 5610001 (éttermi, mozgó vendéglátás), viszont a 61/2020. (III. 23.) Korm. rendeletben csak az egyéb vendéglátás (TEAOR és TESZOR 5629-es kód szerepel) mint mentesített tevékenység. Tehát a vendéglátásból csak ez az egy tevékenység mentes? Választ előre is köszönöm! Varga Mónika könyvelő
Katás egyéni vállalkozó – munkanélküli ellátás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy főállású katás egyéni vállalkozó, aki állami támogatással lett egyéni vállalkozó 2019 márciusában (2019. januártól március 4-éig álláskeresési járadékot kapott, de a 90 napot nem merítette ki). 2020. január 12-én már nem tudta befizetni az esedékes 50 ezer forintot. Elmaradt 3 havi katával (dec.-jan.-febr.). Majd 2020 márciusában (380 nappal később) bejelentette a vállalkozás szüneteltetését (szépségiparban dolgozik, és ahol helyet bérelt, bezárt), és jelentkezett a munkanélküli ellátásra. Az ellátást megtagadták, mert a NAV által kiadott igazoláson – jogszerűen és a valóságnak megfelelően – szerepel, hogy 3 havi elmaradása van. Milyen lehetősége van ezek után? Jogszerű volt az elutasítás arra hivatkozva, bár az ilyen jellegű befizetéseket a kihirdetett rendelet szerint június után részletekben is teljesítheti, hogy nincs megfizetve az ellátás alapja? Illetve, ha befizeti az elmaradt összeget, akkor kérheti újból az ellátás megállapítását? Köszönettel: L. Andrea
Katafizetési moratórium – tevékenységi kör Kérdés
Tisztelt Adózóna! A tegnap kihirdetett, katás egyéni vállalkozó fizetési mentességével kapcsolatban kérdezem: ha egy katás egyéni vállalkozó főtevékenysége ugyan nem a mentességben felsoroltak közül való, de a tevékenységei között van olyan, ami a jogszabályban fel van sorolva, akkor rá vonatkozik-e az automatikus moratórium? Én a jogszabályt úgy értelmeztem, hogy a katásoknál tevékenységről és nem főtevékenységről van szó. A kiva- és tao-alanyoknál (egyéb vállalkozások) van a jogszabályban a főtevékenységhez (árbevétel több mint 30%-a az elmúlt 6 hónapban ebből származik) kötve a kedvezmény illetve mentesség. Ebben a kérdésben várom szakvéleményüket. Köszönettel: B. Eszter