227 találat a(z) jegyzett tőke cimkére
Tőkekivonás Kérdés
Egyszemélyes kft. törzstőke és ajándékozás Kérdés
Üzletrészvásárlás, vételár és érték Kérdés
Jegyzett tőke Kérdés
Tisztelt Szakértő! "A” cég tulajdonosai eredménytartalékból emelték fel 3000 ezer forintra a jegyzett tőkét, ami eredetileg 500 ezer forint volt. 2019 végén „A” cég tulajdonosai (eladták?) átadták teljes üzletrészüket egy bizalmi vagyonkezelő cégnek. A tagjegyzékben az szerepel, hogy a „tag bizalmi vagyonkezelőként jár el”. A bizalmi vagyonkezelő tulajdonosként szerepel az alapítói határozatban. Kérdésem, hogy ebben az esetben keletkezik-e a volt tulajdonosoknak szja-, illetve szocho-kötelezettségük. A tulajdonosokat lejelentették a K71-es nyomtatványon. Köszönettel: GG
Saját tőke védelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft., melynek jegyzett tőkéje 3 millió forint, 2018-ban még 4 114 ezer forint saját tőkével rendelkezett. 2019-ben hatalmas vesztesége keletkezett, és a saját tőke - 5 149 ezer forint lett. Kell-e intézkedni már most, vagy meg kell várni a 2020-as év zárását és, ha akkor sem éri el a saját tőke a jegyzett tőke 50 százalékát pótbefizetést vagy bt.-vé alakulást kell a tulajdonosoknak elhatározni.
2020. évi osztalékelőleg: mikor lehet közbenső mérleg alapján fizetni? Cikk
Megteheti-e egy kft., hogy 2020. februári közbenső mérleg alapján osztalékelőleget fizessen a tagjainak? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Jegyzett tőke – Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy kft. végelszámolást tervez. A kft. kiválással jött létre, a jegyzett tőkét a jogelőd cég eredménytartalékából kapta, majd a kötelező jegyzett-tőke-emelést már a saját eredménytartalékából oldotta meg (3000 eft jegyzett tőke összesen). Most végelszámolásban gondolkodik. Kérdésem a következő: mivel a kft. tulajdonosa nem leadózott jövedelméből bocsátotta rendelkezésre a jegyzett tőke összegét, jól gondolom-e hogy a végelszámolás során esetleg megmaradó jegyzett tőke kifizetését le kell adóznia? Illetve valóban csak a "maradvány" összegét kell leadóznia? Ha igen, akkor ez milyen jövedelme lesz (szja szempontból)? Továbbá milyen adókat kell megállapítani és megfizetni a cégnek (mint kifizetőnek) ezek után? Segítségét előre is köszönöm!
Üzletrész értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. egyik tulajdonosa értékesíti üzletrészét névértéken. 3 millió forintos törzstőkéből 40 százalékos tulajdonrészét 1,2 millió forinton értékesíti. A cég jegyzett tőkéje 3 millió, eredménytartalékban van 11,5 millió. Nincs más sajáttőke-elem. Ebben az esetben az eladó eladja az 5,8 millió forintos üzletrészét 1,2 millió forintért. A magánszemély vevő 4,6 millió forint vagyoni előnyhöz jut. A vevőnek a vétel időpontjában keletkezik adófizetési kötelezettsége, vagy csak akkor keletkezik, amikor ezt majd osztalékként kiveszi a cégből? Amennyiben a vétel napjával is keletkezik adófizetési kötelezettség, úgy pontosan mennyi az adó? A cégnél van-e ezzel kapcsolatban valami adófizetési kötelezettség?
Kedvezményezett átalakulás Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy zrt. kft.-vé szeretne átalakulni úgy, hogy él a vagyonfelértékelés lehetőségével. A társaság belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságnak minősül. A társaság jegyzett tőkéje 100 M forint. A zrt.-nek két magánszemély tagja 50-50 százalék részesedéssel rendelkezik a zrt.-ben. A vagyonmérleg tervezett időpontja 2019.12.31., a végleges vagyonmérleg fordulópontja pedig 2020.06.30-ára tervezett. 1. Amennyiben az egyik magánszemély tulajdonos 20 százalék részesedését eladja a másik tagnak, 30 százalékát pedig egy harmadik magánszemély vagy társaság veszi meg 2020-ban, a végzés bejegyzése előtt, akkor ezzel az ügylettel a kedvezményezett átalakulásnak megfelel-e a társaság, avagy kell-e hogy a 2019.12.31-én fenálló tulajdoni struktúra fennálljon? Az átalakulásról szóló első döntés tartalmazza a részvényértékesítési szándékot, és ezen a napon meg is kötik a részvényre vonatkozó adásvételi szerződést . 2. Amennyiben a jegyzett tőkét le szeretnék csökkenteni pénzkivonással járó leszállítással (tényleges pénzkivonás nem lesz, hanem kompenzálásra lesz felhasználva a taggal szembeni követelésre) a 30-70 százalékos tulajdonosok az átalakulás során 3 M forintra, azt megtehetik-e, és ha igen, akkor ezzel az ügylettel a kedvezményezett átalakulásnak megfelel-e a társaság? (Ez a pénzkivonással járó ügylet bele számít-e a 10 százalékos korlátba ?) Válaszukat előre is köszönjük!
Fejlesztési tartalék tőkeleszállításkor Kérdés
Egy kft. 30 milliós jegyzett tőkéjét 3 millióra lecsökkenti, felhasználható eredménytartalékon 34 millió, a lekötött tartalékon szintén fejlesztési célra képzett 34 millió található saját tőke részeként. A kérdés arra irányul, hogy mi lesz ennek a fejlesztési tartaléknak a sorsa. Ezt is arányosítani kell-e a tőke leszállításakor (ennek az előírása törvényi előírás miatt történt)? (Vagyis ha ezt is arányosítom, lecsökkentem, akkor a még meg nem fizetett társasági adót is be kell fizetni, az oszalékadón kívül?) Köszönöm!
Kedvezményzett átalakulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiválás esetén, ha eredetileg 3 millió forint jegyzett tőkével egy kft.-ben 50-50 százalékban van két tulajdonos, melynek a megosztandó vagyona 200 millió forint, és a kiválás után egyik tulajdonos marad 3 millió forint jegyzett tőkével és 150 millió forint vagyonnal, plusz a kiváló (új) cégbe a másik tulajdonos kerül 3 millió forint jegyzett tőkével és 50 millió forint vagyonnal (ez egy ingatlan) – ezt a kiváló tulajdonos elfogadja egyéb pénzbeli ellentételezés nélkül –, az lehet-e kedvezményezett átalakulás az illetékmentességi szempontok szerint? Szja-fizetési kötelezettség keletkezik-e a kiválás kapcsán?
Kft. végelszámolása – jegyzett, de be nem fizetett tőke mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Legyen kedves a következő kérdés megválaszolásával a segítségemre lenni: Kft. az egyszerűsített végelszámolás mellett döntött. Lehetséges-e a végelszámolás választása abban az esetben, ha a kft.-nek van még jegyzett, de be nem fizetett tőke nyilvántartva? A segítséget nagyon köszönöm.
Üzletrész-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági kft. valamikor az egyik tagtól 50 százalékos (4070 eFt értékű üzletrészt 2030e forintot) névértéken visszavásárolta az üzletrészét. Most egy másik tag 4070 eFt-ért kivásárolja a kft.-ből a 2030 eFt névérértéken nyíllvántartott üzletrészt. A könyvelésben hogyan kell lerendezni, hogyan kell szerepeltetni az üzletrész-csökkenést, vagy csak simán 2030 eFt-on tartom nyílván? De ez hogyan befolyásolja a jegyzett tőkét, ami szerintem a tulajdonosok üzletrészének az összege. Kérem, kontírozva szíveskedjék leírni. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Huéber Józsefné
Tőkeemelés egyéb módjai Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Adózóna 2019.03.21-ei cikkében leírtakkal kapcsolatban kérdezném: a tőkeemelés egyéb módjai között olyan lehetőség is szerepel, hogy a korábbi évek pozitív eredménytartalékából emel a társaság jegyzett tőkét? Ha igen, akkor ennek milyen következményei vannak a jövőre nézve? https://adozona.hu/tarsasagi_jog/Hasznos_tudnivalok_a_kft_tokeemelesenek_sza_AZBFNG Köszönettel! Szilágyi Ferenc
Apport selejtezése: mi történik a jegyzett tőkével? Cikk
Kft. magánszemély tagjai 2017-ben jegyzett tőke emelése gyanánt tárgyi eszközöket apportáltak. Ezek az eszközök tönkrementek, javíthatatlanok, le szeretnék selejtezni. A selejtezés miatt csökken-e a jegyzett tőke, kell-e társasági szerződést módosítani, vagy csak ki kell vezetni a selejtezés miatt ezen eszközöket a tárgyi eszközök közül? Tartoznak-e a tagok – akik egyben ügyvezetők is – felelősséggel az apport selejtezése miatt befizetési kötelezettséggel, mivel annak értéke már nem annyi, mint az apportáláskor volt? – kérdezte olvasónk. Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.