108 találat a(z) helyesbítő számla cimkére

Áfa-adatszolgáltatás helyesbítése Kérdés

2019. 03.06-án 1 275 763 forintról állítottam ki számlát, amelynek az áfatartalma 271 225 forint. A számláról adatot szolgáltattam, lévén, hogy az áfatartalma meghaladta a 100 ezer forintot. A vevő reklamált, hogy a számla összege nem helyes, és állítsak ki mínusz előjellel egy számlát, amelynek áfatartalma 76 ezer forint. Kérdésem: hogyan tudom helyesbíteni az adatszolgáltatást? Az adatszolgáltatás csak a módosított számlára vonatkozik, és mínusz előjellel kell az adatszolgáltatásban rögzíteni? Vagy milyen megoldást kell alkalmazni? Köszönettel: Szabó Kálmánné

Helyesbítő számla vagy számviteli bizonylat kiállitása Kérdés

1.1 Szerződő felek megállapodnak abban, hogy a megrendelő a szerződés időtartama alatt minden évben két alkalommal, júliusban a tárgyév első felének, illetve következő év januárjában a tárgyév második felének a magas aktivitású ellátás kiszolgálásához kiszámlázott alkatrészek, anyagok értékének nettó összege után jogosult az összérték nettó 30 százalékát, mint értékesítési jutalékot a szállító felé leszámlázni. A számlázás alapját képező elszámolást minden esetben a szállító biztosítja a megrendelő felé, mint számlabekérőt. Az így számlázott jutalék összege a számla kiállításától számított három hónapon belül levásárolható, azonban készpénzre nem váltható. A felek megállapodnak abban, hogy jelen szerződésből adódó, egymással szembeni kötelezettségeiket számlakompenzálással rendezik. 1.2. Szerződő felek megállapodnak abban, hogy éves nettó 500 ezer forint összértékű vásárlás teljesítése esetén, és ha a megrendelő részéről a szerződés 8.) pontjában meghatározott fizetési határidő előtt, a 4. napig a számla kiegyenlítése megtörténik, akkor azon számlák nettó összértéke után, melyekre ezen feltételek fennállnak, a megrendelő jogosult 2 százalék scontó utólagos kedvezményre. A kedvezmény elszámolása félévenként történik, tárgyév júliusában a tárgyév első fele, tárgyévet követő év januárjában a tárgyév második fele kerül elszámolásra, oly módon, hogy a szállító az időszakokban és kedvezményben érintett kifizetésekről jóváíró számlát állít ki, melyhez összesítő mellékletet csatol. A kérdésem arra irányul, hogy a szerződésben foglalt utólag adott engedményről, amit később levásárolhat a vevő, jóváíró áfás számlát kell kiállítani, mint ahogy a beidézett szerződésben le van írva, vagy számviteli bizonylattal kell elszámolni, mely adóalap -ódosítással nem jár.

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlan-bérbeadást (állattartó telep) áfásan számláz minden hónapban egy másik vállalkozás számára. A NAV honlapján lévő lekérdezés alapján nincs bejelentve, hogy a kft. korábban élt a választási lehetőségével, és ezért számlázza áfásan az ingatlan-bérbeadást. Mivel az ingatlan-bérbeadás a törvény szerint áfamentes tevékenység, emiatt az elmúlt 5 évben helytelenül kiállított számlák helyesbítését tervezzük. Hogyan kell helyesen eljárni a helyesbítő számlák miatti áfakülönbözettel? Melyik havi áfabevallásban kell szerepeltetni a helyesbítő számlákat, és visszaigényelni a tévesen befizetett áfa összegét? Köszönöm válaszát!

Nyílt végű pénzügyi lízing teljes előtörlesztés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság személygépkocsit lízingelt nyílt végű konstrukcióban, az áfát levonta. Kb. a futamidő felénél úgy döntött, hogy nem fizeti tovább a lízingdíjat, hanem megveszi az autót. A lízing cég kiállított az értékesítésről egy áfás számlát, a gépjármű jelenlegi piaci értékén. Majd egy helyesbítő (mínuszos) számlát, lízingdíj korrekcióként, amely a teljes hátralévő lízingtőke és a vételár különbözete. Így tulajdonképpen csak a hátralévő lízingtőkét fizeti meg a társaság. A helyesbítő számláról viszont azt írja a lízing cég, hogy a lízingdíj befizetéseit a lízingbevevő ez alapján könyveiben és saját nyilvántartásaiban, az utolsó befizetésektől időrendben visszafelé korrigálni köteles, és köteles az esetlegesen felmerülő adózási korrekciókat is végrehajtani. Úgy tűnik, mintha azt írná, hogy a helyesbített tőke összegéig visszafelé az összes lízingdíjat tartalmazó bevallást önellenőrizni kellene, holott csak egy helyesbítő számla van kiállítva. Mivel az áfa fizetendő áfa, nem mindegy, hogy milyen időszakra valljuk be. Én úgy gondolnám, hogy a számla szerinti teljesítési idő alapján kell bevallani, és nem visszamenőleg az összes bevallást, amíg el nem fogy a tőkerész, mert ebben az esetben nekik is egyesével kellett volna az összes számlát helyesbíteni. Mi a helyes eljárás? A helyesbítő számla fizetendő áfáját milyen időszakkal kell bevallani? Kell -e valóban önellenőrizni a korábbi időszakokat? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel Bodnár Ildikó

Fordított adózás, mínuszos számla helyesbítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlanberuházás során társaságunk, 2015.07.03. napi teljesítéssel elismerte egy vállalkozó teljesítését. Az ügylet fordított adózás hatálya alá tartozott. Az ingatlan aktiválása megtörtént, a számlázott összeg alapján. A használat során derült ki, hogy az elvégzett munka minősége nem felel meg a vállalkozási szerződésben leírt követelményeknek. Ezt a tényt 2015.09.14-én jeleztük a vállalkozónak, és felszólítottuk a hiba 15 napon belüli kijavítására. A vállalkozó nem ismerte el a hibás teljesítés tényét. Ezt követően bírósági eljárás keretében, szakértő bevonásával, a bíróság részben megalapozottnak találta társaságunk reklamációját, megerősítette a hibás teljesítést, és a vállalkozót kötelezte a vállalkozói díj arányos leszállítására. A bírósági határozat jogerőre emelkedett 2017.10.10. napjával. A társaságnál a mérlegkészítés időpontja február hónap utolsó napja. A számviteli politika szerint a módosítás értéke nem minősül jelentősnek. Kérdésem a következő: Milyen számviteli teljesítéssel, és milyen áfateljesítéssel állítsa ki a vállalkozó a helyesbítő számlát? A számla befogadója, a fordított áfa hatálya alá tartozó, mínuszos számlát mely áfabevallási időszakban vegye figyelembe? Milyen tételként kell kezelni a fizetendő áfát, és a levonható áfát? A számla befogadója számviteli szempontból milyen dátummal könyvelje, és szintén számviteli szempontból hogyan számolja el a bírósági határozat alapján, utólag történt csökkenést? Válaszát előre is köszönöm.

Nyílt végű pénzügyi lízing vevőkijelöléssel Kérdés

Tisztelt Pölöskei Pálné! Köszönöm a válaszát, már csak egy kérdésem lenne: Nagy Katalintól olvastam egy cikket, amiben azt írja, hogy azokban az esetekben amikor a helyesbítő számla értéke eltér a hátralevő tőke értékétől – amit ön is írt, hogy pénzügyileg rendezni kell – a különbözetre jutó áfát is rendezni kell. Ennek Ön szerint mi a bizonylata? Hiszen a helyesbítő számla számviteli bizonylat jelen esetben. Köszönettel: Mónika

Helyesbítő számla teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Adózóna! 2017.07. 19-én cégünk téglát vásárolt egy partnercégtől. Kiderült, hogy rossz az egységár. A partnercég a helyesbítő számlát 2017.09.07 teljesítési dátummal állította ki, ami véleményünk szerint helytelen, mert a helyesbítő számla teljesítési időpontjának egyeznie kellene az eredeti számla teljesítési időpontjával. Elfogadhatjuk-e így a számlát, vagy kérhetjük a partnertől, hogy az eredetivel megegyező teljesítési időponttal állítsa ki a helyesbítő számlát? Segítségüket előre is köszönöm!

Összesítő nyilatkozat módosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi termékértékesítést végzünk. A külföldi partner jelezte, hogy az egyik számlánkon több darabszám szerepel, mint amennyit valójában megkapott. A reklamáció után készítettünk egy negatív előjelű számlát a különbözetről, hivatkozással az eredeti számlára. Az áfabevallásban és az összesítő nyilatkozatban az eredeti számla teljesítési idejének megfelelő (havi) időszakban kell önrevíziót végeznünk vagy a helyesbítő számla kelte szerinti dátummal? Az összesítő nyilatkozat kitöltési útmutatója az adóalap csökkenése esetén (ebben az esetben is ez történt) hivatkozik az áfatörvény 77. paragrafusára, de az ott leírtak nem illenek a jelen helyzetre. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Amennyiben egy számlát azért kell utólag módosítani, mert kevesebb tételt számláztak ki eredetileg, vagyis az adóalap nő, akkor mi a bevallások helyesbítésének menete? Válaszát előre is köszönöm!

Helyesbítő számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bedolgozó partnerünk az idei évben áfásan számlázott felénk. Most jelezte, sajnos elfelejtette, hogy kilépett az áfakörből, így helyesbítő számlát bocsátana ki felénk. Kérdésünk: jól gondoljuk-e, hogy nekünk mint befogadónak a kapott helyesbítő számla kelte szerinti időszakban kell csökkentenünk a levonható áfát? Tisztelettel várom válaszukat.

Szolgáltatás igénybevétele külföldi cégtől Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalásukat. Üügyfelem szerszámtervezési és fémmegmunkálási szolgáltatást rendelt meg egy ausztriai partnerétől. Az elvégzett munkáról áfát nem tartalmazó számlát állított ki a partner, mert ugyan a munka megkezdésekor megigényelte a magyar adószámot, de azt csak 4 hónap múlva képezték meg számára. A munkát Magyarországon végezte el, de bejelentett telephellyel nem rendelkezett, mivel adószám hiányában ezt nem tudta intézni. Kérdésem: most, a magyar adószám birtokában kell-e, lehet-e helyesbíteni a kiállított számlákat magyar áfamértéket tartalmazó számlára arra az időszakra, amikor még nem volt magyar adószáma? Tisztelettel.

Helyesbítő számla könyvelése Kérdés

2017. január hónapban kiállított helyesbítő számlával módosítottuk a 2016. november havi szolgáltatás nyújtásáról kiállított számlát, melynek nincs áfatartalma. Mérlegfordulónap 2016. 12. 31., mérlegkészítés időpontja 2017. 02. 28. Kérdésünk, hogy 2016. évben (bevételcsökkenésként) vagy 2017. évben (elhatárolásként) kell könyvelni?

Helyesbítő számla Kérdés

Egy EU-s cégtől 2013-tól folyamatosan termékeket vásároltunk, melyeket áfa nélkül számláztak mint közösségen belüli értékesítést. Mi az áfát a szabályoknak megfelelően megfizettük és egyben vissza is igényeltük az áfabevallásainkban. A cég most küldött egy levelet, mely szerint egy revízió megállapította, hogy mivel közvetlenül a magyarországi raktárukból szállítottak a részünkre, ezért sima áfás számlát kellett volna kiállítaniuk a részünkre (magyar adószámukkal). Most az összes számlájukat helyesbítették és kérik, hogy a felszámított áfát utaljuk át a részükre és a NAV-tól ezt igényeljük vissza. A kérdésem az lenne egyrészt, hogy ebben az esetben visszamenőleg az adott hónapokra nyújtsunk be áfa-önellenőrzést és az összesítő nyilatkozatokat is helyesbítsük? Vagy esetleg ilyen esetben, mivel minden helyesbítő szla kelte 2016.12.hónapra szól, egybe is be lehet állítani a 12. havi áfabevallásba? A másik kérdés pedig, hogy ezt mikorra és hogyan kell könyvelni? Előre is köszönöm a segítséget.

Óvadék számlázása Kérdés

Kft. nagy értékű gépeket bérel, a bérbeadó óvadékot kér. A szerződésben is rögzítve van, hogy az óvadék a bérlemény átadása előtt esedékes, és a bérbeadó áfás számlát állít ki az óvadékról, amit elutal a kft. A szerződésben az óvadék visszafizetésére vonatkozó megállapodás úgy szól, hogy a bérbeadó a bérleti díj kifizetése után visszafizeti az óvadékot, vagy beszámítja azt a bérleti díjba. A bérbeadó helyesbítő számlát (számlával egy tekintet alá eső okiratot, ez szerepel a számlán) állított ki, a számlán feltünteti a bérleti díjat áfásan, levonja az óvadékot áfásan, és/vagy pozítiv, illetve negatív különbözet keletkezik, annak megfelelően még utalni kell a kft.-nek vagy neki utal vissza a bérbeadó. Jó-e ez a számlázási módszer? Szerintünk az óvadék áfa hatályán kívüli, de a bérbeadó az áfatörvény 59. paragrafusára hivatkozik, hogy azért számlázza az óvadékot áfásan, mert ő a végén beszámítja azt a bérleti díjba. Ilyen esetben helyes-e ez a számlázási gyakorlat, és az óvadék után számolhat-e fel áfát a bérbeadó? Polyák Márta

Áfatörvény 58. paragrafus – számlakorrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó szolgáltatásnyújtások számlakorrekcióival kapcsolatban kérném a segítségét. A számlázó programunk mindhárom dátum (számla kelte, teljesítés dátuma, fizetési határidő) megadásával enged csak számlát, illetve számlával egy tekintet alá eső okiratot készíteni. Ebben az esetben milyen teljesítési időpontot kell a bizonylatokon feltüntetni, amennyiben 1. variáció: a korrekció számlával egy tekintet eső okirattal történik? Példa: az adóalap csökken, az eredeti számla kelte: 2016.11.05., a teljesítés: 2016. 11. 05., a fizetési határidő: kiállítás plusz 14 nap. A szolgáltatási időszak: 2016. december. A korrekcióra 2016. december 15-én kerül sor. Ebben az esetben a teljesítés időpontja az eredeti számlán feltüntetett időpont lesz, vagy az a kiállítás napjával lehet azonos? (A könyvelő program a számlán feltüntetett teljesítési időpont alapján gyűjti fel az áfaanalitikát. Ha az eredeti teljesítési időpontot szerepeltetem a számlán, akkor a korrekciós bizonylatot nem szerepelteti a decemberi bevallásban, viszont az áfatörvény 153. paragrafusa szerint ezt a decemberi bevallásban lehet legkorábban szerepeltetni. 2. variáció: számlával egy tekintet alá eső okirattal érvénytelenítem a számlát, és új számlát állítok ki. Az előbbi példánál maradva ebben az esetben milyen teljesítési időpontot kell feltüntetnem a bizonylatokon, úgy, hogy a számlázó és a könyvelő program sajátosságait figyelembe véve a számlakiállítás megfeleljen az áfatörvényben foglaltaknak?

Helyesbítő számla áfája Kérdés

Kisadózó egyéni vállalkozó helyesbíti a számláját. Az eredeti, készpénzes számla kiállításának dátuma: 2015. 12. 28. (alanyi adómentesként). A helyesbítő számla teljesítési dátuma szintén 2015. 12. 28., de a kiállításának kelte 2016. 09. 22., a fizetés módja átutalás és a számla már áfás értékhatártúllépés miatt, és így a számla az eredeti számlára vonatkozó áfa összegével helyesbít. Kérdésem: melyik negyedéves időszaki áfabevallásban kell szerepeltetni a tételt? a.) A 2016. I. negyedévi bevallásban, miután a számla és helyesbítő számla együttes kezelésénél a helyesbítő számla átutalásos volta miatt az összeg nem érkezett be az eredeti teljesítést követő 45. napig. b.) A 2015. IV. negyedévi bevallásban kell szerepeltetni, miután az adóalap készpénzes számlaként 2015. decemberében megfizetésre került. Igy az eredeti adóalap áfát is tartalmazó összegként értelmezhető.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Céges rendezvény – munkaidő

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink