99 találat a(z) helyesbítő számla cimkére

Az áfatörvény bosszúja: éveken át aggódhat miatta Cikk

Bár július 1-jén életbe léptek az időszakonkénti elszámolás, fizetés új szabályai a könyvviteli, könyvvizsgálati, adótanácsadási szolgáltatást nyújtók körében, s jövőre a többi adózó is áttér az új előírásokra, mégis lehetnek olyanok, akik számára a régi regulák még jó ideig emlékezetesek maradhatnak.

Előlegszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-nél előlegszámlákat állítanak ki a szolgáltatáshoz (mezőgazdasági), majd a munkák végén elszámolnak az előlegekkel. A mostani elszámoláskor úgy alakult, hogy több előleg lett nyújtva, ezért ezeket helyesbíteni kellett. Van, ami nem is teljesült, így több is sztornózva lett, illetve helyesbítő számlával lett javítva. Ezek jelenleg nincsenek visszautalva. Lehetséges-e, hogy az előlegszámlák helyesbítéseit kompenzálással rendezzék, vagy a következő elszámoláskor beszámítsák? Tehát nem probléma-e, hogy nincs konkrétan visszautalva a bankszámlára, mert az előlegnek az a lényege, hogy akkor van kiállítva, amikor utalva is van. Előre is köszönöm a válaszukat. Kisfaludyné

Ingatlanértékesítés áfakötelezettsége Kérdés

Kedves Kollégák! Kérem segítségüket az alábbi eset áfa- és számviteli törvény szerinti megítéléséhez. Egy cég saját építésű lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik. A kft. minden esetben új ingatlanként, a használatbavételi engedély jogerőre emelkedésétől számított két éven belül értékesítette ingatlanjait. A társaság 2015. január 1-jétől választotta az áfát ingatlanértékesítési tevékenységére az általános szabályok helyett. A szerződés tartalmazza továbbá, hogy milyen határidővel adja birtokba az eladó az ingatlant, illetve, hogy a birtokbaadás feltétele a vételár teljes kiegyenlítése. 2014. évben azonban a cég áfa felszámításával értékesített egy ingatlant, amely már nem minősült újnak. Helyesen jár-e el a cég, ha az áfa önellenőrzése során – helyesbítő számlát bocsát ki, melyben a már nem új ingatlan értékesítését mentesként tünteti fel, – a helyesbítő számla kibocsátásának, illetve a vevő részére történő átadásának bevallási időszakában szerepelteti a keletkező áfatöbbletet, tehát nem az eredeti bevallási időszakot helyesbíti, – 2014. évben elszámolt levonható áfáját arányosítással megosztja az áfatörvény 123. §, illetve az 5. számú melléklete alapján? Segítségüket előre is köszönöm.

Őstermelő számlázás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Bio gazdálkodást folytató őstermelő hagymamagot értékesített, és számlázott magyarországi partnere felé (értékesítési szerződést nem kötöttek), aki azt továbbértékesítette svájci üzletfelének. A svájci laboratóriumi vizsgálatoknak a hagymamag minősége nem felelt meg, ezért azt visszaszállították a magyar kiszállítónak. Idehaza bizonyos kezelések elvégzését követően újból megkísérlik az értékesítést. Kérdésem, hogy a termelőnek már most, a szállítmány visszaérkezésekor ki kell állítania a teljes összegről a helyesbítő számlát a hazai partnere felé, vagy meg kell várnia, az elvégzett csírátlanítást követő remélhetőleg eredményes értékesítést, és csak a súly és az esetleges értékesítési egységár változása miatt állít majd ki helyesbítő számlát?(A termelő a minőségi okokból eredő minden hátrányt hajlandó viselni, beleértve az üzlet teljes meghiúsulását is.) Az értékesítésre, és annak számlázására 2014 októberében került sor. Pénzügyi teljesítés hiányában a gazdálkodó bevételei között ez a tétel nem szerepel. Az értékesítést terhelő közel kétmilló-ötszázezer forint áfát azonban befizette. Válaszukat előre is köszönöm.

Sconto kezelése Kérdés

Egy cég szerződésben kikötötte, hogy határidő előtti pénzügyi teljesítés esetén engedményt ad a vevőjének. Több ízben előfordult már az évek alatt, hogy a sconto összegéről áfás jóváiró számlát állitottak ki azzal a megjegyzéssel, hogy pénzügyi teljesitést nem igényel. Álláspontom szerint a fizetéshez kapcsolódó engedmény nem érinti a nettó árbevételt és az áfát, az egyéb ráforditás a számla kiállitójánál, a vevőnél pedig egyéb bevétel. Tudtommal csak a mennyiségi vagy a minőségi árubeszerzés vagy szolgáltatásnyujtáshoz kapcsolódóan állitható ki helyesbítő áfás számla. Ez pedig nem a teljesitéshez kapcsolódó gazdasági esemény. Kérem szives állásfoglalását, egy több éve tartó állandó problémát szeretnék lezárni.

Áram felülvizsgálat utáni helyesbítő számlák könyvelése Kérdés

Kedves Adózóna! Egy kft. igénybe vett egy áram-felülvizsgálati szolgáltatást, melynek keretében megállapították, hogy az áramszolgáltató magasabb díjakat számolt föl az indokoltnál, ezért a szolgáltató 2012. január hó elszámolási időszaktól kezdődően egészen 2014. április hó elszámolási időszakkal bezárólag minden egyes hónapra kiállított egy-egy helyesbítő számlát, a számlák kelte 2014. 05. 12. A kérdésem ezzel az eseménnyel kapcsolatban az, hogy a helyesbítések okozta áramköltség-csökkenést számvitelileg melyik üzleti év(ek)hez kell hozzárendelni. Ha az összemérés elvéből indulok ki, akkor az alapszámlákhoz hasonlóan, ezeknél a számláknál is az elszámolási időszak határozza meg azt, hogy mely üzleti évet érinti az adott költség. Tehát, ez alapján, a helyesbítő számlák érintik a teljes 2012-es, 2013-as és részben a 2014-es üzleti évet (ügyfelemnél az üzleti év a naptári évvel egyező, a mérlegkészítés időpontja 03. 31.). A 2014-es üzleti évet érintő számlákkal nincs is gond, hiszen az még nem lezárt. Viszont a 2012-es és a 2013-as már lezárt, ami azt jelenti, hogy számviteli javítás keretében kell 2014-ben lekönyvelni a 2012-t, 2013-t érintő számlákat is (ennek részleteit ismerem), majd az adóalap növekedés miatt önrevízióznom kell a 2012, 2013 évekhez tartozó társasági adó és helyi iparűzési adó (hiszen az áram költség anyagköltség) bevallásokat, valamint a hiba jelentős volta miatt a 2014-es évről készített beszámoló 3 oszlopos lesz. Jól gondolom-e a fentieket?

Helyesbítő számla – áfateljesítés időpontja és árfolyam Kérdés

Korábban beérkezett számlát a partnercég részére visszaküldtünk, mert olyan tételt is számlázott, ami nem a társaságunkat terheli. Partnercég a számlát pár hónap múlva visszaküldte, és egy helyesbítő (jóváíró) számlát állított ki mellé – ami a számlán belüli rossz tételt úgymond sztornózza, csak arra vonatkozik, csak arról szól. Az eredeti és a helyesbítő számla együtt értelmezendő, mindkettő le lesz könyvelve. Időszaki elszámolásról van szó, a teljesítés időpontja a számla esedékessége. Mi ilyen esetben a teljesítés időpontja? Az eredeti számláé, ami korábbi időpontra esik, és így önrevízióznunk kell (mivel a visszaküldés miatt abban a hónapban nem került be a bevallásba)? Vagy a helyesbítő számláé, mert azzal együtt könyveljük? Külföldi számláról lévén szó, milyen árfolyamot kell helyesen használni az átváltásra? (A számlakiállítás dátuma határozza meg az árfolyamszámításnál használt időpontot.) Az eredeti számla kiállításának a dátumát? Vagy mindkét – tehát az eredeti és a helyesbítő – esetében is a sajátjukat?

AFA utólagos számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó júliusban túllépi az 5M Ft-t, de továbbra is AFA nélkül számlázott. A módosító számla helyes -e az alábbi példa szerint:eredeti adat -100 új adat +100AFA + 27számla végösszege +27Köszönettel

Stornó vagy helyesbítő számla: mikor, melyiket? Cikk

Mi a különbség a stornó és a helyesbítő számla között? Kell-e a BKV jegyautomatának számlát adnia? Mit tehet a cég, ha 3 évvel ezelőtt rosszul számlát állított ki? Olvasói kérdésekre a Deloitte szakértője válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink