35 találat a(z) használt cikk cimkére
Használtcikk áfa (globális) és kapott előleg Kérdés
Ügyfelünk használt cikk áfával érintett tevékenységet folytat. A NAV tájékoztatása szerint a viszonteladó tevékenységére a törvény rendelkezéseit a rájuk vonatkozó fejezetekben megfogalmazott eltérésekkel kell alkalmazni. Azonban a rájuk vonatkozó jogszabályrészek nem foglalkoznak az előleg intézményével, így a főszabály érvényes, vagyis az előleg jóváírásakor az áfát meg kell állapítani. A NAV kifejti még levelében, hogy a globális nyilvántartáson alapuló módszer alkalmazása esetén az adott adómegállapítási időszak összesített értékesítési ár összegében veendő figyelembe az előleg is. A számítás menetét és adójogi hatásait értjük, azonban a számviteli elszámolásukat tekintve kérünk tanácsot: az előleg kifizetésre kerül, az előlegszámla kiállításra kerül kerül, példánkban legyen az összege: 100 T 311 K 453 100 T 38 K 311 100 A kapott 100 összegű előleg az adómegállapítási időszak áfa elszámolásakor beszámító tétel. A havi szinten (globális módszeren alapuló) elszámolás alapján a fizetendő áfa legyen például 911 esetében 2000, 453 esetében 20 Ekkor az időszak végén elszámolásra kerülő adó könyvelése (feladása) az alábbiak szerint alakul(na): T 911 K 467 2000 T 453 K 467 20 A fenti könyvelés mellett a 453 egyenlege 80-ra csökken, vagyis ebben az esetben a végszámla kiállításakor az előleg beszámítás tétele már csak T 453 K 311 80 lehet? Számszakilag így helyes lenne, azonban akkor hogyan kell a végszámlát könyvelni? Milyen összeggel? Válaszukat köszönöm! Novitax Kft.
Használtcikk-kereskedelem, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy műszaki cikkeket forgalmazó kereskedelmi cég azzal bővítené tevékenységét, hogy magánszemélytől vagy más cégektől (áfásak) megvásárolt használt cikkeket is forgalmazna. Mit kell ahhoz tennie (külön be kell-e jelentenie), hogy az értékesített használt cikkeket is áfásan számlázhassa (ne kelljen a különbözeti áfa szerint adózni). A tevékenységek közé már felvette az új mellé a használtcikk-kereskedelmi tevékenységet is. Válaszát előre is köszönöm!
Használt műszaki berendezések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem állásfoglalását: Egy Magyarországon működő cég most kezdi a tevékenységét, mely során Németországból vásárol új, de esztétikai hibás berendezéseket, például mikrosütő, hűtő-, mosógép, gáztűzhely. A német cég közösségi adószámmal rendelkezik és számláz. A számlán szerepel, hogy használt cikkekről van szó. A cég vásárol egy kamionnyi berendezést, és akad majd köztük biztosan olyan gép is, amely nem működik, és le kell selejtezni. A 4779 Teáor számú használt cikk bolti kiskereskedelme szerepel a cég tevékenységei között. Magyarországon fogja továbbértékesíteni a berendezéseket. Kérdésünk, hogy ez esetben az áfa számlázása hogyan működik? Környezetvédelmi termékdíj fizetésére kötelezett-e? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T. Mária
Esztétikai hibás berendezések értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem állásfoglalását: Egy Magyarországon működő cég mos kezdi tevékenységét, mely során Németországból vásárol új, de esztétikai hibás berendezéseket például mikro, hűtő, mosógép, gáztűzhely. A német cég a magyar közösségi adószámmal számláz. A cég vásárol egy kamionnyi berendezést, és akad majd közte biztos olyan gép is, ami nem működik és le kell majd selejtezni. A 4779 Teáor számú használt cikk bolti kiskereskedelme szerepel tevékenységben. Magyarországon fogja tovább értékesíteni a berendezéseket. Kérdésünk, hogy ez esetben az áfa számlázása hogyan működik? Környezetvédelmi termékdíj fizetésére kötelezett-e? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T.Mária
Használtcikk-kereskedelem II. Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2018_4_4_Hasznaltcikk_kereskelem_srs Tisztel Szakértő! A fenti linkben szereplő kérdésemre a napokban kaptam választ, de elbizonytalanodtam, mivel ugyanazon kérdésre egy másik kérdésfeltevő más választ kapott. http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_23_Kulonbozeti_afa_alapja_arres_a_ku_lkg Kérem, pontosítsák, hogy a beszerzési árba áfa szempontjából mi tartozik bele, mivel két ellentétes válasz szerepel az oldalon. Köszönettel.
Árrés szerinti áfa műalkotások esetében Kérdés
A társaság tárgyi eszközei között több műalkotás is szerepel, amelyekből néhányat értékesíteni kíván. (A műalkotások egyedi értéke meghaladja az 50 ezer forintot.) Alkalmazhatja-e, illetve alkalmaznia kell-e az áfatörvény XVI. fejezet 2. alfejezete szerinti különbözeti adózást? Mitől függ, hogy a társaság viszonteladónak minősül-e? Be kell jelentenie az adóhatóságnak az árrés szerinti adózási szándékát, és ha igen, mikor? A társaság tevékenységi körében pillanatnyilag nem szerepel a használt cikk kereskedelme.
Használtcikk-vásárlás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre tekintettel kérném szíves állásfoglalásukat. Belföldi gazdasági társaság használtnemesfém-kereskedelemmel foglalkozik. Aranyat, ékszert vásárolnak külföldi (EU-n belüli) magánszemélyektől. A kérdésem az lenne, hogy a gazdasági társaságot terheli-e bármilyen adólevonási kötelezettség a magánszemélyeknek juttatott összegből? Segítségüket előre is köszönöm!
Használt cikkek behozatala és értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy újonnan alakult kft. Németországból hoz be használt bútorokat. A kft. különbözeti áfára van bejelentkezve, mivel a behozott bútorok használtak, nem újonnan vannak értékesítve, ezt a felvilágosítást kaptuk. A kérdésem, hogy a német számlán kell-e valamilyen szövegrésznek szerepelni, ami a különbözeti áfára utal? Én nem láttam ilyet rajta, ezért kérdéses számomra hogy használt-e a bútor vagy mi van, ha csak árcsökkentett vagy leárazott vagy sérült? Ebben az esetben nem használtnak minősül gondolom. Ezért fontos lenne, hogy nekünk a számlán mit kell vizsgálnunk, kell-e valami nyilatkozatot kérnünk még a számla mellé. Az itthoni értékesítésnél a különbözeti áfát használjuk, de ha nem minősül használtnak, akkor az áfa nagy eltérést jelent. A másik kérdés, hogy ha használt cikkről beszélünk, akkor a közösségi áfabevallást ezekről nem kell adni, mivel az értékesítése különbözeti áfás lesz? Tehát akkor egyik félnek sem kell közösségi áfa bevallást beadni? Szerepelnie kell a beszerzésnek valamelyik sorban az áfa bevallásban? Várom válaszukat.
Használtcikk-kereskedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016.11.11-én ugyanezen címmel kérdést tettem fel, melyre köszönöm gyors válaszát. Lenne további kérdésem ezzel, valamint a válasszal kapcsolatban. Átolvastam az áfatörvény alanyi adómentességre vonatkozó paragrafusát, és nem találtam ott, hogy kizárná a használtcikk kereskedésre az alanyi mentességet. Felhívtam a NAV telefonos ügyfélközpontot is, és ott is azt a választ kaptam, hogy lehet alanyi mentes, akkor nem kell az árrés után áfát fizetnie. Elnézést, de most már teljesen összezavarodtam. Kérném megint ennek megmagyarázást esetleg áfatörvény hivatkozásával. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hajduné Judit
Használtcikk-kereskedelem Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni, mert teljesen belezavarodtam a használtcikk-kereskedelem adózásába. Olvastam itt több kérdést, melyekre válaszoltak, de nem minden világos. Van egy egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentességet választott. Használtcikk-kereskedelemmel foglalkozik. Magánszemélyektől vételi jeggyel vagy adásvételi szerződéssel vásárol fel használt műszaki cikkeket, bútorokat, ruhákat. Ezeket értékesíti a boltjában, online pénztárgépet használ. Az nem világos, hogy ha ő alanyi adómentes, akkor is áfát kellene fizetnie az árrés után, mert az áfatörvény ezt írja elő a használt cikkekre? De ő nem áfás adószámú. Elnézést az értetlenkedésért, de szeretném megérteni ennek helyes adózását. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Hajduné Judit
Használt cikk áfabevallás Kérdés
Franciaországból beszerzett bontottgépjármű-alkatrészek értékesítésével foglalkozik a vállalkozás. A francia törvények szerint a beérkező számlán 10 százalékos áfa van felszámolva, és a számlán fel van tüntetve, hogy használt, és, hogy az áfa benne van az árban és nem igényelhető vissza. Mivel EU-s beszerzés, ezt hogy kell jól jelentem az áfabevallásban és az A60-asban? A számlák többségén rajta van az EU-s adószám, ezeket – mint árubeszerzést – jelentjük, és értékesítéskor megfizetjük a 27 százalékos áfát. Vagy mivel, hogy használt cikkről van szó, csak különbözeti áfát kell felszámolni? De akkor nem jelenthetem árubeszerzésként, és nem számíthatom fel és vonhatom le az áfát. De vannak, akiknek nincs EU-s adószámuk és használtcikk-kereskedők, és ugyanúgy benne van az árban a 10 százalékos áfa. Az ezektől beszerzett árut hol kell jelentem? Az ilyen termék – mint viszonteladótól beszerzett – árrésadózással kerül értékesítésre. Megfelelő így? (De sajnos többnyire 27 százalékos áfával is került kiszámlázásra, mert nehezen követhető a beszerzés.) Általános szabályok szerint van bejelentkezve az áfakörben. Viszonteladóként mindenképpen be kell jelentkeznie, ha a különbözeti adózással számol el? Ha a fentiek szerint beszerzett terméket továbbértékesítjük EU-s tagállamba, akkor megállapítom az árrésre eső áfát, és az áfabevallás 9. sorába beállítom. De, ha a 02. sorba is beállítom, mint EU-s értékesítést, és a A60-asba is, akkor az áfabevallásban az árbevétel duplán jelentkezik.
Katás egyéni vállalkozó használtcikk-kiskereskedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kata adózást választott. Bevétele használtcikk-kereskedelemből származik. Kérdésem, hogy ha a vevő számlát kér, a számlát az eladási árral kell kitölteni, mert annyit fizetett ki a vevő, de a tényleges bevétele csak a számlaösszeg 20 százaléka, a pénztárgépben hogyan kell beütni? Illetve hogyan igazolom, milyen nyilvántartással? Hogy jó a pénztárgép beütés? Köszönöm a segítséget, tisztelettel.
Vételi jegy Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy informatikai cég, amely javítással foglalkozik, felvásárolja az ügyfelektől a használt gépeket, alkatrészeket. Kérdésem, hogy ehhez elegendő-e a vételi jegy, vagy adásvételi szerződés kell hozzá? Esetleg mindkettő? Köszönöm.
Használt cikk EU-ból áfája Kérdés
A "Bajba kerülhetnek a használtcikk-kereskedők, ha erre nem figyelnek" Bartha Katalin (okleveles adószakértő) válasza alapján közzétett 2015. 12. 16-ai cikkel kapcsolatban kérnék pontosítást. Ha az EU-ból szerzek be használt gépkocsit olyan külföldi vállalkozótól, aki nem különbözeti adós, hanem egyenes adózó, és én itthon különbözeti adózás alá tartozó értékesítő vagyok, akkor: – az EU-s beszerzésre megfizetem az áfát, de az nem lesz levonható? – vagy?... Hogy kell elszámolni az áfát ebben az esetben? Köszönöm.
Értékesítés áfája Kérdés
Egy használt cikkeket értékesítő egyéni vállalkozó átlépte a 6 millió forintos értékhatárt, bejelentkezett áfakörbe az általános szabályok szerint. A használt cikkeket külföldről szerzi be nettó módon, Magyarországon értékesíti 27 százalékos áfával. Ezt törvénynek megfelelően tesszük? Válaszukat előre is köszönjük.