34 találat a(z) házaspár cimkére

Ingatlanértékesítés 2019 Kérdés

Tisztelt Szakértők! A következő adózási kérdésben kérem szíves tájékoztatásukat. Egy házaspár férj tagja 2015-ben vásárolt egy családi házat 17 millió forintért. 2016-ban ennek az ingatlannak az 1/2 tulajdoni hányadát feleségének ajándékozta. Az ingatlannal kapcsolatos értéknövelő beruházások 4 millió forint. Ezt az ingatlant a házaspár 2019-ben értékesíti 47 millió forintért. Hogy alakul az ingatlanértékesítésből származó jövedelem a házaspár tagjainál, illetve hogyan adózik ez a jövedelem?

Kiva-kizárás kapcsolt vállalkozás miatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kisvállalati adó választásához kapcsolódóan, a Tao-törvényben szabályozott kapcsolt vállalkozás fogalmának értelmezésével kapcsolatban az alábbi kérdésekkel fordulok Önökhöz: Adott egy házaspár, amelynek férfi tagja egy kft. (mikrovállalkozás) tulajdonosa az édesanyjával együtt 50-50 százalékban. A vállalkozás (1. vállalkozás) a kiva hatálya alá tartozik . A házaspár egy közös kft.-t kíván létrehozni 50-50 százalék tulajdoni arányban. A cégre (2. vállalkozás) szintén kiva szerinti adózást szeretnének választani. Választható-e a kiva szerinti adózás a 2. vállalkozásban (és kiesik-e az 1. vállalkozás a kiva hatálya alól), amennyiben a házaspár női tagjának szülei egy olyan középvállalkozásban (3. vállalkozás) rendelkeznek 50-50 százalék tulajdonrésszel, amelyek a mutatószámok alapján a kiva választásának értékhatárát meghaladják? Az 1. és a 2. vállalkozás nem állna szerződéses kapcsolatban a 3. vállalkozással. Ha a közeli hozzátartozók tulajdonjogát összeszámítjuk a vállalkozásokon belül, akkor a férfi tulajdonrésze az 1. vállalkozásban 100%, a 2. vállalkozásban 100%, harmadik vállalkozásban nincs tulajdonrésze. A Feleségnek az 1. vállalkozásban nincs tulajdonrésze, a 2. vállalkozásban 100%, a harmadik vállalkozásban szintén nincs tulajdonrésze. Kizárja-e az említett tulajdonviszony a kiva választását? Két cég a valóságban teljesen független viszonya kizárhatja-e a kedvező adó választásának lehetőségét? Köszönöm

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Házaspár ingatlant ad bérbe magánszemélynek. Az ingatlan a gyermekük tulajdonában van, a férj-feleség pedig haszonélvezők. A bérleti szerződésben a férj és a feleség is fel van tüntetve bérbeadóként. Ebben az esetben a bevételt 50-50 százalékban mindkettőjüknek külön külön kell bevallani vagy a szerződéstől eltérően választhatnak, hogy csak az egyikük vallja be jövedelemként? Ha igen, akkor kell-e erről valamilyen megállapodás kettőjük között írásban vagy elég a szóbeli is stb? A bérleti díjat a bérbevevő magánszemély utalással fizeti. Mivel magánszemély magánszemélynek ad bérbe (adószám nélkül) így a számviteli bizonylat helyett elegendő a bankkivonat? Ha kell esetleg számviteli bizonylat, akkor azt mikor kellene kiállítani, amikor az összeg bejött a bérbeadó számlájára? Előre is köszönöm.

Babaváró hitel, autóvásárlás támogatása: megjelentek a kormányrendeletek Cikk

Több családvédelmi intézkedéssel kapcsolatban, így a korábban már beharangozott babavárást és a nagycsaládosok autóvásárlásának támogatását célzó kormányrendelet is megjelent a 2019/39. számú Magyar Közlönyben.

18szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1853 bevallás A-lap 26. sorában milyen összeget kell szerepeltetni, ha a házasok élnek a közös megosztás jogával; a bruttó bérük összegét kell megosztani?

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Egy kft. tulajdonosai férj és feleség 50-50%-ban. Mindketten ügyvezetőként szerepelnek a társasági szerződésben, személyesen a férj vesz részt a kft. irányításában, a feleségnek van egyéni vállalkozása, melyben dolgozik. Az a kérdésem, hogy ha a feleség vásárolna a kft.-től tárgyi eszközt, ez kapcsolt vállalkozási ügyletként szerepelne-e? Válaszukat előre is köszönöm.

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy pár, egy helyen dolgoznak (egy műszakban), és a férj autóval jár, megállapodás született, kapja is a gépkocsi-költségtérítést. A párja is rendelkezik saját gépjárművel, a kérdés, hogy kaphat-e ő is gépkocsi-költségtérítést annak ellenére, hogy azonos a lakcímük és egy helyen dolgoznak? Van esetleg törvényi szabályozás? (Ha mindkét dolgozónak van jogosítványa, forgalmi engedélye, külön kocsira megállapodás.) Ha egy kocsival mennének, akkor hogyan tudnának igénybe venni költségtérítést?

Kapcsolt vállalkozás alapítvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! X Kft.-ben 50-50 százalékban tulajdonos házaspár, a kft. ügyvezetője egy személyben a férj, a feleség egy közhasznú alapítvány alapítója és egyben a kuratórium elnöke is. Esetükben megvalósul-e a kapcsolt vállalkozás és ha egymással gazdasági kapcsolatba lépnek be kell-e jelenteni a NAV felé? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Ildikó

Szálláshely-szolgáltatás: tételes átalányadózás két tulajdonossal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem az alábbi kérdésben. Egy házaspár tulajdonában álló telekre a tulajdonosok egy panziót szeretnének szintén közös tulajdonban építtetni. A panzióban 4 szoba apartmanos (konyha, fürdőszoba, nappali, hálóhelyiséggel) és 8 szoba klasszikus szállodai szoba (egy szoba ággyal és fürdő) lenne, ebből 8 szobát kiadásra használnának, és 4 szobát saját használatra tartanának fenn. A panzió egy épület lenne. Kérdésem, hogy ha a tulajdonosok 50-50% tulajdonban építenék ezt a panziót, akkor választhatják-e mind a ketten a tételes átalányadózást az Szja tv. 57/A § alapján, és bevételeiket megoszthatják-e úgy, hogy az építés során megállapodnak arról, melyik szoba kinek a tulajdonát képezni (például mindenki 2-2 apartmant és 4-4 szállodai szobát birtokol), és ebből 2-2 szobával rendelkezik privát célra, 4-4 szobával kiadás céljából? Problémát okoz-e az adózási mód választásában, ha a konyhát a 8 klasszikus szállodai szoba lakói nem használhatják és étkeztetést nem biztosítanának a panzióban? Helyesen gondoljuk, hogy ebben az esetben mindkét félnek külön van 8-8 millió Ft. áfamentes árbevételi keretük, ha mindketten áfamentes kiadást választanak? Köszönettel

Magánszemély ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíjas házaspár 50-50%-ban birtokol egy ingatlant. Az ingatlant bérbe adják. Jelenleg csak az egyik tulajdonosnak van magánszemélyként adószáma. A kérdésem, hogy számlázhatja-e egyedül ő a bérleti díjat? Illetve, hogy milyen adófizetési kötelezettsége van a bérbeadás után (szja, eho stb.)? Köszönöm.

Egyéni vállalkozás özvegyi jogon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár mindkét tagja egyéni vállalkozó. A feleség katás, alanyi mentes fodrász és egyéb szálláshely-üzemeltető. A férj éttermet üzemeltető, általános szabályok szerint adózó áfa-alany. A férj halála esetén házastársa özvegyi jogon tudja-e folytatni férje tevékenységét? A feleség év közben bejelentkezhet áfa-alanynak? Köszönöm válaszát: CSCS

Nem saját tulajdonú ingatlan hasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy házaspár mindkét tagjának van egy-egy külön tulajdonú háza, melyeket magánszemélyként, külön adószámmal falusi szálláshelyként hasznosítanak. A jövőben egyikük szeretné katás egyéni vállalkozóként működtetni mindkét házat egyéb szálláshelyként. Milyen feltételekkel, illetve kötelezettségekkel engedheti át egyik fél ingyenes használatba a saját tulajdonát? Köszönöm válaszát CSCS

Családi kedvezmény közös érvényesítése eltérő lakcím esetén Kérdés

Egy házaspár 10 éve házas, van két közös gyerekük, a férj lakásában laknak, de a feleség ugyanabban a kerületben, viszont a szülei lakcímére van még mindig bejelentve. Életvitelszerűen és ténylegesen együtt élnek. A gyerekek után mindketten, illetve megosztva érvényesíthetik-e a családi kedvezményt? Várom szíves válaszukat.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő, hogy kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a következő eset: "A" Kft.-ben egy testvérpár 50-50 százalékban tulajdonos, és egyikük az ügyvezető is. Szüleiknek van egy bt.-jük, 50-50 százalékos (édesapa-édesanya) tulajdoni arányban, az édesapa az ügyvezető. A bt. a kft.-től bérel irodahelyiséget. Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Bánka József

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

A kft.-tulajdonos 100 százalékos tulajdonjoggal rendelkezik (egyszemélyes a kft.). Ez a kft.-tulajdonos egy bt. kültagja, ahol a férje a beltag, mindketten 50-50 százalékos tulajdonjoggal. A férj kölcsönt ad a kft. részére. Létrejön a kapcsolt vállalkozás?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink