150 találat a(z) fióktelep cimkére
Azerbajdzsán tao fióktelep Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy magyarországi vállalkozás azerbajdzsáni fióktelepet tart fenn. Kérdés, hogy kimutathatja-e költségként a fióktelep az azerbajdzsáni nyereséget terhelő adó adóalap meghatározásánál az ott foglakoztatott munkavállaló bérét, ha azt a magyarországi vállalkozás fizeti ki, és a magyarországi 08-as bevallásban kerül bevallásra, így az a magyar vállalkozás könyveiben már egyszer költségként felmerül? Az egyezmény a kettős adóztatás elkerüléséről a két ország között nem rendelkezik a vállalkozási nyereség tekintetében. Levonható-e az azerbajdzsánban megfizetett nyereségadó a magyarországi társasági adóból?
Külföldi részvénytársaság és alvállalkozóinak építkezése Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lengyel részvénytársaság Magyarországon építési munkálatokat fog végezni, lengyel alvállalkozók segítségével. A munkálatokat az rt. magyar cége rendelte meg, a lengyel rt. számlázza a munkálatokat a magyar cégének, a lengyel alvállalkozók számláznak a lengyel rt-nek különböző munkafázisokat. A két ország között van egyezmény. Az egyezmény szerint: 3. Az építési terület, vagy a szerelési vagy berendezési munkálatok csak akkor képeznek telephelyet, ha időtartamuk 12 hónapot meghalad, a munka rövidebb ideig fog tartani, tehát társasági adó alá nem tartozna (szerintem). Kérdésem: elég, ha kiváltom a lengyel rt.-nek és külön-külön az alvállalkozóknak a magyar adószámot, és amíg itt dolgoznak a magyar adószámmal számláznak, vagy kell fióktelepet létesíteni, esetleg kft.-t létrehozni ezekre a munkákra? Ide vonatkozik az 1988. évi XXIV. törvény a külföldiek magyarországi befektetéseiről szerint: 3. § 1 bek.? Az alvállalkozó dolgozói lengyelek, akik hosszú kiküldetésben lennének, a lengyel alvállalkozótól kapnák a fizetésüket. Mi a teendő? Adószámot kell kiváltani vagy fióktelepet létesíteni? A dolgozók lehetnek-e kiküldetésben (kb. 8 hónap), Magyarországon nem kell utánuk semmit fizetni? Az ügy nagyon sürgős, nagyon kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel: Dominika
Pénzügyi szervezet különadója külföldi fióktelep után Kérdés
Tisztelt Adozona.hu! Bankunk Magyarországon bejegyzett zártkörű részvénytársaság, amely a 2006. évi LIX. törvény 4/A § alapján 2017-ben az adóévet megelőző második adóévi (2015. évi) beszámoló adataiból számított módosított mérlegfőösszeg alapján különadó fizetésre kötelezett. Bankunk 2015-ben külföldi fióktelepeket létesített 2 másik EU tagállamban: Ausztriában és a Cseh Köztársaságban. A fióktelepek az éves beszámolónknak, így mérlegünknek is szerves részét képezik. A kérdésünk arra vonatkozik, hogy a külföldi fióktelepek mérlegfőösszegét levonhatjuk-e a módosított mérlegfőösszeg kalkulációjakor. És ha nem, akkor van-e arra lehetőség, hogy az Ausztriában és Cseh Köztársaságban ugyanazon mérlegfőösszegek után megfizetett bankadót valamilyen módon figyelembe vegyük a Magyarországon fizetendő bankadó megállapításakor. Előre is köszönöm a segítségüket.
Osztrák fióktelep Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi adójogi kérdésben szeretném a véleményét, segítségét kérni. Egy magyarországi gazdasági társaság Ausztriában most építtet fel kettő apartmanházat. A házak üzemeltetését egy osztrák cég fogja végezni, ő fogja beszedni az árbevételt a saját nevében, ebből fizet bizonyos költségeket, valamint fedezi a saját díját, a különbséggel pedig évente kétszer elszámol a magyar céggel. A magyar cég állja az ingatlan közüzemi költségeit. Számomra az lenne a logikus, hogy a magyar cég osztrák fióktelepet hoz létre, kint az osztrák telephelyként kapott adószámmal végzi a tevékenységét, és az osztrák szabályok szerint teljesíti adókötelezettségeit, itthon pedig magyar szabályok szerint beépül a fióktelep adata majd a beszámolóba és a tao-bevallásba. Az osztrák könyvelő viszont azt mondja, hogy ezen tevékenység esetében nem szükséges telephelyet létesíteni, elegendő egy osztrák adószámot igényelni. Bennem kétséget ébresztett ez a mondat, és nem szeretném, ha a későbbiekben ebből a magyar cégnek problémája lenne, csakúgy, mint abból, hogy a bevétel miért az üzemeltető nevében és javára kerül beszedésre. Az osztrákoknál nem kell érvényesülnie a bruttó elszámolás elvének? Várom megtisztelő válaszát, tisztelettel Bakó István ügyvezető
Anyavállalat – fióktelep közötti költségek átterhelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy németországi anyavállalat magyarországi fióktelepeként működik filmes területen. Az anyavállalat eszközeit adjuk bérbe magyarországi filmforgatásokra, illetve ritkán terméket is értékesítünk. A fióktelep az anyavállalat készletező programját használja, a könyvelés részben Németországban történik. A bérbeadott eszközök folyamatosan jönnek-mennek az országok között, a keresletnek megfelelően. Év végén az anyavállalat kiszámolja, hogy mennyibe került a bérelt eszközök önköltsége és az egyéb szolgáltatások (pénzügy, logisztika, szállítás, IT-támogatás stb.), és ez bekerül a magyar társaságiadó-számításba, mint adóalap-csökkentő tétel. Könyvelés tehát nem történik. A kérdés, hogy helyesen járunk-e el a fenti módon, és elegendő-e a transzferár-dokumentáció, illetve egy számítási levezetés, hogy az anyavállalat az adott összegben nyújt szolgáltatást a fióktelepnek? Előre is köszönöm a választ.
Fióktelep kapcsolt vállalkozással szembeni évvégi elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországi székhelyű vállalat magyarországi fióktelepénél az évzáráshoz kapcsolódóan az ugyanazon cégcsoporthoz tartozó vállalkozásokkal szembeni követelések, kötelezettségek elszámolását szeretném megtudni (csak az anyavállalat közös). A kérdés, hogy ugyanazzal a vállalkozással szemben meglévő vevőkövetelést és szállító tartozást külön-külön mutatom-e ki év végén a mérlegben avagy a vevőkövetelést a vevőkövetelések között, a szállító tartozást pedig a szállító tartozások között? Avagy egyik felvetés sem helyes, mert ezen tételeket egymással szemben össze kell vezetni és a különbözetet pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, illetve pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni? Előre is köszönöm a választ.
Magyarországi fióktelep bezárása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy romániai cég magyarországi fióktelepet hozott létre 2012-ben. A fióktelep viszont nem érte el a célját, mivel árbevétele nem volt, csak költségei keletkeztek (alapítási költségek, mint illeték, ügyvédi, postaköltség stb.). A romániai cég szeretné megszüntetni a Magyarországi fióktelepét. Tartozásai nincsennek, de évente a veszteségei fedezetére, illetve a bankszámlavezetés költségeire a romániai cég utalt át kölcsönösszegeket. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: 1.) A fióktelep megszüntetését végelszámolással kell elindítani? 2.) Viszont mivel van kölcsöntartozás a romániai anyacég felé, így akkor nem lehet végelszámolást kezdeményezni, hanem az anyacég kezdeményezzen felszámolást? 3.) Van-e valamilyen más megoldás a végelszámoláson és a felszámoláson kívül? Válaszukat előre is köszönöm.
Fióktelep: bejegyzésre köteles-e? Kérdés
Ausztriában bejegyzett ingatlan-vagyonkezelő vásárolt Magyarországon egy major elnevezésű ingatlant, amelyen gazdasági épületek találhatók. Ezeket az épületeket fel kívánja újítani, majd később bérbe adni. A felújítás költségének áfáját vissza kívánja igényelni és a bérbeadást áfássá szeretné tenni. Kérdésem, hogy az ingatlant be kell-e jegyeztetni a cégbíróságon, mint a vagyonkezelő fióktelepe, hogy áfaalannyá váljon a külföldi cég, vagy elég kérni neki egy adószámot? Az egyértelmű, hogy a bérbeadásból származó jövedelme után Magyarországon lesz társasági adóalany.
Külföldi munkavégzés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy német cégnek Magyarországon van fióktelepe. Ez a magyar fióktelep szeretné az egyik munkavállalóját kiküldeni Németországba, az anyacéghez dolgozni, néhány hónapra. A kérdésünk, hogy ilyen esetben kaphatja-e euróban a fizetését, ennek milyen adózása van, és kell-e neki a fizetésén felül napidíjat is fizetnie? Köszönettel.
Külföldi székhelyű társaság magyarországi fióktelepe beszámoló közzététele Kérdés
Tisztelt Szakértő! A számviteli törvény 154/A §-a alapján a fióktelep a külföldi székhelyű vállalkozás beszámolóját köteles letétbe helyezni és közzétenni. Segítségét kérném külföldi székhelyű vállalkozás beszámolóját milyen módon, illetve milyen nyomtatványon tudja a magyarországi fióktelep közzétenni. Segítségét előre is köszönöm.
Magyar székhellyel rendelkező külfödi fiókteleppel. Kérdés
Tisztelettel a következő kérdésre keresem a választ. Egy kft. magyar székhellyel és németországi fiókteleppel rendelkezik. Az alkalmazottak magyarországi bejelentéssel szerepelnek és kiküldetésben dolgoznak. De a tulajdonos úgy döntött, hogy a fióktelepre átjelenti a munkavállalókat. Ebben az esetben a magyar bérszámfejtésben ki kell jelenteni a munkavállalókat, vagy továbbra is rendszerben kell tartani őket? Úgy gondolom, egy munkavállaló egyszerre csak egy közösségi országban lehet biztosítási jogviszonyban, de nem tudom, milyen szabály vonatkozik erre a speciális esetre. Válaszát előre köszönöm Üdvözlettel Barna Gábor
Külföldi fióktelep Kérdés
A gazdasági társaságnak külföldön fióktelepe létesült. Hogyan kell ezen fióktelep teljesítményeit a magyar beszámolóban megjeleníteni? Milyen számviteli és adózási szabályokkal kell dolgozni, ha Németországban létesült a társaság fióktelepe? (A társaság áfaalany, és a társasági adó hatálya alá tartozik.) Válaszukat köszönöm.
Haladék az IFRS alkalmazására, új szabályok fióktelepeknek Cikk
Kissé átszabta az IFRS-ekre vonatkozó előírásokat a kedden elfogadott adócsomag és módosultak a fióktelepek szabályai is. Néhány regula már az idén hatályba lép.
Magyarországi fióktelep Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy szlovák cég és magyarországi fióktelepének egymás közti árumozgatásával kapcsolatban szeretnék állásfoglalást kérni. A szlovák cég élelmiszer-nagykereskedelemmel foglalkozik, Olaszországból importál termékeket, amit a szlovák telephelyen tárol, onnan magyarországi fióktelepére szállít, és a magyar ügyfeleit innen szolgálja ki. 1. Kell-e számlát kiállítania a szlovák cégnek a magyarországi fióktelep részére, vagy elég szállítólevéllel, fuvarokmánnyal (CMR) alátámasztani? 2. Elszámolható-e az áru (ELÁBÉ) a magyarországi fióktelep könyvelésében? Előre is köszönöm válaszukat.
Fióktelepnek kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Romániai cég magyarországi fióktelepe két éve veszteséges. 2014-ben a külföldi vállalkozás 100 ezer forint kölcsönt nyújtott a működés finanszírozására, 2015-ben újabb 50 ezer forint kölcsön nyújtására került sor. Kamat nincs kikötve a szerződésben. Kérdéseink: 1. A külföldi vállalkozás által a működéshez nyújtott kölcsön a magyarországi fióktelep részére tagi kölcsönnek minősül-e? 2. A kölcsön 2015. évi növekményének 50 százalékával (25 ezer forint) kell-e növelni a társasági adóalapot 2015-ben? 3. Mivel a kölcsönt a külföldi vállalkozás a magyarországi fióktelepnek kamatmentesen nyújtotta, így a fióktelepnek kell-e valamilyen társaságiadóalap-növelő tételként ezt figyelembe vennie (mivel kapcsolt vállalkozásról van szó)? Válaszukat előre is köszönöm.