15 találat a(z) földhasználati jog cimkére

Földhasználati jog határozatlan időre Kérdés

Földhasználati jog bekerülési értéke Kérdés

Alaptörvény-ellenesnek minősített az Ab egy termőföldvásárlási ügyben hozott ítéletet Cikk

Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a Győri Törvényszék 2. Pf. 20.430/2020/10. számú ítéletét – írja az alkotmanybirosag.hu.

Földhasználati jog számviteli, adójogi kezelése Kérdés

Földhasználati jog cég esetében Kérdés

Családi gazdaságok, osztatlan közös tulajdon megszüntetése, földhasználati jog rendezése: itt az agrártárca számvetése Cikk

Mozgalmas évet zárt az Agrárminisztérium a jogalkotás területén, 10 törvényt, 30 kormányrendeletet, 64 miniszteri rendeletet készített elő, illetve hozott meg 2020-ban, miközben 171 kormányhatározat született – vet számot a tárca közleményében, amelyben néhány, a gazdák számára is fontos rendelkezést részletez.

Napelemes kiserőmű elszámolása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Áfakörös egyéni vállalkozó külterületi, művelés alól kivont szántó megjelölésű, ingatlanán ráépítési jogot is magában foglaló földhasználati jogot alapít egy gazdasági társasággal (Ráépítő) 25 évre. A földtulajdonos bérbeadó és Ráépítő a földhasználati jog ellenértékét 25 millió Ft + áfa díjban állapítja meg, amely összeget Ráépítő 25 évi egyenlő részletben köteles a földtulajdonos bérbeadó részére megfizetni. Ráépítő a szerződéssel jogosulttá válik az ingatlanon a ráépítő tulajdonát képező felépítményeknek az ingatlanon történő elhelyezésére, a használat tárgyát képező földrészlet birtoklására, használatára, hasznai szedésére, valamint viseli a földrészlettel kapcsolatos terheket is a földhasználati jogot alapító szerződés aláírásának napjától. Az ingatlanon napelemes kiserőmű létesül, amely önálló ingatlanként bejegyzésre is kerül az ingatlan-nyilvántartásban a használatbavételi engedélyt követően. A használatra átadott ingatlan tulajdonjogában nem történik változás. Kérdéseim: Földhasználati jog helyes kezelésével kapcsolatban: 1. A földhasználati jog ellenértékét a szerződés aláírásakor egy összegben vagy évenként kell számláznia földtulajdonos bérbeadónak? 2. Bérbeadó hogyan szerepelteti könyvelésében a tartós földhasználati jogot és az abból származó bevételt és kapcsolódó követelését, hogy az mind számviteli és adózási szempontból is megfelelő legyen? 3. Ráépítő szempontjából mi a helyes számviteli kezelése a földhasználati jognak és az ellenértéknek?

Földhasználati jog értékcsökkenése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kötelezettség rendezése fejében termőföldhöz kapcsolódó földhasználati jogot kapott egy társaság, amely termőföldön erdőtelepítést végzett. A földhasználati jog értéke után 4 százalékos értékcsökkenést számolt el a társaság. Megfelelően jártak-e el az előző években, vagy a termőföld speciális jellegéből adódóan a földhasználati jog után nem lehetett volna elszámolni? Köszönettel.

Földhasználati jog bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségüket: egy zrt. 10 éves határozott időre földhasználati jogot biztosít a vele szerződéses kapcsolatban álló kft.-nek, mely kft. tulajdonosa a zrt. területére – a földhasználattal érintett földterületre – épített építmény(ek)nek. A földhasználati jog bejegyzése folyamatban van. A földhasználati jog ellenértékének a pénzügyi rendezése részletekben, negyedévente lesz esedékes, a tárgy negyedévet követő hónap 15. napjáig. A zrt. a földhasználati jogról a számlát a teljesítéskor fogja kiállítani egy összegben a kft.-nek. Kérdésem: A zrt. a földhasználati jog ellenértékét hogyan számolja a bevételei között? El kell-e határolni a bevételt 10 évre, vagy a számla teljesítéskori évi időszakának a bevétele lesz, annak ellenére, hogy a díj 10 évre szól és a díj ellenértékét is 10 év alatt kapja meg? Köszönöm.

Őstermelő és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvánnyal végez tevékenységet férj, feleség és felnőtt fiúk. Gyümölcsös telepítést végzett a férj még 2003-2008 között, akkor még egyedüli őstermelőként. A telepítés költségeinek az áfáját visszaigényelte. Azóta is áfakörbe tartoznak. A férj a földhasználó, ő kapja támogatásokat. A kérdés az lenne, ha a férj (apa) átadná a földhasználat jogát a fiának, de egyébként minden maradna régiben (közös őstermelői igazolvány), az áfa szempontjából szükséges-e valami elszámolás? A másik eset, ha az apa már nem szerepelne az őstermelői igazolványban, és a fia végezné tovább ezen ültetvény művelését, akkor ez milyen módon érintené az áfaelszámolást? Köszönettel!

Földhasználati jog adójogi vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi kérdést illetően. Egy kft. pályázaton keresztül egy megmunkáló szobát épít ki egy másik kft. tulajdonában álló területen, melyet tartósan bérel. A kialakítandó helyiség a bérlő kizárólagos tulajdonában fog állni, így földhasználati jogot kell alapítania a területen. A szerződés értelmében a földhasználati jog 20 évre fog fennállni, azért évente földhasználati díjat kell fizetnie. Az lenne a kérdésem, hogy fenti esetben hogyan adózik az építtető és hogyan a földtulajdonos? Számvitelileg hogyan lehet nyilvántartani ezt az ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogot a két félnél? Segítését tisztelettel köszönöm! Haska Krisztina

Földhasználati jog és ráépítési jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számviteli elszámolással kapcsolatban a következő kérdést szeretném tisztázni. Építőipari kft. apartmanházakat épít értékesítési céllal. A kivitelezéshez szükséges terület nem a kft. tulajdona, ezért földhasználati jogot és ráépítési jogot engedélyező megállapodást kötött a földterület tulajdonosával. A szerződő felek rögzítették, hogy a földhasználati jog a felépítmény fennállásáig megmarad. A két jogért fizetett ellenérték elszámolásával van gondom. Miként tudom költségek között elszámolni a két vagyoni értékű jogot? Értékcsökkenéssel kell elszámolni, vagy esetleg a ráépítési jogért fizetett ellenértéket beszámolhatom a kivitelezés önköltségébe?

Őstermelő jogról lemondásának díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő 2050-ig bérleti, és használati joggal rendelkezik 80 hektár szántóterület felett. A termőföld új tulajdonosa szeretné megváltani ezt a jogot, amiért jogról való lemondás vagy kártalanítás címén több millió forintot fizetne ki a bérleti joggal rendelkező őstermelőnek. Kérdésem, hogyan kell a bevallásban kezelni ezt a kifizetést, milyen adóterhei vannak? Előre is köszönöm válaszuk. Szabó Kinga

Ingatlanhoz tartozó használati jog értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlanértékesítésre áfakötelessé tételt választó adóalany egy építményt (ingatlant) értékesít, és mivel az más tulajdonában lévő telken helyezkedik el, az ingatlanhoz tartozó használati jogát is értékesíti ehhez kapcsolódóan. Az ingatlan-adásvételi szerződésben a földhasználati jog és a felépítmény értéke külön meghatározásra is kerül. Vevője szintén adóalany, így fordítottan adózó számlát állít ki a felépítményről. Kérdésem, hogy az általános forgalmi adóját a használati jognak hogyan kell meghatározni ez esetben? Az azonosan adózik a termékértékesítés (ingatlanértékesítéssel), és a választott adókötelessé tétel miatt fordítottan adózik? Segítségüket tisztelettel köszönöm.

Földhasználati jog Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkormányzat a tulajdonában lévő, majd a társaság térítésmentes használatába adott területen a társaság épületet hozott létre. Ez az épület a társaság tulajdonát képezi. A társaság részére az önkormányzat földhasználati jogot alapít a földterületre vonatkozóan. A földhasználati jog ellenértékét egy összegben (áfás) határozták meg azzal, hogy az ellenértéket 20 év alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetnie az önkormányzat részére. Az első "részletről" szóló számlát a társaság megkapta. Ennek könyvelése kapcsán az alábbi kérdéseim lennének: – A földhasználati jogot, mint ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogot hogyan kell nyilvántartásba venni? A teljes összegen kell aktiválni egyösszegben, vagy a számlázáshoz igazodóan évente, részekben? – Az első kérdéshez kapcsolódóan az értékcsökkenési leírás hogyan alakul? Figyelembe kell-e venni az épület értékcsökkenési leírását, igazítani kell-e egymáshoz? A teljes összeg után indítjuk az értékcsökkenést, vagy az évente leszámlázott összeg után? Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyi iparűzési adó

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink