494 találat a(z) euró cimkére
Jutalék meghatározása euróban Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Egy magyar kft. a következő módon szeretne bért fizetni alkalmazottainak: a forintban meghatározott alapbéren felül jutalékot is szeretne fizetni az alkalmazottak által lebonyolított forgalom alapján. A forgalom euróban keletkezik, így a jutalék is, de forintban szeretnék kifizetni. Van-e erre lehetőség, és ha igen, akkor milyen árfolyamot kell használni? Válaszukat köszönöm.
Külföldi napidíj utalása euróban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozással foglalkozó cégünk a gépjárművezetőket megillető külföldi napidíjat euróban szeretné kifizetni. Milyen előírások alapján van erre lehetőségünk, ha van egyáltalán? (A munkaszerződésben szereplő munkabér és egyéb juttatások HUF-ban kerülnének továbbra is kifizetésre.) Válaszukat előre is köszönöm!
Árfolyamveszteség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, az alábbiban: Magyar kft. szlovák cég felé kiállított egy számlát 2018.08.31-én, összege 110 245 ft, és a vevő kérte hogy a forint összeg mellé az EURO összegét is tüntesse fel (338,3 EURO). A bankba megérkezett összeg 2018.10.26-án 109 186 ft, a különbözet 1059 ft. A különbözet árfolyamvesztesége 876 ft? (A kft. nem választotta az MNB árfolyamát, számvitel politikájában a választott bank árfolyam szerepel.) Köszönöm.
Minden ötödik cseh cég euróban üzletel Cikk
Egyre több csehországi cég egymás között a hazai korona helyett inkább euróban üzletel. A cseh gazdasági kamara felmérése szerint az ilyen cégek aránya már meghaladja az összes cég 20 százalékát – írja az iDnes című cseh hírportál, amely megszerezte a gazdasági kamara országos felmérésének eredményeit.
Előlegszámla forintban vagy devizában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a véleményét kikérni a következőben: Adott szálláshelyszolgáltató HUF-os bankszámlájára beérkezik 58 691 Ft, megjegyzésben látható, hogy ez 180 EUR. Miről kell kiállítania az előlegszámlát a társaságnak, 180 EUR-ról, és ezt MNB árfolyamon átváltani, vagy pedig a beérkezett 58 691 Ft-ról? Válaszát előre is köszönöm!
Matolcsy lehet újra a jegybankelnök – ezt jósolja 2030-ra Cikk
A kormánypárti képviselők egyhangú támogatásával, 10 igen és 5 nem szavazat mellett támogatta az Országgyűlés gazdasági bizottsága mai ülésén Matolcsy György újbóli jelölését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöki posztjára.
Németország sokat profitált az euró bevezetéséből Cikk
Az euróövezet tagállamai közül Németország különösen sok előnyre tett szert az euró bevezetéséből, míg Olaszország és Franciaország volt a nagy vesztes – áll a freiburgi Európai Politikai Centrum (CEP) ma Berlinben közzétett tanulmányában.
Átvezetés devizaszámlára Kérdés
Az alábbiakhoz tisztelettel kérem segítségüket: ügyfelünk az MNB-árfolyamot alkalmazza külföldi pénznem forintra átszámításához. Kérdésem: forintban vezetett bankszámlájáról eurót vezet át a devizabankszámlájára, a bank a saját árfolyamán terheli forintban a bankszámláját. A devizaszámlára való beérkezéskor az MNB árfolyamát kell-e használnunk és ezzel jelentős árfolyamkülönbözet keletkezik az átvezetési számlán? Így kell-e eljárnunk? Segítségüket nagyon szépen köszönöm. Üdvözlettel: Kiss Györgyi
Valuta kezelése pénztárgépes értékesítésnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás trafikot üzemeltet, melynek jellemzői, hogy (1) vannak 0%-os és 27%-os áfakulcs alá tartozó termékértékesítések, (2) a forgalom egy része készpénzben, egy része bankkártyán bonyolódik, és (3) a termékek ellenértékének egy részét forintban, egy részét euróban egyenlítik ki. A vállalkozás minden pénztárnyitáskor rögzíti az általa aznap használt forint/euró elszámoló árfolyamot, amely jellemzően kevesebb, mint az MNB-árfolyam, vagy a választott pénzintézet valutavételi árfolyama. A pénztáros az értékesítési folyamat végén kiválasztja a valutanemet, azaz euróban történő kiegyenlítéskor a forintérték átszámítódik a vállalkozás által alkalmazott árfolyamon. A pénztárgépszalagon látszódik az összes forgalom forintban kifejezve, majd ezt alábontjuk forint készpénzre, euró készpénzre (valutaösszegre és a választott árfolyam), illetve a banki terminálon keresztül megfizetett ellenértékre. A pénztárzárás egy másik részén látszódik az összes forgalom forintban kifejezve, majd ez alábontásra kerül 0%-os és 27%-os kulcs alá tartozó termékértékesítésre. Kérdéseim a következők: 1. Szabályos-e az a könyvelési eljárás, hogy első lépésben az összes ellenérték megjelenik a forintpénztárban, majd a valutában befolyt ellenértéket átvezetem az európénztárba? 2. Alkalmazhat-e a trafik általa választott elszámoló árfolyamot, vagy az értékesítésnél az áfatörvény szerinti MNB-, EKB- vagy devizaeladási árfolyamok valamelyikét kell alkalmazni?
Egyszemélyes kft.-ben munkabérfizetés euróban Kérdés
A kft. bevétele jellemzően euróban van. Mivel továbbra is euróban szeretném tartani, milyen módon lehet a munkabér fizetése euróban?
Egyéni vállalkozó devizás ügylete Kérdés
Egyéni vállalkozónak külföldi vevő fizet jogdíjat termékek értékesítése után. A jogdíjról USD fizetési értesítőt küld az eladásokról, és a lezárt időszak szerint fizetendő összegről. Az ellenérték azonban EUR devizaszámlára érkezik. Kérdésem, hogy a számlát dollárban vagy euróban kell-e kiállítani? Forintra történő átváltásnál melyik pénznem árfolyamát vegyem alapul?
Jövedelem euróban? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiegészítő tevékenységet végző magyarországi társas vállalkozó vehet-e fel jövedelmet euróban kifizetve? Egyszemélyes kft. nyugdijas tulajdonosa állhat-e munkaviszonyban a saját kft.-jében? Köszönöm: Pánti Etelka
Euró elfogadása kereskedelemben, vendéglátásban Cikk
Hogyan kell helyesen eljárni, ha a kereskedő vagy a vendéglátó eurót szeretne elfogadni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Antretter Erzsébet szenior menedzser, a Niveus Consulting Group szakértője válaszolt.
Kiskereskedelmi értékesítés EUR-ban, pénztárgép Kérdés
Egy kft. egyazon kiskereskedelmi üzletében forintért és EUR-ért is értékesíteni szeretné áruit. A cég a termékeken forintban és EUR-ban is feltünteti az árakat. Az EUR-ban megállapított árak figyelembe veszik a keresletet. Azért, hogy a forintban és az EUR-ban is történő eladás egyaránt megfeleljen az online pénztárgépek használatára vonatkozó kötelezettségnek, kerestek az országban olyan pénztárgépet, amely alkalmas az EUR-ban történő kiskereskedelmi értékesítés rögzítésére, vagyis olyat, amely a bevételeket és kiadásokat is EUR-ban rögzíti. Sajnos, ilyen pénztárgépet nem forgalmaznak Magyarországon. Gondolkodtak azon a megoldáson, hogy az EUR-ban lebonyolított forgalomról számlázó szoftveres számlát adnak ki minden vevőnek, és az adatok így jutnak el a NAV-hoz, de ebben az esetben a számlára fel kellene írni a vevő nevét, ami, lévén az EUR-ban vásárlók többsége külföldi vevő, ugyancsak nehézkessé tenné, és esetleg el is lehetetlenítené a kiskereskedelmi eladást. Szeretnénk választ kapni, hogy ebben az esetben mi a helyes megoldás arra, hogy a cég az értékesítéssel kapcsolatos minden jogszabálynak – online pénztárgép használat, áfaalap megállapítása – megfeleljen?
Német számla Kérdés
Tisztelt adószakértő! Egy társaság ügyvezetője eldöntötte, hogy interneten Németországból rendeli meg a hegesztőgépet, amely a magyarországi árnak a fele árából megszerezhető A vételár magyar forinttal lett kifizetve. A németül kiállított számlán fel van tüntetve a magyar forint összege és az átváltott euró is. Az összeg 178 880 forint, az 554,20 euró a számlán feltüntetve 19 százalék áfa 88,49 euró. A kérdésem a számlával kapcsolatban: hogyan számolhatom el, illetve a könyvelés menetét, az áfa elszámolását valójában a teljes könyvviteli, pénzügyi elszámolására kérek tanácsot. Üdv: Katalin