150 találat a(z) egyes meghatározott juttatás cimkére
Mol-kártya elszámolása, adófizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) és közigazgatási intézetünk között megkötött megállapodás alapján intézetünk egy munkatársának a KEF Mol-kártyát biztosít. A kártya a munkatárs nevére szól, hivatali-üzleti utazás esetén a saját gépjárműve használatához biztosít üzemanyagot és a Mol-kártyához kapcsolódó szolgáltatás igénybevételét. A felhasznált üzemanyagról és az igénybe vett szolgáltatásról a számla a KEF részére készül, amelyet intézetünk utólag térít meg a KEF-nek. A hivatali-üzleti utazás nem kiküldetési rendelvény alapján kerül elszámolásra, a munkatárs hivatali-üzleti utazásairól útnyilvántartást vezet a költségelszámoláshoz, amely egy időszakban hiányos (az előző időszak elszámolása alapján a kilométerenkénti üzemanyagköltséget alapul véve). A Gjt. tv. alapján a magánszemélynek saját gépkocsija használatakor a hivatali-üzleti útjaihoz az elszámolt költség után cégautóadót kell megfizetnie, azonban az útnyilvántartás hiányosságából adódó költségkülönbözetet hogyan, milyen adófizetési kötelezettséggel vegyük figyelembe? A cégautóadón kívül – a juttatás után – az szja-törvény rendelkezéseire tekintettel akár a magánszemélynek, akár Intézetünknek van-e adófizetési kötelezettsége? Egyes meghatározott juttatásként vagy bérjövedelemként kell az adót és járulékot megfizetni a juttatás után? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Kiküldetés vagy egyes meghatározott juttatás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a munkavállalók külföldi hivatalos úton voltak. Az szja-törvény 70. §-a alapján egyes meghatározott juttatásnak minősül a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás. Ez után az adóalap 1,18-szorosa után szja-t és idén már szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Ez arra vonatkozik, amikor számlával rendelkeznek a költségekről? A hivatalos kiküldetéssel elszámolható jövedelem, amikor meghatározott összeget adnak a munkavállalónak és abból a napi 30%, legfeljebb 15 euró adómentes? A kérdésem az, hogy melyiket, mikor kell használni? Ha nincs számla, akkor kiküldetés, és járulékköteles jövedelem is keletkezik, ha van számla, akkor juttatásnak minősül, és a céget terhelő adó keletkezik? A kft. esetében, ahol a kérdés felvetődött, előleget adtak a dolgozóknak, akik nyugtákat hoztak a kinti útjukról étkezésről, utazási jegyekről. Ez esetben kiküldetést kellene számfejteni nekik? A kiküldetés adóköteles része szja-, nyugdíjjárulék- és egészségbiztosításijárulék-levonással is jár, úgy tudom. Várom válaszukat.
Taxiköltség oktatás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretném a válaszát kérni: cégünk kötelező jellegű oktatásokat ír elő telephelyünkön dolgozóinknak, ami nem mindig az ő munkaidejük alatt történik. Előfordul, hogy más műszak alatt kell az oktatásokon részt venniük, ilyenkor cégünk taxit biztosít számukra, mivel a bejutást ilyenkor nem lehet tömegközlekedéssel számukra megoldani. Kérdésem ezzel kapcsolatos: hogyan kell ezt a taxiköltséget elszámolni adózási szempontból – ez egyes meghatározott juttatásnak minősül vagy esetleg jövedelemként kell adóznia? Köszönettel: LV
Dolgozói engedmény Kérdés
Kedves Szakértő! Ruházati kiskereskedelem dolgozói bizonyos összegig kedvezményesen vásárolhatnak a saját, általuk forgalmazott termékekből. 2018-ban a kedvezményes ár és a piaci ár közötti részt a cég egyes meghatározott juttatásként adózta le. 2019-ben továbbra is helyes ez a módszer? Előre is köszönöm a választ.
Tanulószerződéses részére étkezési utalvány Kérdés
Egyik cégünk most rendelt étkezési utalványt tanulószerződéssel rendelkező tanulói részére. Ez az utalvány (Edenrend) kizárólag élelmiszerre és fogyasztásra kész étel vásárlására szolgál. Kérdésem, hogy ez a tanuló részére adómentes természetbeni juttatás, és a munkáltató az egyes meghatározott juttatás szerint adózik utána?
Felsőoktatás munkáltatói finanszírozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató évek óta fizeti dolgozójának egyetemi tandíját. Az Szja törvény 2017. előtt a minimálbér 2,5-szerese mértékéig béren kívüli juttatásként, az értékhatár fölött egyes meghatározott juttatásként engedte fizetni, illetve írt elő adókötelezettséget a munkáltatónak. 2017-től kikerült a béren kívüli juttatások közül, ekkor már csak egyes meghatározott juttatásként volt adó- és járulékköteles. A 2019-es változások kapcsán már nem egészen látszik, hogy most ez hová sorolandó, – a SZÉP kártyán kívül – minden korábbi béren kívüli és egyéb meghatározott juttatás egyéni adó- és járulékköteles. Kérdésünk, hogy milyen terhek mellett fizetheti a munkáltató a dolgozójának önköltséges, költségtérítéses képzésének díját? A fizetendő terhek tekintetében van-e jelentősége, hogy mikor kezdte meg a tanulmányait a munkavállaló? Válaszát várva üdvözlettel: Molnár Istvánné
Egészségügyi szolgáltatás/szűrővizsgálat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben egy cég a dolgozóinak egészségügyi szolgáltatást juttat, egyes meghatározott juttatásnak minősül-e, és csak a cégnek van utána szja- és szocho-fizetési kötelezettsége? A dolgozóknak ez díjmentes, viszont nem minden dolgozó kapja. Válaszát előre is köszönöm!
Tandíjköltség átvállalása 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződés keretén belül kifizető által magánszeméllyel szembeni szakképzés tandíjátvállalása értelmezhető-e az szja-törvény 70. § 3) pontja alatti egyes meghatározott juttatásnak abban az esetben, amennyiben a szerződés kötelezi a magánszemélyt a tanulmányok elvégzését követően 3 évi rendelkezési állásra a megszerzett szakmával kapcsolatban? A tanulmányok sikeres elvégzését követően munkaszerződés nem köttetik, azonban eseti megbízások és a megszerzett szakmához kapcsolódó teljesítési igen minden bizonnyal felmerül. Válaszát köszönve! K
Mobilparkolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vállalkozás vezetői a cégautók mobiltelefonos parkolási díja után adófizetés mellett döntöttek, mivel nem választható szét a magáncélú és az üzleti célú költségrész. A telefonszámlákon mobilparkolás jogcímen szereplő összeget tekintheti-e a cég egyes meghatározott juttatásnak, adózhat-e ennek megfelelően (1,18-szoros alap, 15% szja, 19,5% szocho)? Válaszát tisztelettel megköszönöm, B. Ilona
Szűrővizsgálat adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál megrendezésre kerülő egész napos egészségnap keretében végzett szűrővizsgálatok (például mellrák-, prosztatarák-vizsgálat) kezelhetők-e béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatásként? A szűrővizsgálatok esetében társaságunk egy keret-darabszámra fizet elő, nem az igénybevett darabszám után fizet, külön névsor nem készül, ki vette igénybe a szolgáltatást. Válaszát előre is köszönöm!
Kiva adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésünk a 08-as bevallás 02 lapjával kapcsolatos. Kiva adózásra tértünk át 2019. február 01-jétől. Az egyes meghatározott juttatások alapját képezik a kivának (például a telefonhasználat 20%, reprezentáció) és emellett szükséges-e a 1,18 szoros értéke után a 15% szja és szocho fizetése (amit a 08-as nyomtatvány 02 lapján vallunk be), vagy elég a kiva megfizetése a juttatás 1,18-szoros értéke után?
Futóverseny nevezési díja Kérdés
Kedves Surányi Imréné Asszony! Válaszához (Futóverseny nevezési díj adókötelezettsége c. kérdés) kapcsolódva érdeklődöm, a kérdésben szereplő esetre alkalmazható-e az Szja tv. 70. § (6) bekezdés b) pontja ezen része "... továbbá az egyidejűleg több magánszemély (ideértve az üzleti partnereket is) számára szervezett, ingyenes, vagy kedvezményes rendezvénnyel, eseménnyel összefüggésben (ha a rendezvény, esemény a juttatás körülményeiből megítélhetően döntő részben vendéglátásra, szabadidőprogramra irányul) a kifizető által viselt költség ..." ? Vagyis lehet-e az ilyen juttatás – mégis csak – egyes meghatározott juttatás?
Kiva – egyes meghatározott juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiva alá tartozó cégünk reprezentációt nyújtott munkavállalóinak. Ebben az esetben az összeg 1,18-szorosára állapítjuk meg a 15 százalék szja-t és ezen kívül az alap összeg 1,18-szorosára fizetjük majd meg a kivát is? Másik kérdésem pedig az lenne, ha a cégből az adómentes értékhatárig kulturális belépőt adunk a dolgozóknak, akkor kell-e fizetni kivát ez után vagy sem? Válaszát előre is köszönöm!
Egészségügyi szolgáltatás elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szerződéses viszonyban áll a Medicover Zrt.-vel, mely alapján át kivánja vállalni a munkavállalói egyedi elbírálás szerinti vizsgálatainak díját. Az a kérdésem, hogy ebben az esetben, amikor a vizsgálat névhez köthető, csak a munkavállaló jövedelmeként számolható el a juttatás, vagy esetleg a cég elszámolhatja egyes meghatározott juttatásként? A számla cég nevére szóló, amin a munkvállaló neve nem szerepel. A számlát a vizsgálatot követően kapjuk meg és utaljuk el az söszeget. Segítségüket megköszönve.
Munkáltató által részben átvállalt tandíj adózása 2019 Kérdés
2018.08.28-én publikát cikkhez kapcsolódóan szeretném szíves segítségüket kérni, melynek címe "A munkáltató által átvállalt tandíj adózása idén és jövőre" volt. Adott egy munkavállaló, akinek a munkakör további betöltéséhez szükségessé vált egy OKJ-képzés elvégzése. A munkáltató kötelezi a képzés elvégzésére, azonban a felmerülő képzési költség csupán egy részét vállalja át. A munkáltató megteheti, hogy a felmerülő képzés költségét megosztja a munkavállalóval, például 50-50 százalékban? Tekintve, hogy a munkáltató rendeli el a képzést, 2019. évben egyes meghatározott juttatásként adózik? Válaszukat előre is köszönöm!