4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Ausztria – egyéni vállalkozó Kérdés

Ausztriában egyéni vállalkozóként dolgozó magánszemélynek – az éves bevétele nem haladja meg a 11 ezer eurót – milyen járulékfizetési kötelezettsége van, és emellett lehet-e Magyarországon részmunkaidős munkaviszonya, vagy azt az ausztriai egyéni vállalkozás idejére meg kell szüntetnie? Vagy lehet-e megbízási jogviszonyban magyar társas vállalkozással? Nyugdíjra számíthat-e az ausztriai munkavégzésével kapcsolatban?

Többes jogviszonyok működhetnek-e így? Kérdés

Adott férj és feleség. Van egy közös bt.-jük, a feleség a beltag és az ügyvezető, személyesen közreműködik, kapcsolt munkakörben, munkaviszonyban, heti 2 órában, míg a férj kültag heti 1 órás munkaviszonyban a munkáltatói jogokat gyakorolja a bt.-ben. Közös evás kft.-jükben a feleség az ügyvezető, és személyesen közreműködik kapcsolt munkakörben, heti 5 órában, a férj nem vesz részt a tevékenységben. A férj főállású katás egyéni vállalkozó (havi 50 ezer forintot fizet). Kérdésem: működhetnek-e így?!

Katás egyéni vállalkozó táppénzen Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a segítségét, hogy ha egy katás adóalany egyéni vállalkozó 30 napot meghaladóan táppénzen volt, viszont a tételes adót megfizette a kieső hónapra is, akkor az a hónap a havi 500 ezer forint/hó bevételbe, illetve az arányos áfabevételbe beszámítható-e. Táppénzt a kieső időszakra igényelt és kapott. Segítségét előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó kereseti korlátja 2016-ban Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó (2011. 12. 31-ig III.csoportba sorolt rokkant nyugdíjas) kereseti korlátja 2016-ban három egymást követő hónapban a minimálbér másfélszeresét - ez esetben- 166.500.-Ft-ot nem haladhatja meg. Ez esetben az egyéni vállalkozó főállásúnak számít az életkora miatt, és fizeti a garantált minimálbér után 10% nyugdíjjárulékot, a garantált minimálbér 150%-a után 8,5% eü.-biztosítást és munkavállalói járulékot. Szocho adót nem fizet, mert 2011. dec. 31-én rokkant nyugdíjas volt. 2012.január 1-től nem került sor felülvizsgálatra. Ebben az esetben mi számít az egyéni vállalkozó havi keresetének akkor, ha a járulékalapot képező garantált minimálbér nettó összegét nem veszi ki? Az egyéni vállalkozó 2016.évben több mint 5 hónapig táppénzsegélyezésben részesült, amiből szja-előleget vontak le. A táppénzjövedelem beleszámít ez esetben a keresetbe? Ha a több hónap alatt ki nem vett nettó összegeket egy későbbi hónapban kiveszi, akkor, hogyan kell számolni a kereseti korlátot?

Katába lépési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésem közül az első: a saját elhatározásból megszűnő egyéni vállalkozónak személyi jövedelemadózás alá kell-e vonni a megszűnés napján kimutatott eszközeinek nyilvántartási értékét, illetve a vállalkozás kimutatott pénzkészletét vagy egyéb készletét? Második kérdésem az lenne, hogy az a vállalkozás, illetve társaság, amely evába kíván lépni, bizonyos vagyoni elemei megléte esetén osztalékot kiváltó adó megfizetésére köteles. Ez egyéni vállalkozás esetén is így van? Kata választása esetén van-e ilyen osztalékot kiváltó adó?

Katába átlépés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó vagyok. November 1-jétől szeretnék átlépni a kata körbe. Folyamatos szolgáltatási tevékenységet (gazdasági ügyintézés) végzek egy zrt. részére, a számlát októberben állítom ki, de a teljesítési és fizetési határidő november lesz. Az összeg utalása is novemberben fog megtörténni. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben az utalt összeg még az egyéni vállalkozásban számolandó el, vagy már katás bevétel? Válaszukat megköszönve: Tisztelettel: Kántor Irén

Buktatók családi gazdaság tagjainak jövedelemszámításakor Cikk

A családi gazdaság tagjainak jövedelme az adóév utolsó napján meglévő létszám alapján állapítható meg, nincs jelentősége annak, hogy a tagok mikor léptek be a családi gazdaságba, és annak sincs, hogy az év közben belépőhöz köthetően mikor érkezett bevétel, és mikor merült fel költség. Annak viszont nagy jelentősége van, hogy a tagok milyen lakcímre, illetve tartózkodási helyre vannak bejelentve, mivel feltétel a közös háztartás.

Tb-fizetés Kérdés

Főállású egyéni vállalkozó szeretne munkát vállalni a szomszédos Ausztriában. Heti 20 órára lenne bejelentve. Magyarországon hogyan alakul a járulék fizetése? Főállású egyéni vállalkozó marad továbbra is, vagy másodállású egyéni vállalkozóvá válik? Válaszukat előre is köszönjük.

Katás egyéni vállalkozó tagi jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 06. 16-ától hatályos a Tbj. 5. paragrafus (1) bekezdésének j) pontja, miszerint a főállású kisadózó biztosítottnak minősül. Az lenne a kérdésem, hogy ez a változás kihat-e arra a főfoglalkozású, katás egyéni vállalkozóra, aki egyidőben tagi jogviszonnyal is rendelkezik egy kft.-ben? Továbbra is meg kell neki fizetnie a tagi jogviszonyára vonatkozóan az emelt járulékokat, miközben fizeti az 50 ezer forintos katát? Vagy a Tbj. ezen új pontja megszünteti ezt a kötelezettséget? Melyik az a jogszabályi hivatkozás, ami alapján ezt el lehet dönteni? A másik kérdésem: amennyiben ez a főállású katás egyéni vállalkozó egyben tagi jogviszonyos a kft.-ben, de a kft.-ben az ügyvezetést 36 órás munkaviszonyban látja el, akkor már katásként elég a 25 ezret fizetnie, és a tagi jogviszonyára tekintettel nem kell fizetnie (csak ha van tényleges jövedelme), mivel rendelkezik ügyvezetőként a heti 36 órát elérő munkaviszonnyal? Ez a megoldás járható út ahhoz, hogy a kata összegét 25 ezer forintra csökkentsük úgy, hogy elkerüljük a tagi jogviszonyban fizetendő, emelt járulékokat is? Köszönöm a választ!

Kata összege Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egy kft.-ben ügyvezető és személyesen közreműködő tag (a másik tag csendestárs). Továbbá van az ügyfélnek egy katás egyéni vállalkozása és egy bt.-je is, melyben, mint kültag, kisadózó. Kérdés: Ha a kft.-ben munkaviszonyba jelentjük be 8 óra helyett 2 órára (részmunkaidőbe), mert annyi időt vesz igénybe az ügyvezetés, akkor az egyik katás vállalkozásban 50 ezer forintot kell fizetni, a másikban pedig 25 ezer forintot? A bt.-ben vagy az egyéni vállalkozásban kell az 50 ezer forintot megfizetni, vagy szabadon eldönthető, melyikben? Köszönettel várom válaszát.

Adószámos magánszemély tevékenységei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tegnap megszüntette a vállalkozását (nem tudja kitermelni a katát sem), ezért arra gondolt, hogy adószámos magánszemély lesz. Szeretné ugyanazokat a tevékenységeket folytatni, mint azelőtt, de jóval ritkábban állítana ki számlát a tevékenységéből adódóan, melyek: asztrológiai szolgáltatás (erről adna ki most majd számlát), szabadfoglalkozású egyéb tevékenység, nyelvi magánoktatás, sport-, szabadidős képzés. Érdemes ezekre kiváltani neki adószámot, megadják rá? Köszönettel!

Kockázatos, mégis egyre többen lesznek egyéni vállalkozók Cikk

A cégalapítással ellentétben az egyéni vállalkozói működés egyre népszerűbb Magyarországon, 2016 végéig az egyéni vállalkozók száma elérheti a 430 ezret is.

Befejezetlen termelés őstermelőnél, egyéni vállalkozónál – a mezei leltár Cikk

Még a tapasztalt könyvelőknek is okoz némi fejfájást a mezei leltár összeállítása. Külön feladvány, ha ezt a munkát a pénzforgalmi szemléletű, naplófőkönyv, pénztárkönyv adataira támaszkodva kell elvégezni.

Termékdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Kínából garázsban használatos, beépített gépjárműemelő rendszert importál 375 ezer forint vámértéken. Keletkezik-e termékdíj-fizetési kötelezettség a berendezés, csomagolás után? Amennyiben igen, hogyan kell megállapítani annak alapját és mértékét?

Katás és kft.-tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általunk könyvelt cégnél egyik tulajdonos (30 százalékban, nem ügyvezető) egyéni vállalkozást is indított, és bejelentkezett a kata adózás alá. Eddig a kft. fizette utána a minimálbérre eső járulékokat. Innentől kezdve a kft.-ben nem végez munkát. 1.) Ebben az esetben lehet-e főállású katás, és így a kft.-nek nincs járulékfizetési kötelezettsége? 2.) Amennyiben szeretne munkát végezni, és így számlázni a kft. felé, megteheti-e, és ebben az esetben hogyan alakul a kft. járulékfizetési kötelezettsége? Köszönettel: Pallós Ivett

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Több munkaviszony párhuzamosan

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Efo turisztikai idénymunkában

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink