4275 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kata – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.
Alanyi adómentesség választása vállalkozás szünetelése alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozását két éve szüneteltető, áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. 2017 tavaszán újra kívánom indítani a vállalkozásomat (nem korábban, ugyanis bevétel hiányában nem szeretnék járulékot fizetni, tekintettel arra, hogy nincs legalább heti 36 órás biztosítási jogviszonyom máshol), azonban a tevékenység jellege alapján az alanyi adómentesség választása lenne megfelelő számomra. Kérdésem: 2016.12.31-éig jogszerűen bejelenthetem-e, hogy a 2017-es adóévre az alanyi adómentességet választom, figyelemmel arra a tényre, hogy a bejelentés pillanatában és azt követően is még néhány hónapig szünetelni fog a vállalkozásom, azaz a szünetelés ideje alatt egyáltalán tehetek-e ilyen bejelentést? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing
Kérdés
Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében 8,5 millió forint értékben rakodógépet lízingelt (teljes lízingdíj), mely kizárólag üzemi célt szolgál. 2016–ban 1,6 millió forint + áfa lízingdíjat fizetett vissza tőkerész törlesztés címén. Kérem segítségüket, milyen összegű költséget számolhatok el 2016-ban az egyéni vállalkozónál (mind az 1,6 millió forintot, vagy ennek a 3 százalékát)? A személyi jövedelemadóról szóló törvény 11. számú mellékletének II. 21. pontja alapján számomra nem világos a megfogalmazás: de legfeljebb a teljes lízingdíj havi 3 százalékának, ingatlan esetén 1,1 százalékának megfelelő összeg, illetve ez alapján számított adóévi összeg. Köszönettel
Áfa katásnál
Kérdés
TIsztelt Szakértő ! A kérdés, hogy bevételi nyilvántartást vezető katás egyéni vállalkozó is dönthet-e úgy, hogy a fizetendő áfát a teljesitési határidővel állapitja meg, vallja be, nem a befolyással, illetve a teljesitést követő 45. napig? Tisztelettel várom válaszát.
Egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékának felhasználása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás 2015-ben képzett fejlesztési tartalékát szeretné felhasználni. Felhasználható-e olyan ingatlan vásárlásra, amelyből csak egy részét (50 százalékát) vásárolná meg? Segítségét előre is köszönöm. Üdvözlettel:Nemes Istvánné
Áfa alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt szerkesztőség! Egy könyvelői fórumon felvetődött, hogy ha egyéni vállalkozó a vállalkozása mellett, ingatlant is bérbe ad - bejelentetten magánszemélyként - akkor a bérbeadás bevétele is beleszámít az alanyi mentes értékhatárba. NAV állásfoglalást is mellékeltek, ahol az áfa alanyi mentességet személyhez kötik és nem vállalkozáshoz. De ha ez így van, akkor egy ingóság értékesítése is beleszámítana az értékhatárba, pedig azt egy bizonyos összegig nem is kell bevallani. Sőt, de nem akarok tovább menni, kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Bertháné
Itt a legújabb adócsomag! Csökken a szocho, az eho, a tánya
Cikk
Benyújtotta a nemzetgazdasági miniszter a legfrissebb adócsomagot a parlamentnek. A törvénymódosítás fő eleme, hogy minden vállalkozás esetében 9 százalékra csökken a társasági adó kulcsa. Ezzel egyidejűleg az egyéni vállalkozók által fizetendő személyi jövedelemadó mértéke is egységesen 9 százalék lesz. A munkáltatók által fizetendő szociális hozzájárulási adó (szocho) mértéke 27-ről 22 százalékra csökken, változnak a szochokedvezmények szabályai, a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás (eho) mértéke is 22 százalékra mérséklődik. Csökken a kiva mértéke, nő a katások ellátási alapja.
Katás cseden
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Főállású katás egyéni vállalkozó a csed folyósítása mellett folytathatja-e vállalkozást, ha van alkalmazottja? A személyes közreműködés megengedett-e csed, gyed, gyes alatt? Köszönöm válaszát
Egyéni vállalkozó kiküldetési rendelvény
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Azt szeretném megkérdezni, hogy egyéni vállalkozó számolhat-e el költséget kiküldetési rendelvény alapján magának? Válaszukat előre is köszönöm!
Őstermelőből egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni azzal kapcsolatosan, hogy egy jelenleg nem főállású őstermelő, ha az őstermelői tevékenységét 2016. december 27-étől egyéni vállalkozóként szeretné folytatni – ugyanazon tevékenységi köröket meghagyva, ugyanazon eszközök továbbvitelével, melyek jelenleg az őstermeléshez kapcsolódnak, nincs továbbvihető veszteség –, megteheti-e? Az őstermelői státuszban is áfás volt, és áfás egyéni vállalkozóként menne tovább. A változás az lenne, hogy eddig alkalmazott volt, és nem főállású őstermelő, de 2017-től főállású egyéni vállalkozó lenne, az őstermelői igazolványát pedig leadná, és ezt a tevékenységét meg is szüntetné 2016. december 26-ától. Viheti-e tovább az áfakötelezettségét/vagy -követelését? Kell-e záróbevallást beadnia, vagy úgymond jogfolytonosan viheti tovább a vállalkozását egy magasabb vállalkozási formában? A változás szükségessége egy pályázathoz kapcsolódik, ahol egyéni vállalkozóként folytathat mezőgazdasági tevékenységet. Még abban is szeretném kérni a segítséget, hogy mik lehetnek egy ilyen átalakulás buktatói, mire kell adózóként odafigyelnünk? Sajnos jogszabályi hivatkozást a "jogfolytonos" továbbvitelről nem találtam, csak éppen fordított irányú változásra találtam meg a lehetőséget, tehát azt, hogy egyéni vállalkozóból lehet őstermelő. Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Törökné
Katából kilépett egyéni vállalkozó visszalépése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015 májusban kilépett a kata alól. 2017. január 1-jétől vissza szeretne lépni. Megteheti-e?
Befektetés filmgyártásba
Kérdés
Egyéni vállalkozó filmet készít, amelynek költségeihez magánszemélyek befektetési céllal hozzájárulnak, néhány millió forinttal. Egyéni vállalkozás keretében hogyan lehet ezt kezelni? A "befektetők" a film forgalmazásának bevételéből bizonyos százalékban részesednek. Ezt milyen jogcímen lehet az egyéni vállakozónak kifizetnie? Milyen adóvonzata van a kifizetésnek?
Egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelővé válna
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó – aki jelenleg is mezőgazdasági tevékenységet folytat – szeretne családi gazdaságot alapítani. Ebben az esetben mi a teendő az adóhivatal felé? Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó. A családi gazdaságot 2017 januárjában szeretné létrehozni. A Földművelésügyi Hivatal ekkor fogja őt nyilvántartásba venni a családtagjaival. A családi gazdaság tevékenységét őstermelőként szeretné végezni annak érdekében, hogy igénybe tudja venni az őstermelőre vonatkozó kedvezményeket (40 százalékos költségátalány, értékcsökkenés egyösszegű leírása...). Vagy abban az esetben is igénybe tudja venni a kedvezményeket, ha egyéni vállalkozóként lesz családi gazdálkodó?
Katás egyéni vállalkozás szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó szüneteltetné a tevékenységét. Mi a teendő, hogyan kell bejelenteni a szüneteltetés tényét, illetve szükséges-e bevallást benyújtani a szüneteltetés ideje alatt? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Evás egyéni vállalkozó katába való átjelentkezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy egyéni vállalkozó – aki az idei évben eva szerint adózik – ez évi forgalma meghaladja a jövő évi kata szerinti adózás megengedett (nettó) mértékét, átjelentkezhet-e a jövő évre a kata hatálya alá? És amennyiben igen, akkor 8 millió forint forgalomig választhatja az áfamentességet, vagy a kezdetektől fogva köteles lesz a számláit áfásan kiállítani? Segítségét előre is köszönöm!