61 találat a(z) családi járulékkedvezmény cimkére

Családi kedvezmény alkalmazott+katás szülők esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három kiskorú, közös gyermeket nevelünk feleségemmel. Ő alkalmazottként 220 ezer bruttó bért kap, én a saját bt.-mben főállású katásként 50 ezer havi tételes adót fizetek. Kérdésem: hogyan vehetjük igénybe a kiterjesztett családi kedvezményt, hogyan töltsük ki a nyilatkozatot? Én úgy gondolom, hogy csak a feleségem veheti igénybe, ő viszont mind a 618 750 forint kedvezményt érvényesítheti. Válaszát várva, előre is köszönöm. Üdvözlettel:T. J.

Családi kedvezmény 2014. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e nyilatkoznia, és ha igen, hogyan a 2014. évről annak a munkavállalónak, aki nem havonta kéri érvényesíteni, hanem év végén (jövő év elején, az 53-as bevallásban) szeretné egy összegben a családi kedvezményt, illetve a járulékkedvezményt? Ebben az esetben is kell a házastárs munkáltatójával is aláíratni a nyilatkozatot? Válaszát előre is köszönöm!

Göngyölített családi adókedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az adótörvényből nem tudom levezetni azt a gyakorlatban felmerülő kérdésemet, ami a kollégáimat is megosztja, hogy nevezetesen a ki nem használt előző hónapok gyermekkedvezmény maradványát, egy évközi magasabb jutalomnál a számfejtésnél igénybe vehetem, vagy csak év végén az éves adóelszámolás keretében? 1988 óta az volt az szja alapelve, hogy munkavállalók esetében, a havi lehetőségekkel élve kell kiszámolni, az szja-t, és a lehető legkevesebb évvégi adókülönbözetet hagyni a foglalkoztatottnál. Itt az lehet a legnagyobb probléma például egy üzletkötő esetében is, hogy van a havi fix bére, mondjuk 150 ezer forint, és van 3 gyermeke, negyedévenként kapja meg a bérhez kötődő jutalékot, akkor miért is kellene adót és járulékokat fizetnie, és majd 10 hónap múlva visszakapnia? Ez az én álláspontom, de mivel a letöltött nagy bérprogramok sem kezelik ezt egységesen, ezért kérem segítsen értelmezni a családi adókedvezmény idevonatkozó adó- és járulékelőlegeknél alkalmazható módszereket. Üdvözlettel.

Káosz a családi kedvezmény nyilatkozatok körül! Itt a megoldás Cikk

Tanácstalanul böngészik az élettársi kapcsolatban élők és a nevelt gyermeket eltartó házaspárok a családi kedvezmény érvényesítésére rendszeresített adóelőleg-nyilatkozat kitöltési útmutatóját, mert az közös, nem közös és nevelt gyermekek esetén nem alkalmas a kedvezmény közös igénybevételének bejelentésére a munkáltatóknál. Cikkünkben ehhez nyújtunk fogódzót. Jó tudni, hogy a törvény szerint nem követelmény, hogy az adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon nyilatkozzanak a munkavállalók a családi kedvezmény igénybe vételéről. Olyan, (akár „saját készítésű”) formában is meg lehet adni a szükséges információkat, amely egyértelműen tartalmazza azt is, hogy melyik fél, mely közös/nem közös/nevelt eltartott (kedvezményezett eltartott) után jogosult a kedvezményre, és abból mennyit, milyen megosztásban vesz közösen igénybe.

Bér- és családikedvezmény-kalkulátor 2015 (II.) – Közös érvényesítés nélkül, élettársi kapcsolatban élők eltérő jogosultsága esetén Kalkulátor

Ezt a kalkulátort Ön akkor alkalmazza, ha nem bejegyzett élettársi kapcsolatban él (ide értve, ha bejegyzéstől számítva egy év még nem telt el), a családi kedvezményre az élettársával nem közös és – az apa esetében a magzat kivételével – közös gyermek után (is) jogosult, és azt nem kívánja, illetve a nem közös (az apa esetében ideértve a magzatot is) gyermek(ek) tekintetében jogosultság hiányában nem tudja vele közösen érvényesíteni, és nincs olyan gyermeke, aki után a családi pótlékra 50 százalékban jogosult. Amennyiben Ön bírósági ítélet alapján a Cst. szerint a gyermekét felváltva gondozó, a családi pótlékra 50 százalékban jogosult szülő, a kalkulátort ne alkalmazza, mert ekkor a felváltva gondozott gyermek után a családi kedvezményt is csak 50 százalékban érvényesítheti.

Itt az új családi kedvezmény kalkulátor! Mi marad a borítékban? Cikk

Nem kell a fejét törnie annak, aki családi kedvezményre jogosult, mielőtt a bére, személyes közreműködői díja havi adóelőlegének, járulékainak megállapításához szükséges nyilatkozatot kitöltené, számoljon inkább az Adózóna családikedvezmény-kalkulátoraival!

Családi kedvezmény élettársi kapcsolatban élők eltérő jogosultsága esetén, közös érvényesítés nélkül – Használati útmutató és fogalommagyarázat Cikk

Ezt a kalkulátort Ön akkor válassza ki, ha élettársi kapcsolatban él, a családi kedvezményre az élettársával nem közös és – az apa esetében a magzat kivételével – közös gyermek után (is) jogosult, és azt nem kívánja, illetve a nem közös (az apa esetében ideértve a magzatot is) gyermek(ek) tekintetében jogosultság hiányában nem tudja vele közösen érvényesíteni, és nincs olyan gyermeke, aki után a családi pótlékra 50 százalékban jogosult. Amennyiben Ön bírósági ítélet alapján a Cst. szerint a gyermekét felváltva gondozó, a családi pótlékra 50 százalékban jogosult szülő, ezt a kalkulátort ne alkalmazza, mert ekkor a felváltva gondozott gyermek után a családi kedvezményt is csak 50 százalékban érvényesítheti.

Bér- és családikedvezmény-kalkulátor 2015 (I.) – Közös érvényesítés nélkül Kalkulátor

Mit számol a kalkulátor? Ezt a kalkulátort Ön akkor alkalmazza, ha a családi kedvezményt jogosultként nem kívánja, illetve a családi állapota szerint (például egyedülálló) nem tudja más magánszeméllyel közösen érvényesíteni, és nincs olyan gyermeke, aki után a családi pótlékra 50 százalékban jogosult. Amennyiben bírósági ítélet alapján a Cst. szerint a gyermekét felváltva gondozó, a családi pótlékra 50 százalékban jogosult szülő, a kalkulátort ne alkalmazza, mert ekkor a felváltva gondozott gyermek után a családi kedvezményt is csak 50 százalékban érvényesítheti. Ha nem bejegyzett élettársi kapcsolatban él (ideértve, ha bejegyzéstől számítva egy év még nem telt el), válassza a "Családi kedvezmény élettársi kapcsolatban élők eltérő jogosultsága esetén, közös érvényesítés nélkül" kalkulátort.

Családi kedvezmény közös érvényesítés nélkül – Használati útmutató és fogalomtár Cikk

Ezt a kalkulátort Ön akkor válassza ki, ha a családi kedvezmény jogosultjaként, azt nem kívánja, illetve a családi állapota szerint (például egyedülálló) nem tudja más magánszeméllyel közösen érvényesíteni, és nincs olyan gyermeke, aki után a családi pótlékra 50 százalékban jogosult. Amennyiben bírósági ítélet alapján a Cst. szerint a gyermekét felváltva gondozó, a családi pótlékra 50 százalékban jogosult szülő, ezt a kalkulátort ne alkalmazza, mert ekkor a felváltva gondozott gyermek után a családi kedvezményt is csak 50 százalékban érvényesítheti. Ha élettársi kapcsolatban él, válassza a "Családi kedvezmény élettársi kapcsolatban élők eltérő jogosultsága esetén, közös érvényesítés nélkül" kalkulátort.

Családi járulékkedvezmény: csak így jár a vállalkozóknak Cikk

Csak a vállalkozói kivét, a személyes közreműködés alapján kiosztott, illetve az átalányban megállapított tényleges jövedelem alapján történő járulékfizetés esetén érvényesíthetik a jövő januártól életbe lépő új családi járulékkedvezményt a vállalkozó magánszemélyek.

Adóváltozások 2014 – az új javaslatokról szavaz ma az Országgyűlés Cikk

Ma este szavaz az Országgyűlés a 2014-es adóváltozásokról, pontosabban az azokhoz benyújtott képviselői és bizottsági módosító indítványokról.

Kezdődik az adok-kapok: terítéken az adóváltozások Cikk

Háromnapos üléssel folytatja munkáját az Országgyűlés a jövő héten. A keddi ülésnapon a képviselők további tíz órában értékelhetik a jövő évi költségvetést, emellett elmondhatják véleményüket a 2014-re tervezett adóváltozásokról is.

Kalkulátor a kibővített családi kedvezményre Cikk

Kalkulátort tett közzé honlapján a kormány, amellyel a gyermekek számától függően mindenki kiszámolhatja, nyer vagy nem, és ha igen, mennyit a 2014 januárjától kibővítendő családi kedvezményen.

Családi járulékkedvezmény vállalkozóknál, őstermelőknél Cikk

Miként érvényesíthetik a vállalkozók és az őstermelők a családi járulékkedvezményt? Az október 18-án benyújtott, az egyes adótörvények és azzal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó-és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló, T/12792. számú törvényjavaslatból ez is kiderül.

Családi kedvezmény: itt vannak a példák, kinek, mennyi jár Cikk

Ugyan már harmadik éve élnek a családi adókedvezményre vonatkozó szabályok, az érintett adózók jelentős része számára még mindig nem egyértelmű, hogy a különféle családmodellek esetén, házas-, illetve élettársi viszonyban élőknél mekkora kedvezményt lehet igénybe venni. Ráadásul a nyakunkon van a családi járulékkedvezmény bevezetése, amelynek szabályai - mint nemrégiben bemutattuk a kiszivárgott elképzeléseket - szintén nem lesznek egyszerűek. Úgy tudjuk, a családi járulékkedvezmény bevezetése nem érinti sem a családi adókedvezmény mértékét, sem a kedvezmény megosztási lehetőségeit a házas-, illetve élettársak között. Ahhoz, hogy az új járulékkedvezményre vonatkozó szabályokat helyesen tudják alkalmazni az érintettek, tisztában kell lenniük a családi adókedvezményre vonatkozó rendelkezésekkel, amelyeket cikkünkben a különböző családmodellekre lebontva számos példán keresztül ismertetünk.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Csed új munkaviszony esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Iparűzésiadó-előleg módosítása önellenőrzéssel

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink