44 találat a(z) csökkentő tétel cimkére

Szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adóköteles bevétel-e az egyéni vállalkozónál a visszaigényelt szakképzési hozzájárulás, ami a tanulószerződéssel rendelkező tanuló után csökkentő tételként vehető figyelembe? Ebben az adóban havonta visszaigénylése van, amit ki is utalnak.

Hipánál érvényesíthető alvállalkozói teljesítések Kérdés

Egy kft. a tulajdonában lévő ingatlanra társasházi lakásokat fog építtetni vállalkozói szerződés alapján egy fővállalkozóval, illetve kisvállalkozásokkal. Az ingatlanok elkészülte után ez a kft. a lakóingatlanokat adásvételi szerződéssel magánszemélyek felé értékesíti. A hipa-bevallásában a bevételével szemben figyelembe veheti-e csökkentő tételként, illetve alvállalkozói teljesítményként a fővállalkozó és a kisvállalkozások által leszámlázott teljesítések értékét?

A beruházási kiegészítő csökkentő tétel könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A szakképzési hozzájárulás beruházási kiegészítő csökkentő tétel könyvelésének módját szeretném megkérdezi. Megvalósult a beruházás, az eszközök aktiválásra kerültek, a beruházási összeg az előírások szerint került meghatározásra, a visszaigénylés ennek megfelelően megtörtént. A csökkentő tételt el lehet-e ugyanúgy számolni, mint a tanulószerződések után járó csökkentő tételt? Az eszközökre értékcsökkenést számoltunk el, külön főkönyvi számon tartjuk nyilván. Van-e még teendő? Jól gondolom, hogy nem kell támogatásként kezelni? Köszönettel várom válaszukat.

365 napon túli követelés értékvesztése Kérdés

Ha egy nem pénzügyi vállalkozás vezetése a 2016. évi évvégi értékeléskor egyik partnerével szemben fennálló követelésére 20 százalék értékvesztést számolt el 2016. december 31-re 1 900 ezer forint, ezen követelésből a 365 napon túl lejárt, de el nem évült összegre eső 20 százalék, amit a Tao tv. elismert "behajthatatlannak" 1 600 ezer forint. Kérdésem: hogyan kell helyesen szerepeltetni a 1629-es társasági adóbevallásban (növelő, csökkentő) tételként? Konkrét válaszukat előre is köszönöm!

Társasági adó ellenőrzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 2016.06.03-án kelt számlát kapott az áramszolgáltatójától, melyben egy 2014. évi teljesítést sztorníroztak le. Energiaellátás bővítéséről volt szó a múltban, melyet ki is számláztak, de végül a teljesítés meghiúsult. Az eredeti számla 2014-ben költségként el lett számolva. Az áfatörvény szerint a számla kelte alapján a júniusi bevallásban a számla áfatartalmát, mint fizetendő adót bevalljuk és megfizetjük. A számlában szereplő összeg a 2014. évi eredményre és saját tőkére gyakorolt hatása nem haladja meg a mérlegfőösszeg 2 százalékát, illetve a számviteli politikában szereplő meghatározás alapján sem jelentős a hiba, így 3 oszlopos beszámoló készítése nem válik szükségessé. Viszont a társasági adót kell-e önellenőrizni 2014. évre vonatkozólag vagy elég, ha az idei évben a költségeket csökkentő tételként adóalapot növel, és a 2016. évi bevallásban kerül elszámolásra a rá eső társasági adó? Válaszát előre is köszönöm!

Lakásbérbeadási bevétel csökkentésének lehetősége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk budapesti lakását júliustól kiadja egy évre, ő pedig Angliában fog lakást bérelni azonban csak szeptembertől. Kérdésem az lenne, hogy a július–decemberi bérleti díjjal szembeállítható-e a szeptember– decemberi angol bérleti díj mint bevételt csökkentő tétel (feltételezhetően az angliai lakás bérleti díja magasabb lesz), vagy július augusztus hónapokra kell adózni? Válaszát előre is köszönöm. Szabó Fruzsina

Román osztalék a taobevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft.-nk 47 százalékos romániai társaságban lévő tulajdonrésze után osztalékban részesült, melyet 2015-ben át is utalt a román cég, 97 Pénzügyi műveletek bevételei között könyveltük. Romániában az adózás utáni eredményből történt a kifizetés. Kérdésem: a taobevallás 03-01 lapjának 07. sorában a teljes összeget beírhatom adózás előtti eredményt csökkentő tételként? Válaszát előre is köszönöm.

Taoalap-növelő és -csökkentő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknek 2012-ben közel 40 magánszeméllyel szemben jogerős bírósági ítéleten alapuló követelése áll fenn (200 ezer forint/fő összegben). Ezek felét (20 fővel szemben) 2013-ban végrehajtókon keresztül próbáltuk meg behajtani. A másik 20 főt viszont egyelőre csak írásban szólítottuk fel tartozása megfizetésére, ezeket még nem adtuk át végrehajtóknak. 2012. óta ezeket, a végrehajtóknak még át nem adott követeléseket (20 fő x 200 ezer forint = 4 millió forint) könyv szerinti értéken tartottuk nyilván, nem számoltunk el sem a számvitelben, sem a társasági adóalapnál semmit. Kérdésünk: 2015-ben erre, a végrehajtásban még nem érvényesített 4 millió forint összegű követelésre a számviteli politikánkban foglaltaknak megfelelően (365 napon túli) 30 százalék értékvesztést számolunk el, ami 1,2 millió forint. Ugyanezzel az 1,2 millió forint összeggel a taoalapot is növelni kell. Helyesen gondoljuk-e, hogy mivel a 365 napon túli, ki nem egyenlített követelések 20 százalékát a taotörvény behajthatatlan követelésként elismeri, így a 4 millió forint 20 százaléka (800 ezer forint) adóalapot csökkent is. Így a taoalapnál 1,2 millió forintot növelő tételként kell figyelembe vennünk, de ugyanakkor 800 ezer forintot csökkentő tételként figyelembe vehetünk? Válaszukat előre is köszönöm.

Földértékesítésnél csökkentő tétel Kérdés

Kettő földterületet értékesítek, külön-külön kiszámítom az értékesítésből származó jövedelmet. A két jövedelmet összeadom, és abból érvényesítem a 200 000 forint csökkentő tételt, vagy mindkettő földeladás jövedelméből levonhatom a 200 000 forint csökkentő tételt? Mindkét vevő ugyanis a földet mezőgazdasági őstermelőként hasznosítja.

Szakképzési hozzájárulás csökkentő támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szakképzési hozzájárulást csökkentő támogatás elszámolásával kapcsolatosan az alábbi kérdésekben kérnénk a segítségét: 1. 100 százalékban önkormányzati tulajdonban lévő kft. kőművesek gyakorlati képzését végezné.10 fő gyakorlati képzését tervezik tanulószerződéssel, melyből 4 fő saját dolgozó lenne. Előző 2 évi árbevételünk, évenként, meghaladja a 2016. évben tervezett éves csökkentő tétel 400 százalékát. - jól értelmezzük azt, hogy a normatíván felül csak a beruházási kiegészítő csökkentő tételt vehetik igénybe, az oktatói kiegészítő csökkentő tételt és a tanműhelyes csökkentő tételt nem? - esti oktatás lesz, ezért a normatívának a 60 százalékát lehet csökkentő tételként elszámolni, vonatkozik a 60 százalékos korlát a beruházási kiegészítő csökkentő tételre is? - mekkora az elszámolható maximális összeg? 2. Egy másik kft. szintén 100 százalékban önkormányzati tulajdonú, de nonprofit kft.-ként működik. Náluk is a fenti kérdések merültek fel. Ők a tavalyi évben szeptembertől foglalkoznak nappali rendszerű oktatásban részt vevő szakmunkástanulók gyakorlati képzésével. Kérdésünk, hogy tavaly jogosultak voltak-e szakképzési hozzájárulást csökkentő normatívára, illetve az idei évben vonatkoznak-e rájuk korlátozó vagy tiltó szabályok? Esetleg kell-e a NAV felé valamilyen bejelentéssel élni a támogatás igénylését megelőzően? Segítségét előre is köszönöm! Tisztelettel: Simonné Mészáros Ibolya

Adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tétel Kérdés

2015. évben vásároltam mint egyéni vállalkozó használt munkagépeket. Üzembe is helyeztem, értékcsökkenést számoltam el utánuk. A vállalkozói jövedelmem nagyon sok, kérdésem, hogy az adózás utáni vállalkozói jövedelmemet csökkenthetem-e a nettó értékkel? Ha igen, akkor 2016. évben van-e vele valamilyen teendőm mint egyéni vállalkozó? Vagy ezekkel az összegekkel, hogyan tudnám jobban csökkenteni a jövedelmemet?

Szakképzési hozzájárulás csökkentő tétel. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság egyik munkavállalóját levelezőtanfolyam elvégzésére kötelezi. A tanfolyam díját a munkáltató fizeti. Az lenne a kérdésem, hogy ezt a díjat a 1508A-01-02 lapján a 41. sorba be lehet állítani, mint szakképzési hozzájárulás kötelezettség csökkentő tétel? Köszönettel: Kissné

NAV-tartozás elengedése – adóalap-módosítás Kérdés

A NAV által elengedett késedelmi pótlék rendkívüli bevételként történő elszámolását követően azt a társaságiadó-alapnál csökkentő tételként figyelembe lehet-e venni?

Végelszámolás – társasági adó Kérdés

Tisztlet Válaszadó! Társaságunk elkészítette a végelszámolást lezáró mérlegét. A hatályos számviteli előírások alkalmazásával eszközeinket piaci értéken mutattuk ki. Az alacsony könyvszerinti értékek miatt –elsősorban ingatlanjainknál – jelentős pozitív különbözetet (rendkívüli bevételt) számoltunk el. Kérdésem az lenne, hogy a leírt módszer miatti fiktív eredményünket a társasági adó alapjánál csökkentő tételként figyelembe vehetjük-e, avagy le kell adóznunk? Válaszukat köszönjük!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkáltatói támogatás lakáshitelhez

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Korhatár előőtti nyugdijas

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink