72 találat a(z) bt. kültagja cimkére

Katás adózó bt.-beltag és kültag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Katás betéti társasággal kapcsolatban a következő kérdésem lenne. A bt. beltagja 2 százalékos tulajdonrésszel – a társasági szerződésben rögzítetten – munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Munkaideje heti 2 óra. Máshol egyéb biztosítási jogviszony nincsen. A bt. tevékenységében nem vesz részt semmilyen formában (sem megbízás, szem személyes közreműködés, sem munkaviszony). A bt. kültagja (98 százalékos részesedéssel) – a társasági szerződésben rögzítetten – szintén ellátja az ügyvezetést, és a bt. személyesen közreműködő tagja. Ő a kisadózó (mellékállású, mert máshol 36 órát meghaladó munkaviszonya van). Helyes-e a mindezek alapján, hogy a fent említett beltag kizárólag a munkaviszony alapján kötelezett adó- és járulékfizetésre (2 óra hetente), kisadózóként bejelenteni nem kötelező? A kültag után a társaság 25 ezer forint kata fizetésére kötelezett. Segítségüket előre is köszönöm!

Kültag járulékfizetése. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét kérem a következő kérdésben: egy bt. kültagja napi 2 órás bejelentett munkaviszonnyal rendelkezik, munkanélküli volt előzőleg. A bt. társasági szerződésében kikötés, hogy ő jövedelmet nem vehet ki. Lehet-e a bt.-ben 6 órás munkaszerződéssel foglalkoztatni, úgy, hogy a társasági szerződést ne kelljen módosítani? Olvasatunkban kérdés, hogy csak a tagi jogviszonyi jövedelemre vonatkozhat-e a tiltás vagy a munkaszerződésre is? Várom megtisztelő válaszát. Tisztelettel: Géczi Sándorné

Katás egyéni vállalkozó és bt.-kültag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gyeden lévő anyuka gyermeke 1 éves kora után kiváltja katás, alanyi mentes egyéni vállalkozói igazolványát. Mellette részmunkaidős munkaviszonyából fizetés nélküli szabadságon van, egyúttal normál adózású bt. 10 százalékos tulajdonrésszel rendelkező kültagja (önálló aláírási joggal). Kérdésem, hogy a katás egyéni vállalkozó számlázhat-e alvállalkozói teljesítést a bt.-nek? Milyen összeg számlázható 2015-re a büntetőadó elkerülésével, ha szeptemberben indult a vállalkozás? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a katás egyéni vállalkozásból, illetve a bt.-ből önmaga után? Melyik jogviszony a főállás? Amennyiben a katás egyéni vállalkozás első két hónapjában nem volt számlázás, azokra a hónapokra mi a járulék- és adófizetési kötelezettség az egyéni vállalkozásból és a bt.-ből? Áfaszempontból az éves 6 milliós áfamentes határ időarányosan számítandó, ha jól tudom. Ez igaz? Előre is köszönöm a válaszát!

Katás bt. kültagjának kifizetése Kérdés

Katás bt.: csak így lehet kifizetni a kültagot részesedése arányában, ezzel a címmel jelent meg egy állásfoglalás. Lehet hogy velem van a baj de én nem találtam a cikkben a megoldást. Akkor hogyan juthat a kültag jövedelemhez?

Katás bt.: csak így lehet kifizetni a kültagot részesedése arányában Cikk

A bt. beltagja katás, a kültag nem végez tevékenységet. A részesedés arányában hogyan, és milyen jogcímen kell kifizetni a kültagot az éves bevétel után? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.

Bt. kültagja Kérdés

Egy most alakult bt. kültagja nyugdíjas, aki 40 éves jogosultsági idővel rendelkezett. Kell utána fizetni a havi 6 930 forintot? Személyesen nem vesz részt a bt. irányításában. Válaszukat köszönöm.

Katás bt. kültagja Kérdés

A bt. beltagja katás, a kültag nem végez tevékenységet. A részesedés arányában hogyan, és milyen jogcímen kell kifizetni a kültagot az éves bevétel után? Válaszukat köszönöm.

Nyugdíjas bt.-tag – Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Édesanyámmal ketten egy bt.-t működtetünk. Jelenleg ő a beltag (öregségi nyugdíjas), én a kültag. Cégünk jellemzően adatfeldolgozással foglalkozik, kevés a költségszámlánk. Át szeretnénk jelentkezni a kata hatálya alá – annál is inkább, mivel az én eddigi alkalmazotti státuszom várhatóan meg fog szűnni 1-2 hónapon belül. Ha jól értelmeztem a NAV-füzetet, akkor a bt. jelenlegi felállásában a nyugdíjas beltag után 25, utánam pedig (kültag, kisadózóként bejelentett tag) 50 ezer forint kötelező járulékterhet kell megfizetni. A kérdésem az, hogy amennyiben változtatunk a kültag-beltag viszonyon, és én leszek a kiadózó beltag, az öregségi nyugdíjas édesanyám pedig a kültag, akkor is meg kell-e fizetni a 25 000 forint katát utána? (Ki dönti el, hogy a kültag személyes közreműködésre kötelezett-e?) Köszönettel várom a válaszát.

Bt.-kültag járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérdezni, hogy van-e valamilyen járulékfizetési kötelezettsége annak a kültagnak, aki egy bt.-ben ügyvezető, viszont nem vesz részt a bt. életében, nem működik személyesen közre, mivel külföldön él. Magyarországon nincs bejelentett lakcíme. A beltag látja el az ügyvezetői feladatokat. Ebben az esetben is meg kell fizetnie a kültagnak a garantált bérminimum után a járulékokat? Amennyiben külföldön rendelkezik munkaviszonnyal, ebben az esetben hogyan alakul a járulékfizetése? Válaszát előre is köszönöm.

Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szépen a segítségét: Nyugdíjas katás egyéni vállalkozó, s emellett egy jelenleg 500 ezer forint jegyzett tőkéjű kft. egyszemélyes tagja és ügyvezetője vagyok. A 3 millió forintra történő tőkeemelés helyett bt.-vé alakulnék át. Ha a fiam lenne a beltag (van főállása), én a kültag lehetek, aki egyben ügyvezető is. Amíg az egyéni vállalkozásomban nem lépem át a 6 millió forint bevételi korlátot, addig a bt.-ben 6930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnem? Ha túllépem a 6 millió forintos határt az egyéni vállalkozásnál, akkor a bt.-vel beléphetek a katába, és ott is 25 000 forint katát kell fizetnem? Ebben az esetben az egyéni vállalkozásban mit kell fizetni? Esetleg célszerű azt szüneteltetni? Tisztelettel: Reményiné

Bt.-kültag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. kültagja, aki egyben heti 36 órát meghaladó jogviszonyban munkavállaló és katás egyéni vállalkozó, a bt.-ben 2015. 11. 01-jétől személyesen kíván közreműködni. A bt. 2015. december 31-éig tao szerint adózik, és 2016. január 1-jétől kata adózó lesz, ahol is a bt. beltagja le lesz jelentve, mint kata adózó. Kérdések: 1. 2015. 10. 31., ha jól gondoljuk, a kültag, mivel nem működött személyesen közre, így őt be sem kellett jelenteni jogviszonyban állónak (t1041 és havi 08 sem kellett rá). 2. 2015. 11. 01. - 2015. 12. 31-éig, mivel a kültag személyesen is kíván közreműködni, ezért már be kell jelenteni, mint jogviszonyban állót. Kérdés, jelenthető-e, mint heti 36 órát elérő munkaviszony mellett társas vállalkozónak? Ebben az esetben nem állna fenn utána havi szinten az adó- és járulékfizetési kötelezettség? Vagy munkaviszonyban kell bejelenteni, és fizetni utána havonta az adókat, járulékokat? 3. 2016. 01. 01-től, mivel a bt. katás (beltag bejelentve kisadózónak), maradhat-e a kültag heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett társas vállalkozóként (és továbbra sem fizet maga után), vagy be kell jelenteni őt is kisadózónak (és mivel már van egy főállású katás egyéni vállalkozása, így 25 ezer forint katát fizetne maga után) vagy lehet munkaviszonyos a kültag, akár részmunkaidőben? Tudom, kicsit összetett a kérdés, de érdekelne a felvetett lehetőségek összes lehetséges kombinációja, amivel jól járna a vállalkozás. Segítségét előre köszönöm!

Kata adózás betéti társaságnál kültag, beltag esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság beltagja főállásban kata adózást választott, havi 50 ezer forintot fizet. Egy másik bt.-ben (ugyanaz a magánszemély) kültag, ott is szeretne kata adózással munkát végezni. Kérdés, hogy lehet-e a másik bt.-ben, ahol kültag a katát választania? Ha igen, akkor 25 ezer forint katafizetési kötelezettsége áll fenn? Köszönettel: Ildikó

Bt. kültagja számlázhat a bt.-nek katás főállású egyéni vállalkozóként? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. kültagja, főállású katás egyéni vállalkozó. A bt. főtevékenysége számviteli szolgáltatás. Az egyéni vállalkozó takarítást végez a bt. részére, ahol tulajdonos, de más külsős cégeknek is végez takarítást, raktárak, parkolóházak takarítását. A bevételének 70 százalékát a saját bt.-jének számlázza ki. Kérdés: ezt a NAV munkaviszonynak vélelmezheti? Köszönettel: Ildikó

Könyvelési szerződések engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Könyveléssel foglalkozó betéti társaság tulajdonosai között hűvösebbé váló kapcsolat miatt a társaság tevékenységét ez ideig katás beltagként végző személy a jövőben katás kültag-ügyvezetőként folytatná, valamint egyidejűleg katás egyéni vállalkozást is indítana, és bizonyos cégek könyvelését egyéni vállalkozóként vinné tovább. (A társaságban a jövőben beltagságot betöltő személy kiléte még nyitott, lehet, hogy a jelenlegi kültagból lesz beltag, de bárki is legyen végül, a bt.-ben tevékenységet nagy valószínűséggel nem fog végezni). Kérdésem, hogy a bt.-ből az egyéni vállalkozásba áttenni tervezett cégek hogyan kerülhetnek át a bt.-kültaghoz, mint egyéni vállalkozóhoz a könyvelési szerződések megszüntetése, illetve újrakötése nélkül? A megbízó cég, a bt, valamint az egyéni vállalkozó hármas megállapodásával (miközben ez utóbbi két személy ugyanaz a természetes személy)? Az, hogy ez év közben történik, nem vet-e fel további problémákat? A „könyvelőváltás” miatt a felelősségi kérdéseket hogyan célszerű rendezni? A kérdéseim az eset jogi hátterére vonatkoznak, ugyanis azt gondolom, hogy ha például engedményezés útján lenne lehetséges, hogy átkerüljenek bizonyos szerződések az egyéni vállalkozóhoz, akkor ennek adóvonzata egyik fél részéről sem lenne. (A bt.-ből pénzügyileg rendezett – nullás – cégek kerülnének át, tehát követelések engedményezéséről sincs szó.) Előre is köszönöm a segítségüket! Tisztelettel: KSI

Bt.-kültag munkaképtelensége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 1958-ban született, munkaviszony melletti bt. férfi kültagja (személyes közreműködés nélkül) beteg lett. Az egyéves táppénze októberben telik le. Táppénz letelte után nem lesz munkaképes, állapotában nem lesz javulás, végleges lesz (nem rehabilitálható). Milyen ellátást kaphat, mi a számítás alapja? Az ellátás nagyságát, lehetőségét befolyásolja-e, hogy a bt.-ben kültag vagy meg kell szüntetni a tagságát? Köszönettel: Fidler Gáborné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EPR-díj számviteli elszámolása

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Irodaépületen reklámtábla elhelyezése

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Illetékmentesség apport esetén

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink