170 találat a(z) bevételi határ cimkére

Kata 12 milliós határ – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt. esetén mikor lépi át a 12 milliós határt a./ a tárgyévben kiállított számlák alapján; vagy b./ a bevételek 12 milliós összeg elérése esetén? Amennyiben a kiállított számlák alapján, akkor ez a kisebb összeg (mert nem tartalmazza az előző évben kiszámlázott, de ez évben befolyt összeget), így a katahatárt hamarabb éri el. Jól gondolom? Tisztelettel.

Evából katába Kérdés

2018-ban 27 millió forint árbevétele volt a bt.-nek. 2020-ben választható-e a kata alanyi adómentesen, ha tudjuk, hogy nem éri el a 12 millió forintos árbevételt a cég 2020-ban.

Őstermelő kamattámogatása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Családi gazdálkodó ügyfelem Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitelhez kapcsolódóan kamattámogatást és kezességi díjtámogatást kapott a 39/2011. VM-rendelet alapján. Erről a kincstár kiadta az igazolást. Ez - úgy tudom - de minimis támogatás. A kérdésem az, hogy ez a 8 millió forint bevételi határba beleszámít-e, és ezzel nem haladhatja túl a 8 millió forintot, vagy pedig úgy kell kezelni, mint a területalapú támogatást, és a 8 millió forintot meghaladhatja ezzel az összeggel? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel Krivikné Marianna

Családi gazdaság tagja katás: így kell felosztani a bevételt Cikk

Az utóbbi időszakban több kérdés vetődött fel azzal kapcsolatban, hogy a családi gazdaságok esetében hogyan kell a bevételt felosztani, ha a családi gazdaság vezetője a kisadózókról szóló törvény (Katv.) hatálya alá jelentkezett be. Jogos a kérdés, mivel a Katv. nem rendelkezik a családi gazdaságokról, míg az szja-törvény 6. számú melléklete ezzel kapcsolatosan egyértelmű iránymutatást ad.

Alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha valaki 2017-ben lépte át az alanyi mentesség határát, 2018-ban azonban nem érte el a bevétele a 8 millió forintot, 2019-től választhat-e alanyi mentességet? Rá érvényes a kétéves szabály? Köszönöm.

Kata, alanyi adómentesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a novemberi szolgáltatásnyújtása számlázásakor átlépné az alanyi mentes 8 millió forintos bevételi értékhatárt. Ha a szolgáltatás időszaki elszámolású ügylet, és a fizetési határidő 2019. január 5., a teljesítési idő is 2019. január 5., akkor ez az ügylet a 2018. év bevételébe nem számít bele. Megítélésem szerint nem számít bele, ez a 2019. év teljesítése lesz, még akkor is, ha a tényleges szolgáltatást 2018. 11. hónapban végezte.Kérdésem, hogy helyesen járok-e el, ha az ismertetett ügyletet a 2019. év bevételének tekintem, mind a kata, mind az áfa vonatkozásában? Válaszukat előre is köszönöm.

Duplájára nő a kivába belépés bevételi értékhatára Cikk

December 1-jétől változik a kisvállalati adó (kiva) hatálya alá történő bejelentkezéshez szükséges feltételek egyike. A jelzett időponttól ugyanis – ami már a 2018. december 1. és december 31. közötti, 2019. évre történő bejelentkezésre is alkalmazható – abban az esetben választható a kisvállalati adóalanyiság, ha az adóalany az adóévet megelőző adóévben (tehát a kiva-alanyiságot megelőző utolsó adóévben) elszámolandó bevétele várhatóan nem haladja meg az 1 milliárd forintot, 12 hónapnál rövidebb adóév esetén az 1 milliárd forint időarányos részét.

Katás bevételi határ szünetelés esetén Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Ha egy egyéni vállalkozó 2018-ban nettó 8 millió forint bevételt ért el, egyúttal a tevékenységét 6 hónapig szüneteltette (vagyis a bevétel a működés 6 hónapja alatt keletkezett), akkor a katabevalláskor arányosítani kell, és 2 millió forint után 40 százalék adót kell fizetni, vagy a szüneteltetés esetén ez nem számít, és nála ugyanúgy 12 millió forint lenne az éves bevételi határ, mintha nem is lett volna szünetelés? Köszönettel: Szentesi Péter

Alanyi adómentesség Kérdés

2018-ban egy katás cég elérte a 8 millió forintot, emiatt be kellett lépnie az áfakörbe. Kérdés: miután a következő évben az alanyi áfamentes határ 12 millió forint lesz, visszaléphet-e az alanyi áfamentes körbe? A választ előre is köszönöm.

Katás és őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelőként a sokadik kérdést kapom a következő témában: Áfakörös egyéni vállalkozónak (ügyvéd) és mellette őstermelőnek nem tudom egyszerűen elmagyarázni, hogy ha a kata adózási módot választja, akkor az csak az egyéni vállalkozására terjed ki, az őstermelői tevékenységre nem. Őstermelőként van a 8 millió forintos értékhatár – támogatások nélkül –, melynél a kistermelői költségátalányt még igénybe lehet venni. Az ő bevétele meghaladná a 8 millió forintos őstermelői bevételt és elgondolása szerint (több kollégájával egyetemben – ügyvédek plusz őstermelők) beleférne a 12 milliós értékhatárba, melyet a kata nyújt. Hiába mondom el nap mint nap az álláspontomat ebben a témában, hogy külön kezeljük a két tevékenységet, és a kata csak az ügyvédi tevékenységre alkalmazható, hajthatatlanok. Ezért fordultam Önökhöz, hogy megerősítést kérjek és esetleges álláspontjukat megküldenék részemre. Nagyon sürgős lenne, köszönöm!

Bevételi határ katásnál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki felújításokkal foglalkozik. Van egy bevétele, amely 2017.12.20-ai keltezésű és teljesítésű, fizetési határidő 2018.01.04-e. 2018-ban el is utalták neki, ez alapján a bevétele a 2018. évhez fog tartozni. Áfa szempontjából nem vagyok biztos. Jól gondolom, hogy mivel 2017. decemberi teljesítésű a számla, az áfa teljesítése számít, tehát nem a 2018. évhez tartozik, mert ezzel sajnos átlépné a 8 millió forintos alanyi mentes határt. Köszönöm szépen a segítségét!

Családi gazdaság – áfakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van egy alanyi mentes, ötfős családi gazdálkodó, aki még az öt fővel is valószínű, hogy túllépi a fejenkénti 8 millió forintos árbevételi határt. Ha túllépik, akkor kötelező belépniük az áfakörbe, vagy rájuk valamilyen különleges jogszabály vonatkozik? Előre is köszönöm segítségüket! Német Tünde

Katás – áfa Kérdés

Katás bt. jelenleg alanyi mentes. Előzetes kalkuláció szerint az éves árbevétele 8,4 millió forint lesz. Hogyan kell az utolsó számlát kiállítani, s maradhat-e a következő évben alanyi mentes?

Családi gazdálkodó és a visszlízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó szeretne visszlízing keretében termelő gépet vásárolni. A finanszírozó bank javasolta ezt a megoldást neki. A kérdésünk az lenne, hogy abban az esetben, ha a családi gazdálkodó ezt a termelő gépet költségként nem számolja el, és értékcsökkenést sem számol el rá, akkor az érte kapott bevétel nem számít bele a gazdaság bevételébe, így a 8 millió forintos korlátba sem? A családi gazdálkodó áfaalany, az áfát természetesen megfizetné az értékesítés után.

Kata bevételi határ Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik továbbképzésen az hangzott el, hogy ha egy napot is vállalkozunk, a katát egész hónapra meg kell fizetni, azonban a bevételi határ összegénél az arányosítást figyelembe kell venni napokban. A kata információs füzetekben is úgy szerepel, hogy ha megfizette a főállású kata havi összegét, akkor arra a hónapra az egymillió forint bevételi összeget veheti figyelembe. Tegyük fel a vállalkozást befejezte valaki június 10-én, és arra a katát teljesen megfizeti, a bevétele összesen hatmillió forint lehet. Az előadó szerint nem, ebben az esetben napokra arányosítani kell, és kevesebb lehet a bevétele. Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Jegyzett tőke leszállítása – mielőtt a tagok befizették volna azt

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Ingatlannal rendelkező társaság értékesítése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink