160 találat a(z) bevételi határ cimkére
Függ-e az alanyi mentes értékhatár átlépése a közösségi szolgáltatásnyújtás értékétől? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alanyi mentesként szolgáltatást nyújt magyar, illetve közösségi adóalanyok részére. Utóbbi tekintetében közösségi adószámmal rendelkezik. A törvénynek megfelelően a közösség felé kiállított számlákat havonta '65-ösön és 'A60-ason is lejelentjük. Most lassan elérné a 8 milliós alanyi mentes határt a számlakiállítások tekintetében. Kérdésként felmerült a vállalkozóban – és egy kicsit engem is elbizonytalanított –, hogy vajon azok a számlái, melyeket a közösségi adóalanyai felé állított ki, beleszámítanak-e ebbe az értékhatárba, mivel azon számlák esetében nem alanyi mentesként járt el. Az áfatörvény 188. § (2) bekezdése említi azokat a tételeket, melyeket a 8 milliós határnál nem kell figyelembe venni. Ott nem tér ki ezen szolgáltatásnyújtásokra, de mégis érdekelne az Önök véleménye. Válaszukat előre is köszönöm!
Belépés katába év közben – bevétel számítása Kérdés
2017. január 1-szeptember 30-áig a vállalkozónak 6 millió 800 ezer forint volt s bevétele. Október 1-jétől katás vállalkozó lett, és részarányosan 1 millió 999 ezer forint bevételre tehet szerint, mint katás. Össze kell-e vonni a két összeget a 8 millió forintos bevételi határhoz kötött alanyi mentesség meghatározásakor, akkor be kell-e lépni az áfakörbe, vagy külön-külön adóznak a bevételek?
Alanyi áfamentes értékhatár átlépésének napja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk – amely eddig alanyi áfamentességet választó adózó volt – áfa szempontból kétféle értékesítést számláz: egyrészt időszakos elszámolás alapján a vadhúseladást, másrészt normál szabály szerint trófeaértékesítést. Nagyon közel kerültünk a mentességre jogosító 8 millió forintos értékhatárhoz, még ebben az évben át fogjuk lépni. Hogyan kell meghatároznom az áfakörbe belépés napját ebben az esetben, ugyanis előfordulhat, hogy például november 15-én (=számla kelte) le kell számláznom az október havi időszakos elszámolás szerint értékesített vadhúst, amelynek fizetési határideje, az áfa szempontjából a teljesítés ideje november 30.? És ezzel már biztosan túllépem a mentességre jogosító értékhatárt. A példa kedvéért: november 20-ai teljesítéssel november 20-án le kell számláznom a normál szabály szerint a trófeaértékesítést, amely összeggel 1. esetben még nem lépném túl a mentes határt, 2. esetben már ezzel is átlépném a mentességre jogosító határt. Melyik napra kell az áfakörbe belépést bejelentenem, melyik értékesítésemre kell az áfát felszámítanom, és mikortól nyílik meg ezzel párhuzamosan az adólevonási jogom? Helyesen járok-e el a számlakiállítás során, ha a példánál maradva a november 15-én kiállított november 30-ai teljeítési idejű számlát áfával növelten állítom ki, és bejelentem a november 30-ai belépést az áfakörbe? Módosítja-e egy később kelt, de teljesítésben megelőző számla a belépés napját, a számla áfatartalmát? B.É
Tárgyi adómentes kata-határ átlépése Kérdés
Üdvözlöm! Ha egy katá egyéni vállalkozó átlépi a 8 millió forintos határt, ami után áfás lenne, de tárgyi adómentes tevékenység (egészségügyi tevékenység) után állítja ki a számlát, akkor ugyanúgy áfamentesen állíthatja-e ki a számlát ezután a tevékenység után? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi mentes bevétel átlépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy alanyi mentes kft. az USA-ba számlázott ki árbevételt 9 millió forint értékben, szolgáltatást. Ebben az esetben a kft. belép az áfakörbe, ez bele tartozik-e az alanyi mentes határba? És ha közösségbe számláz ki, akkor ugyanúgy beleszámít? Várom válaszukat. Köszönöm
Katás 24 milliós bevételig? Egyéni vállalkozó és bt.-kültag egyszerre Cikk
Katás egyéni vállalkozóként és egyben katás bt.-kültagként kétszer 12 millió forintig lehet kihasználni a kata előnyeit? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Kompenzációs felár-jogosultság bevételi határértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a kompenzációs felár-jogosultság bevételi határértéke közös őstermelői igazolvány esetén? Köszönöm.
Kata és az ingatlan-bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Véleményét szeretném kérni a következő témában. Adott egy kata szerint adózó egyéni vállalkozó, aki alanyi adómentes, de magánszemélyként ingatlant is ad bérbe. Az áfatörvény 188. paragrafusa alapján a két tevékenységet együttesen kell vizsgálni az alanyi bevételi határ figyelésénél. Eleve aggályosnak tartom, a katát és az önálló tevékenységet, ami külön-külön adózik miért kell összemosni, de a legnagyobb gondom az, hogy a bérbeadásból származó egész bevételt, vagy csak a bérbeadásból származó jövedelmet kell az alanyi adómentes határba beleszámítani? A kérdés azért merült fel, mert a kata esetében szinte minden esetben csak a bevétellel számolunk! Köszönettel: LIBORA Kft.
Kiva: bevételi határ túllépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 2014 óta a kiva szerint adózó társaság 2016. november hónapban túllépte az 500 millió forint bevételi összeghatárt. Ebben az esetben mikor kell áttérnie társasági adó alá? Tekintettel arra is, hogy a Katv. módosítása miatt 2017-től a kiva adózás 1 milliárd forint bevételi összeghatár túllépése esetén szűnik meg. Válaszát előre is köszönjük.
Alanyi adómentesség választása Kérdés
Alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2015 júliusában 6 millió forint bevételi határ átlépése miatt bekerült az áfakörbe. Az átmeneti szabályok szerint 2017-re vonatkozóan választhatja az alanyi adómentességet, amennyiben 2016-ban ténylegesen, és 2017-ben ésszerűen és várhatóan 8 millió forint alatt marad a bevétele. 2015-ben bőven bruttó 8 millió forint felett volt a bevétele, azt ilyen esetben nem kell figyelni? Van-e adóügyi következménye annak, ha 2017-ben mégis túllépi az áfahatárt? Ha 2017-re nem választja az alanyi adómentességet, legkorábban melyik évre vonatkozóan választhatja újból? Mire szükséges figyelnie az alanyi adómentesség választásánál?
Kata és kiva: jelentős pluszkedvezmények buktatókkal Cikk
A kata és a kiva rendszerében is változások lesznek 2017. január 1-től. A módosítások kedvezően érintik a katás és kivás adóalanyokat, így érdemes azoknak is áttekinteni a változásokat, akik eddig nem voltak alanyai ezen adóknak, de jogosultak lennének rájuk – hívja fel a figyelmet blogbejegyzésében Szmicsek Sándor, a Mazars partnere.
Áfa alanyi mentesség; kiva és a tagi kölcsön Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az áfa alanyi mentesség értékhatára 8 millió forint 2017-től. Kérdésem, hogy aki 2016. évben kezdett és arányosan átlépte a 6 millió forintot, annak ahhoz, hogy újra alanyi mentességet válasszon, arányosan kell számolni a 8 milliót is, vagy azt már nem kell arányosítani, mivel az a jövő évre vonatkozik? Másik kérdésem pedig, hogy kiva adónemben a tagi kölcsön hogyan módosítja az adóalapot? Például, ha magánszemély tag 1 milliót kölcsönad, majd a vállalkozás ebből még abban az évben 400 ezret visszafizet, akkor milyen korrekciós tételeket kell figyelembe venni? Köszönettel.
Tört katás hónap Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vállalkozói tevékenységének kezdő napja: 2016. 10. 20. Ezzel egy időben katát, és áfa tekintetében alanyi adómentességet választott. A kérdéseim: A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet erre az évre a kata kerete? (Mi az a bevételi határ, ami után még nem kell megfizetni a 40%-os adót?) A tört év és tört hónap figyelembevételével mennyi lehet az a bevétel, aminél az alanyi adómentesség még alkalmazható ebben az évben? Válaszát előre is köszönöm.
Kata, alanyi mentesség Kérdés
T. Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfa-gyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Köszönettel TE
Kata és lakáskiadás kapcsolata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van 8 órás állásom és katás vállalkozásom is, és lakást adok ki, amire van szintén külön adószámom. A könyvelőm azt a felvilágositást adta, hogy vigyázzak, mert a kata összegébe a lakás kiadásának összege is beleszámit, ezzel együtt kell a 6 milliós bevételi határ alatt maradni. Azóta ezzel ellentétes dolgot is hallottam. A kérdésem az, hogy valóban úgy van, hogy, ha mondjuk évente 1 millió forintért adok ki egy lakást, akkor a katás bevételem 5 millió forint lehet? Köszönettel: Orosz Marianna