138 találat a(z) adófizetés cimkére
Hibás, hiányos bevallási tervezet, részletfizetés: a NAV-küldemény gyakori okai Cikk
Már több mint félmillió személyijövedelemadó-bevallási tervezetet postázott az adóhivatal – tájékoztatta Tállai Adrás, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.
Családi gazdaság tagja termőföldet értékesít Kérdés
Családi gazdaság vezetője úgy dönt, hogy a családi gazdaság tevékenységét befejezi. A meglévő használt 10-15 éves tárgyi eszközeit értékesíti, valamint értékesítik a gazdaság két tagjának tulajdonában lévő termőföldet is, melyet egy mezőgazdasággal foglalkozó őstermelő vásárolt meg és vállalta, hogy még legalább további 5 évig termelésben tartja a termőföldet. Kérdésem, hogy a családi gazdaságnak, vagy a tulajdonosoknak bevétel-e a termőföld értékesítésből származó bevétel, illetve, hogy ez esetben az adómentes lesz-e? Az szja kitöltési utmutató a bevételek között szerepelteti az őstermelői tevékenységet szolgáló termőföld értékesítéséből származó bevételt, amennyiben az a 100 000 forintot meghaladja. A termőföldvásárlás költségként nem számolható el, nem is került sor annak költségkénti elszámolására, értékcsökkenés természetesen nem számotható el, nem igazán értem miért kellene a családi gazdaságnak ezt bevételként figyelembe venni. Ez csak a magánszemély bevétele, melynek az szja törvény szerint állapítja meg az adófizetési kötelezettségét, mely szerintem ez esetben nulla, mivel a vásárlás már 15 évvel ezelőtt történt, és olyan őstermelőnek adta el, aki az 5 éves nyilatkozatot adta. Várom megerősítő válaszát. Köszönettel: Varga Andorné
Újítás a NAV-tól: adófizetés bankkártyával interneten keresztül is Cikk
Interneten keresztül, bankkártyával is kiegyenlíthető lesz az adótartozás. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) fokozatosan vezeti be idén az új szolgáltatást.
Adószámos magánszemély adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi áfamentes adószámos magánszemélynek szükséges-e havi, vagy negyedéves bevallást benyújtania, ha a jövedelme nem kifizetőtől származik, és nem éri el havonta a minimálbér 30 százalékát? Esetleg elegendő-e május 22-éig éves bevallást benyújtania, és megfizetnie a 15 százalék szja-t, és a 27 százalék ehót? Köszönettel!
Tőkeemelés eredménytartalékból Kérdés
Tisztelt Szakértő! Itt, az Adózónán olvasható kérdéseket-válaszokat tanulmányozva arra jutottam, hogy ha egy cég a jegyzett tőkéjét eredménytartalékból emeli meg, úgy sem a tag(ok)nak, sem a cégnek nem keletkezik semmilyen fizetendő adója. (Más kérdés – amit most nem firtatnék –, hogy tőkeleszállításkor, üzletrész-eladáskor keletkezik-e és ha igen, miféle kötelezettség). Kérem erősítsen meg ebben, hogy jól értelmezem az eddig olvasottakat! Köszönöm válaszát előre is!
18 éven keresztül nem fizetett jövedelemadót az elnökjelölt? Cikk
A The New York Times megszerezte a republikánus elnökjelölt, Donald Trump 1995-ös vagyonnyilatkozatát, s kiderült, hogy Donald Trump valószínűleg 18 éven keresztül nem fizetett jövedelemadót.
Lakáshoz kapcsolódó életjáradékos szerződés megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2-3 évvel ezelőtt életjáradék fejében átadta a lakását egy másik magánszemély részére. A NAV által kiszabott illetéket megfizette. Az életjáradéki szerződésben foglaltakat az életjáradékot adó/fizető (aki megkapta a lakás tulajdonjogát, s jelenleg tulajdonosként szerepel a tulajdoni lapon) nem teljesítette (nem fizette az életjáradékot), ezért a felek közös megegyezéssel felbontanák a szerződést, s az eredeti állapotot kívánják helyreállítani. Kérdés, hogy merül-e fel valamelyik fél részéről adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Ha merül fel, milyen adó- és járulékfizetés szükséges, s hány százalékban? Ha merül fel, mi az adó-, járulékfizetés alapja? Levonható-e (visszaigényelhető-e) az eredeti ügylet megkötésekor kifizetett illeték? Üdvözlettel. Oszlánszky Gábor
Adó- és járulékfizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi (svájci) munkáltatóval szerződött, távmunkát végző munkavállalónak milyen adó- és járulékfizetési kötelezettségei vannak Magyarországon? Jogosult-e tb-ellátásra? A nyugdíjba beszámít-e ez a jogviszony? Válaszukat köszönöm!
Személyesen közreműködő tag védőszemüvege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. személyesen közreműködő tagjának adómentesen juttatható-e védőszemüveg? Amennyiben adómentesen nem juttatható, van-e lehetősége a kft.-nek adófizetés mellett elszámolni költségként a védőszemüveget? Válaszukat előre is köszönöm!
Kirándulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. fogyatékosok ellátásával foglalkozik, benntlakás nélkül (napközi, nappali ellátást, foglalkoztatást biztosít a résztvevőknek). Szerződésük szerint biztosítja az ellátottaknak a foglalkoztatást, fejlesztést és a napi egyszerit étkezést (ebédet kapnak), életvezetési képesség kialakításának segítését, rehabilitációs program biztosítását. Ez egy komplex szolgáltatás, térítési díj ellenében, az étkezésért külön nem fizetnek. Rehabilitációs programjaik között szerepel (a társadalmi beilleszkedés elősegítése érdekében), hogy rendszeresen mennek kirándulni, rendezvényeken vesznek részt. Tervben van, hogy az ellátottakkal kirándulni, táborozni mennek. Ennek keretében egy szállodában megszállnak, reggeli, ebéd, vacsorát vesznek igénybe, illetve fürdőbelépőt is vesznek. Ezért a kirándulásért az ellátott nem fizet, azt teljes egészében a kft. térítené. A tábor alatt a fogyatékos személyek több programon vesznek részt: úszni tanulnak, kézműveskednek, sporteseményeken vesznek részt. A tábor célja az épekkel való együttműködés megtanulása, a társadalmi integráció elősegítése. A kísérők maguk fizetik a díját, azt a kft. nem állja. Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen adóvonzatokkal kell számolni? Merül-e fel adó-, járulékfizetési kötelezettsége a kft.-nek? Köszönöm!
Elengedett munkáltatói kölcsön Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkáltató munkáltatói kölcsönt nyújtott munkavállalójának. A munkaviszony közös megegyezéssel megszűnik, és a munkáltató elengedi a még fennálló kölcsönt. Keletkezik-e adó-, illetve illetékfizetési kötelezettsége a munkavállalónak? Köszönettel.
Többes jogviszony kft.-ben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatását. Újonnan alakult kft.-nek két tagja van, a példa kedvéért legyen "A" és "B". Mindketten tulajdonosok és ügyvezetők is egyben. "A" tag külföldi állampolgár, 60 százalékos tulajdoni hányaddal bír, külföldön biztosított. A kft.-ben nem végez tevékenységet, gyakorlatilag semmit. "B" tag nappali tagozatos hallgató, egyben főállású katás egyéni vállalkozó. Továbbá ő látná el a kft. teljeskörű ügyvezetését. Hogyan alakul a tagok adó- és járulékfizetési kötelezettsége a jogviszonyaik figyelembe vételével? Jól gondolom, hogy, ha adott esetben "B" tag az ügyvezetést munkaviszonyban látná el a halgatói jogviszonya mellett, akkor nála nem kellene a tagoknál alkalmazott magasabb járulékalappal számolni? Illetve a főállású katás 50 ezer forintos kötelezettsége már csak 25 ezer forint lenne? Köszönettel!
Szövetkezet tagjának foglalkoztatása utáni járulékterhek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, tájékoztatni szíveskedjen, hogy egy szociális szövetkezet esetében milyen járulék- és adófizetési kötelezettsége van a szociális szövetkezetnek a tagjai után, ha a tag munkát nem végez a szövetkezetnél – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát meghaladó munkaviszonya van más foglalkoztatónál – amennyiben a szövetkezet tagjának 36 órát el nem érő munkaviszonya van más foglalkoztatónál, illetve – amennyiben nincs a szövetkezet tagjának jogviszonya más foglalkoztatónál? Illetve hogyan alakul a fizetési kötelezettség (a három fenti esetet végigvéve), ha a tag munkát is vállal és jogviszonyt létesít a szövetkezetnél? Segítségét megköszönve.
Társasági adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségüket, hogy, ha egy 1501-es társaságiadó-feltöltési bevallás nulla forinttal megy be, és mégis 625 ezer forintos társaságiadó-fizetési kötelezettség keletkezik, akkor Ön szerint kell-e beadni önellenőrzést? Segítségüket előre is köszönöm!
Horvát magánszemély és magyar kft. megbízási szerződéses viszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adva van egy magyar kft., amely tervezés céljából megbízási szerződést kötne egy horvát állampolgárságú magánszeméllyel. Sajnos nem találok semmilyen anyagot arra nézve, hogy milyen adóterhei vannak ennek az ügyletnek. Kell-e Magyarországon egyáltalán adót fizetni utána vagy majd Horvátországban önadózással bevallja azt? A horvát úr – el sem hagyva országát – otthonról dolgozna. Válaszát nagyon köszönöm előre is! Üdvözlettel: Annamária