2071 találat a(z) KATA cimkére
Kata megszüntetése, limit
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól gondolom- e, hogy ha katás egyéni vállakozást 07.01-jén szüntettek meg, akkor a 07. hóra még be kell fizetnem az 50 ezer forintot, viszont akkor nem 6.00 ezer forintos kerettel, hanem 7000 ezer forintos kerettel tudok számolni? Azaz a 40 százalékos adóm kevesebb lesz. Várom válaszát, tisztelettel.
Tárgyi eszközök és a kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk (betéti társaság) 1998 évben váltott evára és 2016. évben katára, illetve 2017 év novemberétől be kellett jelentkeznünk az áfakörbe. Kérdéseim a tárgyi eszközökhöz kapcsolódnak. 1. A nettó 200 000 Ft alatti (úgy tudom most ez a határ) bekerülési költségű tárgyi eszköz beszerzés áfája egy összegben levonható? Az ezt meghaladó értékű tárgyi eszközökre a katás bt.-nek már több évre megosztva sem lehet az áfát levonni, sem amortizációt elszámolni? 2. Amennyiben a számítógép, amelyet vállalkozási célra használunk (van külön magánhasználatú gépünk is), nem képezi a bt. tulajdonát (mert, nem tűnt célszerűnek sem az eva, sem a kata időszakában a társaság tárgyi eszközeit szaporítani), a beszerzendő kiegészítők (például monitor, billentyűzet), alkatrészek (például alaplap, ház) áfáját levonásba helyezhetjük? 3. Az EVÁ-ra való átálláskor – vagyis még 1998-ban - az osztalék utáni adót kiváltó adó csökkentése érdekében - a Bt. személygépkocsi beszerzése mellett döntött. Az immár 20 éves – de még jó állapotban lévő személygépjárművet, ami után a társaság cégautó adót fizet – szeretné értékesíteni. Az így szerzett bevétel után bármilyen adó, vagy egyéb befizetési kötelezettsége keletkezik az immár KATÁ-s Bt.-nek? Előre megköszönve válaszát: M. I.
A kisadózás veszélyeire figyelmeztet az ügyvédi iroda
Cikk
Töretlenül nő a kisadózás (kata, kiva) népszerűsége, mérnökök, programozók, fodrászok, ügyvédek ezrei választják ezen adózási formák valamelyikét. Mindeközben kevesen szembesülnek azon kockázatokkal, amelyeket ezen adózási formák rejtegetnek. Márpedig ezek következményei súlyos adóforintokban és büntetésekben mérhetők, akár a kisadózó, akár pedig a neki jövedelmet juttató vállalkozás számára – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
"Kötelező" visszatérés katáról szja-ra
Kérdés
Kérdésem az alábbi: egy egyéni vállalkozó 2017. január 1-jétől kata adózás alá jelentkezett be. Sajnos múlt hónapban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt megbírságolták, és már a határozat is rendelkezésére áll, hogy 2018. 05. 31-ével megszűnik a katás adózása, 2018. 06. 01-jétől visszatér szja-ra. A kataválasztás előtt volt vesztesége, melyet a 2017. évben teljes 20%-kal csökkentve tartottunk nyilván 2017. 12. 31-én. Kérdésem, hogy erre az 5 hónapra, illetve 151 napra (2018-ban) elszámoltnak kell tekinteni, időarányosan, ugye? Illetve a vállakozásnak volt adóalapba nem számító bevétele – készlet –, melyet a katára átlépés előtt állapított meg, ez most bevételnövelő tételként, csak az év végi "1853-s" bevallásban lesz figyelembe veendő, a negyedéves szjaelőleg-fizetési időszakban még nem kell vele számolni? Iparűzési adóban nem katás,"sima" bevétel-költség elszámolású, ott talán nem lesz teendő. Köszönöm előre is az együttgondolkodást! Köszönettel!
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő. Katás vállalkozó vagyok és a havi 50 ezer forintot fizetem főállású katásként. De van egy 2 órás bejelentett munkaviszonyom is. Ha esetleg gyermeket szeretnék, akkor szüneteltethetem a katás vállalkozást és bejelenthetnek 8 órás munkaviszonyban? Vagy átjelentkezek a havi 25 ezer forintot fizető mellékállású katásra nem pedig szüneteltetem? Lehetséges ez év közben? Köszönöm szépen.
Katafizetés csed mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi két kérdésre adott válasz ellent mond egymásnak. Ügyfelem megfelelő tájékoztatása érdekében mielőbb szükséges lenne tisztázni, melyik a helytálló. Várom megtisztelő válaszukat! 1. http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_8_KATA__GYED__CSED_jhy Radics Zsuzsanna A kismama a csed alatt nem dolgozhat munkaviszonyában, így a minimum 36 órás foglalkoztatás nem valósul meg, erre tekintettel ezen időszakban főállású kisadózónak minősülne, és havi 50 000 forint tételes adót kellene fizetnie. A főállású kisadózás folytatása Tbj. 5. §-ában meghatározott biztosítási jogviszony, ami keresőtevékenységnek minősül, így azt a csed alatt nem lehet folytatni. 2. http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_10_CSED_katas_egyeni_vallalkozonal_mhm Széles Imre Heti 36 órás munkaviszony esetén valóban nem minősül főállású kisadózónak és csak havi 25 ezer forintos kata terheli. Ezen a státuszán az sem változtat, hogy a munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon lesz. A nem főállású kisadózó nem biztosított, így e tevékenység nem minősül keresőtevékenységének az Eb. (1997. évi LXXXIII.) törvény alkalmazásában, így nem akadálya a csed folyósításának.
EU-tagállamból hazatelepült magánszemély gyeden
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Angliából hazatelepülő magánszemély Angliában kimerítette a munkanélküli idejét. Gyermeke két éves koráig még van néhány hónap, és azért, hogy itthon megkaphassa a gyedet, azt javasolták neki, hogy váltson ki egy katás egyéni vállalkozást. Gyanús, hogy ez nem teljesen korrekt. Főállású egyéni vállalkozást kivált, és az első perctől kezdve nem fizet járulékot, tekintve, hogy gyeden van. Ez járható út? Előre is köszönöm válaszukat
Katás egyéni vállalkozó külföldön végzett tevékenysége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok Önhöz: Van egy katás egyéni vállalkozó, aki egyezményes országban van, vízummal. Ott tartózkodása alatt munkát végez, és ez után a katás egyéni vállalkozóként számláz egy magyar ügyfél számára, és szeretne elvállalni egy megbízást egy (az egyezményes másik országban) helyi ügyfél számára is. Maximum egy évig lesz a harmadik országban, ahonnan tovább utazgat más országokba. Hogyan kell adózási szempontból helyesen eljárni ebben az ügyben? Hol keletkezik neki az adófizetési kötelezettsége a magyar ügyfél számára végzett tevékenység miatt? Hol keletkezik neki az adófizetési kötelezettsége a helyi ügyfél számára végzett tevékenység miatt? Milyen feltételek mellett kell a magyar jövedelmet is a másik államban adózni (ha van ilyen)? Számlázhat-e a helyi ügyfélnek a magyar adószáma alól, ha a munkát máshol végzi? Válaszát előre is köszönöm.
Beszámoló a kata hatálya alatt II.
Kérdés
Kérdésem: Egy társasági adós bt. 2017. február 1-jével katás lett. Milyen beszámolót kell készítenie, 2017.01.31-ig vagy 2017.12.31-ig tartó időszakra kell vonatkozni a beszámolónak?
Ügyvédi iroda – osztalék utáni adót kiváltó adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda 2018. január 1-jétől – élve az új lehetőséggel – áttért a katás adózási módra. Benyújtotta a 2017-es üzleti évről a 1771-es bevallását, aminek 06-os mellékletében elszámolt az osztalékot kiváltó adóval. A NAV a bevallásra hibaértesítést küldött, miszerint az ügyvédi irodáknak nem kell osztalékot kiváltó adót bevallaniuk és fizetniük. Ha a katatörvény 26. § (3) bekezdését olvassuk, akkor itt tényleg nincs említve az ügyvédi iroda, a 1771-es bevallás kitöltési útmutatója (bár ez nem jogforrás), viszont határozottan említi őket is, mint ezen adó érintettjeit. Kérdésem, hogy kell-e vagy sem osztalékot kiváltó adót fizetniük, illetve ha nem kell, akkor milyen formában tudják leadózni és kivenni a katás időszak előtt képződött és felhalmozott eredménytartalékot? Válaszát előre is köszönöm.
Tag és ügyvezető jogviszonya kata mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyedüli tagja és ügyvezetője – aki munkaviszonyban látja el az ügyvezetői feladatokat – katás egyéni vállalkozó is lett. Azt szeretné a cég, hogy jelentsem ki az ügyvezetőt a kft.-ből. Ezt gondolom, nem tehetem meg. Milyen jogviszonyba jelentsem át, hogy a kft.-ben, ahol tag és ügyvezető, ne kelljen adót és járulékot fizetni utána? Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozó kft.-t alapítana
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás alanyi mentes egyéni vállalkozó eléri az alanyi adómentes határt, ezért kft.-alapításában gondolkodik. Ha jól tudom, akkor az egyszemélyes kft. tag is lehet már munkaviszonyos a kft.-ben. A kérdésem a járulékfizetéssel kapcsolatos. Ha változatlanul megfizeti az 50 000 Ft katát, akkor a kft.-ben mint alkalmazott hogy alakul a járulékfizetése? Lehet-e a kft.-ben részmunkaidős? Melyik jogviszonya lesz a főfoglalkozása? Köszönöm: Buriánné
Szja-bevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013. szeptember óta szüneteltetem az egyéni vállalkozásomat. Előtte kata alá tartozó vállalkozó voltam. 2017 évben öregségi nyugdijas voltam, más jövedelmem nem volt. Kérdésem: kell-e szja-bevallást tennem, vagy valamilyen más bevallást szükséges-e tennem? Köszönettel: TJ.né
Katázás utáni babázás – gyermeknevelési ellátások
Cikk
Kata szerint adózó egyéni vállalkozó 2018 októberében fog szülni. Már több mint két éve főállású katás, 50 ezer forintot fizet. Hogyan fog alakulni a táppénz, csed, gyed? Hogyan tudja ezeket igénybe venni, milyen nyomtatványokat kell beadnia? Ha a gyed mellett dolgozik, kell-e fizetnie a tételes adót? Az iparűzési adó fizetési kötelezettsége mennyi lesz, ha a tételes adót választotta? Olvasói kérdésekre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Passzív gyednek minősül?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó ügyvéd anyuka a csed és gyed idejére nem passziválta a vállalkozását, csak minden hónapban jelentette, hogy nem köteles a katát fizetni. Most várja a második gyermeket, s az egészségbiztosító szerint a fenti konstrukció passzív gyednek minősül, s így nem lesz meg a 365 nap két év alatt. Eddig úgy tudtuk/gondoltuk, hogy passzív gyed csak akkor lehetséges, ha megszűnik a kismama jogviszonya a csed/gyed alatt. Itt nincs szó megszűnésről, csupán nincs havi kata fizetési kötelezettség. Milyen jogszabályhelyet nem vettünk figyelembe, ha egyátalán igaz a fenti állítás? Köszönettel!